Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Існують певні критерії оцінки емоційного і фізичного розвитку дитини 11 місяців. З допомогою цих критеріїв батьки розуміють, які навички малюк повинен освоїти в поточному місяці, як потрібно планувати раціон харчування і розпорядок дня.

Фізіологія малюка

В 11-місячної дитини м’язи зміцніли, він може тривалий час утримувати тіло у вертикальному положенні, спираючись на меблі, переміщатися по квартирі. У більшості дітей вже прорізалися перші 4-8 зубів.

Вага

Вважається нормою, якщо дитина 11-го місяця життя додасть у вазі на 400 р. Існують затверджені норми ваги для цього віку, з допомогою них дають оцінку розвитку дитини.

Підлога Нижня межа ваги (г) Верхня межа ваги (г)
Дівчинка 6900 11200
Хлопчик 7600 11700
Независящий від підлоги усереднений вага середньостатистичного дитини 8700 9400

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Зростання

За місяць дитина має зрости на 1,5 див. В застосуванні до конкретного дитині цей параметр може злегка відхилятися в ту або іншу сторону.

Підлога Нижня межа зростання (см) Верхня межа зростання (см)
Дівчинка 67,7 77,8
Хлопчик 69,9 79,2
Независящий від підлоги усереднений зростання середньостатистичної дитини 72,8 74,5

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Різниця між хлопчиками та дівчатками

Фахівці стверджують, що немає істотних відмінностей у рівні фізичного та психологічного розвитку 11-місячних дівчаток і хлопчиків. Думки про те, що ходити і дівчатка починають говорити раніше, не варто брати до уваги. Ці навички залежать від індивідуальних особливостей дитини, його стать ролі не грає.

У дівчаток і хлопчиків 11 місяців спостерігаються відмінності в поведінці, вміння зайняти себе, ступеня активності:

 • дівчатка цього віку віддають перевагу спокійне, розмірене проведення часу, протягом 30 хвилин маля може себе зайняти іграшками;
 • для немовлят чоловічої статі властива динамічність, вони не люблять сидіти на місці, проводять час у русі, спілкуванні з дорослими, хлопчики охоче дівчаток йдуть на контакт з іншими дітьми.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Які навички і вміння розвиваються в цей період

Про розвиток малюка судять по тому, що він вміти робити. Для повноцінного розвитку малюка батьки повинні організувати зручне простір для ігор і безпечних переміщень дитини.

Психічний розвиток немовляти одинадцятимісячного

Малюк в 11 місяців розуміє мову дорослих. Йому ясно значення часто вживаних слів:

 • візьми;
 • дай;
 • їж;
 • кинь.

Крихітка вже вчиться маніпулювати мамою і татом, знає, що за допомогою плачу швидше доб’ється їх уваги. У цьому віці діти часто хныкают спеціально.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Дитина із задоволенням грає в хованки, козу рогату, освоює сюжетні ігри:

 • годування ляльки;
 • катання м’якої іграшки на машинці;
 • укладання ляльок спати.

Розвивається кмітливість і наполегливість. Малюк повторює якусь дію до тих пір, поки воно не вийде.

Рухові навички

В 11 місяців розвинений дитина багато і активно рухається. В цей період він вчиться стояти без підтримки. Для стійкості утримується за опору. Саме в цей час велика частина малюків робить свої перші кроки.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Тримаючись за мамину руку, карапуз впевнено переміщується по кімнаті. Він нахиляється або присідає, якщо йому потрібно підняти з підлоги іграшку, а ще місяць тому просто падав на підлогу. Окремі діти до 11 місяців починають ходити самостійно, роблячи по кімнаті кілька кроків.

Пізнавальний розвиток

Малюк повинен знайомитися з навколишнім світом. В 11 місяців йому цікаво спостерігати за рухом автомобілів, він реагує на гучні звуки, цікавиться яскравими квітами. Малюк активно досліджує шафи і ящики в квартирі. Щоб дістати його цікавить річ, вдається до допомоги допоміжних засобів.

Підсуває стілець або коробку, щоб дотягнутися до потрібного предмета. Скидає речі зі столу. З задоволенням розкидає і збирає свої іграшки.

Початок кризового періоду

На 11-му місяці життя починають з’являтися симптоми кризи першого року життя. Ступінь їх прояву залежить від індивідуальних особливостей малюка.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Прояви кризи:

 • суперечливість (попросив, відмовився);
 • зайва примхливість;
 • образливість;
 • упертість;
 • потреба в підвищеній увазі.

Координація рухів та сенсорні здібності

Дитина вчиться координувати свої рухи, він добре бере іграшки, візуально оцінюючи їх розмір. Вважається нормою, якщо малюк може:

 • зібрати вежу з 2-3 кубиків зручного розміру;
 • нанизувати кільця на стержень пірамідки;
 • відкривати і закривати коробочки;
 • пальчиками підбирати з гладкої поверхні дрібні деталі.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Мова

Починає розуміти мову оточуючих. Малюк радіє, коли його хвалять. Правильно реагує на суворі інтонації батьків, якщо погано себе веде. У нього розвивається мова. Вона наповнена емоціями, кількість вимовних звуків збільшується. Дитина вимовляє перші слова, що складаються з одного або двох складів.

Соціальний розвиток та емоції

Малюк спостерігає за дорослими, копіює їх поведінку. На прогулянці, в гостях, в громадському місці виділяє приємних для неї людей. З задоволенням входить із ними в контакт, посміхається, дає іграшки, грає в хованки. У 11-місячного малюка переживання виражаються мімікою і емоціями. Він любить, коли його хвалять, радіє при спілкуванні з приємною людиною, кричить, якщо чимось незадоволений. Під час ігор сам обирає собі партнера.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Допомагаємо дитині розвиватися

Дитина розвивається повноцінно при активній участі батьків. Йому як і раніше необхідний тісний контакт з матір’ю. Для психологічного комфорту малюка потрібно часто брати на руки.

Гімнастика

Ходіння по сходах з допомогою дорослого зміцнює м’язи ніг. Висота сходинок не повинна перевищувати 8 см Треба раз 5 піднятися і спуститися по сходовому прольоту. Дитину покласти спиною на рівну, тверду поверхню. Ініціювати підйом на обидві ноги з положення лежачи, підтримувати дитину за обидві руки. Цю вправу необхідно виконати 6 разів. Розгинання й згинання ніг спочатку почергове, потім одночасне.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Ігри

Для формування рухових, мисленнєвих, мовленнєвих навичок потрібно знати, як правильно грати з дитиною. В 11 місяців йому можна запропонувати кілька видів розвиваючих ігор:

 • мовленнєві;
 • попроси;
 • предмет і малюнок;
 • фото-гід.

Під час мовних ігор дитина навчається новим словам. Організувати гру предмет і малюнок просто.

Спочатку грають улюбленою іграшкою, наприклад лялькою, потім її ховають, а замість неї кладуть картинку з лялькою і запитують, де лялька. Малюк повинен показати на картинку.

З допомогою гри «Попроси» карапуза вчать вимовляти слово дай. Ховають іграшку за спину, дають її, коли він вимовить слово дай. Разом з малюком розглядають сімейні фото, вчать знаходити маму, тата, інших родичів.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Вправи

Всі малюки люблять купатися. Для розвитку зорової і моторної координації дитині пропонують ковшиком ловити дрібні предмети, що плавають у воді. Стимулює роботу м’язів рук пересипання вівсяних пластівців з однієї чашки в іншу.

Настав час занять ліпленням і малюванням. Досить кількох олівців різного кольору. Під час малювання треба промовляти колір ліній. Малюки із задоволенням працюють з пластиліном:

 • розкочують ковбаску;
 • ріжуть на шматочки;
 • скачують в кульки.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Необхідні обстеження в 11 місяців

Лікар педіатр оцінює стан дитини, його фізичний і нервово-психічний розвиток. На прийомі з’ясовують, що вміє робити дитина, зважують і роблять вимірювання (зріст, окружність голови, окружність грудей). Батьки отримують рекомендації по організації харчування і догляду.

Що можна включати в меню

Малюка можна годувати за загальним столом. Їжу для нього готувати окремо. Вимоги до страви:

 • варене або тушковане;
 • з мінімумом солі, приправ, цукру.

У родині, де дотримуються правил здорового харчування, дитину можна годувати їжею дорослих, подрібнивши її блендером або розім’явши виделкою.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Рекомендований об’єм їжі 1,2 л, його дитина повинен з’їсти за день. В 11 місяців харчування 4-5-разове. У перелік продуктів, які можуть викликати алергію, входять цитрусові, помідори. Під строгою забороною:

 • незбиране коров’яче молоко;
 • напої у вигляді чаю, кави;
 • шоколад;
 • горіхи;
 • мед;
 • гриби.

Якщо в планах припинити грудне вигодовування, то грудне молоко 11-місячний малюк повинен отримувати не більше 2 разів на добу (вранці, перед нічним сном). До 12 місяців скорочують до 1 разу перед нічним сном.

Розвиток дитини в 11 місяців: що повинен вміти, вага, зріст, як грати

Правильний розпорядок дня, сон і неспання

Безперервний нічний сон може тривати від 10 до 12 годин. Вдень малюк повинен спати 2 рази. Зручно поєднувати його з 1,5-годинними прогулянками в першій і в другій половині дня.

Час Дія
Ранок з 7 до 7-30 Підйом, перше годування
До 10 годин ранку Неспання
З 10 до 12 1-й денний сон
12-30 Обід
До 13-00 Активний спосіб життя
З 13-00 до 14-00 2-й денний сон
До 17-00 Ігри, заняття, прогулянка
З 17-00 до 18-00 Вечеря
В 20-00 Купання
До 21-00 Останнє годування, підготовка до сну, сон

У батьків, які багато часу приділяють дитині, розвиток малюка йде активно. Кожен день він засвоює нові навички, вчиться самостійно грати.

Моя довідка - Корисні поради