Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Годування немовляти – природний і необхідний процес. У молодих мам часто виникають проблеми зі своєчасним приходом грудного молока. Причинами бувають природні реакції жіночого організму, нервову напругу, супутні симптоми. Не обов’язково відразу шукати препарати для поліпшення приходу молока, спочатку слід застосувати методи, які не потребують великих витрат і часу. До таких методів відносять масаж грудей для лактації.

Випадки, в яких необхідний масаж грудей

Грудне вигодовування передбачено природою, але часто буває, що під впливом зовнішніх факторів жіночий організм стикається з перешкодами, для подолання яких необхідно вживати заходів. Багато мам, після кількох невдалих спроб налагодити годування, відпускають руки, цього робити не можна. Молоко матері неможливо замінити, тому слід зробити все, щоб задовольнити цю потребу дитини.

Підвищення тонусу тканин залози

Молочні залози являють собою парні органи, призначені для виділення спеціального секрету при годуванні. Вони складаються з часток у вигляді конуса, оточені шаром жиру і з’єднані тканиною. Грудне вигодовування не залежить від розміру грудей. Для того щоб активізувати приплив молока, застосовують масаж. Він спрямований на поліпшення кровотоку, збільшення м’язової пружності.

Такий метод починають використовувати в останньому триместрі, щоб запустити процес приготування до годівлі після пологів.

Для збільшення лактації

Техніки можуть відрізнятися один від одного. Масаж для появи молока перед самим годуванням проводять по іншій техніці. Вона спрямована на поліпшення припливу вже наявного секрету.

Лактостаз

Це явище, при якому відбувається застою молока в протоках молочної залози. Лактостаз супроводжується болем, груди жінки запалюється, може спостерігатися підвищення температури тіла.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Щоб позбутися від неприємних симптомів, годування дитини, який допомагає природним чином зціджувати молоко, буває недостатньо. Лактостаз небезпечний тим, що може перейти в мастит. Це захворювання загрожує нагноєннями, утвореннями ущільнень такого характеру, коли доведеться відмовитися від вигодовування з медичних причин. Масаж при лактостазі спрямований на розминання та усунення ущільнень, які утворюються в грудях із-за застою.

Расцеживание, відновлення та виведення надлишків молока

При грудному вигодовуванні часто виникають ускладнення від того, що дитина не спустошує всю груди повністю, переходить до другої. Після годування молоко накопичується, це призводить до утворення застоїв.

Перед годуванням масаж проводять для расцеживания. Це необхідно в тому випадку, якщо струмінь молока занадто сильна або, навпаки, туга.

Масаж включає расцеживание до такої міри, щоб потік молока був зручним для немовляти. Якщо рідина надходить повільно, дитина стає розслабленим, він довго смокче і краще наїдається.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Користь процедур

Масаж буває корисним для годуючої мами з кількох причин:

 • усуває відчуття дискомфорту при переповненості;
 • сприяє розсмоктуванню ущільнень;
 • допомагає налагодити процес годування;
 • покращує кровообіг, підвищує тонус тканини молочної залози.

Загальні правила проведення масажу при ГВ

Існує кілька загальних вимог, які допомагають виконувати масаж правильно і не завдавати шкоди.

 • перед процедурою миють груди і руки;
 • допускають використання рослинного і касторової олій;
 • після процедури залишки масла або крему обов’язково змивають;
 • масаж триває не більше 5 хвилин;
 • під час процесу уникають різких рухів, всі дії повинні бути плавними і спокійними.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Техніка виконання

Методи виконання масажу відрізняються для кожного типу задачі. Вони мають відмінності за типом рухів, так як покликані діяти на різні осередки.

Расцеживание грудей після пологів

Цей метод направлений на те, щоб забезпечити приплив молока. В цей період з грудей виділяється молозиво, через кілька тижнів після пологів воно перетвориться в зріле молоко. Післяпологовий період характеризується тим, що в організмі жінки активно виробляється пролактин. Груди наливаються, жінка відчуває приплив секрету, але при натисканні він виділяється слабо або не виділяється зовсім. Масаж діє на всі частки молочної залози, він стимулює вироблення і перешкоджає появі застоїв.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Подібний масаж проводять за 10-15 хвилин до годування, перед цим приймають теплий душ, прикладають до грудей теплу тканину або п’ють теплий чай. Потім легкими рухами, від зовнішнього краю до внутрішнього, починають масажувати залозу, просуваючись до центру. Цей масаж рекомендують усім жінкам в період грудного вигодовування. Він не займає багато часу і сил.

Профілактичний

Метод використовують для того, щоб не допустити застою в грудях. Він діє на протоки, посилюючи прихід молока. Його застосовують не тільки для жінок, але і на останніх етапах вагітності. Його необхідно робити правильно. Долонею накривають верхню частину грудей, масажують, просуваючись до центру.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Для збільшення лактації

Недолік молока негативно позначається на здоров’я мами і малюка. Цей стан може бути пов’язано з тим, що протоки залоз погано пропускають секреторну рідина. У цьому випадку масажувати груди рекомендують до годування і після нього.

Перед годуванням груди розминають легкими круговими рухами протягом 2 хвилин. Після годування розминають залози по спіралі.

Якщо в годівлі брала участь одна заліза, то масаж все одно роблять обом. Залишки молока зціджують не повністю зупиняються, коли груди стає спустошеною, без ущільнень, але при натисканні цівки рідини виділяються. Фахівці радять поєднувати масаж грудей і прийом теплої рідини для збільшення лактації.

При лактостазі

Масаж проводять у 3 етапи: до годування, під час годування і після нього. Це допомагає позбутися від застоїв та забезпечити нормалізацію припливу секреторної рідини.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Перед годівлею з зусиллям розминають ущільнення, під час годування обережно масажують нижню частину грудей так, щоб не заважати дитині. Після годування зціджують залишки, але не повністю, а так, щоб усунути щільні грудки.

Перед тим, як починати розминати застій, можна прикласти до залоз теплий компрес. Масажувати грудні залози слід обережно, процес не повинен супроводжуватися больовими відчуттями. Перед і після годування масаж рекомендують робити з маслом. Спочатку масажують груди з тієї частини, яка починається від пахвової западини. Саме в цих частках найчастіше утворюються ущільнення.

Завершальним етапом масування при лактостазі є поплескування грудей і нахил тулуба вперед, таким чином можна дозволити молока безперешкодно стікати вниз.

Протипоказання до процедури

Процедура масажу має ряд заборон. Не слід масажувати груди при прояві симптомів застуди. При алергічних реакціях на олії, при пошкодженнях шкіри слід спочатку вилікувати основне захворювання або симптом.

Масаж грудей для лактації: як правильно робити при застої молока

Загальний профілактичний масаж корисний мамам, що годують, тому що знімає напругу в м’язах і змушує розслабитися, але їм протипоказано лягати на живіт з-за того, що молоко може підтікати.

Не рекомендують жінкам, які годують груддю, наступні види масажу:

 • антицелюлітний (це процедура покликана розбивати жирові відкладення. Хворобливість процедури, її силові прийоми здатні істотно вплинути на скорочення припливу молока);
 • лімфодренажний (цей метод використовують для посилення діяльності лімфи. За рахунок процедури виводяться токсини з організму; подібна схема не рекомендована для годуючих мам, так як молоко може істотно змінити свій склад);
 • вакуумний (тип апаратного масажу, протипоказаний жінкам, які годують груддю. Проведення процедур починають після закінчення 6 місяців з моменту пологів, з 8-9 при проведенні кесаревого розтину).

Багатьом молодим мамам хочеться привести себе в порядок після пологів як можна швидше, але з цим не слід поспішати. Першочергове завдання – це забезпечити новонародженому правильне і достатнє годування. Налагодження лактації масаж молочної залози – перша вимога. Він допоможе позбавити протоки від застоїв, посприяє збільшенню молока.

Моя довідка - Корисні поради