Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

Як тільки дитина з’являється на світ, у батьків не залишається вільного часу, адже з’являються нові турботи і обов’язки. Після виписки з пологового будинку батьки задаються питанням, як правильно підмивати малюка. Анатомічна будова організму чоловіків і жінок має відмінності, тому важливо знати алгоритм проведення процедури підмивання новонароджених дівчинки і хлопчика.

Що необхідно підготувати перед підмиванням

Перш ніж приступити до очищення шкіри дитини, важливо підготувати кошти, щоб потім не примушувати дитину чекати, і не бігати в пошуках приладдя для догляду.

Одноразові підгузники

Памперси розроблені з урахуванням особливостей дитини, що виключають контакт шкіри карапуза з дратівливими частинками, з водою, перешкоджають натирання. В памперсах малюк відчуває себе тепло і затишно.

Вологі серветки

Засоби гігієни необхідні для догляду за чутливою шкірою немовляти, особливо коли мама з дитиною подорожують або перебувають поза домом. З їх допомогою можна протерти шкіру малюка після випорожнень.

Такий спосіб очищення шкіри досить гарний і швидкий, однак потрібно вибрати хорошого виробника серветок, щоб бути впевненою в тому, що після обробки у малюка не з’являться роздратування на шкірі.

Дитяче мило

Найпоширеніше засіб для догляду за шкірою малюка. Батькам слід знати, що кращий спосіб підмивання новонародженого – це очищення шкіри за допомогою дитячого мила, проте користуватися ним потрібно не частіше 2 разів на добу, всі інші рази потрібно підмивати просто чистою теплою водою.

Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

Стерильна вата

Вата потрібна для обробки висипань на шкірі дитини, попрілостей. Вата повинна бути стерильною, щоб не занести інфекцію.

Антисептичний розчин

При купівлі антисептичного розчину важливо прочитати інструкцію до застосування і його склад. Хорошим може вважатися той розчин, у складі якого не виявиться спирту.

Дитяче масло

Засіб використовується для змазування шкіри малюка, яка почервоніла в результаті носіння памперсів. Не варто користуватися маслом після кожного підмивання, засіб бажано чергувати з присипкою.

Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

Термометр для води

Термометр необхідний для визначення температури води, щоб не обпалити чутливу шкіру дитини або не підмити його холодною водою. Багато мам визначають температуру води своєю рукою – тактильно.

Креми і мазі для регенерації шкіри

В результаті носіння памперсів на м’якій шкірі малюка з’являються подразнення та висипи, тобто шкіра ушкоджується. Для регенерації пошкоджених тканин мами застосовують креми і мазі, призначені для догляду за шкірою новонароджених. Креми допомагають клітинам відновитися і захищають від негативної дії зовнішніх чинників.

Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

Важливість вибору засобів гігієни

Перед покупкою засобів гігієни для новонародженого важливо ознайомитися з виробниками та прочитати відгуки. Рекомендується користуватися тільки якісною та безпечною косметикою, адже здоров’я дитини має бути на першому плані.

Не можна кидатися у вир з головою і купувати дорогі засоби догляду. Бажано купувати ті, які вже добре себе зарекомендували. Покупки варто здійснювати в аптеці.

Де краще підмивати малюка: у тазику, ванні або під краном

На це питання можна однозначно відповісти, так як мами самі повинні визначитися, як їм зручніше буде підмивати малюка. Багато хто схиляється до підмиванню під краном. На жаль, в селах не у всіх є зручності, тому нічого не станеться, якщо підмити дитину в тазу.

Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

Як тримати немовля

Процедуру підмивання важливо проводити кожен раз, як малюк «сходить в туалет». Для мами важливо знати, як брати дитя для підмивання однією рукою, як правильно його тримати. При регулюванні температури води важливо пам’ятати: вона повинна бути в межах +37 °C.

 • І хлопчиків, і дівчат підмивають строго в одному напрямку – починають спереду і направляють воду назад.
 • Дитина знаходиться на одній руці матері, а вільною рукою мама проводить підмивання.
 • Перш ніж вода досягне статевих органів малюка, вона тече по руці матері, це означає, що мама може контролювати температуру води, щоб не обпекти дитину або не підмити його холодною водою.
 • Після підмивання чутливі інтимні місця новонародженого потрібно злегка промокнути бавовняним ворсистим рушником, не потрібно сильно терти. Для запобігання попрілостей рекомендується використовувати присипку без попереднього змащування кремом, інакше порошок стане вологим і не дасть ефекту.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  Основні правила підмивання немовляти

  Підмивання новонародженої дитини починається з підготовки до процедури. Мама повинна вимити руки з милом, бажано теплою водою, щоб зіткнення з шкірою малюка не викликало дискомфорту, і укласти новонародженого малюка на пеленальний столик. Дитині потрібно зняти підгузник.

  Алгоритм підмивання новонародженого:

 • Після того, як знято підгузник, попу дитини потрібно очистити від калу.
 • Потім слід взяти немовля на руки таким чином, щоб його обличчя було звернене вгору, тобто спинка повинна лежати уздовж маминої руки, а голова – розміщуватися приблизно в районі ліктя.
 • Потрібно зафіксувати ніжку карапуза вздовж стегна, а вільною рукою притримувати попу.
 • Такі маніпуляції потрібно проводити при підмиванні маленьких дітей, незалежно від статі. А далі необхідно дотримуватися особливості підмивання дівчаток і хлопчиків.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  При зміні памперсів

  При зміні памперса важливо правильно обробити інтимні зони:

 • Спочатку потрібно очистити саму чисту шкіру, потім поступово просуватися до місць, які вимагають ретельного очищення.
 • При підмиванні хлопчиків особливу увагу потрібно приділити статевого члена, мошонки і області навколо ануса. Підмивати можна в будь-якому напрямку.
 • У дівчаток спочатку очищаються зовнішні складки і промежину, потім сідниці. Важливо підмивати у напрямку спереду назад, щоб залишки фекалій не потрапили в інтимну зону.
 • По закінченню підмивання рекомендується дати шкірі дитини трохи відпочити, і тільки потім надіти черговий памперс. Якщо на шкірці помітні почервоніння, важливо обробити ушкоджені ділянки спеціальними засобами і нанести присипку.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  Перед сном

  Перед тим, як вкласти дитину спати, важливо провести гігієнічну процедуру підмивання. Це обов’язково. Техніка проведення аналогічна звичайному підмиванню, тільки робити це потрібно після годування. Чиста шкіра дитини дозволить уникнути дискомфорту, і малюк буде міцно спати, його нічого не потурбує.

  Як підмивати дитину в пологовому будинку?

  Підмивати маленького карапуза в пологовому будинку бажано також під краном, теплою водою, з використанням косметичних засобів не частіше 1-2 разів в день. Якщо мило використовувати частіше, це може пересушити шкіру немовляти. Якщо в пологовому будинку немає такої можливості, можна використовувати гігієнічні серветки.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  Нюанси при гігієнічних процедурах

  Підмивання новонароджених хлопчика і дівчинки має відмінності через особливості будови статевих органів.

  Підмивання хлопчика

  Після виконання процедури хлопчикові не варто відразу ж одягати памперси, необхідно дати тілу трішки подихати – на 30 хвилин зробити перерву.

  Тонкощі інтимної гігієни

  Здійснюючи догляд за статевими органами хлопчаків, потрібно знати особливості. Головка пеніса, зверху закрита крайньою плоттю, – це особливе, ніжне місце, яким, при підмиванні, слід приділити більше уваги.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  Основні етапи процедури

  Підмивання маленького хлопчика проводиться за таким планом:

 • Спочатку рекомендується укласти сина на руку таким чином, щоб обличчя дивилося вниз. У такому положенні необхідно ретельно помити попу малюкові.
 • На наступному етапі знадобиться перевернути карапуза на спинку і помити під струменем води пеніс і мошонку.
 • Важливо дотримуватися послідовності дій, щоб не занести інфекцію в статеві органи малюка.

  Що робити з крайньою плоттю

  Крайню плоть, яка прикриває пеніс, не рекомендується відтягувати під час підмивання аж до того часу, поки дитині не виповниться 1 рік.

 • Однак, незважаючи на заборону відтягування крайньої плоті, мамі необхідно знати, що в мішку постійно скупчуються білі пластівці – смегма. Вони утворюються завдяки роботі секреції сальних залоз. Рекомендується під час вечірнього підмивання хлопчика все ж видаляти цю смегму. Частіше не варто цього робити, тільки при необхідності.
 • Видаляти смегму потрібно обережно, змочивши вказівний і великий пальці в рослинному маслі, відсунувши ними шкірку крайньої плоті, зняти смегму з допомогою диска, також змоченого в прокип’яченій рослинному маслі.
 • Після закінчення проведення маніпуляцій треба відпустити крайню плоть, а голівку пеніса зволожити крапелькою масла.
 • Багато батьки роблять помилку, максимально відтягуючи крайню плоть під час підмивання. Цього робити не варто, так як при русі білі пластівці самостійно піднімаються вгору, і їх легко можна буде видалити за допомогою ватного диска.
 • Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  На замітку! При видаленні білих пластівців важливо використовувати такий матеріал, який не залишить після себе ворсинок. Справа в тому, що потім ці ворсинки призведуть до висипань, і малюк буде відчувати дискомфорт.

  Для новонародженої дівчинки

  Інтимні органи тільки що з’явилася на світ дівчинки ще позбавлені природного захисту – дівочої пліви. Вона тільки починає формуватися, тому, при проведенні підмивання, воду слід направляти спереду назад. При недотриманні цього правила потрапили в піхву фекалії посприяють розвитку запальних процесів.

  Особливості фізіології дівчинки

  При кожному підмиванні дівчаток необхідно видаляти плевральну мастило в області статевих губ. «Делікатне місце» слід протерти тампоном з вати, і робити це потрібно дуже акуратно. При недотриманні техніки в майбутньому можна отримати таку проблему, як зрощення малих статевих губ, позбутися від неї можливо лише за допомогою операційного втручання.

  Підмивання новонародженого: як правильно тримати, алгоритм дій

  Які засоби використовувати

  Для очищення шкіри в інтимній зоні рекомендується педіатрами дитяче мило або інші засоби догляду для маленьких карапузів. Будь-який засіб має бути використано тільки для обробки зовнішньої поверхні статевих губ.

  Як часто проводити підмивання

  Якщо брати по мінімуму – 2 рази на добу. Однак бажано підмивати малюка кожен раз, коли міняєте памперс. Малюка після народження підмивати потрібно до 8-9 разів за день. При виконанні робіт особлива увага приділяється складочками, так як можна інфікувати сечовивідні шляхи.

  Педіатри радять проводити підмивання звичайною водою. І тільки коли батьки з дитиною знаходяться в дорозі, тобто поза домом, можна провести вологе обтирання за допомогою спеціальних серветок, при виготовленні яких використовувався м’який матеріал, не залишає ворсинок на шкірі. Лосьйон, що використовується для очищення, повинен бути без спирту.

  Моя довідка - Корисні поради