Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Що в 3 місяці повинен вміти дитина, цікавить молодих мам і тат. Малютка розвивається строго індивідуально. Набір ваги і психоемоційні досягнення не збігаються точь-в-точь. Але існують усереднені норми, за якими визначається відповідність росту й розвитку здорової дитини. Їх слід знати. Якщо по декількох точках одночасно відбувається відставання, настав час звернутися до лікаря.

Педіатр проведе повне обстеження, направити дитину на консультацію до профільних фахівців. Корекція відбудеться швидко і безболісно. Надалі малютка нічим не буде відрізнятися від однолітків.

Зростання і вага малюка в 3 місяці

Зростання і вага — важливі показники розвитку малюка. Вони відображають біологічне дозрівання, відповідність нормальному розвитку. У 3 місяця вага малюка складає 4,5-5 кг. За третій місяць крохотуля набере близько 600 р. Зростання тримісячного малюка буде коливатися в межах 56-57 див.

Тримісячний малютка округлюється: щічки наливаються, ручки і ніжки повніють, на тілі утворюються перевязочки. При сильному відставанні показників лікар вивчить раціон крихти і проведе корекцію харчування (при необхідності).

Які навички повинен мати тримісячну дитину

До кінця третього місяця у малюка з’являється багато нових навичок. Крихта кожен день радує батьків, демонструє свої вміння.

Члени сім’ї спостерігають, як розвивається малюк, і співвідносять його досягнення з контрольними точками. При невідповідності за кількома показниками слід звернутися до педіатра.

Рухова активність

Це один з головних критеріїв оцінки. Тримісячний малюк вже досить зміцнив м’язи спини і шиї. Тепер він може:

 • довго утримувати голівку вертикально (від 1 хвилини);
 • перевертатися зі спинки на животик;
 • відштовхуватися зігнутими в колінах ніжками від горизонтальної опори (при підтримці під пахви);
 • прагне схопити цікавить предмет.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Фізичний розвиток у 3 місяці приносить батькам і деякий неспокій. Карапуз не лежить спокійно, він починає перевертатися. Матуся повинна забезпечити йому безпеку, захистити від падіння.

Зір

Новонароджене немовля має менші можливості огляду в порівнянні з тримісячним малюком. Тепер маля з цікавістю повертає голівку, намагається оглянути якомога більше предметів. Тримаючи дитину на ручках, рекомендується показувати йому навколишні предмети і називати їх. Це прискорить розвиток дитини, стимулюватиме формування мови.

Слух

Тепер малютка повертає голівку в пошуках джерела шуму. Якщо він чує голос матусі або знайомого людини, зупиняє погляд на обличчі мовця. Дуже корисно розмовляти з дитиною, співати йому пісні, розповідати вірші.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Емоції та поведінка

В три місяці для дитини характерно прояв комплексу пожвавлення. При вигляді матусі або члена сім’ї він починає:

 • агукати;
 • посміхатися;
 • ворушити ніжками і ручками.

При цьому важливо похвалити дитину, ласкаво поговорити з ним.

Мова

Саме в три місяці починає активно формуватися розуміння мови мами або близьких людей. Але поки що малютка більше реагує на тон, яким вимовляються слова:

 • сумує і плаче при різких висловлюваннях;
 • посміхається, гулить при ласкавому зверненні до нього.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Важливо пам’ятати: грубість і різкість при розмові з тримісячним малюком неприпустимі.

Свідомість

Третій місяць — новий етап у розвитку свідомості дитини. Він починає вибирати, з ким перебувати в суспільстві:

 • матуся йде — починається плач;
 • мама повертається — радість і посмішка;
 • член родини бере дитину на ручки — радісне гуління;
 • те ж робить не сподобався йому чоловік — плач.

Не слід докоряти малюка за його поведінку: тут немає капризу, просто йде формування особистості.

Велика, дрібна моторика

У 3-місячного малюка активно розвиваються обидві моторики. У спокійному положенні дитина тримає кисть розслабленою, пальчики — розведеними. Він може не тільки тримати предмет ручками, але й схопити простягнуту іграшку. Важливо при цьому хвалити малюка і назвати предмет, з яким дитина грає.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

В положенні лежачи на животику малюк згинає ручки в ліктях, розводить у сторони, піднімає голівку і опускає ніжки. Центр ваги зміщується, лежати стає комфортно.

Соціальний розвиток

Поки ще дитина не здатний розрізняти своїх та чужих. Більшою мірою він орієнтується на інтонації голосів та посмішку на обличчі.

Розвиток власної мови

Саме в 3 місяці дитина освоює ази дитячого лепету. Він вимовляє звуки, і їх уже можна розрізнити. Явно чуються приголосні і голосні, простежуються горловые. Матуся чітко чує булькання, хихикання, пхикання. Розрізняються інтонації.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Тактильні відчуття і руху

Малюк починає пробувати навколишній світ «на смак». Він тягне в рот все, що може вхопити. Зазвичай це власні кулачки, іноді великі пальчики ніжок. Але руху ще нечіткі.

Малютка активно грає з листком паперу. Він рве його, мне і бере в рот. Дозволяти грати з папірцями самостійно забороняється.

Правильний догляд за дитиною на третьому місяці життя

Для повноцінного розвитку малюка потрібно дотримувати нескладні правила догляду за ним. При виконанні рекомендацій педіатрів малюк швидко освоює навички і радує близьких досягненнями.

Вправи для самих маленьких

Для стимулювання розвитку матуся повинна побільше спілкуватися з дитиною. Корисно показувати йому яскраві іграшки, давати їх у ручки. Гімнастичні вправи зміцнять м’язи і дозволять швидше освоїти нові навички. Міцний малюк швидше почне сідати і повзати.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Дитині подобаються потешки, пісеньки у виконанні мами. Він готовий подовгу їх слухати. Допоможуть музичні іграшки: брязкальця, що шарудять пакетики, розвиваючий килимок. Малюк не повинен лінуватися: і мама повинна допомогти йому правильно розвиватися.

Купання, прогулянки

Для грудної дитини дуже важливо присутність на свіжому повітрі. Гуляти рекомендується 2 і більше рази на добу по 2 години (при гарній погоді). Якщо на вулиці злива, сильний вітер або просто холодно, прогулянка відкладається. В 3 місяці корисно поєднувати прогулянки з денним сном. Для гуляння рекомендується вибирати парки, сквери, тінисті алеї. Забороняється прогулювати дитину поблизу автомобільних доріг і підприємств.

Купати дитину слід за 30-50 хвилин до укладання на ніч.

Зарядка і масаж

Тримісячний малюк потребує регулярних заняттях гімнастикою. Ці заходи зміцнюють м’язи малюка. Гімнастику малюк робить разом з мамою відразу після пробудження, перед або після гігієнічних процедур. Зарядка дозволяє дитині налаштуватися на позитивний настрій.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Фізичні вправи корисно поєднувати з масажем. Зазвичай масаж виконується перед купанням. Його можна виконувати і самостійно, але попередньо рекомендується вивчити курс у професійного дитячого масажиста.

Тривалість сну

Дитина в 3 місяці спить 5 разів. 4 рази припадають на день, а останній — на ніч. Головна особливість — малютка звикає укладатися в строго певні години. Для повноцінного розвитку рекомендується дотримуватися певного графіка. Деякі малюки в 3 місяці сплять всю ніч. Але більшість прокидаються 1-2 рази і вимагають погодувати їх.

Вибираємо іграшки для малюка в 3 місяці

3 – місячне немовля з цікавістю розглядає підвішені над ліжечком брязкальця, намагається дотягтися до них. Але йому необхідні і нові.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Матусі рекомендується придбати:

 • розвиваючий килимок з музичними клавішами;
 • безпечне дзеркало (малюк буде з інтересом розглядати своє відображення);
 • брязкальця зі звуковим ефектом (шурхотом, музикою, голосами тварин);
 • пластикові іграшки з пищалками;
 • м’який тканинний м’ячик;
 • матерчаті мішечки з наповнювачами з крупи, гудзиків.

Важливо при цьому забезпечити безпеку дитини: іграшки повинні бути міцними, великими.

Розвиваючі ігри

У порівнянні з місячними, малюк виріс і зміцнів. Розвиток 3-місячного малюка вимагає наявності спеціальних предметів. Їх можна виготовити самостійно або придбати в магазині. При цьому важливо відповідність гри віком дитини.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Перед тим, як грати, батькам слід вивчити інструкцію і самостійно перевірити безпеку аксесуара.

Для розвитку зорового

Найкращі друзі малечі — яскраві іграшки. Він довго розглядає підвішені над ліжечком гірлянди з брязкалець, намагається схопити їх ручками. Малютка активно грає на розвиваючому килимку. У комплект іграшки входить безпечне дзеркало. Малюк любить розглядати своє відображення.

Цікавлять малюка кольорові кубики з фактурною поверхнею. Для зручного хвату рекомендується придбати набір з тканини з липучками: предмети стискаються під пальчиками, йому простіше утримувати їх. Але грати він повинен в компанії мами. Вона повинна називати кольори предметів, протягувати брязкальця дитині, брати простягнуті їй.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Для слухового сприйняття

Дитина любить слухати пісні, забавлянки, заклички, казки у виконанні матусі. Дуже важливі тон і темп виконання. Вкрай корисна відома гра «Сорока-ворона». Це одночасно і потешка, і гімнастика для пальчиків, і масаж долоньок. При нестачі часу рекомендується поставити аудіо-диск із казками або пісеньками. Малюк із задоволенням послухає і його.

Відхилення в розвитку і способи коригування

Є контрольні показники, від яких не можна відмахнутися. В 3 місяці малюк обов’язково повинен робити певні речі. Слід насторожитися, якщо малюк не вміє:

 • тримати голівку (хоча б 1 хвилину);
 • фокусувати погляд на яскравих іграшок та осіб;
 • стежити очима за рухомими предметами;
 • хапати яскраві брязкальця;
 • реагувати на гучні звуки;
 • обмацувати своє личко.

Що дитина повинна вміти в 3 місяці: норми розвитку, які навички та ігри з малюком

Сумарна кількість часу плачу не має в 3 місяці перевищувати 1 годину. Якщо дитина плаче довго і безцільно, слід повідомити про це педіатра. Появі тривожних симптомів не є приводом для паніки. При своєчасній корекції відставання легко усувається.

Важливо вчасно помітити недоліки та повідомити дільничного педіатра. Лікар проведе огляд, призначить обстеження у невролога, окуліста, отоларинголога, хірурга і ортопеда. Це потрібно для винятку важких діагнозів.

Потім послідує призначення корекційних процедур. Для позбавлення від відставання в розвитку рекомендується:

 • Придбати кольорові брязкальця різних розмірів і форми. Їх слід поперемінно пересувати в повільному темпі перед очима дитини. Мета вправи — допомогти малюкові сфокусувати погляд.
 • Над ліжечком для розвитку слуху слід повісити мобіль з кількома мелодіями. Їх потрібно включати поперемінно.
 • Грати з дитиною слід різними за кольором, фактурі і розміром іграшками. Вимагається словами характеризувати кольорову гаму і назви предметів.
 • Дитину потрібно спонукати до руху. Батьки повинні стимулювати пересування, підклавши під ніжки долоню. Перед малятком рекомендується розмістити яскраву іграшку і змусити його простягнути до неї ручку.
 • Малюка слід частіше брати на ручки, обіймати, ніжитись з ним танцювати. З дитиною потрібно постійно спілкуватися: співати йому пісеньки, грати з ним.
 • Виконання нескладних процедур вимагає від мами великої кількості часу. Але при регулярному проведенні карапуз швидко наздоганяє однолітків. Відставання в розвитку залишається позаду.

  Моя довідка - Корисні поради