Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

Непрохідність носослізного каналу (дакріоцистит у новонароджених — це проблема 5% малюків, яка може зважитися природним шляхом або за допомогою інших медичних маніпуляцій у вигляді консервативного лікування, проведення масажу слізних каналів. Дакріоцистит — це порушення відтоку сльози, яка, омиваючи очей, направляється в його внутрішній кут, потрапляє в слізні точки, після чого через слізні канальці витікає в мішок і виходить через носослізний канал в носову порожнину.

Причини непрохідності і нагноєння слізного каналу

Непрохідність або нагноєння слізного каналу у немовлят можуть виникнути з кількох причин:

 • Закупорка очного каналу тонкою плівкою або слизовою пробкою.
 • Занадто вузький і маленький прохід у каналу.
 • Генетична схильність.
 • Утруднення в розвитку або аномальна будова слізних проток, черепа, носа.
 • Механічне пошкодження, травми, удари в області очей, носа, пошкодження одного з органу схеми слізного відтоку.
 • Інфікування очей.
 • Запальні процеси.
 • Наявність каменів в слізних каналах.
 • Вживання препаратів для хіміотерапії або антіглаукоматозних.
 • Доброякісні або злоякісні пухлини.
 • Характерні ознаки у малюка

  Перші ознаки або симптоми у новонародженого можуть проявлятися безпричинним сльозотечею, або очі наповнюються сльозами блищать, наче дитина збирається плакати. Після цих ознак може з’явитися запалення носослізного каналу і кон’юнктиви, її почервоніння, набряк, гній, слиз, закисання очей.

  При гноении у немовляти погіршується зір, він бачить розпливчасту картинку. Якщо не почати відразу лікування, то становище ускладнюється виділенням більшої кількості гною, сльози набувають каламутний вигляд і жовтуватий відтінок.

  Коли призначають масаж

  Масаж призначають на початковій стадії забитого мембраною слізного каналу, після огляду офтальмологом і здачі аналізів. Таку маніпуляцію батьки можуть проводити самостійно в домашніх умовах після консультації і наочного прикладу масажу.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Мета маніпуляції

  Метою масажу є очищення і виведення желатинової пробки, утвореної в протоках і закупорює нормальний вихід сліз.

  Ефект від масажу

  Завдяки масажу мембрана, яка закриває прохід, виходить, відкриваючи канал для нормального сльозотечі. При виконанні масажних рухів відбувається поліпшення і активація відтоку лімфи і надходження з циркулюючої кров’ю кисню. Його проводять у комплексі разом з дезінфікуючими розчинами і краплями з антибіотиком, які очищають від інфекцій, гною і застояної слизу в очах. При виконанні його правильної техніки набряк і почервоніння починає зменшуватися, скорочується відтік слизу і гною.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Механізм впливу на організм

  Вплив на масажну область дозволяють посилити тиск на накопичився гній, який з потоком повітря і рідини прориває (видавлює) пробку, що полегшує стан новонародженого. Від таких маніпуляцій виходить потрійний ефект, відбувається вплив на нервові закінчення, посилюється вироблення гормонів і стимуляція ЦНС, що сприяє виробленню більшої кількості антитіл, які підсилюють захисну функцію організму малюка.

  Що необхідно знати, щоб правильно робити масаж

  Мамі необхідно пройти консультацію у офтальмолога, подивитися, як правильно і зручніше зробити масаж навколо очей і знайти слізний канал у новонародженого. Його краще виконувати під час того, як дитина плаче, він буде напружувати свої очні м’язи, що дозволить більш ефективно пройти процедуру.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Перед застосуванням техніки мамі слід прочитати літературу по анатомічній будові у дітей очей, а також зрозуміти, яким чином відбуватиметься процес відтоку сліз і очищення від мембранної пробки.

  Мамі варто налаштуватися на виконання процедури і не переривати її через жалість до малюка. Але варто пам’ятати, що в малюка ще не щільні міцні кістки, а хрящі, які легко передавити при сильному натисканні, але і легкі дотики не дадуть ефекту.

  Тому слід розраховувати мамі силу свого натиску, який після 2-3 процедур виробиться. При правильному натиску буде виходити повільно рідина, гній з характерним похлюпыванием. Така процедура неприємна і болюча для малюка, але життєво необхідна, так як при відсутності ефекту від процедури буде проводитися зондування, що більш неприємно, а при ускладненні ситуації можуть розвиватися гнійні запалення головного мозку, вух. Найбільш підходящий вік для проведення процедури 3-5 місяців, у дітей старшого віку ускладнення розвиваються швидше.

  Підготовка до виконання процедури

  Слід пам’ятати! Чистота — запорука здоров’я! Дотримання правил гігієни до, під час і після процедури — це 50% успіху.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Крім того, що слід вивчити анатомічну будову ока та механізму дії слізного каналу, потрібно дотримуватися кількох правил:

 • Нігті на руках необхідно коротко обстригти.
 • Ретельно вимити з милом, обробити спиртом, просушити, щоб запах не різав очі дитині.
 • Руки трохи зволожити кремом, зайве прибрати з допомогою паперового стерильного рушники.
 • Підготувати ватні тампони (диски), бинт, очні краплі, антисептик — все повинно бути стерильним.
 • Руки повинні бути теплими і м’якими, щоб зіткнення з шкірою новонародженого не викликало зайвого дискомфорту (подразнення) в нього.
 • Слиз, гній у новонародженого прибрати за допомогою вологого ватного диска (заздалегідь підготувати розчин фурациліну або відвар ромашки, все слід проціджувати, щоб дрібні шматочки квіток або не растворившейся таблетки не потрапили на слизову і не викликали додаткові проблеми).
 • Новонародженому закапати 1-2 краплі відвару ромашки або фурациліну і покласти на бік так, щоб внутрішній кут ока був знизу. Зайва рідина стікатиме і добре видалятися диском.
 • Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Правило очищення очі:

 • Вказівним пальцем по лінії носа до внутрішнього кута ока провести легким, надавливающим невідривним рухом вгору, щоб видалити виступила слиз або гній, ватним диском, змоченим в антисептики, і від зовнішнього до внутрішнього кута ока видалити утворилися рідини.
 • Якщо все за один раз не очистилося, то потрібно змочити новий диск і повторити процедуру до повного очищення, кожного разу міняючи диск на новий.
 • Розчин фурациліну роблять так: на склянку окропу кинути 1 (роздроблену) таблетку і добре розмішати. Розчин остудити до кімнатної температури, тільки після цього змочувати ватяні диски.

  Покрокова техніка проведення масажу

  Після очищення очі новонародженого слід закапати краплі, призначені офтальмологом, у кон’юнктивальний мішок і перейти до процедури масажу.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Процедура не повинна тривати більше 1 хвилини, кожен рух супроводжується натиском протягом 2-3 секунд:

 • Масаж роблять тільки з тієї сторони, з якої є непрохідність.
 • Подушкою вказівного пальця знайти слізний мішечок, в області вище внутрішнього кута ока, ближче до брови.
 • Швидкими, легкими, надавлюють рухами у бік крила носа, наче малюєш коми, провести 5-10 переривчастих рухів і одним плавним від крила до внутрішній стороні очі і знову повторити.
 • Після чого потрібно закапати антибактеріальними або іншими краплями обидва очі новонародженого в кон’юнктивальний мішок.
 • Проводять масаж до годування, інакше новонародженого може знудити.

  Частота застосування масажу

  Процедуру проводять від 5 до 7 разів на день, 14 днів, після чого слід здатися лікуючому офтальмолога, який підтвердить поліпшення або погіршення стану слізних каналів. У разі якщо канали очистилися, сеанси припиняють, в іншому випадку призначається ще курс масажу до 3 тижнів. Курс може бути знову проведено через 6 місяців. Якщо ситуація погіршилася, то лікар прописує інше лікування та зондування.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Можна поєднувати з іншими способами терапії

  Найчастіше процедури масажу проводять з антибактеріальною терапією, щоб до захворювання не приєдналося повторне зараження бактеріями. Але підбирати краплі для очей новонародженого повинен офтальмолог, відштовхуючись від результатів аналізів, для придушення саме тих мікроорганізмів, які потрапили в око. Застосовують краплі «Витабакт», «Тобрадекс», «Левоміцетин».

  У випадках, коли лікар виписав 2 препарати, інтервал між закапуванням очі повинен становити не менше 20 хвилин.

  Якщо захворювання не має ускладнень, то після консультації лікаря, після і до масажу можна застосовувати народні методи. Готувати відвари календули, ромашки, кропу і робити теплі компреси на очі на 3-5 хвилин. Закапувати соком каланхое або алое, а також прикладати чайну заварку чорного чаю через ватний диск до хворого ока.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Як розпізнати, чи допомагають процедури, і коли варто звернутися до педіатра

  До лікаря звертаються за наявності симптомів у новонародженого. Після закінчення курсу масажу слізного каналу для визначення ефективності лікування та прийняття рішення про продовження курсу, його зупинці або застосування інших методів.

  Що робити, якщо процедура не допомагає

  Якщо симптоми не проходять, а поглиблюються, то масаж неефективний в даному випадку, тому слід звертатися до лікаря, щоб він призначив зондування. Після нього канал очищається, і зайва рідина виходить через носові проходи. Малюка вводять з допомогою наркозу в сон і пробивають закупорений канал, місце обробляють антисептичним засобом. Після зондування лікар призначає краплі для очей і кілька днів масажу, що дозволить уникнути спайок і нового закупорювання каналу.

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Медикаментозне лікування

  Після масажу новонародженому промивають очі антисептичними засобами і застосовують антибактеріальні краплі:

 • «Левоміцетин».
 • «Пиклоксидин».
 • «Моксифлоксацин».
 • «Витабакт».
 • «Тобраміцин».
 • «Гентаміцин».
 • Також може призначатися ультрависокочастотна терапія (УВЧ), яка допомагає поліпшити лимфоток і кровотік, розслабити м’язи, зняти спазми, стимулює обмінні процеси і має протизапальну дію. При необхідності може призначатися курс зондування (бужування).

  Масаж слізного каналу у новонароджених: як правильно робити фото

  Хірургічне втручання

  Хірургічне втручання проводять тільки у випадках, якщо консервативне лікування і зондування не дає потрібних результатів, а дакріоцистит часто повертається. Проводять таку процедуру дітям від 5 років двома способами. Інтубацією носослезных каналів з допомогою введення спеціальної трубки, через яку вводять провідники і виводять їх через носовий прохід. Трубки витягають через кілька тижнів після успішного лікування.

  Дакриоцисториноскомия — операція з формування штучного проходу через надріз шкіри і м’яких тканин для витікання рідини через носову порожнину. Правильний масаж слізного каналу у новонароджених з дотриманням техніки та санітарно-гігієнічних правил дозволяє вилікувати без хірургічного втручання або зондування до 30% новонароджених до 2-місячного віку.

  Моя довідка - Корисні поради