Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Народження малюка пов’язано з великою радістю. Цікаво спостерігати, як дитина починає пізнавати світ, реагувати на оточуючих. Але не всі знають про те, коли новонароджений малюк починає бачити близьких йому людей. Їм здається, що погляд дитини осмислений, що він з перших днів упізнає вигляд мами і тата. Але це не так, і зір у малюка розвивається поетапно.

Що бачить дитина відразу після народження

Потрапивши в нове для неї середовище, новонароджений не відразу чітко бачить навколишні предмети. Тільки до року зір повністю сформується. А після народження немовля розрізняє лише розмиті контури обличчя матері. Лише при годуванні, коли мама нахиляється до малятку, зображення стає більш чітким. Адже гострота зору у що з’явився на світ дитя тільки 0,015.

І колірна гамма з перших днів життя дитини сіра, як у чорно-білому кіно. Реакція на світло у новонародженого з’являється відразу. Він тягнеться до яскравого освітлення. Так як перший час дитина проводить в сплячому виді, тільки коли він прокидається, він починає водити очима. Але поки це безглузде розглядання, коли фокусування ще немає. При цьому кожне око рухається сам по собі, несинхронно по відношенню один до одного. Із зростанням малюка починає формуватися функція зору дитини.

Як формується зоровий апарат у дітей від року

В утробі матері у плода закладаються основні функції. На 18-му тижні вагітності починається розвиток зору у ембріона. Спочатку зароджуються на місці очей бульбашки, потім починається кровопостачання вічко, кришталика. У чотиримісячного ембріона формуються повіки. Крізь щільно закриті повіки плід відрізняє світло від темряви.

Перед народженням у дитини сформована структура очі, але він має менші розміри. Органи зору ще не функціонують в повній мірі, так як розвивається апарат до року.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

В перший місяць життя

Для малюка в перший місяць життя світ навколо являє собою розмиті кольорові плями. Чітких контурів предметів, осіб діти не розрізняють. Тільки при близькому піднесенні до них предмета дитина може побачити його. Але центр зору головного мозку ще не дає повну картину. Тільки до кінця 3-го тижня життя починає прояснюватися навколишній світ.

Цікаво, що фокусувати свій погляд немовля ще не може. М’язи не сформовані, тому утримати на одному місці очі новонароджений не може. Часто дитина косить з-за незрілості очних м’язів.

Зміни, що відбуваються в 2-3 місяці

З кожним тижнем відбуваються зміни в зоровому сприйнятті світу у новонародженого. До кінця 3-го місяця у малюка відбувається:

 • фокусування погляду на крупній яскравій іграшці;
 • розрізнення червоного, а трохи пізніше жовтого кольору;
 • спостереження за плавним рухом предмета;
 • рух очима вправо, вліво, вниз і вгору.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Дитина починає впізнавати обличчя матері і інших близьких людей. Він стає зорче на 10%.

Від 4 до 6 місяців

До напівроку у немовляти колірне сприйняття стає чітким. Всі основні кольори спектра він розрізняє, але відтінки ще даються насилу. Малюк здатен фокусувати погляд на улюбленій іграшці. Вже з відстані 1 метра дитина розрізняє знайоме обличчя, що посміхається. І м’язи органу зору стають міцнішими, і очі не розбігаються в різні сторони. Осмислений погляд, живий. Діти до цього часу бачать світ об’ємним, стереоскопічним. Вони тягнуться руками до іграшці, мамі.

Від 7 до 12

Основні базові функції зору закладені у дітей до року, але вони постійно ускладнюються завдяки розвитку зорових аналізаторів головного мозку.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

До року дитина вміє визначати відстань до предметів, переводячи погляд з ближнього на дальній. Разом зі стереоскопічним сприйняттям збільшується гострота зору, досягаючи 60%. І батьки намагаються допомогти зорових функцій розвиватися, що призводить до подальшого їх формування, яке остаточно закінчується до 3 років.

Як самостійно перевірити зір дитини

Щоб визначити, чи правильно розвивається дитина, треба вміти перевірити особливості роботи органу зору.

У дитини першого року життя може насторожити те, що він:

 • постійно тре очі;
 • підносить близько предмети при розгляданні;
 • не може затримати погляд на іграшці;
 • мружить очі, щоб побачити предмет вдалині.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Якщо батьків турбує стан очей, то перевіряють зір маляти у офтальмолога.

Причини для занепокоєння

Часто батьки надто турбуються про здоров’я і розвитку малюка, що без жодного приводу біжать до педіатрів. Щодо зору зазвичай звертаються з приводу косоокості у новонародженого. Але в перший місяць життя очі косять у всіх немовлят. Але якщо це продовжується й далі, то необхідно звертатися до фахівців. Турбуватися варто, коли в півроку у дитини очні м’язи нерозвинені, і він не може фокусувати погляд на улюбленій іграшці.

Варто відвідати лікаря, коли малюк близько підносить іграшку до лиця, щоб розгледіти її.

Не можна залишати без уваги зовнішні зміни в органі зору, коли:

 • верхню повіку не піднімається повністю;
 • зіниці злегка затуманені;
 • постійно течуть сльози;
 • відбувається мимовільне моргання;
 • закочується один зіницю або обидва вгору;
 • зіниця розташований близько до перенісся.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Будь-яке відхилення в зоровому сприйнятті світу вимагає консультації офтальмолога.

Необхідність консультації фахівця

Самостійно батьки не зможуть поставити діагноз своєму малюкові, тому відвідувати офтальмолога треба тоді, коли дитині виповнилося півроку, рік. Таке захворювання, як глаукому вродженого типу краще визначити як можна раніше. Якщо цього не зробити, то малюк може втратити очі. У народженого раніше терміну необхідно перевіряти зоровий апарат частіше, щоб попередити ретинопатію. Тільки відвідування дитячого офтальмолога попередить розвиток серйозних патологій органу зору.

Обстеження

Після народження дитини проводиться обстеження:

 • слизової оболонки ока;
 • стану повік;
 • зіркості зору на далекозорість і короткозорість.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Якщо у дитини не спостерігається відхилень, і розвиток проходить нормально, то глибоке обстеження проводиться офтальмологом в півроку життя малюка. Разом з руховою активністю органу визначають синхронність погляду, його фокусування. Використовують таблицю, розділену на 2 частини. Одна з частин біла, на іншій половині проведені горизонтально смуги чорного кольору. Коли малюк звертає увагу на смуги, то зір у нього в порядку. Обстежать зір у малюка в рік більш детально.

Хвороби очей новонароджених

Патологія зору у дітей перших місяців життя з’являється у зв’язку з неправильним внутрішньоутробним розвитком. Негативно діють на здоров’я малюка інфекції, перенесені матір’ю в період вагітності. Деякі хвороби очей виявляють відразу після народження, інші — при наступних оглядах.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Косоокість

Очі косять у всіх дітей до 3 місяців життя. Але якщо косоокість залишається, то необхідно терміново вживати заходів. Причини виникнення патології пов’язані з:

 • спадковою схильністю;
 • короткозорість;
 • інфекційними захворюваннями;
 • великими навантаженнями на зоровий апарат.

Визначити косоокість можна по тому, як рухаються очі. У деяких надто швидко, в інших вони стоять на місці. Видно, що одне око стоїть на місці, а інший рухається. Тому косоокість можна визначити візуально. Діти скаржаться на поганий зір, болю. Зображення двоїться, тому дитина швидко втомлюється, коли розглядає книжку, малює. Хвороба успішно виліковується в деяких випадках, але іноді потрібно хірургічне втручання.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Вроджена міопія

У дітей першого року життя діагностують міопію, або короткозорість. Виникає вона у внутрішньоутробному стані. Її визначають одразу після народження малятка до змін у розмірі очного яблука, формі. Воно овальної форми, злегка втягнуто. На наявність міопії у немовляти вказує те, що він мружить очі, намагаючись розглянути предмет вдалині.

При розгляданні іграшок підносить їх близько до обличчя. У більш старшому віці дитина буде скаржитися на різі в очах, стомлюватися при роботі з книгою.

Сліпота

Зорова функція відсутня у дітей тоді, коли відбувається атрофія зорового нерва в результаті поразок нервової системи у внутрішньоутробному розвитку, перенесених інтоксикацій і інфекцій матері. При асфіксії під час пологів відбувається ураження зорового центру головного мозку. І тоді дитина бачить, але мозок не сприймає і не аналізує побачене.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Опущення верхнього століття

Розрізняють часткове і повне опущення верхнього століття у новонароджених. Уражається як одне око, так і обидва. Пов’язана хвороба зі спадковістю. Визначають і нейрогенну природу захворювання. Визначити порушення можна по тому, як дитина дивиться вгору. Він сильно задирає голову, щоб розглянути підвішений предмет.

Дитяча далекозорість

Визначити патологію як можна раніше можна тільки при обстеженні гостроти зору. Дитині доводиться важко розрізняти предмети, розташовані поблизу. Він напружує зір, у нього з’являються головні болі, підвищується стомлюваність. Щоб зупинити розвиток далекозорості, необхідно звернутися до офтальмолога. Іноді вчасно проведеної корекцією виправляють порушення. Використовують для цього окуляри.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

Ністагм або бігаючі оченята

Якщо виникають проблеми з фіксацією погляду у дітей, то це говорить про серйозне захворювання — ністагмі. Дитина не в змозі контролювати рух очного яблука. Зазвичай це пов’язано з розвитком дистрофічних процесів у сітківці органу, атрофії зорового нерва. Дуже часто страждають від ністагму новонароджені. Порушення проходить самостійно, але якщо вражена центральна нервова система, то це може стати причиною багатьох офтальмологічних захворювань.

Вроджена глаукома

Зустрічається дефект зору рідко, і діагностується відразу ж при вимірюванні внутрішньоочного тиску. До основних ознак хвороби відносять:

 • прискорене моргання;
 • збільшення розмірів очного яблука;
 • сльозотеча;
 • світлобоязнь.

Коли новонароджений починає бачити: норми розвитку зору по місяцях і відхилення

При вчасно виявленої глаукомі зір можна відновити. У деяких випадках хвороба загрожує повною сліпотою.

Профілактика проблем із зором

Попередити деякі патології органу зору можна, якщо:

 • Дотримуватися правила освітлення кімнати дитини. У приміщенні не повинно бути занадто яскравого світла, але і темрява неприпустима. Якщо не вистачає природного освітлення, необхідно включати лампи.
 • Дітям першого року життя підвішують яскраві іграшки над ліжечком великого розміру.
 • Розміщують іграшки на відстані 30-50 сантиметрів від малятка.
 • Кладуть дитину на животик, починаючи з 2 місяців.
 • Дають дитині вільно пересуватися.
 • Регулярно відвідують фахівців.
 • Немовля, воспитывающийся в спокійній обстановці, буде розвиватися правильно, без відхилень.

  Моя довідка - Корисні поради