Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

У 5 місяців режим дня дитини дуже важливий. Адже без дотримання розпорядку гігієнічних процедур, гулянь, годувань, ігор і сну неможливо виростити здорову дитину. Дотримуватися розклад не тільки корисно, але і зручно: малюк і мама звикають жити по годинах, матуся починає планувати особисті справи під час сну малюка. Вона встигає протягом дня займатися з малюком і приділяти час собі.

Важливо пам’ятати: розпорядок дня неможливо створити за одну мить і змусити крихту його виконувати. Розклад формується протягом тривалого часу. Воно враховує потреби дитини і склад його характеру.

Таблиця з приблизним розпорядком дня

Розпорядок дня п’ятимісячного малюка вже сформувався. Він включає:

 • гігієнічні процедури;
 • годування;
 • прогулянки;
 • гімнастику і масаж;
 • сон;
 • ігри.

Приблизний розклад дня грудничка можна відобразити в таблиці.

Час (години) Опис процедури
6-7 Пробудження від нічного сну
7-8 Перше годування і гігієнічні процедури
8-10 Прогулянка, сон на свіжому повітрі
10-11 Друге годування, гімнастика
11-12 Активні ігри, спілкування з мамою
12-14 Другий сон
14-15 Третє годування, спілкування з мамою
15-17 Ігри, розвиваючі ігри, гімнастика
17-19 Прогулянка на свіжому повітрі, сон
19-21 4-е годування. Активні ігри
21-22 Спілкування з мамою і членами сім’ї
22-23 Купання. 5-е годування
23-6 Нічний сон

Це приблизний перелік послідовності денних заходів дитини. Для конкретного малюка можливо внести зміни.

Сон

П’ятимісячний карапуз вночі спить досить міцно. Перед сном він щільно їсть і не турбує батьків. Але такий результат можна отримати тільки при дотриманні режиму сну вдень. Для цього матусі слід в денний час укладати дитину спати три рази.

Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

Така періодичність цілком обгрунтована:

 • Під час першого сну дитина відновлює сили після ранкових активних ігор. При гарній погоді рекомендується сон поєднати з прогулянкою.
 • Під час другого сну малюк відпочиває після обіду і активних ігор. Якщо у мами є час і на вулиці гарна погода, можна знову відправитися на прогулянку.
 • Під час третього сну дитина відпочиває від активного неспання. Цей захід теж можна поєднати з прогулянкою. Погуляти з малям може тато.
 • Але для того щоб малюк міцно спав вночі, йому не слід перевищувати рекомендовані 6 годин денного сну. Заспавшегося крихту слід ніжно розбудити.

  Час неспання

  5-місячний малюк зміцнів і став сильнішим. Він спить близько 8 годин на добу. У цей час рекомендується:

  • грати з дитиною в розвиваючі ігри;
  • робити гімнастику і масаж;
  • співати дитині пісні, розповідати вірші;
  • активно гуляти на вулиці;
  • привчати дитину до спілкування з членами сім’ї.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Деякий час дитина може бавитись самостійно. Всі заняття повинні приносити дитині радість. Розмовляти з ним слід тільки лагідним тоном.

  Прогулянка

  У 5 місяців малюк повинен бути на повітрі мінімум 2 рази по 2 години. Але при гарній погоді малютка може гуляти цілий день. Ідеально поєднати всі періоди денного сну з перебуванням на вулиці: при таких умовах малюк краще спить.

  Влітку (якщо немає сильної спеки) рекомендується гуляти з малюком і в періоди неспання.

  Дитина починає активно пізнавати світ. Він з цікавістю вивчає навколишні предмети. Корисно показувати йому тварин, рослини, людей і називати їх.

  Гігієнічні процедури

  Гігієна — важлива складова нормального розвитку 5-місячного немовляти. Звикнувши проводити процедури в один і той же час, крихта не буде вередувати.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Після першого годування рекомендується:

  • умити малюка, вимити ручки;
  • почистити йому десни, вушка;
  • підстригти нігтики;
  • причесати (при необхідності).

  Всі маніпуляції слід супроводжувати ласкавим розмовою. При кожній зміні підгузника дитину потрібно підмити і змастити тільце (при появі подразнення). Перед їжею обов’язково вимити руки, а після — умити. Купати крихітку слід перед вечірнім сном. Всі купання не повинно перевищувати 10 хвилин. Температура води у ванні — 37-39 градусів Цельсія.

  Режим і схема годівлі

  У 5 місяців режим годування залежить від того, як мама годує дитину: тільки грудним молоком, сумішами та молочком або тільки сумішами.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  При ГВ

  Малятку на грудному вигодовуванні досить материнського молочка. Він отримує з ним все необхідне. Але в 5 місяців крохотуля повинен висмоктувати близько літра молока.

  Малюк смокче активно: його мета — насичення. Він рідко засинає біля грудей. Але якщо малюк вередує, погано спить і не набирає вагу, то йому не вистачає живлення. Про це слід повідомити дільничного педіатра. Лікар призначить прикорм.

  При ІВ

  У малюка на штучному (змішаному) вигодовуванні режим годування відрізняється від режиму немовляти. Зразкове меню може включати:

 • Перше годування — кефір, молочна суміш. Порція — 200 мл
 • Друге годування — каша на воді з кукурудзи, гречки, рису, сир, сік з овочів. Порції: 150 мл, 50 г, 100 мл.
 • Третє годування — суп з овочів на воді з рослинним маслом. Порція — 150 мл
 • Молочна суміш. Порція — 200 мл
 • Кефір або молочна суміш. Порція — 200 мл
 • Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  При введенні нового продукту рекомендується спостерігати за реакцією малюка: при появі висипу або зміну консистенції або кольору випорожнень рекомендується припинити давати прикорм. При змішаному вигодовуванні рекомендується перше і останнє годування робити з грудного молока.

  Як вводити прикорм дитині 5 місяців

  У 5 місяців при нестачі материнського молока малюка переводять на змішане вигодовування. Педіатр призначає безмолочні каші. Їх готують на воді. Прикорм вводиться поступово. Спочатку під час другого годування крихті дають 1/3 частину порції кашки. Потім догодовують грудним молочком. Через день (при нормальній реакції дитини на нову їжу) порцію пригодовування збільшують вдвічі. Ще через день — друге годування повністю замінюють на безмолочну кашу.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Якщо малюк починає набирати вагу, веде себе спокійно, то його продовжують годувати так само. Каші потрібно чергувати: день давати гречану, день — рисову, день — кукурудзяну. Щоб малюк не перестав смоктати груди, кашею годувати його слід з ложечки.

  Розвиваючі іграшки

  Для успішного розвитку 5-місячного малюка рекомендується проводити під час неспання розвиваючі заняття. Крихті подобаються:

  • читання книжок з картинками;
  • ігри в «Літачок», «Гойдалки», «Ми їхали-їхали»;
  • танці в парі з мамою.

  Корисно розвивати відчуття малюка. Можна дати йому помацати холодне морозиво або чашку з теплим чаєм, м’яку булку або твердий сухарики. Всі дії слід пояснювати лагідним тоном.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Ігри і заняття

  У 5 місяців пора займати дитину розвиваючими іграшками. Йому сподобаються:

  • музичні пищалки;
  • музичні інструменти (барабан, бубон);
  • фактурні кубики;
  • ганчіркові м’ячики;
  • матрьошки;
  • матерчаті мішечки з наповнювачами;
  • плюшеві розмовляють тваринки.

  Головна вимога — безпека розвиваючих іграшок.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Гімнастика і фізичний розвиток

  В режимі дня знайдеться час і для гімнастики. Її слід робити вранці (після пробудження) і ввечері (перед купанням), поєднуючи з масажем.

  Рекомендується розминати пальчики, погладжувати долоньки, чарочки. Ніжки і ручки слід згинати і розгинати. Всі рухи потрібно супроводжувати ласкавими поясненнями. «Сорока-ворона» і «Ладушки» — це не тільки приказки гри, але і масаж з гімнастикою.

  Можливі проблеми та способи їх вирішення

  Для успішного росту і розвитку крихти слід виконувати режим дня. Але це не завжди можливо. У житті дитини відбуваються події, що порушують звичний розпорядок.

  Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні: таблиця

  Перевантаження

  Іноді дитина перевтомлюється. Це відбувається з-за того, що дитина дуже збудився і не зміг заснути вчасно. Рекомендується взяти його на ручки, заспівати пісеньку і покачати.

  Прорізування зубів

  Прорізування перших зубів приносить дитині дискомфорт. Ясна набрякають і болять, іноді підвищується температура. Слід дати дитині прорізувачі. У складних випадках рекомендується змащувати ясна знеболюючим гелем.

  Введення прикорму

  Іноді введення в раціон нового продукту викликає розлад травлення або почервоніння шкіри. У цьому випадку продукт виключають і дозволяють станом крихти нормалізуватися. Через 1-2 тижні можна спробувати ввести його знову, але меншими частинами.

  Зміни в режимі дня

  Зміна в режимі дня можливі при хворобі дитини. У цьому випадку рекомендується прийняти їх. Після одужання потрібно поступово повернутися до колишнього розкладом.

  Моя довідка - Корисні поради