Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Дорослішання маленької дитини навіть на місяць завжди викликає у батьків радість і одночасно тривогу, так як вони неминуче задумуються про те, чи правильно розвивається їх малюк і володіє достатнім списком навичок. Знизити рівень тривоги допоможуть знання про те, у чому полягають особливості розвитку дитини в 1 рік.

Фізичний розвиток дитини 1 року

Фізичний розвиток дитини в 12 місяців оцінюється на підставі таблиць норм, які розроблено для кожного віку і статі дитини. Незначне відхилення від встановлених показників не вважається небезпечним, так як розвиток кожного малюка суто індивідуально.

Пропорційність тіла

За рік життя пропорції тіла немовляти перетерплюють істотні зміни. Відбувається збільшення окружності голови у середньому до 12 см, щомісяця приріст становить близько 1 див. Перші пару місяців головка новонароджених зростала більш інтенсивно, потім активно починає збільшуватися грудна клітка. До віку 1 року розмір окружності грудей в середньому на 2 см більше показника окружності головки.

Збільшення об’єму голови

За даними російських педіатрів, нормою для однорічних дівчаток об’єму голови вважається показник від 44,2 до 47,3 див. Для хлопчиків він більше і становить від 45,3 до 48,6 див.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Кількість зубів

Існує проста формула, за допомогою якої завжди легко визначити, скільки зубів має бути у малюка. Для цього необхідно від віку немовляти відняти цифру 4, і всього молочних зубів має бути 20. У однорічної дитини має бути 8 зубів, але у різних дітей їх кількість може відрізнятися як у більшу, так і у меншу сторону.

Вага і зростання малюків

Вага хлопчиків на рік повинен становити від 8,9 до 11,6 кг, дівчаткам потрібно важити від 8,5 до 10,8 кг В рік зростання малюків чоловічої статі в нормі варіюється від 72,3 до 79,7 см, у дівчаток від 71,4 до 78 див.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Відмінності в розвитку хлопчиків і дівчаток на рік

Відмінності в черговості і швидкості дозрівання психічних функцій у хлопчиків і дівчаток, зумовлені особливостями формування півкуль мозку. У дівчаток активніше розвивається ліве, а у хлопчиків праве.

У зв’язку з цим маляти починають говорити раніше, і мовленнєва діяльність до 1 року у них більш розвинена. Розвиток хлопчиків відбувається на наочно-образному рівні.

Відмінності починають простежуватися у характері ігор малюків. Для хлопчиків потрібен простір, вони готові бігати, залазити на перешкоди і долати їх. Дівчаткам досить невеликого куточка, в якому вони тривалий час грають, пораються зі своїми улюбленими ляльками та іграшками.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Які навички вже доступні для немовляти

У рік малюки володіють істотним набором навичок і невеликим словниковим запасом. Що повинен вміти немовля:

 • проповзати під виникли на його шляху перешкодою;
 • розуміти звернену в його адресу мова, говорить на «своєму» мовою, знає до 10 слів;
 • знати і відгукуватися при вимові його імені;
 • пересуватися по похилій поверхні;
 • наслідувати рухам дорослих і однолітків;
 • ходити, спираючись на руку, або за допомогою дорослого.

Дитина вміє в цьому віці грати самостійно, з дорослими і однолітками. Він володіє азами самообслуговування і може висловити свої бажання. Малюк демонструє свій стан емоціями, супроводжуючи їх мімікою і звуками. Він відмінно впізнає рідних і насторожено ставиться до чужих, близьких людей дізнається з фотографіями. Дитина здатний виконувати прості прохання дорослих, розглядаючи книжки, може супроводжувати процес звуками, показувати на зображенні людини окремі частини тіла.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Що нового пізнає дитина

Малюкові належить розширити коло своїх навичок та знань. Значні зміни відбудуться не тільки у сфері фізичного розвитку.

Психомоторика

Дитина удосконалює навички ігрової діяльності. Йому повинна вдаватися гра з пірамідкою, при якій він самостійно одягає до 4 кілець з широкими отворами. При спільне проведення часу малюк повинен навчитися наслідувати дій дорослого, повторюючи послідовність складання кубиків, відкривання кришок або інших іграшок. З цього віку дитина спокійно натискає на кнопки побутових електронних приладів, закриває і відкриває різні дверцята і скриньки.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Соціально-емоційний зростання

Однорічний малюк має прихильності до певних іграшок, про яких він піклується і грає найбільш часто. Малюк радий кожному новому цікавому предмету і активно грає з дорослими. Він виражає емоції щастя при зустрічі з близькою людиною, навчається наслідувати міміці, інтонації і манері поведінки дорослих.

Малюк знайомиться з поняттями «можна» і «можна», здобуває навички поведінки у незнайомих для нього обставин.

Мовленнєвий розвиток

Дитина продовжує розвивати навички розмовної мови. Він краще реагує на прохання дорослих, може показати предмет у оточенні або на картинці. При вимові назви знайомого предмета намагається знайти його поглядом. Малюкові вдається вимову простих слів, кількість яких з кожним днем збільшується. На прохання дорослого сказати, що намальовано на картинці або зображено на фотографії, малюк намагається вимовити побачене. Він із задоволенням імітує мова по телефону, навчається наслідувати інтонації, ритму і звуку виголошуваної дорослим мови.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Прояв навичок самообслуговування

Дитина у віці 1 року вже володіє великими навичками самообслуговування, які в подальшому він удосконалює. Малюк вміє виконувати наступні дії:

 • пити з чашки, утримуючи її двома руками;
 • самостійно відкушувати і прожовувати хліб;
 • на прохання дорослого допомагати при одяганні, піднімаючи руки і ноги;
 • знати назви речей і приносити їх при необхідності;
 • при вмиванні протягувати до води ручки, витиратися рушником.

Деякі однорічні діти просяться на горщик, часто це виражається у вигляді видання характерних звуків. Дитина вчиться бути охайним як в одязі, так і в зовнішньому вигляді.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Розвиток творчих здібностей

Дитина вчиться тримати в руках олівець і намагається робити перший малюнок. Малюкам подобається «пальчикові» малювання, при якому вони висловлюють бурю емоцій. Однорічним дітям рекомендовані заняття з пластиліном, так як вони розвивають дрібну моторику. Їм складно творити самостійно, тому в такому віці потрібно співпрацю та допомогу дорослого.

Криза першого року

Для однорічного віку характерне явище, назване кризою першого року. Період є непростим як для дорослих, так і для дітей. Важливо пройти його з якомога меншими втратами для психіки батьків і малюка.

Ознаки

Криза першого року настає у малюків у віці від 9 до 18 місяців. Основною ознакою настання його прийнято вважати зміни в поведінці та спілкуванні дитини. Малюк в такий період часто непослідовний у своїх діях, він може вимагати дати йому що-небудь, але при виконанні побажань кардинально міняти своє рішення.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

У його манері спілкування з дорослими з’являються такі особливості:

 • упертість, вираз непослуху;
 • виражена наполегливість і прагнення до підвищеної уваги;
 • демонстративна відмова виконання традиційних процедур;
 • часта поява образи, агресії та нетерпимості до зауважень.

Причиною такої поведінки дитини прийнято вважати відчуття самостійності і нових емоцій, які дитина отримала після початку ходіння. Тепер він відчуває свою незалежність від мами і може навіть тікати від неї, незважаючи на всі її вмовляння, одягатися сам і виконувати велику кількість дій.

Що робити

В такий період батькам важливо навчитися «переключити» увагу малюка, що робити в такому віці досить просто. Не можна показувати зверхність дорослих, так як директивна манера спілкування може негативно позначитися на особистості дитини. Не можна в такий період допускати надмірну опіку і виконання всіх вимог крихітки, але і повністю усуватися неправильно. Складні ситуації слід переводити в гру. Малюк не бажає одягати футболку — запропонуйте йому вибрати з декількох варіантів одягу. Не хоче приймати їжу — спробуйте попросити його це зробити разом з улюбленою іграшкою.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Як допомогти малюкові розвиватися

Діти однорічного віку дуже активні і тягнуться до всього нового і цікавого для них. Важливо дотримувати баланс фізичної активності та занять на розвиток. Варто пам’ятати про те, що малюки не можуть тривалий час зосереджувати увагу на одному виді діяльності, тому потрібно часта їх зміна.

Гри інтелектуально-логічні для мислення дітей

Сьогодні в магазинах представлений величезний асортимент гра на розвиток логіки, в яких докладно описано, як грати і яких результатів потрібно добиватися. Слід звернути увагу на наступні види:

 • фанерні чи картонні, пластмасові гри з отворами і виїмками різних форм, при грі з якими потрібно підібрати відповідний за розміром вкладиш;
 • геометричні фігури на основі методики Монтессорі;
 • книжки конкретної спрямованості — кольору, форми, протилежності;
 • пазли;
 • кубики, пірамідки, конструктори.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

У гонитві за розвитком інтелекту малюка не варто забувати про традиційні хованки, ладушках, машинки і ляльки. Значна частина педагогів сьогодні говорить про те, що сучасні діти в момент приходу в садок зовсім не вміють грати, так як їх батьки «заточені» на інтелектуальних іграшках.

Ігри для психомоторного розвитку

В однорічному віці важливо навчити дитину рухатися і ходити впевнено, в цьому допоможуть фізичні заняття і вправи. Малюки повинні придбати навик утримувати рівновагу і координувати власні рухи. У цьому неоціненну допомогу надають іграшки-гойдалки і каталки. Часто діти в цьому віці не вміють входити в повороти і постійно стикаються з предметами.

Вільно змінювати напрямок руху допоможе ходьба по намальованому колі або викладеної хвилями стрічці. Малюки з задоволенням долають лабіринти з іграшок і предметів меблів, а в умовах прогулянки готові обходити ямки, лавочки, каміння та інші природні перешкоди.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Граємо з водою

Вода є унікальним інструментом для розвитку дитини. При грі з нею дитина пізнає форму, обсяги, властивості рідини. Дії з нею дають широке поле для експериментів — потоне чи не потоне предмет, поміститься чи рідину в пляшечку більшого чи меншого обсягу, розчиниться чи предмет, що станеться з льодом і багато інших ідей.

Прості аплікації

Виконання аплікацій є можливістю розвинути навички дрібної моторики і творчі початку дитини. Робити її малюк може тільки разом з дорослим, тому важливо йому пояснити, як правильно наносити клей і перевернути предмет для приклеювання. Малюнки повинні бути самими простими. Для творчості можна використовувати традиційну папір, вату, природні матеріали.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Сенсорика з сипучими матеріалами

Однорічна дитина стоїть на початку шляху знайомства з фактурою різних матеріалів і їх фізичних характеристик. Гра з сипучими матеріалами допомагає розширити досвід відчуттів малюка. Для цих цілей підходять крупи, макарони і манка, з якою можна навіть влаштувати урок «пальчикового малювання.

Вчимося ліпити

Ліпити з дитиною корисно для розвитку моторики, яка дає поштовх мовному розвитку. Використовувати для цих цілей можна не тільки традиційний пластилін, але і самостійно виготовлене тісто.

Режим дня

Дотримання режиму дня корисно не тільки для малюка, але і для мами, так як це дозволяє їй заздалегідь планувати свій день і уникати непередбачених ситуацій. Малюкам з налагодженим ритмом життя буде простіше перенести кризу першого року життя.

Розвиток дитини в 1 рік: що повинен уміти малюк і як з ним грати, основні навички

Сон

Малюкам у віці 1 року потрібен відпочинок протягом доби 12-13 годин. З них 10 годин припадає на ніч і 2-3 години на день.

Неспання

При переході дитини на один денний сон час неспання становить близько 5 годин. Педіатри при цьому не радять укладати дитини пізніше 21 години.

Прогулянки

Для здоров’я малюка важливі щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Вони мають величезне значення для правильного фізичного і розумового розвитку. Під час гуляння малюк віддає свою енергію, пізнає багато нового і цікавого. Прогулянки варто відкласти при температурі нижче -20 0C і поганому самопочутті малюка. У спекотну погоду рекомендується виходити на вулицю до 11 і після 16 годин, так як пік сонячної активності в цей час спадає. Варто враховувати ступінь активності дитини, при бажанні покататися на гірці або санках.

Харчування

До 1,5 років потрібно забезпечувати дитині харчування в кількості 5 разів. При відмові малюка від останнього прийому їжі можна перейти на 4-разове, в цьому випадку тривалість перерв буде складати від 3,5 до 4 годин. Добова калорійність меню немовляти повинна змінюватись в межах 1 300 ккал. У меню повинні бути присутніми молочні продукти, каші та супи, фрукти і овочі, соки. Необхідність в доведенні їжі до стану пюре для однорічної дитини немає. Лікарі рекомендують «тренувати» зубки малюка і давати йому можливість погризти, використовуючи для цього банани, яблука, печиво.

Моя довідка - Корисні поради