Коли тім’ячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Череп новонародженого так влаштований, щоб під час пологів голова могла спокійно пройти по родових шляхах матері. Тому й існують на голові новонародженого м’які порожнини, що утворюються на стику з’єднання кісток черепа. З часом вони заростають, залишається тільки великий на тімені. Коли заростає цей джерельце у дитини, то череп стає таким же, як у дорослої людини, відрізняючись розмірами.

Види джерелець

Вже всередині утроби матері дитя готується до народження. На черепній коробці у нього знаходяться до 6 незакритих кістками порожнин, або тім’ячка. Зверху вони мають пластинки з сполучної тканини. Під час проходження по родових шляхах голова плода сплющується з боків завдяки наявності джерелець за вушними раковинами. Відразу після народження вони закриваються, а на тімені залишається великий джерельце, який має ромбоподібну форму і розміри в межах від 22 до 35 міліметрів. Про це перетинчатому віконці знає кожна мама. Воно заростає пізніше інших, поступово зменшуючись у розмірах.

Опуклий

Випинання тім’ячка відбувається в перші місяці життя новонародженого з-за того, що мозок збільшується в розмірах. Він тисне на еластичну пластинку тім’я, і поверхня стає опуклою. Але надмірне випинання тім’яної області є симптомом високого внутрішньочерепного тиску у малятка.

Якщо у дитини підвищується температура тіла, з’являється блювота, то необхідно перевірити його у фахівця.

Опуклість поверхні тім’я може бути пов’язана і з травмою голови, якщо дитина упав і вдарився. У будь-якому випадку потрібен огляд дитячого лікаря.

Запалий

Іноді відбувається, навпаки, западання в області м’якого тімені. При невеликому вдавлюванні всередину можна не побоюватися за здоров’я новонародженого. Зазвичай таке трапляється при перегріві малюка на сонці або сильному укутывании його. При цьому організм починає зневоднюється, тому необхідно давати дитині більше пиття.

Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Але при глибокому западанні пластини потрібно пройти консультацію у педіатра. Якщо у немовляти починається блювота, пронос, то це пов’язано з кишковими інфекціями. І без лікування в стаціонарі не обійтися.

Пульсуючий

Слабку пульсацію джерельця на тімені можна спостерігати постійно. Відбувається вона внаслідок того, що судини розташовані у новонародженого близько до серця. Кров пульсує в них, і це дія передається в ліквор, на оболонки мозку. Відповідно, і тім’яна пластинка починає пульсувати. Часто спостерігають пульсування порожнини у дітей до 3 місяців.

Але при постійно високій пульсації у великому джерельці звертають увагу на поведінку і стан малюка. Коли до цього симптому додається підвищена температура тіла, інтоксикація, то терміново звертаються до лікаря.

Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Розміри і локалізація тім’ячка у немовляти

При появі малюка на світ більша частина м’яких частин черепа заростає, а великий джерельце залишається. У кожної дитини він має різні розміри. Для з’явилися в строк маляток перепончатое віконце має форму ромба зі сторонами в середньому 20-35 міліметрів. Визначити його можна на голові в області тімені шляхом пальпації.

Межі м’якої частини тім’я змінюються. Якщо спочатку вони збільшуються у зв’язку із збільшенням головного мозку, то потім з країв починається заміна сполучної тканини на кісткову. До року джерельце стає маленький, а до 1,5 років повністю заростає.

Функції тім’ячка

Молоді батьки задаються питанням, для чого потрібен джерельце дитині, яку роль він відіграє в його розвитку.

Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Завдяки перепончатому з’єднання кісток черепа:

 • дитина легко проходить родові шляхи;
 • мозок малюка захищений цим амортизатором від струсів та ударів;
 • можна визначити підвищення внутрішньочерепного тиску у дитини;
 • відбувається нормальний розвиток мозку, заповнення ним необхідного простору всередині черепної коробки;
 • охолоджується мозок дитини при підвищенні температури тіла.

Станом еластичної пластинки визначають хвороби новонародженого. Провівши ультразвукове дослідження тім’яної області, визначають наявність пухлин та інших патологічних змін в організмі.

Фактори, що впливають на швидкість заростання

Як і розміри джерельця, швидкість його заростання у кожної дитини різна. Залежить час зникнення перетинчастого віконця від:

 • статі дитини, так як у хлопчиків процес проходить швидше;
 • спадковості;
 • патологій, що виникли у внутрішньоутробному розвитку або в перші місяці життя немовляти.

Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Враховувати треба і те, коли з’явився малюк, в строк або раніше. Адже у недоношених малюків розвиток відбувається із затримкою.

Що є нормою

Швидкість заростання тім’яної віконця не залежить від його розмірів. Починаючи з 1 місяця життя, почнеться заміна пластинчастої перетинки на кісткові тканини. У скільки б місяців не починався процес, заростають спочатку краю віконця. Відбувається вся процедура до року. Залишається невелика вм’ятина у 5-8 міліметрів, яка також швидко затягується. Але нормою вважають і те, що у новонародженого тільки в 1,5 року тім’ячко заростає.

Швидкість залежить від того, в якому стані перебував новонароджений після появи на світло, чи є у нього відхилення в розвитку, чи був він схильний до інфекцій. У будь-якому випадку до 18 місяців у дитини повинен закритися велике тім’ячко. Це буде нормою.

Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

Відхилення від норми — варто хвилюватися

Відхиленням в розвитку дитини вважається той, коли м’яке тім’я закривається швидко. Не можна, щоб час розтяглося до 2 і більше років. Вважають, що на процес заростання впливають патологічні зміни в організмі новонародженого.

Перш часу

Не варто радіти, що тім’ячко стало твердим у малюка рано. Швидко закривається джерельце, якщо у дитини:

 • Краніосіностоз, коли шви на черепній коробці швидко заростають. Пов’язано захворювання з деформацією черепа, вторинної гидроцефалий.
 • Порушена функція паращитовидних залоз. Звідси через метаболічних порушень відбувається збільшення кальцію в крові. Разом з раннім заростанням тім’ячка виявляють аритмію, проблеми в роботі органів шлунково-кишкового тракту.
 • Мікроцефалія, яка призведе до недорозвинення мозку, затримці розвитку.
 • Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

  Варто бити тривогу, відвідати фахівців при ранньому закриття джерельця.

  Пізніше нормального терміну

  Коли затягується заростання тім’я, то варто звернути увагу на те, чи немає у дитини:

  • рахіту;
  • нестачі гормонів щитовидної залози;
  • гідроцефалії;
  • порушень в рості кісток.

  У будь-якому випадку при затримці закриття м’якого тім’я треба звернутися до фахівця. Можливо, якісь збої в розвитку малюка.

  Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

  Ознаки, за якими оцінюють стан тім’ячка

  Оцінити стан тім’ячка, визначити відхилення можуть самі батьки. Від їхньої поведінки залежить подальший розвиток дитини. Тому з першого місяця необхідно обстежити тім’ячко. Роблять це обережно, не натискаючи на м’які тканини.

  Визначають візуально розміри не зарослого тімені. Він повинен бути в межах 20-30 міліметрів. Якщо розміри надто зменшено або збільшено, то необхідно звернути увагу на те, випирає або утиснений джерельце. У першому випадку, можливо, що збільшено тиск всередині черепа немовляти. Пов’язаний ознака з такими серйозними захворюваннями, як менінгіт, гідроцефалія.

  Вдавленность тім’я говорить про те, що дитині жарко, він хоче пити. Але можуть бути і проблеми з травним трактом. При сильній пульсації пластинки треба обов’язково звернутися за консультацією, щоб виключити ризик виникнення патологій.

  Коли тімячко заростає у дитини: норми і відхилення, що впливає на терміни

  Потрібен за тім’ям спеціальний догляд

  Особливого догляду джерельце не вимагає. Дитини під час купання намагаються тримати обережно, щоб не травмувати м’які тканини голови. Під час прогулянки дитині на голову надягають шапочку. Влітку потрібна легка панама, щоб дитині не напекло голову. У холодну пору шапочка захистить м’які тканини черепа від застуди.

  Для правильного розвитку немовляті потрібно масаж, вправи. Треба частіше перевертати крихітку, щоб поліпшити кровообіг мозку.

  До кого йти на прийом, якщо виникли проблеми

  Будь-які проблеми в розвитку малюка може дозволити лікар. При відхилення в стані і розмірах тім’яної порожнини звертаються до педіатра. Він може направити на аналізи, дослідження головного мозку. Під силу лікування хвороб, пов’язаних з розвитком мозку, невролога. Відхилення в роботі щитовидної залози побачить ендокринолог.

  Будь-які зміни у строках заростання тім’ячка, його розмірах і формі повинні бути відомі фахівцям. Тільки вони призначать і проведуть правильне лікування.

  Моя довідка - Корисні поради