Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

З кожним днем дитина набуває все більшу кількість навичок і вмінь, деякі з яких викликають посмішку оточуючих. За період 9 місяців батьки встигають звикнути до нового способу життя, події якої стали крутиться тільки навколо улюбленої крихітки. При цьому вони не перестають турбуватися про те, що до 9 місяців дитина повинна вміти і як допомогти йому швидше розвиватися.

Фізіологічні зміни

За черговий місяць малюк підріс, трохи змінився його зростання, обсяги грудної клітини і голови. Збільшення ваги знижується і становить від 300 до 500 м, що обумовлено підвищеною фізичною активністю малюка в цей період.

Вага

Нормою маси тіла для дівчаток вважається показник від 7 до 10,5 кг, хлопчикам характерні більш високі значення — від 7,3 до 11 кг.

Зростання

Зростання маленьких принцес відповідно при нормі повинен лежати в діапазоні від 66 до 75 см, майбутні захисники можуть зрости до 67,8-76,5 див.

Зовнішні зміни

У дітей в середньому на 0,5 см збільшується об’єм голови, на таке ж значення виростає і грудна клітина. У дівчаток ці показники становлять 42,9-46,4 см і 44,5-49,3 см, для хлопчиків 44-47,4 см і 44,4-50,8 см відповідно. Значна частина дітей мають молочні зуби, кількість яких варіюється від 6 до 8. Малюки можуть страждати від їх прорізування, наслідком якого може бути підвищена температура, біль, примхливість і нервозність.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Відмінності в розвитку хлопчиків і дівчаток

Відмінність між хлопчиками і дівчатками полягає не тільки в зовнішніх особливостях росту, але і в поведінці. Дівчатка проявляють в іграх велику емоційність і прагнуть до спілкування, хлопчики більший інтерес проявляють до неживих предметів.

Мовленнєві навички маляток формуються швидше, так як їх часто більше цікавлять звуки музики і голосу.

Що вміє і що розвиває дев’ятимісячний малюк

Діти у віці 9 місяців продовжують активно розвиватися і пізнавати світ. У них все менше залишається безумовних рефлексів, купуються нові навички. Дев’ятий місяць може стати для деяких малюків особливим, так як спроби навчитися ходити можуть привести до бажаного результату. Немовлята активно розвивають моторику та мовленнєві навички. Вони здатні багаторазово повторювати руху, міцно утримувати предмети в руках, жестами пояснювати бажане дію і повторювати звуки дорослих.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Розумовий і мовленнєвий розвиток

Дитина міцно асоціює себе зі своїм ім’ям, на вимову якого висловлюється і демонструє інтерес. Він по-своєму заявляє про свої бажання, показуючи напрямок руху пальчиком або вказуючи на предмети, які він просить дістати. Дитина допомагає при одяганні, намагаючись самостійно просунути частини тіла одяг. Дитина із задоволенням розглядає картинки і відповідає на прості запитання.

Якщо з дитиною займалися, то він без праці показує готельні частини тіла, на картинках легко знаходить точне місцезнаходження очей, носа та інших деталей. Дев’ятимісячний малюк активно лепече, часто створюється відчуття, що він говорить на своєму, тільки йому зрозумілою мовою.

Фізична активність

Дитина до 9 місяців володіє навичкою сталого сидіння. Він може самостійно приймати бажану позу протягом 10-15 хвилин, не вимагаючи підтримки спини.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Йому вдається виконувати наступні рухи:

 • крутити тулубом, нагинатися і випрямлятися;
 • міцно тримати в руках предмети, які підходять для його руки розмірів, легко їх перекладати, кидати і піднімати;
 • присідати і стрибати, тримаючись за руки дорослого;
 • повзати по будинку в різних техніках, в тому числі на четвереньках, по-пластунськи і навіть сидячи.

Малюк продовжує потребувати в достатній кількості годин відпочинку. Загальний час відпочинку протягом доби може досягати 2/3. Нічний сон у середньому у більшості немовлят становить 10-12 годин, тривалість денного стає більш довгим.

Вчимося ходити

Дитина в 9 місяців спокійно встає, використовуючи для цього опору чи допомога батьків. Перші кроки здатні в цьому віці робити деякі малюки, більшість немовлят пересуваються утримуючись.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Мова

Багато батьків дев’ятимісячних малюків говорять про те, що діти в цьому віці нагадують папужок. Вони намагаються повторити все, що чують, часто імітуючи вимова окремих складів і слів.

Емоції, пережиті дитиною

Дитина дедалі впевненіше починає виражати свої емоції, палітра яких стає неймовірно різноманітною. Він з бажанням реагує і виражає почуття радості, щастя, смутку і страху. Маленький маніпулятор вчиться отримувати бажане капризами і сльозами, тому варто обережно ставитися до подібних проявів емоцій. Дитина здатна активно демонструвати своє незадоволення діями дорослих. При спробі витерти йому ніс або підстригти нігті він активно мукає, може відштовхувати руку і вивертатися.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Для малюка важливо відсутність самотності, тому він вимагає від оточуючих підвищеної уваги і не бажає грати самостійно. Часто малюки болісно реагують на відсутність поруч мами, тому фахівці не радять в такому віці жінкам виходити з декрету на роботу. Немовля виявляє занепокоєння поруч з чужими людьми і категорично відмовляється йти на руки до незнайомим особам.

Розвивається інтелект

В 9 місяців дитина здатна висловити свої бажання жестами і наслідувати діям оточуючих. У нього вже є розуміння причини і наслідки.

Освоює причинно-наслідкові зв’язки

Дитина в цьому віці розуміє, що призвело до тих чи інших подій. Наприклад, після удару іграшкою він очікує появи звуку. До нього приходить розуміння про зв’язок деяких подій, наприклад, що після прийому їжі він буде гуляти або грати. Він починає співвідносити виголошену промову з конкретним предметом в оточенні.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Встановлюється психіка

В такому віці вже можна говорити про особливості психіки і характер дитини. Деякі діти віддають перевагу тихі ігри, інші прагнуть до рухливості. Одні малюки вибирають для гри вибирати кубики, інші з головою йдуть в процес ліплення або малювання.

Формування дрібної моторики та соціальних навичок

У дитини 9 місяців спостерігається активний розвиток моторики і соціальних навичок. Все частіше малюк починає намагатися взяти предмети двома пальцями, а не всією долонею. Все частіше немовляті хочеться проявляти самостійність, але він розуміє поняття «можна» і «не можна». Його приваблюють побутові предмети, і дитина прагне до повторення дій дорослого. Він часто повторює маніпуляції мами на кухні або імітує розмову по телефону, що дозволяє використовувати подібні бажання для розвитку дитини в ігровій формі.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Тест на розвиток малюка 9 місяців

При проведенні тесту оцінюється те, як 9-місячним дітям вдаються ті чи інші дії. Досить відповісти на наступні питання:

 • чи вміє дитина брати предмети двома пальцями;
 • чи може дитина самостійно знайти заховану на його очах іграшку;
 • при грі з іншими дітьми малюк здатний наслідувати дій однолітків, може пояснюватися діями;
 • малюк може розгойдуватися, забезпечуючи собі точку опори;
 • після прохання про допомогу або нагадуванні готовий виконати бажане.

Якщо на всі питання було дано позитивну відповідь, то розвиток малюка відповідає нормі.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Характерна поведінка для немовляти

Малюк активно прагне пізнати світ, тому всі навколишні предмети для нього представляють інтерес. Він з радістю готовий заглянути в шафу і тягнеться до недоступному для нього предмета. Особливе задоволення дітям приносить повзання навколо ніжок стільця або столу.

Вони привертають до себе увагу дорослих і завжди раді з ними пограти, при цьому готові багаторазово повторювати одні і ті ж дії.

Медичне спостереження 9 місяців

Крім традиційних оглядів у педіатра, дитині 9 місяців потрібна консультація стоматолога. Це дозволить виключити ризик кандидозу і стоматиту, спеціаліст проконтролює якість прорізування зубів і дасть рекомендації в частині необхідного догляду за порожниною рота малюка. При наявності показань проходять огляд у терапевта і невропатолога.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Розширюємо меню: що вже можна включати в раціон

Дитині 9 місяців вже недостатнього тільки грудного вигодовування або харчування сухою сумішшю. У загальному обсязі щоденного меню така їжа не повинна перевищувати 1/3. В меню маляти необхідно присутність наступних продуктів:

 • овочевих, фруктових соків і пюре;
 • продукти кисломолочної групи;
 • каші молочні;
 • варений жовток;
 • м’ясні та рибні пюре;
 • печиво, хліб.

Малюк у цей період вже має зуби, тому необхідності забезпечувати консистенцію страв у вигляді пюре немає. Йому можна самостійно пережовувати невеликі шматочки їжі, а банан або яблуко є прекрасним засобом «почухати» зубки. У цьому віці необхідно починати переводити дитину на 3-разове харчування, забезпечивши йому повноцінний сніданок, обід і вечерю. Між ними слід організовувати додаткові перекушування, включаючи в меню сирок, печива, пюре з фруктів або овочів.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Догляд за малюком в 9 місяців

Для 9-місячного малюка важливо продовжувати забезпечувати належний догляд, режим харчування і достатній рівень фізичного навантаження. Бажано проводити процедури в один і той же час, що дозволить привчити дитину до розпорядку дня. Прогулянки на свіжому повітрі вважаються обов’язковими розкладі режиму дня дитини, виключення становлять періоди нездужання дитини.

Купання

Процес купання малюка 9 місяців налагоджений і викликає у нього безліч бурхливих емоцій. Тривалість процедури може становити 20-30 хвилин. Урізноманітнити купання допоможуть мильні бульбашки, використання корабликів і м’ячиків.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Масаж

Сеанси масажу дозволять дитині зміцнити навички повзання і допоможуть йому підготуватися до початку самостійної ходьби. Масаж може проводити мама, але при цьому слід дотримуватися ряду правил. В число основних входить:

 • сеанси проводять при наявності у дитини гарного настрою, тривалість не повинна перевищувати 10 хвилин;
 • процес починають з м’яких погладжувань;
 • животик масажується за годинниковою стрілкою;
 • ноги і руки масажують знизу вгору.

Сеанс масажу завершується легкими погладжуваннями і легкими поплескуваннями.

Гімнастика

Зарядка проводиться з малюком в ранкові години. Протягом перших 10 хвилин з моменту пробудження потрібно виконати комплекс стандартних вправ для розминання різних частин тіла.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Допомагаємо немовляті освоювати нові навички

Немовля в 9 місяців вимагає підвищеної уваги, що дає батькам прекрасні можливості для його розвитку. Рекомендується більше читати малюкові віршики, співати йому дитячі пісеньки, робити з них перші вироби і малювати.

Які іграшки цікаві і корисні

Дитині в цьому віці подобається роздивлятися книжки, але часто він намагається порвати їх. Для тренувань на міцність предметів краще давати газети і журнали, а казки рекомендується купувати в твердій палітурці. Дитині в цьому віці досить простих іграшок:

 • пірамідки;
 • мозаїка;
 • кубики;
 • джерела звуків;
 • конструктори.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Діти з задоволенням наслідують діям батьків, тому бажано для хлопчиків мати ігровий набір інструментів, а дівчаткам надати предмети для розвитку навичок господині у вигляді каструльок або наборів посуду. З дитиною можна грати не тільки традиційні іграшки, а використовувати для цих цілей повсякденні предмети.

Малюкам подобається грати з крупами, вони готові годинами пересипати їх за допомогою лопатки. Інтерес у малюка викликає пісок і дрібні камінчики, повз яких йому часто буває складно пройти.

Запам’ятовуємо і повторюємо

Дитина в 9 місяців активно намагається повторювати слова і склади за дорослим, часто домагаючись успіху в цій справі. Часто він механічно белькоче, і в результаті може вийти прості слова типу «мама» чи «тато». Частіше вони роблять це випадково, але різницю між свідомим моментом і тренуванням можна відчути одразу. Деякі крихти починають впевненою звертатися до мами, показують на дядька з вимовою слова і кажуть «дай», вказуючи на конкретний предмет. Тільки до року дитина може навчитися відтворювати близько 15 слів.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

В такий період з дитиною слід займатися з використанням повторень на звуки тварин або техніки— няв, гав-гав, му-му, ту-ту та інші. Бажано використовувати при таких іграх картинки, і дитина незабаром самостійно відтворює звуки при зверненні погляду на конкретне зображення.

Знайомимося з тілом

Дитина здатна правильно показувати ніс, вуха та інші частини тіла. Він із задоволенням демонструє подібні навички на ляльці, на мамі і татові, може вказати місця розташування в дзеркалі, часто потрапляючи точно. Для розвитку навичок спілкування з тілом на допомогу батькам приходять ігри:

 • ладушки;
 • «хованки» частин тіла, закриття вічко, вушок;
 • ігрові рухи пальцями.

При вкладанні дитини спати можна бажати спокійної ночі очкам і ніжок. Повторювати обряд прокидання, вітаючись з вибраною частиною тіла.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Ліпимо і малюємо

Малюк в 9 місяців чудово справляється з пластиліном, він вчиться розминати його пальчиками, тому можна починати робити перші спільні вироби. Для цих цілей дуже добре підходить тісто, для виготовлення якого не потрібно значних витрат, матеріал повністю безпечний для малюка.

З малюком у цей період можна малювати, використовуючи для цього крейда, фломастери або спеціальні безпечні фарби.

Для дітей у цьому віці дуже корисна «пальчикова» техніка, при якій дитина із задоволенням розмазує рідку фарбувальну основу аркушем ватману або навіть власного тіла. Творячи разом з дитиною і використовуючи долоні замість пензликів, можна створити унікальний шедевр.

Що дитина повинна вміти 9 місяців: фізичний та емоційний розвиток, як грати

Тест з гудзиком

До 9 місяців дитина набуває навик міцного утримання предмета в долоні, він може повторювати рухи за дорослими, «прасувати» улюблену іграшку або махати при прощанні. Саме в цей період відбувається активний розвиток дрібної моторики, дитина вперше може взяти предмет двома пальцями. Для оцінки психомоторного розвитку педіатри використовують спеціальний тест.

Біля крихти розміщують велику гудзик, і якщо малюк зміг взяти її вказівним і великим пальцем, то це є гарною ознакою розвитку дитини. Важливо не залишати немовля з дрібними предметами, що дозволить уникнути проковтування їх дитиною.

У правій ложка, у лівій хліб

В 9 місяців дитина володіє достатнім розвитком кисті руки, яка в сукупності з вдосконаленням процесів координації відкриває перед дитиною багато нових можливостей. У цей період дитині необхідно давати ложку для самостійної їжі і хліб, розміщуючи предмети в правій і лівій руці. Перші спроби будуть невдалими і варто бути готовим до того, що малюк буде стукати ложкою і розмазувати їжу не тільки по обличчю. Не варто нервувати, через деякий час дії малюка стануть впевненіше, а придбання нового досвіду стане стимулом для розвитку мовлення.

Моя довідка - Корисні поради