Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Після пологів новонароджений починає проходити процес адаптації до нових для нього умов. Впоратися з непростим завданням немовляті допомагають особливі вміння, які поділяються на два види — умовні, безумовні. Перші дано дитині від народження, другі є набутими. Ступінь розвиненості рефлексів у новонародженого свідчить про характер його розвитку і може говорити про наявність проблем.

Умовні і безумовні рефлекси — це

Безумовними рефлексами малюки мають з народження. Вони з’являються як відповідь дитини на певний подразник. Їм характерна поява і зникнення в певний період розвитку. Умовні або придбані реакції з’являються у новонародженого в результаті отримання досвіду, при якому відбуваються зміни в клітинах головного мозку, спостерігаються фізіологічні зміни, і відбувається психоемоційний розвиток.

Види рефлексів у малюка

До 28 днів новонароджені мають винятково безумовними видами рефлексів, які забезпечують процес їх пристосування до світу. У немовляти виділяють близько 15 різновидів безумовних реакцій. За деякими з них у момент народження лікарі оцінюють стан дитини. Малюк в цей період не вміє тримати під контролем власне тіло і рухи, так як мозок не здатний ще виконувати подібні функції.

Поява таких рефлексів і їх поступове згасання має певну закономірність і розклад по місяцях.

Оральні

Оральні рефлекси дають можливість малюкам забезпечити себе харчуванням, саме вони відповідають за правильний процес ссання. Група складається з декількох видів, кожен з них має своє призначення.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Виділяють:

 • смоктальний;
 • ковтальний;
 • хоботковый;
 • вишукувальний;
 • Бабкіна.

Деякими з здібностей можуть спостерігатися вже у плоду та візуалізуватися при проведенні УЗД. Наприклад, при обстеженні матері можна бачити, як дитина прикладає палець до рота і здійснює смоктальні руху. Подібна здатність присутній у немовлят з самого народження, коли при попаданні стороннього предмета в ротову порожнину він обхоплює його губами і язичком, починає інтенсивне смоктання.

Деякі оральні реакції зникають у дітей до 3-4 місяців. Інші здатні зберігатися протягом 3 років, наприклад, смоктальний.

Спинальні

Спинальні реакції являють собою мимовільні рухи немовляти правил тілом, руками чи ногами у відповідь на дію зовнішнього подразника. До такої категорії належить:

 • хапальний;
 • захисний;
 • підошовний;
 • Бабінського та ряд інших.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Подібні вміння забезпечують безпеку малюка і захищають його.

Позотонические

Позотонические види реакцій немовлят пов’язані з навичками утримувати голову, позу сидіння і правильно стояти. Завдяки таким здібностям малюк має можливість правильно розподіляти різні ступені навантаження на м’язові волокна, яка виникає і залежить від характеру положення тіла.

Як проявляються і чим характерні

Більшість вроджених реакцій спостерігаються у дітей до 1 року, після чого вони зникають. Більшість з них виникають на перших місяцях життя, пропадаючи 4 місяців. Час їх згасання різна, що обумовлено періодом, який необхідний дитині для повної адаптації до нових умов. Серед них присутні і ті, які сприяють появі нових навичок або спостерігаються протягом усього життя.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Хоботковый

При дотику губок немовляти вони згортаються й утворюють форму «хоботка». Такий смоктальний рефлекс пов’язаний з автоматичним скороченням кругового м’яза, що знаходиться в області ротової порожнини.

Пошуковий

Рефлекс Куссмауля властивий тільки новонародженим дітям. При виконанні дотику і легкому торканні пальцем по губок дитина активно намагається знайти материнську груди, що виражається в опусканні нижньої губки і паралельному русі мови малюка в бік знаходження подразника.

Смоктальний

Найважливіший з рефлексів немовлят з’являється ще в утробі матері. Він виражається в здійсненні немовлям ритмічних смоктальних рухів відразу після попадання предмета в його рот, в якості якого часто виступає соска. По вираженості такої здатності педіатри оцінюють ступінь зрілості у недоношених дітей.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Долонно-ротовий рефлекс Бабкіна

Помірне виконання натискання пальцями на долоні дитини призводить до відкриття дитиною рота і виконання руху голівкою вперед. Подібний рефлекс обумовлений прагненням новонародженого шукати собі прожиток.

Хапальний

Хватательная реакція виражається в здатності дитини міцно утримувати предмет. При попаданні в район долоні пальці дорослого чи іншого предмета дитина несвідомо виробляє стиснення пальців долоні. Захоплення може бути такої сили, що немовля при цьому, можна підняти.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Рефлекс Моро

Реакція малюка на дію подразника протікає в два етапи. Спочатку немовля робить розведення рук в сторони, після чого розкриває долоні, виконуючи рух, який імітує обійми. Викликати подібну реакцію у новонародженого можна різними способами:

 • одночасно грюкнути по площині поверхні, на якій розташований немовля, приблизно в 15 см від малюка;
 • раптово розігнути ніжки лежачої дитини;
 • підняти за витягнуті ноги нижню частину тулуба.

Подібна реакція проявляється у немовлят у перші місяці життя і в міру його дорослішання пропадає.

Ландау

Реакція Ландау може бути верхній йди нижній, вона з’являється у дітей до 4 місяців. Перший з’являється у дитини, коли він лежить на поверхні. Він впирається руками, намагається підняти голову і корпус. Нижній ефект Ландау можна спостерігати при знаходженні дитини в позі «плавця». При приподнимании його і обігу обличчям до підлоги можна спостерігати вигин спини, підняття голови та розгинання кінцівок.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Кернінгу

У лежачого на спині дитини проводять згинання ноги в тазостегновому суглобі або коліні. При нормальній реакції Кернінгу відразу випрямити кінцівку немовляти не вийде.

Бабінського

Реакція проявляється при легкому русі і зіткненні пальця з зовнішнім краєм підошви ніг у напрямку від стопи до п’яти.

Малюк відреагує віялових розкриттям пальців ніг, згинанням всіх суглобів з тильного боку стопи.

Рефлекс опори

При знаходженні немовля у вертикальному положенні і зіткненні поверхні стопи з опорою відбувається випрямлення нижніх кінцівок і імітація пози стояння із забезпеченням підтримки дорослого. Реакція характерна для немовлят першого року, при досягненні віку 8-12 місяців діти починають стояти на рівній поверхні самостійно.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Рефлекс автоматичної ходьби

Реакція також відома як кроковий, що виділяє головну реакцію дитини. Якщо забезпечити малюкові зіткнення стоп з поверхнею і трохи відхилити його корпус вперед, то можна спостерігати імітацію ходьби. Таке переступлення ніжками і називають ефектом шагания.

Деякі діти при цьому роблять своєрідне перехрещування на рівні гомілки. Така ситуація є нормальною і пов’язана з підвищеним тонусом м’язів стегна у малюків у віці 1,5 місяця.

Бауера

Рефлекс повзання з’являється у немовлят відразу після народження. Дитина в положенні лежачи на животі при відчутті дотику долонь до підошов його ступень починає відштовхуватися, використовуючи руки дорослого як опору. У деяких випадках дитина здатна просунутися трохи вперед, тому навіть самих маленьких дітей не можна залишати без спостереження.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Галанта

При штриховому проведенні пальцем уздовж хребта малюк згинається у вигляді дуги, а голова робить поворот в бік дратівної дії. Нормою вважається також відведення ноги в сторону.

Переса

Реакція проявляється при натисканні легким рухом над остистим відростком хребта. При цьому дитина розгинає корпус, виробляє згинання кінцівок і починає плакати. У зв’язку з негативним забарвленням емоцій немовляти до перевірки роботи нервової системи за допомогою такого способу вдаються лише в останню чергу.

Робінзона

Таку назву можна зустріти, коли мова йде про хватательном рефлексі. При попаданні в зону долоньки дитини будь-якого предмета малюк відразу ж вцепляется в нього. Навіть в перший місяць життя дитина може настільки сильно вхопитися за пелюшку, що розімкнути кулачки буває досить складно. По мірі дорослішання така реакція стає менш вираженою, і в результаті на її зміну приходять усвідомлені утримання.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Блювотний

Новонароджені діти не володіють умінням правильно ковтати. Коли малюк давиться, то автоматично відбувається блювотний рефлекс, при цьому у дитини неусвідомлено висовується мову, що і викликає захисну реакцію.

Захисний

Здатність забезпечувати собі захист у здорової дитини з’являється з перших годин життя. Покладений на живіт немовля відразу робить рефлекторно поворот голови, що допомагає йому уникнути блокування надходження кисню.

Ковтальний

При попаданні в рот немовляти якого-небудь предмета він робить ковтальний рух. Такий рефлекс допомагає дитині навчитися координувати свої рухи. Малюк з кожним днем набуває навик здійснювати дихання і ковтання. Поки він вчиться пристосовуватися до нових умов, можна спостерігати, що він ритмічно здійснює вдих і повільно видихає, намагаючись між цим проковтнути їжу при годуванні.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Спонтанний

Спонтанним рефлексом називають реакцію Моро чи переляку. Він спостерігається при раптовому ударі по поверхні з двох сторін від лежачого на поверхні немовляти. У відповідь на нього кінцівки дитини розкриваються і тут же змикаються, утворюючи рух «обійми».

Таблиця початку і згасання рефлексів

Оцінка стану здоров’я дитини, його нервової системи проводиться на підставі наявності і вираженості різних умовних і безумовних реакцій. Відсутність деяких з них може говорити про порушення внутрішньоутробного розвитку або родових травм. Більшість з них з’являється відразу після народження. Деякі спостерігаються через кілька днів життя. Наприклад, реакція Бауера з’являється на 3-4-й день, Галанта на 5-6-у добу. До якого віку повинні зникнути рефлекси, можна побачити в таблиці.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Рефлекс Час зникнення, місяць
Смоктальний 3-4
Захисний До 1,5
Хапальний 3-6
Опори 1-2
Кроковий 1-2
Пошуковий 3-4
Хоботковый 2-3
Бабкіна 2-3
Бауера 4
Моро 4
Бабінського До 2 років
Галанта 3-4
Переса 3-4

Особливості розвитку рефлексів у недоношених дітей

За характером вроджених автоматизмів, наявності рефлексів і їх жвавості після народження оцінюють стан нервової системи дітей. У недоношених малюків значна частина вроджених здібностей відсутня, так як процес дозрівання мозку не був завершений до кінця. Найбільш рано проявляються ротові реакції у них присутні, але не зачіпають всі рецептори. Малюки володіють унікальним потенціалом, тому здатні відновлюватися і наздоганяти своїх однолітків у розвитку за короткий час.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Як самостійно перевірити наявність рефлексів у дитини

Для самостійної перевірки наявності рефлексу у дитини досить повторити дії, що викликають подібну реакцію. Не варто засмучуватися при відсутності бажаного результату. Можливо, малюк втомився, або час для перевірки було обрано невдало. Наприклад, відсутність смоктального рефлексу може бути викликано тим, що малюк просто не голодний.

Перевіряти реакції немовляти на подразники необхідно в теплому приміщенні, при цьому він повинен бути сухим і не відчувати почуття голоду. Дотики до малюка повинні бути акуратними, в іншому випадку рефлекси можуть погашатися реакцією на дискомфорт.

Причини та ознаки слабкого розвитку рефлексів

Вивчити інформацію про те, які повинні бути у новонародженого рефлекси бажано, в деяких випадках вони можуть проявлятися в недостатній мірі.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Причинами такої ситуації можуть бути такі обставини:

 • отримані родові травми;
 • порушення функціонування нервової системи;
 • передчасне народження дитини;
 • патології хребта;
 • попередня асфіксія.

Ознакою ослаблення є недостатня вираженість або однобічний прояв симетричних рефлексів. У деяких випадках малюк не готовий реагувати на подразник, наприклад, при відсутності у дитини бажання є смоктальний рефлекс не буде яскраво виражений.

Симптоми

При виявленні аномалій у розвитку дитини аналізується декілька параметрів прояву рефлексу. Оцінці підлягають такі моменти:

 • вираженість;
 • симетричність;
 • рівномірність прояви з кожною із сторін для симетричних реакцій;
 • швидкість отримання відповіді;
 • тривалість прояви.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

При цьому остаточний вердикт повинен робити лікар.

Повна відсутність

Повна відсутність рефлексу, особливо спінальних, є поганим ознакою. Відсутність «автоматичного кроку» спостерігається при парезах, зниження тонусу м’язів та ДЦП.

Недорозвиненість

При огляді дитини лікар аналізує симетричність деяких рефлексів. Наприклад, якщо хватательная реакція спостерігається у малюка тільки однією рукою, то це може сигналізувати про можливе ДЦП, крововиливах у мозок або парезах. Якщо при перевірці рефлексу Моро розведення рук дитина проводить тільки однією кінцівкою, то це може говорити про проблеми з ключицею або парезах.

Рефлекси новонародженого: Моро, реакції Бабінського, Бабкіна, Галанта, таблиця по місяцях

Лікування

Класифікація та методика дослідження рефлексів у новонароджених передбачає аналіз загальної клінічної картини.

При повній відсутності

Повна відсутність рефлексів часто є наслідком родових травм або внутрішньоутробних аномалій. В цьому випадку вміст терапії визначається в індивідуальному порядку і залежить від причин відсутності реакцій і характеру патологій. У більшості випадків лікування потребує стаціонарного спостереження і тривалої терапії.

При частковій несформованість

При частковій несформованість рефлексів призначається спостереження профільних фахівців. Часто така ситуація спостерігається у дітей з синдромом пригнічення роботи нервової системи. Вони мають низький м’язовий тонус і рухову активність. У важких випадках спостерігаються проблеми в області смоктальних рухів, тому таких малят годують через зонд. Таких новонароджених не можна залишати в лежачому положенні на животі, що пов’язано з недостатністю вираженості захисного рефлексу. Лікування немовлят при частковій несформованість рефлексів передбачає медикаментозну терапію, масажі і фізіопроцедури.

Прогнози

Дитячий організм володіє великими резервами, які допомагають йому відновлюватися навіть у найскладніших ситуаціях. При недостатній розвиненості рефлексів хороший результат показує комплексний підхід, що передбачає призначення фармакологічних препаратів, масажів і спеціальних фізіопроцедур. При цьому важлива регулярність і постійне спостереження у вузького спеціаліста з виконанням виданих рекомендацій.

Моя довідка - Корисні поради