Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

Розпорядок дня – важливий елемент здорового розвитку дитини у будь-якому віці. Немовлятам він дає спокій і комфорт, відчуття захищеності і налаштовує на сон і неспання. Дитина постійно змінюється, тому розпорядок коригується з урахуванням меншого часу для відпочинку і більш тривалих періодів активного життя. Розглянемо, який режим дня необхідний дитині в 4 місяці, коли ранній період дитинства залишився позаду.

Як привчити дитину до режиму

Потрібно жити малюкові, дотримуючись розпорядку, або мамі слід підлаштовуватися під бажання немовляти – це питання постійно обговорюється педіатрами та батьками. У більшості випадків у чотиримісячному віці він вже вирішене.

Налаштувати маленького на дотримання режиму допомагають:

 • Годівля, гігієнічні процедури, вкладання спати в один час за розкладом. Якщо виконувати всі дію по годинах, дитина поступово звикне до розпорядку, буде голодним до часу годування і засне швидко, так як втомиться і потребуватиме відпочинку.
 • Дотримання спеціальних ритуалів перед тривалим нічним сном – неяскраве світло, тиха розмова, купання, погладжування або легкий масаж. Слід виключити гучні звуки, приглушити телевізор, створивши тишу і відчуття спокою.
 • Регулярні зміни підгузників, чистота і сухість виключать занепокоєння, малюк буде відчувати себе добре.
 • Правильний вибір одягу, теплу ковдрочку створять затишок і комфорт. Не можна допускати, щоб дитина перегрівався і потів. При нестачі тепла малюк буде мерзнути.
 • Умовні рефлекси, які розвиваються у дитини при дотриманні режиму, поліпшать травлення, допоможуть швидко і легко заснути, стабілізує нервову систему і виключать безпричинне занепокоєння.

  Мамі дотримання режиму гарантує час для відпочинку і можливість планувати день, щоб все встигнути.

  Довідка: діти, які звикли до режиму з дитинства, легше адаптуються в дитячому саду, швидше звикають до будь новому розпорядку дня.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Примірний режим дня на 4 місяці життя

  Із зростанням потреби малюка змінюються – йому вже необхідно спілкування, ігри в період неспання. Загальна тривалість відпочинку становить лише 16 годин, яке ділиться на тривалий нічний сон і триразовий денний. Режим дня 4-місячного малюка формується за такою схемою, яка підлаштовується під потреби дитини:

  Пробудження, гігієна, годування 6 годин
  Неспання 6.30-8
  Денний сон 8-10 годин
  Годування 10 годин
  Неспання 10.30-12 годин
  Денний сон 12-14 годин
  Годування 14 годин
  Неспання 14.30 – 16 годин
  Денний сон 16-18 годин
  Годування 18 годин
  Неспання 18.30-21 годину
  Нічний сон 21-22.30 годин
  Нічне годування 22.30
  Нічний сон 23-6 годин

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Часовий проміжок, вільний від сну, харчування і гігієнічних процедур значно більший, ніж раніше. У цей період близькі повинні спілкуватися з малюком, роблячи неспання цікавим і розвиваючим.

  Режим харчування немовляти

  У добу дитині необхідно до 1 літра молока або суміші (1/7 частину власної ваги), які ділять на 5 разів. При годуванні з пляшечки малюк повинен висмоктувати близько 200 мілілітрів. Кількість грудного молока важче виміряти. Якщо дитина нормально набирає вагу, значить, він отримує стільки, скільки йому необхідно.

  На штучному та змішаному вигодовуванні

  При нестачі або відсутності грудного молока годують 4-х місячних діточок адаптованими сумішами. Якщо у мами лактація зберігається, потрібно годувати грудним молоком у максимально можливій кількості.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Годування скорочують до 5-ти разів на добу. В пляшечку для годування необхідно приготувати 200 мілілітрів суміші – стільки немовля повинен отримати, щоб бути ситим. Як доросла людина, малюк може не захотіти з’їсти все порцію, це є нормальним, і турбуватися про те, що половина молочка залишилася, не варто.

  На грудному вигодовуванні

  Якщо у мами достатньо грудного молока дитина отримує з ним все, що йому необхідно. Прикорму до півроку він не потребує. Дитина висмокче необхідну кількість, щоб бути ситим. У цьому віці він вже може проспати вночі до 7-8 годин, і часто обходиться без нічного годування. Вдень малюка годують кожні 3-4 години.

  Прикорм

  У віці 4 місяці прикорм вводять зазвичай дітям, які не харчуються тільки грудним молоком. Вибір додаткового живлення залежить від того, що більше сподобається дитині. Деякі корисні продукти діти категорично не хочуть.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Варіанти прикорму для овочевого пюре – кабачки, цвітна капуста, брокколі, морква. Починають пригодовування з ? -1 чайної ложки, уважно стежачи за станом дитини. Поступово обсяг збільшують до повноцінної порції – 100-150 грамів, використовуючи на одне з годувань.

  Сон малюка

  В 4 місяці сон – все ще головна частина життя малюка. Намагаючись дотримуватися режиму дня, не варто чекати призначеного часу, не даючи втомленому дитині заснути. Краще, якщо він відпочине, коли дійсно втомився.

  Денний сон

  Вдень дитина повинна спати 3-4 рази, все більше часу віддаючи бадьорості. Тривалість одного відпочинку – 1.5-2 години. Добре погуляти в цей час з малюком на вулиці, вибираючи тихі паркові зони з чистим повітрям.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Нічний сон

  Відпочинок вночі буде спокійним і довгим, якщо правильно виконати вечірні процедури. Потрібно готувати малюка спокійній тихій зупинкою, виключивши ігри, контакти з галасливими родичами, шум і яскраве світло. Нічний сон складає до 10 годин, якщо малюк прокинувся раніше, можна спробувати укласти його знову. Діти добре сплять в одній кімнаті з мамою, інтуїтивно відчувають її присутність, чують дихання.

  Їх сон більш спокійний, ніж у порожній кімнаті. Мама ж може перевірити стан дитини, не встаючи з ліжка.

  Прогулянки на вулиці з дитиною

  Вихід на вулицю дає можливість 4-х місячним малюкам поспати на свіжому повітрі та побачити навколишній світ. Гуляти потрібно двічі на день по 1-2 години, в залежності від погоди і самопочуття дитини. Виключити прогулянки слід тільки при поганих погодних умовах, які небезпечні для здоров’я.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  При температурі нижче 0 ° перебувати на вулиці потрібно не більше 30 хвилин, оберігаючи личко від вітру і морозу. При сильній спеці виходити з дому потрібно саме в холодну пору дня – вранці і ввечері. При комфортних умовах можна гуляти до двох годин, вибираючи парки, сади і двори з невеликим рухом транспорту.

  Розвиваючі ігри

  В 4 місяці дитина не тільки дивиться, але й вивчає навколишній світ. Він готовий і хоче дізнатися нові предмети, спілкуватися з людьми. Потрібно розширювати світ малюка, носити по різних кімнатах, показувати предмети, називати їх. Тактильні відчуття важливі в цьому віці. Дитині слід давати в руки дрібні речі різної текстури, залучати його увагу новими звуками – шурхотом тканини або паперу.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Малюки люблять ігри з пальчиками, ніжками, сміються, коли їм роблять козу або погладжують, плескають у долоні. Вони тягнуться до іграшок, що висить над ліжечком, із задоволенням беруть в руки все, що можуть утримати. Можна включати веселу ритмічну музику, плескаючи в такт і танцюючи з малюком на руках.

  Основне правило – всі заняття повинні бути короткими – не перезбуджувати дитини перед сном, не втомлювати під час поганого самопочуття.

  Масаж і гімнастика немовля

  Масаж – прекрасна можливість поспілкуватися з мамою в тісному контакті. Дитина любить, коли мама стосується і гладить його. Виконувати масаж треба ближче до вечора, перед купанням. Він дозволить маленькому розслабитися, зняти напругу, налаштує на тривалий сон.

  Рекомендовані наступні дії:

  • погладжування;
  • розтирання;
  • легкі пощипування;
  • розтяжка ніжок і ручок.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Тривалість масажу – 20-30 хвилин, маленькому сподобається віршик про «рейки-шпали». Вранці можна робити гімнастику, готуючи дитину до сидіння і перевороту на животик. Всі положення фіксують на короткий час, щоб дитина не втомлювався. Під час гімнастики тягнуть малюка за ручки, коли він лежить на спині, піднімають за грудку під час положення на животі, розтягують ручки і ніжки, обертають кисті і стопи.

  Загартовування та гігієнічні процедури

  Купають маленького кожен день. Якщо він перезбуджується, не слід робити це перед сном. Міняти памперс потрібно не раз в день, коли він вже переповнений, а регулярно. Загартовування включає обливання водою температурою 36 ° або протирання змоченим рушником такої ж температури відразу після купання. Корисні повітряні ванни, коли дитина залишається голеньким і вільно рухає ручками та ніжками в теплому приміщенні.

  Режим дня дитини в 4 місяці: приблизний розпорядок і як привчити малюка

  Чи відрізняється режим дня дітей на штучному та грудному вигодовуванні

  Адаптовані суміші перетравлюються повільніше, ніж материнське молоко, дитина довше ситий, тому потребує меншу кількість годувань. При харчуванні з використанням сумішей в 4 місяці практикують введення прикорму. Більшість матерів, що годують груддю, дають дітям є при першій вимозі, у тому числі вночі, тому розпорядку дня слідують менш скрупульозно.

  Мамам дітей-искусственников легше дотримуватися режиму і норми харчування, їх малюки швидше звикають не є вночі, так як суміші довше не дають дитині зголодніти.

  Які проблеми можуть виникнути

  Малюки в 4 місяці переживають перший перехідний вік. Його труднощі визначаються раптовим небажанням смоктати груди і початком прорізування зубів. Діти, будучи абсолютно здоровими, нерідко відмовляються від смоктання на користь їжі із пляшечки. Причини цього різні – надлишок або недолік молока, більш легке харчування через соску. Часто повернути грудне годування не вдається, і батьки змушені поступитися малюкові.

  У цьому віці у деяких малюків зуби починають свій вихід на поверхню, турбують десни, погіршують самопочуття, роблять дітей нервовими і тривожними. При появі температури і занепокоєння батькам слід порадитися з педіатром. В 4 місяці малюки стають більш товариськими, не сплять усі час, їх потрібно годувати рідше. Мами стають вільніше, не так втомлюються. В цей час спілкування стає більш змістовним та цікавим для обох сторін.

  Моя довідка - Корисні поради