Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Прояв ревнощів старшого дитини до новонародженого зустрічається часто. У сім’ях з одностатевими дітьми вона носить яскраво виражений характер. Найчастіше складності виникають, коли різниця у віці невелика. Відповідальність за стосунки між дітьми лежить на батьках.

Звідки береться дитяче суперництво

Поява в сім’ї молодшого братика або сестрички викликає у дитини тривогу за його місце в сімейному колі, він усіма можливими способами починає боротьбу за батьківську увагу. Погіршують ситуацію порівняльні оцінки, які батьки висловлюють вголос при дітях. Дух суперництва розпалюють фрази, змушують відчувати малюка гірше, ніж брат (сестра), занижують його самооцінку:

 • твій братик не вередує;
 • твоя сестра швидше засинає;
 • ти довго їси, а твій брат все з’їдає швидко.

Щоб стимулювати малюка на хорошу поведінку, потрібно наводити позитивні приклади з мультфільмів, казок. Психологи часто використовують казкотерапію для вирішення психологічних проблем.

Причини її появи

При народженні другого малюка первістка покидає відчуття всеосяжної батьківської любові. До появи будинку новонародженого він був центром уваги мами і тата, бабусь, дідусів. Будь-які його дії знаходили відгук з боку дорослих.

З появою брата (сестри) велика частина маминого часу йде на немовлят, годування, купання, сповивання віднімають всі її сили, тому і виникає дитяча ревнощі.

Відчуття непотрібності

Почуття непотрібності характерно для первістка. У нього складається відчуття, що його перестали любити батьки, кинули його. Образа, недовіра поселяється в душі, тому що до появи новонародженого саме його оточувало постійну увагу батьків, а після появи другого малюка любов мами і тата стала ділитися на двох. В багатодітних сім’ях новонародженого всі діти сприймають спокійно, не проявляючи ознак ревнощів.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Вимушене дорослішання

Частину своїх турбот про малюка мама перекладає на первістка. У нього з’являються нові обов’язки:

 • принести (викинути) підгузник;
 • подати пелюшку;
 • принести соску;
 • покачати коляску (ліжечко).

Первістку часто доводиться грати з малюком, тому що мама його про це просить. Заборон стає більше. Не можна шуміти, якщо малюк спить, не можна відволікати маму, якщо її увага зайнята молодшим братом (сестрою). У первістка виникає відчуття, що дорослим бути погано.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Недолік уваги

Думки про те, що він батькам не потрібен, виникають у перші дні після появи новонародженого вдома. У батьків не вистачає часу на те, щоб вислухати старшого дитини, вникнути в його проблеми. Вся увага спрямована на новонародженого, на догляд за ним, а первісток змушений більше часу проводити на самоті. Малюк часто думає, що батьки забули про нього, про свою непотрібність. Це позначається на його психіці.

Відрив від мами, страх втратити її любов

До появи брата (сестри) все мамине увагу було зосереджено на єдиному синові (дочки). Малюк перебував у безпосередній близькості до неї. З появою немовляти зовнішніх проявів любові (обіймів, поцілунків) в його бік стає менше, це позначається на поведінці первістка.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

У нього порушується нічний сон, засинає погано і довго. Малюк намагається залучити мамине увагу примхами, істериками, плачем. Всі його поведінка спрямована на те, щоб привернути до себе маму. Йому хочеться, щоб перед сном йому співали колискову пісеньку, цілували забій на коліні, шарпали мимохідь волосся на голові.

Основні типи ревнощів

Кожен малюк ревнує по-своєму. В одного ревнощі проявляється повною байдужістю до новонародженому, в іншого — нападами агресії. Будь-які її прояви позначаються на подальших взаєминах дітей.

Пасивна

Батьки можуть не помітити, що поведінка первістка змінилося. Бо син (дочка) веде себе тихо, мало спілкується, рідко сміється, нічим не привертає до себе уваги. Насправді у нього складний період у житті, він замкнувся і страждає в душі. Симптомами пасивної ревнощів може стати нестабільний нічний сон, нічні сечовипускання.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Деякі діти приховують свою ревнощі, проявляючи зайву турботу про немовля. Багато говорить про нього, з усіма обговорює його поведінку і вчинки. Удаване благополуччя, малюк навіть собі не зізнається, що ревнує.

Полуявная

Визначити перші ознаки полуявной ревнощів просто. Старший малюк починає балуватися, привертати до себе увагу. Первісток постійно відволікає маму від її занять з новонародженим. Примхи виражаються різними способами. П’ятирічний дитина може попросити покатати його на візку, дати йому пляшечку з молоком, взяти на руки. Щоб здаватися молодше, може смоктати палець, помочитися в трусики. Додаткову увагу батьків вирішує проблему, нормалізується поведінка, ревнощі проходить.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Агресивна

Умисне заподіяння фізичного болю, різкі вислови у бік немовляти — це ознаки агресивної ревнощів. Якщо дитині ще немає 3 років, їх прояви небезпечні. Первісток може грубо відняти у немовляти іграшку, вдарити його або вкусити.

У пориві ревнощів старші діти намагаються дошкулити матері:

 • спеціально розкидають книги, іграшки;
 • під час їжі проливають суп, кришать хліб на стіл або на підлогу, роняють ложку;
 • закочують істерики вдома і в громадських місцях;
 • не слухаються батьків.

Агресивна поведінка батьків призводить в замішання, їм важко вибрати правильну лінію поведінки.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Ознаки ревнощів дитини старшого до молодшого

Про виникла ревнощі між дітьми говорять зміни в поведінці дитини старшого, їх типові прояви:

 • стан постійного бунту;
 • замкнутість;
 • підвищена активність;
 • дитяче поведінку.

При їх появі батьки повинні переглянути своє ставлення до первістку.

Як реагувати батькам

Дитячі психологи радять, що робити молодим батькам при проявах дитячої ревнощів. Фахівці вважають, що її можна уникнути, якщо з дня появи новонародженого в родині правильно розподіляти увагу між ними.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Присвячувати час старшому чаду, коли дитина спить. Читати йому більше книг, розмовляти, спільно робити поробки, збирати конструктор. Увечері мама частину своїх турбот про малюка повинна делегувати татові, а свою увагу приділити первістку.

Дитина буде менше ревнувати, якщо мама ненав’язливо залучить його до догляду за немовлям. Попросить його подати пелюшку, підгузник, іграшку. За допомогу подякує поцілунками, обіймами, словами подяки. Відчуваючи свою необхідність, дитина поступово позбутися від почуття ревнощів.

Типові помилки і як їх виправити

Відсторонюючи первістка від себе, приділяючи всю увагу новонародженому, мама робить грубу помилку. Постійно повторюючи фрази: “ти вже великий, пограй сам, не путайся під ногами, мати завдає старшій дитині психологічну травму. Готує ґрунт для ревнощів. Цих фраз необхідно уникати.

Багато мам у виховних цілях порівнюють своїх чад. Вголос дають оцінку їх вчинків, кажучи, що хтось гірший, а хто-то краще. Якщо такої ж лінії поведінки дотримуються тато, дідусі та бабусі, то дух суперництва обов’язково розвинеться. Щоб цього не сталося, увагу родичів (похвалу, подарунки) потрібно порівну ділити між дітьми.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Типові ситуації: пустують обидва дитини, а покарання отримує старший брат (сестра), будь-яка конфліктна ситуація вирішується на користь молодшого члена сім’ї, саме йому завжди дістається іграшка або книжка, через яку виникла сварка. Правильна поведінка батьків при частих конфліктах:

 • відразу не звинувачувати первістка;
 • нормалізувати обстановку, заспокоївши обох дітей;
 • спокійним голосом поговорити з кожним, уточнюючи, що сталося;
 • для відновлення відносин придумати їм загальне заняття (гру), прийняти в ньому участь.

Корекція поведінки «ревнивців»

Чим менше років старшій дитині, тим прояву ревнощів більш яскраві. Напади агресії частіше спрямовані на батьків, а не на брата або сестричку. Реакції мами і тата на поведінку первістка повинні бути адекватними.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Карати за прояви ревнощів не можна. Будь-яка жорстка міра погіршить ситуацію.

З дитиною необхідно спокійно поспілкуватися. Під час довірчої бесіди зрозуміти суть його проблем, допомогти висловити їх словами.

Якщо різниця у віці невелика, вчити дітей грати разом, ділитися іграшками. Придумати кожному ласкаве прізвисько, це буде вирівнювати малюків, і при цьому зберігати індивідуальність. Хороші результати дають рольові ігри:

 • дочки-матері;
 • лікарня.

Читання позитивних казок та історій про стосунки братів і сестер допомагає відкоригувати поведінку старшого дитини.

Як знизити ризик появи дитячих ревнощів?

Батьки ще до появи другої дитини повинні подумати, як уникнути ревнощів з боку первістка.

Ревнощі старшої дитини до новонародженого: поради психолога і що робити

Щоб у нього не виникло почуття суперництва, батьки повинні:

 • виділити йому особистий простір для ігор;
 • не менше 30-40 хвилин в день проводити з ним наодинці, розмовляючи, слухаючи його розповіді, обговорюючи події дня;
 • говорити про свою любов до нього.

Поради психолога

Малюк повинен знати, що в родині з’явиться ще одна дитина. Ця тема повинна бути в розмовах всю другу половину вагітності. Опосередковано беручи участь у процесі підготовки до пологів при виборі коляски, ліжечка, пелюшок, сорочечок, первісток буде психологічно готуватися до ролі старшого брата (сестри). Можна разом з ним вибрати ім’я.

Всі глобальні зміни в укладі життя повинні пройти до появи новонародженого. Оформлення в дитячий сад, відселення в окрему кімнату потрібно робити за 2-3 місяці до пологів. У дитини ці зміни не повинні асоціюватися з появою сестри (брата).

Школяра потрібно віддати в спортивну секцію, записати в гурток. Поява нових занять, розширення кола знайомих зробить його менш залежним від батьків. Активна життя поза сім’єю стане профілактикою ревнощів. Рівне прояв любові і терпіння усіх старших членів сім’ї до обом дітям поступово сформують між ними дружні взаємовідносини. За допомогою порад психолога можна вирішити проблему дитячої ревнощів. У складних ситуаціях тільки фахівець допоможе скорегувати поведінку батьків і дітей.

Моя довідка - Корисні поради