Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Як швидко ростуть діти. Здається, тільки вчора малюка принесли з пологового будинку, а сьогодні йому вже більше року. На дитячому майданчику мами хваляться успіхами своїх крох, їх маленькими перемогами. Для багатьох батьків це дуже складний період. Що робити, якщо, за розповідями сусідок, їх діти розумні, жваві, гомінкі, а ваша дитина самий звичайний, і не виявляє ознак геніальності? Що взагалі повинен вміти дитина в 1 рік і 1 місяць, давайте спробуємо розібратися.

Фізичний розвиток

Малюк активно досліджує навколишній світ. Це вже цілком самостійна й дуже цікава дитина. Хлопчики і дівчатка такого віку розрізняються за фізичними параметрами, їх цікавлять різні іграшки і заняття.

Хлопчики

Він значно виріс, за даними ВООЗ, фізичні параметри дитини в цьому віці становлять:

 • ріст — від 73,5 до 78,4 сантиметрів;
 • вага — від 8,7 до 11 кілограмів;
 • окружність голови — від 44,9 до 47,6 сантиметрів;
 • кількість зубів — 8 штук.

Оскільки хлопчики розвиваються трохи повільніше дівчаток, син в цьому віці може ще не почати ходити. Він активно повзає, може зайнятися складанням кубиків або пірамідки, катає машинку, любить музичний килимок або молоток. Кілька хвилин грає самостійно, не залучаючи до процесу батьків.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Дівчатка

По фізичних параметрах дівчатка зазвичай трохи уступають хлопчикам, але при цьому швидше розвиваються, більш соціалізовані. Фізичний розвиток дівчаток:

 • ріст — від 70,5 до 76,8 сантиметрів;
 • вага — від 8 до 10,2 кілограм;
 • окружність голови — від 43,7 до 44,6 сантиметрів;
 • кількість зубів — 8 штук.

Абсолютна більшість дівчаток до цього віку вже вміють ходити. Вони намагаються не випускати маму з виду. Донька в цьому віці може практично самостійно їсти, в іграх намагається нагодувати ведмедика чи ляльку. У гру обов’язково залучає батьків. Малятка в такому віці дуже люблять сидіти у мами на руках, розглядаючи яскраву книжку.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Якщо дитина трохи не вкладається в ці норми, немає підстав турбуватися, а ось у випадку серйозного відставання в рості і вазі або значного перевищення цих параметрів слід проконсультуватися з педіатром.

Важливо: якщо малюк ще не ходить і при цьому має злегка надмірна вага, не хвилюйтеся, кілограми підуть, як тільки він навчиться ходити.

Дитина в 13 місяців багато рухається. Він може швидко повзати, ходити, тримаючись за опору. Ті, хто пішов у 8-11 місяців, вже цілком самостійно пересуваються і навіть навчаються бігати. Дитина в цьому віці потребує підвищеної уваги близьких, його ні на хвилину не можна залишати самого, оскільки спритного малюка слід берегти від небезпеки.

Різниця у вихованні хлопчика і дівчинки

Хлопчики і дівчатка різняться з самого народження не тільки за статевими ознаками. В 13 місяців дуже помітні психологічні відмінності між ними. Дівчатка раніше починають ходити і говорити, як правило, не так важко хворіють. Хлопчики більш міцно стоять на ніжках, активніше досліджують навколишній світ.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

І дівчаткам, і хлопчикам у цьому віці необхідні мамині обійми і тактильний контакт, але дівчаткам все ж трохи більше, ніж маленьким представникам сильної статі. Тато вихованню сина повинен включатися з перших місяців життя. При цьому слід враховувати, що син підсвідомо копіює поведінку папи, а дівчинка — мами.

Хлопчикам потрібно давати більше самостійності, при цьому заохочуючи словами за найменші досягнення. Дівчатка більше люблять спілкуватися, практично не можуть грати самостійно, не залучаючи в процес маму чи тата. Хлопчики можуть захопитися кубиками або пірамідкою, абсолютно не звертаючи уваги на оточуючих і навіть не реагуючи на заклик батьків.

Звичайно, кожному з батьків хочеться балувати сина або доньку, однак, слід пам’ятати, що дитина, незалежно від статі, дуже швидко звикає до надмірної опіки, потім вже важко перебудуватися і дорослим членам сім’ї, і дитині.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Що повинен уміти дитина в такому віці

Малюк у цьому віці вміє розпізнавати і демонструвати весь спектр емоцій і настрою. Він зауважує мамину смуток, і може розплакатися, радісно реагує на посмішку близьких, а спостерігати здивування чи зацікавленість дитини при знайомстві з навколишнім світом просто кумедно. В нормі він, поки ще з побоюванням, але вже і з великим інтересом, реагує на малюків того ж віку, боязко намагається з ними контактувати.

У цьому віці дитина намагається більше дізнатися про навколишній світ. Він з цікавістю досліджує кімнату і квартиру, до якої звик, намагається самостійно дістатися до зацікавили його речей, причому робить це досить швидко.

Він знає назви практично всіх звичних іграшок, виконує прості прохання і завдання: «дай зайчика», «на відерце». У дитини виробляється дитячий мову, коли, крім гуління, в дитячому белькоті присутні склади і навіть окремі слова: мама, тато, дай, бі-бі. Він прислухається до власного голосу і змінює інтонацію.

Дитина впливає на іграшки. Штовхає, відкидає, тягне, намагається сховати. Йому подобаються ці заняття, він усвідомлює власні можливості і бурхливо радіє новим відкриттям. Радійте разом з дитиною, показуйте, як можна грати з іграшками, заохочуйте його до дій.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Малюк вже сам сидить на дитячому стільчику, їсть з допомогою ложки. Звичайно, простіше його нагодувати і напоїти, це буде набагато швидше, і не знадобиться відмивати кухню, проте не слід вимагати від дитини уміння і самостійності, якщо йому ніхто не показував, як треба, і не дозволяв помилятися. Якщо дитина ще не ходить, водите його за ручки, заохочуйте самостійно дістатися до яскравої іграшки, кличте, сидячи на дивані, нехай він зробить свої перші кроки. І, звичайно, не забувайте хвалити малюка, розмовляти з ним, пояснювати свої найпростіші дії.

Нервово-психічний розвиток

У цьому віці дитина дуже рухливий, він прагне дістатися до яскравих речей у квартирі, намагається відкрити дверцята шаф, відправитися в подорож на кухню або ванну, де безліч цікавих речей. Ось приблизний список умінь малюка в такому віці:

 • ходить або швидко повзає;
 • стоїть, тримаючись за край дивана або іншу опору, якщо потрібно щось розглянути:
 • сідає навпочіпки, нахиляється, щоб підняти іграшку;
 • катає м’ячик, машинку на мотузочці, інші рухомі іграшки;
 • складає башточку з кубиків;
 • знає близько 10-15 простих слів, розуміє набагато більше;
 • самостійно п’є з чашки, намагається є великою ложкою.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Він починає цікавитися однолітками, здатний погодувати ляльку, принести мамі свою улюблену іграшку. Звичайно, це дуже приблизний список, малюк може вміти трохи більше або менше, головне – це щоденне спілкування з малюком, ігри, систематичні заняття з малюком.

Моторика

Дитині цього віку дуже корисні ігри з водою, піском, малюк із задоволенням опановує пальчикові фарби. Він вже здатний нанизувати кільця пірамідки і будувати вежу з кубиків. Такі заняття важливі для малюка, вони повинні бути короткими (не більше 15 хвилин), але щоденними. При купанні можна кинути у ванну кілька плаваючих яскравих іграшок і показати малюкові, як зібрати їх у відерце, або навчити по одній подавати їх мамі. Навіть найпростіші дії та нові враження розвивають дитину.

Розвиток мовлення

Для розвитку мовлення дитини потрібно як можна більше з ним розмовляти, повільно і виразно коментуючи його і свої дії. Читайте дитині вірші, казки, при читанні міняйте інтонацію. Дітки в такому віці дуже музичні. Вони намагаються повторити прості дитячі пісеньки, відтворити мелодію, вчаться танцювати.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Можна купити малюкові вертушку, яка крутиться, якщо на неї подути, свистунець, сопілочку. Вправи, які виконуються з цими предметами, зміцнюють м’язи щік і язика. Частіше звертайтеся до малюка з проханнями і не забувайте його хвалити.

Іграшки для дітей в 1 рік і 1 місяць

Малюкові дуже знадобляться кульки різного розміру, кубики, пірамідки. Сортер – одна з найбільш зручних розвиваючих іграшок для дітей цього віку. Це ємність з отворами різних форм і фігурами, які потрібно просунути в певний отвір. За допомогою таких іграшок з дитиною можна вчити форми предметів, кольору, на більш складних моделях можуть бути фігурки тварин. Дуже зручні сортери-каталки, таку іграшку малюк може тягнути за собою.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Скарбничка

Ця проста гра сприяє розвитку дрібної моторики. Знадобиться банку з широким горлом, пластиковий стакан або контейнер з кришкою. Покажіть, як складати в ємність різні яскраві предмети через отвір у кришці, а потім висипати їх. Можна використовувати масивні, великі яскраві гудзики, білу і червону квасолю. Треба показати дитині, як гриміти баночкою. Звичайно, всі заняття проводяться під наглядом дорослих.

Ховаємо іграшку

До улюбленої іграшки малюка прив’язується яскрава стрічка. Іграшку слід недалеко заховати, щоб малюк бачив кінчик стрічки. Потім знайти іграшку і разом з малюком бурхливо радіти успіху.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Зарядка для пальчиків

Найпростіша зарядка для пальчиків в такому віці – це «Сорока», «Цей пальчик – дідусь», стискання і розтискання пальчиків в кулачок, підглядання через розсунуті пальчики. Будь-яке заняття виконується тільки в ігровій формі, зазвичай малюка дуже захоплюють подібні вправи.

Заняття та ігри

З дитиною можна покатати м’яч, розібрати і зібрати пірамідку або матрьошку. Малюка можна вчити закривати і відкривати різні баночки з кришками. Дуже подобаються дітям книжки з яскравими картинками. Діти розвиваються в процесі тісного спілкування з батьками, вони наслідують діям дорослих, копіюють інтонацію і емоції. Чим більше позитиву буде выказываться у спілкування з дитиною, тим радіснішим, щасливішим і контактней буде малюк.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 1 місяць: норми розвитку і навички, вибір іграшок

Розвиваючі та допоміжні заняття

Для дітей такого віку дуже корисні яскраві музичні коврики, піраміди, неваляшки, набори кубиків і формочок. При виборі інтерактивних іграшок слід бути обережніше – така іграшка може налякати малюка.

Догляд

Оскільки малюк став значно більше рухатися і бруднитися, мити його частіше. На прогулянці, крім вологих серветок, можуть стати в нагоді розчини для дезінфекції, оскільки дитині не уникнути падінь і подряпин. Малюка слід щодня причісувати. Дитя слід саджати для сніданку, обіду і вечері поруч з дорослими. Це дозволить йому швидше навчитися правильно користуватися ложкою, чашкою, самостійно їсти.

Можливі проблеми

Слід дотримуватися режиму. Спати однорічна дитина має 2 рази за день. Йому потрібно набиратися сил для майбутніх відкриттів. Звикнувши до режиму, він стане менш примхливим, так і у мами з’явиться таке необхідний час на власні потреби.

В такому віці дитя стрімко розвивається, поповнюється його словниковий запас, з’являються нові навички. Якщо малюк не повністю відповідає наведеним нормам, не варто турбуватися. Однак, якщо він сильно відстає у розвитку, необхідна консультація фахівця. Якщо проблема помічена в такому ніжному віці, у дитини буде можливість, спираючись на допомогу батьків, наздогнати однолітків.

Моя довідка - Корисні поради