Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Уявлення про патронаж новонародженого у великого числа співгромадян досить розмиті. Особливо у тих, хто народжує вперше. Очікування першого візиту лікаря для них — стрес. Але так відбувається лише тому, що вони точно не знають ні цілей, ні процедури, ні схеми проведення. А адже насправді ця процедура досить корисна, і від неї не варто відмовлятися без причин.

Що являє собою патронаж новонародженого

Спеціальні візити медичного персоналу до матері з новонародженим дитям називають патронажем. Слово має французьке походження і означає «заступництво». Воно добре розкриває мета цієї процедури: держава допомагає здоровому розвитку і зростання свого маленького громадянина.

Особливо важливий патронаж у період до першого року життя. Саме в цей час проявляються основні особливості розвитку нової людини. В тому числі і ті, які можуть призвести в майбутньому до якихось проблем. Також в цей період життя роблять чимало щеплень. Складання їх календаря — одна з головних цілей цієї процедури.

Якщо коротко, то патронаж — це ретельний огляд новонародженого дільничним лікарем і медсестрою, під час якого матері дають рекомендації щодо правильного догляду, годування і розвитку малюка.

Важливість патронажу

Патронаж важливий тому, що дозволяє виявити будь-які хвороби тільки що народженої дитини на самій ранній стадії, коли вони ще не так небезпечні. Або визначити патології в розвитку та максимально послабити їх.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Основні завдання

Батьки іноді не цілком розуміють, з якою метою патронують. Відповідь насправді проста: мета цієї процедури — не допустити відхилень у розвитку з’явився на світ маленького громадянина.

Скільки разів на місяць проводиться патронаж ?

Патронують від чотирьох разів під час першого місяця життя недоношеного дитини до одного разу на півроку, якщо той досяг віку трьох років. Таким чином, схема складається в залежності від віку і стану здоров’я.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Цілі і терміни першого патронажу малюка

Первинний патронаж новонародженого відіграє велику роль у подальшому успішному розвитку малюка. Цілі цього заходу, що проводиться дільничним лікарем і медсестрою вдома у матері з дитиною, дуже прості:

 • проконсультувати жінку щодо правильного догляду за немовлям;
 • допомогти їй у післяпологовий період;
 • дати рекомендації щодо організації режиму дитини;
 • посприяти в організації годування малюка, включаючи грудне вигодовування;
 • здійснити профілактику найпоширеніших хвороб;
 • оцінити загальний стан здоров’я дитини;
 • визначити терміни профілактичних візитів і календар щеплень.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Такий перший огляд здійснюють у період від одного до трьох днів після виписки породіллі (з моменту повідомлення про це з боку пологового будинку).

Як проводиться перший огляд

Перший огляд доношеної дитини проводять за спеціальним алгоритмом, званому схемою.

Обов’язки сестри

Обов’язки медсестри по проведенню патронажу — самі великі. Саме вона займається здебільшого процедур. В обов’язки сестри входять наступні дії і процедури:

 • огляд дитини;
 • перевірка документів, виданих у пологовому будинку;
 • заповнення першої картки малюка;
 • оцінка його нервово-психологічного стану;
 • оцінка житлових умов і загальної сімейної атмосфери;
 • уточнення і оцінка характеру вигодовування;
 • рекомендації по догляду за новонародженим, включаючи манікюр.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Медсестра сама займається всіма необхідними маніпуляції і демонструє порядок матері. Після цього дозволяє здійснити їх під своїм наглядом. Веде вона себе як можна дружелюбніше, і демонструє готовність допомогти.

Обов’язки лікаря

Головна обов’язок лікаря під час першого патронажу — це кваліфікований огляд маленького пацієнта. Він ретельно перевірить наявність будь-яких тривожних симптомів, порівняє розвиток малюка з нормальними показниками і допоможе матері скласти календар наступних обстежень, а також щеплень.

Другий і наступні патронажи

Патронують дітей за спеціальною схемою. Строки проведення всіх процедур рекомендовані спеціалізованими медичними інститутами. Частота патронажу сильно залежить від віку дитини. Так, протягом першого тижня його життя медики здійснюють візит двічі. В наступні тижні частоту скорочують до одного разу за тиждень.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

З моменту переходу дитини до категорії немовлят і до трьох років схема патронажу виглядає так:

 • до півроку — двічі на місяць;
 • до року — раз на місяць;
 • від року до двох — раз в 3 місяці;
 • від двох до трьох років — раз у півроку;
 • після трьох років — раз на рік.

При задовільному розвитку дитини, після трьох років патронаж найчастіше припиняють. У той же час, при виявленні патологій огляди здійснюють частіше.

Облік медичної документації

Під час першого патронатного візиту лікар і медична сестра приносять з собою документ, що називається бланком патронажу. Існує встановлений порядок його заповнення, приклад якого можна легко отримати в будь-якій поліклініці. Ескіз також повинен бути на руках у медичного персоналу, який відвідує маму з дитиною.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Основна робота по заповненню будь-яких документів, що належать до огляду, лежить на лікаря і сестрі. У той же час, є ряд відомостей, які вказує мати. Мова йде про паспортні дані та адреси, з яких і починається вищезгаданий бланк.

Заповнення документів медсестрою

Певну частину бланка огляду заповнює сестра, а не батьки або лікар. Вона стосується відомостей про здоров’я батьків і перебіг вагітності. Частина бланка документа, призначена для заповнення медсестрою, називається «Акушерський анамнез».

Насамперед сюди вносять дані про те, якими хворобами страждала мати, чи переживала вона викидні. Повідомляють про те, переносила вона аборти, і були погрози переривання перенесеної вагітності.

Далі вказують, чи є у матері якісь шкідливі звички. Також позначають, є професійні ризики або проживають батьки в екологічно неблагополучної місцевості. Вписують і відомості про момент першого крику дитини — стався він відразу або через якийсь час. На сестрі лежить обов’язок вказати дані про щеплення, а також про загальний стан новонародженого малюка.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Заповнення бланка лікарем

Певну частину бланка заповнює, під час першого патронажу, не медсестра, а лікар. Йому доведеться вписувати дані про здоров’я і самопочуття малюка. Перша частина бланка, що заповнюється лікарем, носить назви «Скарги» і «Анамнез захворювання». Сюди вписують усі скарги на самопочуття дитини, на що вказує його мати. Крім того, відомості про хвороби та їх лікування в стаціонарі, якщо таке було відразу після появи на світ.

Наступна частина документа, що заповнюється лікарем, називається «Анамнез життя». Сюди вносять всі відомості, що стосуються характеру вигодовування малюка, його психомоторного розвитку.

Особливості проведення процедури

У деяких випадках патронують з певними особливостями. Це може бути пов’язано як зі специфічним станом здоров’я малюка (наприклад, наявністю спадкових захворювань), так і з його недоношеністю.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Порядок проведення оглядів у двох вищезазначених випадках передбачає більшу частоту і увага до наявності тривожних ознак.

Для немовляти із спадковими захворюваннями

Перші тижні життя новонародженого з підозрою на наявність спадкових хвороб — особливі. На відміну від інших, його не виписують відразу ж з пологового будинку додому. Першим ділом його кладуть в стаціонар, де піддають всебічному обстеженню. Виписку не виробляють до того моменту, поки не стане достеменно ясно, хвора дитина чи здоровий. І якщо хворий, то чим конкретно.

Для дитини, що народилася раніше часу

Перша особливість патронажу недоношеної дитини — це його обов’язкове відвідування лікарем вже в перший день після виписки. Схема огляду в загальних рисах повторює ту, яка передбачена для звичайного малюка. Головний наголос роблять на частоту візитів. В перший місяць життя недоношеного немовляти лікар відвідує його не менше чотирьох разів. А сестра — не рідше двох разів на тиждень, відвідуючи кожні сім днів.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Пильну увагу приділяють профілактиці рахіту. Ця хвороба досить часто вражає дітей, народжених раніше покладеного терміну. Для того щоб не допустити розвитку даної патології, вводять вітамін Д і здійснюють лікувальні масажі. Не нехтують загартовуючими процедурами.

При досягненні двотижневого віку опромінюють лікувальним ультрафіолетом. Термін диспансерного спостереження для такої дитини підвищується до семи років.

Чи можна відмовитися від патронажу

Чинне законодавство дозволяє відмовитися від патронажу. Для цього потрібно офіційну заяву на ім’я завідувача поліклінікою, до якої приписаний дитина. Документ пишуть у довільній формі. Упор роблять на перелік розумних причин, за якими батьки не хочуть бачити в своєму будинку медичних працівників.

Патронаж новонародженого: з якою метою і скільки раз проводиться, алгоритм

Варто розуміти, що після задоволення цієї заяви вся відповідальність за здоров’я новонародженого лягає на самих батьків. Вони позбавляються можливості отримати кваліфіковану консультацію на дому. У той же час, це не позбавляє від щеплень та інших процедур.

Законодавче регулювання

Патронаж здійснюють за законом. А саме, відповідно до закону «Про охорону здоров’я громадян», стаття 37.1, та наказом Міністерства охорони здоров’я від 01.06.2010.

Висновок

Патронаж малюків — відповідальна процедура. Завдяки їй вчасно виявляють цілий ряд небезпечних хвороб. А матері, які народили перший раз, одержують кваліфіковану консультацію. Але якщо батьки не бажають бачити медиків будинку, то відмовляються від неї.

Моя довідка - Корисні поради