Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

З кожним місяцем дитина дорослішає, але часто батьків не відпускають страхи, і навіть вік 8 місяців і більше, не сприяє їх зниження. Мами і тата немовляти, як і раніше, знаходяться в постійній напрузі і намагаються з’ясувати, наскільки їх малюк розвивається правильно. Для виключення незрозумілих моментів досить дізнатися, що дитина повинна вміти і знати в 8 місяців.

Вага і зростання восьмимісячного малюка

Для кожного віку немовляти існують загальноприйняті норми, що визначають параметри нормального розвитку дитини. Незначні відхилення від норми не повинні ставати для батьків причиною для паніки, так як розвиток кожного малюка індивідуально. Збільшення ваги за місяць в середньому складає від 500 до 550 р.

Хлопчика

Вага хлопчиків у віці 8 місяців за нормами ВООЗ варіюється від 6,9 до 10,7 кг

Дівчатка

Вага дівчаток у віці 8 місяців за нормами ВООЗ варіюється від 6,3 до 10,2 кг

Що вже повинен вміти немовля

У 8 місяців малюк вміє відмінно повзати і з задоволенням долає значні відстані. Він готовий багаторазово повторювати прості склади — ба, ма, па. У вісім місяців, дитина навчився тримати в руках іграшки і справляється з перекладанням їх з рук у руки. Ваш малюк може вже сидіти без підтримки, але спина при цьому має невелике викривлення. Деякі крихти вміють вставати біля опори, робити підтягування у ліжечку.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Які навички і вміння розвиваються на восьмому місяці життя

Грудничок на 8 місяці життя проявляє активний інтерес до всього що відбувається навколо нього. Зміни спостерігаються у мовленні і емоційній сфері, поліпшуються рухові навички.

Розвиток мовлення

Дитина продовжує розвивати навички мовлення. Замість окремих складів від малюка можна почути прості слова типу «баба», «мама», але в більшості випадків це не є усвідомленим вимовою.

Зір і слух

Малюк вчиться знаходити поглядом предмет, назва якого вимовляють вголос дорослі. Він здатний знайти улюблені іграшки. На 8 місяці у нього загострюються зір і слух, відбувається вдосконалення бінокулярного зору, дитина вдосконалюється в здатності розрізняти кольори. Дитина може тривалий час збирати крихти і дрібні предмети з підлоги. При появі звуку піднімає або опускає голову в залежності від знаходження джерела по відношенню до рівня його очей. Малюк здатний реагувати на шуми, чутні на відстані 4 м від нього.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Рухові навички

Удосконалюються рухові навички малюка. Для нього не складає труднощів подолати значну відстань. Більшість немовлят використовують ліжечко в якості опори для підтягування, вони роблять наполегливі спроби встати на ноги. За допомогою дорослого дитина може зробити кілька кроків.

Пізнавальна діяльність

На 8 місяці життя у немовлят активізується пошукова активність. Дитина із задоволенням викидає різні предмети з ліжечка або коляски, при цьому уважно спостерігаючи реакцію дорослих. При спробі дорослого повернути предмет на колишнє місце малюк повторює свої дії і таке може тривати нескінченно довго, поки дитині не набридне.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Емоційний розвиток і комунікація

На 8 місяці дитина відчуває сильне почуття прихильності до того, хто найбільше проводить з ним час. При втраті свого об’єкта з вигляду він починає плакати, але психологи говорять про те, що незабаром станеться «точка відчуження», і малюк із задоволенням почне грати з усіма знайомими йому людьми.

При зустрічі з новим для дитини предметом на його обличчі виражаються емоції настороженості і здивування, почуття радості і засмучення дитини легко розпізнаються.

Перші страхи

У дитини у віці 8 місяців можуть з’явитися перші страхи. Малюки часто болісно реагують на відсутність поруч мами. Вони можуть лякатися шумів звичайних побутових приладів або здригатися від дзвінка телефону. У такій ситуації для дитини важлива реакція батьків і близьких людей, які повинні контролювати власні емоції і намагатися навчити своєю поведінкою дитини нормально реагувати на лякаючі його звуки.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Психічний розвиток

Дитина у віці 8 місяців відчуває настрій оточуючих, розуміє моменти, коли його хвалять або роблять осуд. Він може самостійно рухатися в напрямку об’єкта, що цікавить, і вказувати на бажаний предмет. Дитина активно займається дослідницькою діяльністю, мацаючи і пробуючи на смак практично всі.

Як зрозуміти, що дитина розвивається правильно?

Для маленьких дітей поняття «правильно» завжди відносно, так як діти розвиваються по-різному. При оцінці отриманих дитиною навичок враховується мовленнєва та рухова активність, яка повинна бути сформована до цього часу. Для кожного з них потрібно дати відповідь, і якщо він позитивний, то можна говорити про відсутність відхилень від норми.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Що можна давати з їжі

При досягненні дитиною 8 місяців в його раціон можна вводити нові продукти. В меню повинне бути присутнє харчування — безглютенові каші, овочеві і фруктові пюре. У цей період можна вводити:

 • продукти на основі м’яса;
 • сирки;
 • кефір;
 • жовток.

Нові продукти потрібно вводити обережно в малих кількостях, контролюючи відсутність алергії, проблем зі стільцем і травленням.

Норми сну і неспання

Тривалість сну восьмимісячних немовлят становить від 11 до 12 годин. Протягом дня дитині забезпечують два періоди відпочинку за 2-2,5 години.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Особливості догляду

Батькам потрібно продовжувати піклуватися про 8-місячному малюку так само, як вони робили це раніше. Догляд полягає в купанні, годівлі, забезпечення фізичного навантаження та дотримання режиму відпочинку. Багато малюки в цей час у прагненні вивчати навколишній світ змушують батьків переживати своїм бажанням вивчати калюжі своєї сечі або структуру калу.

У такому віці можна починати привчати дитину користуватися горщиком.

Купання

Для купання малюків у 8 місяців є обов’язковою процедурою. Досить проводити водні процедури кожен день або з перервою на добу. Тривалість прийняття ванни в середньому має складати від 10 до 20 хвилин.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Масаж і гімнастика

Масаж і гімнастика допомагають вирішити поширені проблеми немовлят. Часто у дітей спостерігається ослаблена спинка, можливо присутність залишкового гіпертонусу, недостатнє розвинені м’язи ніг і ручок. Масаж може бути класичним або лікувальним. Перший може проводити мама в домашніх умовах, другий передбачає участь спеціаліста.

Які обстеження необхідні на 8 місяців

Восьмимісячна дитина проходить стандартну процедуру у педіатра. Лікар проводить контрольні вимірювання та зважує дитину. Фахівець оцінює фізичний та нервово-психічний розвиток дитини. Мамі консультація дається в частині введення третього прикорму.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Тривожні симптоми: коли звертатися до лікаря

Існує дві категорії тривожних симптомів, при появі яких батькам потрібно звертатися за допомогою — невідкладні й термінові. Перші вимагають надання негайної медичної допомоги і пов’язані зі здоров’ям немовляти, тому їх потрібно знати. У їх число входить:

 • гарячковий стан з температурою понад 38,5 0C, відсутність ефекту від жарознижуючих препаратів у критичному стані протягом 40 хвилин;
 • наявність судом або епілептичного нападу;
 • непритомний стан;
 • кашель з хрипотою або гавкотом;
 • задишка, наявність шумного дихання;
 • блювання;
 • сильне здуття живота, відсутність стільця.

При наявності у немовляти млявості і бажання постійно спати потрібно звернення до лікаря. Небезпека полягає в тому, що так можуть проявлятися патології, що вимагають втручання невролога та проведення УЗД. Тривожним симптомом є відмова дитини від прийому їжі. У деяких випадках така реакція пов’язана з прорізуванням зубів, але часто викликана проблемами зі здоров’ям дитини.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Заняття для розвитку

Немовля у віці 8 місяців допитливий і проявляє інтерес до всього нового. Прагнення дитини розвиватися слід заохочувати, використовуючи для цього можливості ігрової діяльності.

Вчимося, граючи

При грі з дитиною важливо знати, як грати. При виконанні дій слід вимовляти вголос назву іграшки, акцентувати увагу на її формі, кольорі, розмірі та в інших особливостях. Потрібно озвучувати різні прохання при зверненні до дитини — дай, покажи, кинь та інші. При грі з іграшками у вигляді тварин або транспорту слід робити звуковий супровід.

Вибираємо правильні іграшки для малюка

Іграшки повинні бути для дитини безпечні, вони не повинні мати гострих країв і здатних завдати травму деталей. Слід періодично проводити санітарну обробку улюблених предметів для ігор.

Що дитина повинна вміти в 8 місяців: психологічний і фізичний розвиток

Для восьмимісячного малюка краще вибирати:

 • книжки з картону або текстилю;
 • кубики, конструктори з великими деталями;
 • пірамідки;
 • музичні іграшки типу «піаніно».

Малюки в цьому віці з задоволенням стукають і бринькають. Вони з бажанням грають з формочками і стаканчиками, вивчаючи форми і обсяги. Незалежно від обраного виду іграшки, важливо показати і пояснити дитині, як з нею грати.

Активні тренування

Комплекси вправ допоможуть дитині не тільки весело провести час, але й зміцнити м’язи спини і ніг, тим самим підготувати його до ходьбі. До числа простих входять:

 • схрещування рук на рівні грудей;
 • перевороти зі спини на живіт;
 • повзання за іграшкою, розташованої на певній відстані від дитини;
 • підняття прямих ніг з положення лежачи;
 • кроки з підтримкою дорослого.

Хороший ефект в розвитку малюка має гімнастика на м’ячах. Такі заняття розвивають вестибулярний апарат, дитина швидше вчиться відчувати власне тіло в просторі. Перевагою виконання вправ на м’ячах є те, що почуття рівноваги розвиваються без навантаження на нижні кінцівки, так як повноцінно ходити малюк ще не може.

Моя довідка - Корисні поради