Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Активні, емансиповані жінки намагаються зменшити роль батька у вихованні підростаючого дитини, звалюють на себе всі сімейні обов’язки, принижують його авторитет. В патріархальних сім’ях тато здобуває матеріальні блага, а виховання повністю лежить на матері. Обидві моделі негативно позначаються на особистості дитини.

Значення батька у житті дитини

З перших днів дитина повинна відчувати присутність батька у своєму житті. Відчуття чоловічої присутності викликає у нього почуття невразливості. Батько для нього сила (фізична, психічна). Дітям потрібна батьківська любов. Вона є стимулом для гарної поведінки, успішного навчання. З віком потреба в батьківському уваги не зменшується. У перехідний період батьківський авторитет особливо важливий. Психологи вважають, що дитині для щастя достатньо 30 хвилин щоденного спілкування з татом.

Як залучити батька до виховання дітей?

Багато чоловіків не розуміють, як поводитися з дітьми. Дружина повинна допомогти йому увійти в роль тата і добре з нею справлятися. Майже з самого народження потрібно залучати главу сім’ї до прогулянок з малям, мама в цей час може займатися собою або домашніми справами. Необхідно залишати його з новонародженим одного, попередньо навчивши правилами догляду за немовлям.

Короткочасні відлучки мами підуть на користь всім. Жінка відпочине від домашньої рутини, тато буде себе впевненіше почувати, навчиться грати з малюком.

У підростаючих дітей з’являються проблеми, мама повинна присвячувати в них батька, навіть якщо він багато працює. Багато дитячі питання вирішуються просто, якщо ними займається чоловік. У нього добре працює логіка, а непотрібні емоції відсутні. Успішні діти виростають у сім’ях, де у батьків склалися партнерські взаємини, сімейні обов’язки розподіляються між мамою і татом.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Особливості психології батьківського участі

При спілкуванні з татом дитина оцінює свою статеву ідентичність, навчається правильної моделі поведінки. Хлопчик наслідує йому, дівчинка намагається завоювати його любов, вступаючи в суперництво з матір’ю. Завдяки чоловічому вихованню доньки навчаються жіночності, сини — мужності.
Потреби дитини у спілкуванні з батьком

Дітям потрібно почуття захищеності, це дає повна сім’я, і батько — її голова. Дитина з раннього дитинства відчуває надійний захист від небезпек зовнішнього світу, якщо поруч є люблячий тато. Він допомагає підростаючому людині справлятися з внутрішніми страхами і проблемами.

Як впливає на дитячу психіку відсутність батька в сім’ї

Відсутність в сім’ї чоловіка на хлопчиків і дівчаток позначається по-різному. Молодий чоловік, що виріс без батьківської руки, не вміє будувати відносини з іншими чоловіками. Він або провокує конфлікти, або уникає спілкування, славлячись маминим синочком.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

У дівчаток, що ростуть з матір’ю, інші проблеми. У неї занижена самооцінка, вона не розуміє, чоловікам подобається вона чи ні, боїться їх уваги. Часто ці молоді жінки, побоюючись повторення маминого сценарію, не хочуть виходити заміж.

Функції папи в процесі формування малюка

Особистість дитини формується під впливом сімейних відносин. Татове поведінка стає для нього прикладом чоловічої поведінки. Він для малюка — уособлення захисту, сили, а мама — турбота і ласка.

У повній родині формування дитини відбувається під чоловічим і жіночим впливом, це позитивно позначається на характері, допомагає краще орієнтуватися в дорослих стосунках. Діти, які виросли в неповній сім’ї, позбавлені цього прикладу, тому частіше стикаються з проблемами.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Функції папи у вихованні:

 • розвивати всі види мислення (абстрактне, конкретне, логічне);
 • усунення залежності від матері;
 • займатися фізичним розвитком дитини;
 • прищеплювати навички спілкування з людьми поза домом.

Створення моделі відносин

На прикладі батька діти вчаться спілкуванню з представниками іншої статі. У них відбувається правильна статева ідентифікація. Згодом на прикладі сімейних відносин вони вибудовують свою модель поведінки з представниками свого і протилежної статі.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Авторитет батька для сина

Для того щоб у хлопчика сформувалася правильна модель поведінки, батько повинен постійно бути присутнім в житті родини і сина. Тоді дитина з малих років з’ясує, яким повинен бути справжній чоловік. Для нього буде нормою турбота про фінансове благополуччя сім’ї, уважне ставлення до інтересів дитини, чуйне ставлення до дружини. У хлопчиків, зростаючих в неповній сім’ї, приклад чоловічої поведінки відсутня.

При вступі в доросле життя у них часто виникають проблеми, вони не мають уявлення про те, як повинен поводитися чоловік в різних життєвих ситуаціях.

Приклад батьківського ставлення до матері програмує майбутні взаємини юнаки (молодого чоловіка) з протилежною статтю. У своїй власній сім’ї буде моделювати відносини, до яких звик з раннього дитинства.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Дитина росте активним, здоровим, впевненим у собі, якщо відчуває інтерес папи до своїх справах. Для хлопчика багато значать спільні заняття спортом, чоловічими справами (рибалка, ремонт велосипеда або побутової техніки). Для сина важливо відчувати, що батько його друг. Йому важлива батьківська оцінка вчинків, похвала, заохочення, підтримка.

Захисник для дочки

З перших днів життя тато для дівчинки стає зразком чоловіки, багато вибирають чоловіки чоловіків, схожих на батька. Це стосується благополучних сімей, де глава сім’ї з повагою ставився до дружини і дітей. Дівчата з неблагополучних і неповних сімей часто роблять помилки при виборі супутника життя.

Нерідко її сімейне життя складається невдало через відсутність у неї ясного уявлення про те, як повинні формуватися відносини між жінкою і чоловіком у родині.

Батько не повинен надмірно балувати дочка подарунками, він повинен ставитися до неї по-доброму, у міру вимогливо. Головне в правильному вихованні дівчинки — ніжне, дбайливе ставлення до її матері. Воно стане еталоном для її дорослому житті.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

На батька лежить відповідальність за формування особистості дочки. Він повинен стимулювати її допитливість, розвивати ерудицію. Цьому сприяє спільне читання книг, перегляд фільмів, відвідування концертів, виставок.

Роль у патріотичному вихованні

Формування основних рис характеру, ставлення до життя відбувається в дошкільному віці. Саме в цей період важливо участь батька у виховному процесі. Саме чоловік повинен сформувати у дитини патріотичні почуття.

Вони формуються поступово. Спочатку це любов:

 • до свого будинку;
 • старшим членам сім’ї (бабусь, дідусів);
 • сімейним традиціям.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

По мірі дорослішання батько повинен навчити дитину любити навколишню природу, свою країну.

Психологічні поради по вихованню

Папа повинен вміти правильно поводитися з дитиною будь-якого віку. Малюки від 0 до 5 років менше плачуть, якщо батько приділяє їм увагу: бере на руки, розмовляє. З 5 до 9 зростаючим шибеникам тато потрібен для активних ігор, як помічник при виконанні і перевірки домашніх завдань. Особливо важливо чоловіче виховання у віці від 9 до 15 років.

Підліткам потрібен батько-один. Він допоможе розібратися зі шкільними проблемами, вибудувати стосунки з друзями. Дочки-підлітки потребують не лише в раді, їм важлива чоловіча оцінка їх зовнішнього вигляду, поведінки.

Завдання батьків у вихованні хлопчика

Завдання батька з самого народження сина — брати участь у її вихованні, стати для нього авторитетом. Йому необхідно вибудувати з хлопчиком чоловічий тип відносин. Тато з народження повинен проводити з дитиною багато часу, в його обов’язки має увійти щоденне купання новонародженого, організація ігор, прогулянки.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Підростаючій синові батько повинен прищеплювати правила, що діють в суспільстві, подавати приклад правильної поведінки в сім’ї, соціумі. Відносини між ними повинні бути відвертими. Надмірна суворість у вихованні сина не потрібна. Більше користі приносять спокійні взаємини без наказного тону, критики і нотацій.

Як себе вести татам, коли в сім’ї народилася дочка?

При відсутності батьківського виховання у дівчаток відзначається невисокий рівень інтелектуального розвитку, відсутність соціальної активності. Щоб збудувати міцні стосунки на все життя, батько повинен знати, як доньку виховувати з самого народження:

 • брати участь у щоденному догляді за новонародженою з самого народження;
 • проявляти турботу;
 • хвалити;
 • об’єктивні зауваження робити коректно, не переходячи на образи;
 • у присутності дочки не використовувати лайливих виразів;
 • шанобливо ставитися до жінок.

Роль батька у вихованні дитини: яким повинен бути для сина й дочки

Батько багато в чому відповідає за щасливе майбутнє своєї дочки, саме завдяки йому у неї формується уявлення про взаємини чоловіка і жінки в сім’ї.

Основні помилки поведінки та методи їх виправлення

Не можна відкуповуватися від дітей іграшками та солодощами, компенсуючи брак уваги з-за завантаженості роботою. Для багатьох дорослих головна мета в житті це матеріальне благополуччя, а дитині важливіше спілкування з батьком, час, проведений разом. Іноді потрібно розставити пріоритети на користь дитини, а не роботи. У підростаючих дітей засмучуються відносини з батьками, якщо ті їм постійно читають нотації, вчать жити, критикують, змушують беззаперечно підкорятися. Негативно впливає на виховання неправильна поведінка батька в сім’ї:

 • грубе ставлення до дружини;
 • неповажні висловлювання в бік бабусь і дідусів;
 • брутальна критика колег по роботі, сусідів;
 • шкідливі звички.

Діти, як губка, вбирають і хороше, і погане, тому грамотне виховання передбачає наявність особистого позитивного прикладу батька.

Моя довідка - Корисні поради