Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

З маленькими дітьми необхідно грати, а не змушувати їх запам’ятовувати віршики або букви, для цього ще буде час. Якщо вчити дитину в рік або два читати, його нервова система, яка ще не встигла зміцніти, може просто не витримати такого насильства над собою. Для дітей до року пальчикові ігри більш корисні, ніж уроки арифметики. Вони не вимагають додаткових витрат у батьків, викликають у немовлят позитивні емоції.

Користь пальчикових ігор

Гімнастика, що сприяє розвитку кистей рук, придумана в глибоку давнину. Метою вправ, які стимулювали дітей працювати пальчиками, служило поліпшення дрібної моторики, координації руху, що впливають на розумовий розвиток малюка.

Поєднання віршів з простими вправами приносить дитині задоволення і захоплення, ці почуття прискорюють сприйняття мови. Будь-які прийоми, які використовуються в пальчикової гри, — постукування подушечками, масаж передпліччя, кругові рухи і розтирання, надають позитивний вплив на стан здоров’я малюка.

Фізичні вправи в поєднанні з пустотливими віршиками сприяють розвитку творчої ініціативи та фантазії. Пальчикові ігри допомагають малюкам швидше почати розмовляти, навчитися мислити, особливо корисні вони для немовлят. Займатися з такими дітьми можна вже 2 місяці.

Види ігор

Щоб діти розвивали моторику і мова, могли концентрувати увагу, навчають їх з допомогою пальчиків зображати потішки, передавати історії, інсценувати казки.

Граючи з малюком, треба дотримуватися певного порядку:

 • Спочатку дорослий говорить віршик.
 • Показує рухи, потім допомагає їх робити дитині.
 • Дитина сам працює ручками, а батько повторює слова.
 • Дитина вимовляє звуки і виконує вивчені руху.
 • Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Для навчання підбирають до 3 вправ, головне, щоб вони подобалися дитині. Ігри поділяються на види і відрізняються в залежності від віку дитини:

 • З 2 до 6 місяців — руху для розвитку реакції. Вони включають поплескування, повторення за мамою рухів.
 • З 7 до 12 — масаж і гімнастика для зміцнення пальців і кистей.
 • Казки — зображення персонажів рукою.
 • Щоб дитина не втомлювався, грати з ним потрібно не більше 15 хвилин, заняття повинні відповідати віку і бути різноманітними. Дорослим треба добре орієнтуватися в дитячих віршах, вивчити їх напам’ять.

  Приклади пальчикових ігор для немовлят до року

  Всі рухи під час занять з малюками до 12 місяців виконують дорослі, дитина приймає лише пасивну участь. Його потрібно посадити на коліна, притиснувши спинку до живота батьків. У такій позі малюкові зручніше спостерігати за пальчикової грою. Перед заняттями треба розтерти ручки немовляти.

  Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Гості

  Мама пальчиками малюка йде по столу, що означає, що у Каті збираються діти. Поєднуючи великий палець по черзі з іншими, малятко вітається:

  • з Сергієм;
  • Жанною;
  • Машею;

  Складаючи разом долоньки, Катя запитує, хто хоче пиріжок, а якщо ріжок — ставить один кулачок на інший. Після частування гості плескають у долоньки.

  Дятел

  У цій грі мамина ліва рука зображає дерево, а права — птах з великим дзьобом, яким довбає по стовбуру рослини — тук-тук.

  Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Потім потрібно поміняти руки, щоб в лісі весь день лунав звук стук-стук-стук.

  Засыпалочка

  Мама кладе голівку малюка на подушку і повторює словами кожне виконується рух. Бере ручку дитини і гладить їм лобик. Закриває очі мініатюрними пальчиками, складені долоньки поміщає під щічки і промовляє: «Швидко засинаю».

  Клубочки

  Дорослий складає долоні разом, випрямляє пальці, показує малюкові і каже, що це їжачок. Запитує, чи хоче він сам зробити такого звірка. Притискаючи пальці, зображує колючки. Потім пояснює дитині, як їжачку холодно, і він сховав голки, згорнувся в клубок.

  Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Сонечко пригріло, стало тепло, звірятко виставляє колючки, і пальці випрямляються.

  Комар

  Мама водить пальчиками малюка навколо вуха і носа і розповідає дитині віршик про те, як літають мухи та оси, і на лоб сідає комар. Плескає долонькою і проганяє його.

  Кошеня

  Дорослий трьома пальцями зображує мишенят, які йдуть по доріжці і, побачивши 4 лапки кошеня, злякавшись гострих кігтів страшного звіра, ляскають себе рукам. Мишенята вирішують, що треба рятуватися, і вказівний і середній пальчик тікають по поверхні.

  Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Ладусі

  Ця гра приводить у захват малюка віком від 4 місяців. Поклавши малюка на ліжко, мама бере його ручки і плескає в такт стишку. Малюк стукає кулачками, а в ладушки сама починає грати після півроку. І тоді дорослому потрібно просто повторювати слова пісеньки, а малюк буде плескати і заливатися сміхом.

  Муха

  Мама махає пальцями правої рукою і показує дитині, що летить муха. «Сіла на варення» — права долоня накриває ліву. «Забруднила черевце» — долоні з’єднуються. «Відлітає» — праву руку забирає, а ліву залишає на місці.

  Пальчикові ігри для малюків до року: у чому користь, види та приклади

  Подушечки

  Мама доторкається великим і вказівним пальцями кінчики пальчиків дитини, злегка натискаючи на них, ласкаво говорить, що у малюка є м’які подушечки для бабусі, для дідуся, для тата і найменші — для дитинки.

  Указочка

  Мама стосується пальчиків губ дитини і розповідає, що ротик вміє їсти, показує на ніс і каже, що він дихає, на вуха слухають. Щоб зобразити очі — моргає.

  Потім мама розкладає долоні, стискає пальчики малюка і промовляє, що ручки все, що бачать, хапають.

  Равлик

  Праву руку потрібно скласти «козу», а вказівний палець і мізинець витягнути. За допомогою такої комбінації зображують равлика, яка, уткнувшись в долоню, просить, щоб впустили у хвіртку. Ліву руку треба повернути, щоб вона змогла пройти додому. Права долоня показує, як равлик йде у відкриту хвіртку.

  Чому не можна багато займатися?

  Хоча пальчикові ігри розвивають увагу та мова, зміцнюють зв’язок між батьком і дитиною, закладають основу здібностей і талантів у малюка, результат стає помітним не відразу. Немовляті важко згинати пальчики, а вже тим більше запам’ятовувати вірші. Якщо гра продовжує більше 10 хвилин, дитина припиняє засвоювати руху і слова і сильно втомлюється, користі такі заняття не приносять.

  Моя довідка - Корисні поради