Коли дитина починає впізнавати маму: терміни, особливості розвитку зору у новонародженого

Після народження малюка кожна мама хоче, щоб він виділяв її серед оточуючих і дарував свою посмішку. То, коли новонароджена дитина почне дізнаватися свою маму, залежить від ступеня налагодженого між ними контакту. Емоційний зв’язок між матір’ю і плодом встановлюється ще у внутрішньоутробному періоді. Наступним дуже важливим етапом є перші 24 години після народження. Після прикладання немовляти до грудей він запам’ятовує образ мами, запам’ятовує її запах і тепло шкіри.

Будова очі, як формується зір

Незважаючи на тісний взаємозв’язок між мамою і немовлям, свідомо пізнавати її він зможе не так скоро, так як в перші дні свого життя він ще дуже погано бачить. Бінокулярний зір, або здатність дивитися одночасно двома очима з’являється в 3 місяці.

У немовлят очне яблуко має коротку переднезаднюю вісь. Тому вони мають далекозорістю і погано бачать поблизу. Очний нерв та м’язи у них недорозвинені, з-за цього косоокість у цьому періоді є звичайним явищем. Рогівка збільшена і позбавлена кровоносних судин. Рефлекторно дитина жмуриться і часто закриває повіки.

Фізіологія процесу

Науковим шляхом встановлено, що людина народжується зрячим, але повноцінно бачити навколишній світ він не може. Це пов’язано з тим, що у новонароджених ще не сформована периферична нервова система, і їй належить істотна розвиток.

Для формування повноцінної зорової картинки повинні працювати такі системи організму:

 • аналізатор;
 • відчуття;
 • сприйняття.

Коли дитина починає впізнавати маму: терміни, особливості розвитку зору у новонародженого

Спрощено процес виглядає таким чином: очі отримують картинку і відправляють її в мозок, а мозок розпізнає її і формує остаточний образ. Взаємодія цих складових і являє собою зір.

Що бачить немовля?

Малюк може розрізняти тільки предмети, що знаходяться в безпосередній близькості від його очей, максимум на відстані 30 см. Все інше йому представляється у вигляді розмитих плям, а предмети виглядають, немов у тумані. Для того, щоб що-небудь розглянути, йому потрібен час для фокусування. Його очі ще погано слухаються і норовлять дивитися в різні боки.

Перші зорові відчуття поділяються на світло і темряву, а багато предмети представляються чорно-білими, весь навколишній простір являє собою світ тіней.

В 3-4 місяці малюк здатний стежити за рухомими іграшками і предметами, а в 6 місяців розрізняти дрібні предмети і дізнаватися іграшки. Відносно нормальне зір формується у людини в 6-8 місяців.

Коли дитина починає впізнавати маму: терміни, особливості розвитку зору у новонародженого

Новонароджені здатні бачити:

 • яскраве освітлення або його повна відсутність;
 • пересування людей і великих предметів;
 • деякі предмети з навколишнього оточення.

Коли дитина починає впізнавати маму?

Усвідомлене впізнавання мами відбувається приблизно у віці 1 місяця. Як правило, саме цей найрідніша людина доглядає за крихтою, постійно знаходиться поруч і часто до неї нахиляється. Малюк запам’ятовує рідне обличчя і починає реагувати на його появу, пожвавлюватися і посміхатися. В 3 місяці він вже чітко знає мамине обличчя, радіє і агукає при її появі, а також засмучується, якщо вона його покидає.

Коли дитина починає впізнавати маму: терміни, особливості розвитку зору у новонародженого

Як дитина ставиться до мамі, рідним і чужим людям в залежності від віку (від народження до року)?

Дитина починає запам’ятовувати ті особи, які з ним часто контактують і проводять час. Як правило, це тато і бабусі.

Зазвичай до 4 місяців він вже добре знає батьків та інших близьких, яких часто бачить.

У той же час він починає з побоюванням ставитися до чужих людей і може заплакати при їх появі. У 8-10 місяців дитина дізнається людей, які часто з’являються в будинку. А після 10 місяців він вже чітко визначає своїх і чужих.

Чому не дізнається?

Новонароджений може не дізнатися маму та інших близьких, якщо вони знаходяться збоку від нього або стоять позаду один одного. Це пов’язано з тим, що його зір ще різко звужено, і він не сприймає людей під таким ракурсом.

Коли дитина починає впізнавати маму: терміни, особливості розвитку зору у новонародженого

Дитина може не дізнатися маму з-за того, що вона змінила звичну одяг, змінила зачіску, одягла щось яскраве, або щось інше різко змінилося в її зовнішньому вигляді і звичному для нього образі. На даному етапі дитина сприймає близької людини по сукупності відчуттів, і якщо у них щось порушується, цей тендітний образ починає танути, він може розгубитися, запанікувати і не дізнатися маму.

Що потрібно знати батькам?

Батьки повинні знати, що кожна дитина має свої індивідуальні особливості, тому темпи розвитку та терміни оволодіння навичками можуть відрізнятися від загальноприйнятих. Для правильного розвитку зору слід дотримувати наступні рекомендації:

 • показуючи новонародженому брязкальця та іграшки, їх слід розташовувати на відстані не менше 25 см, інакше це призведе до розвитку косоокості;
 • оглядати очі новонародженого і не допускати наявності в них сторонніх тіл, слизу;
 • перед сном використовувати приглушене освітлення, а вночі можна залишати включеним нічник;
 • не допускати потрапляння прямих сонячних променів на очі, але не ховати їх від яскравого світла, так як він, діючи в якості подразника, приводить в роботу очні м’язи;
 • часто брати малюка на руки і показувати йому навколишні речі;
 • розвішувати на відстані 20-30 см від личка іграшки і періодично їх міняти;
 • змінювати розташування грудничка в ліжку, щоб він не скошував очі в одну сторону;
 • використовувати міміку при спілкуванні;

Також для навчання фокусуванні важливо показувати рухомі предмети.

Моя довідка - Корисні поради