Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Малюк підріс, став активним і допитливим. Він вже самостійно перевертається зі спинки на животик, з цікавістю роздивляється яскраві іграшки, крутить головою, оглядаючи простір навколо себе. Незабаром настане новий, дуже важливий етап його розвитку — дитина почне сидіти. Кожну маму хвилює: коли, в нормі, дитина починає сидіти, які заняття необхідні для розвитку цієї навички, потрібно садити малюка чи слід чекати, поки він зробить це самостійно.

Етапи розвитку навички у немовляти

Питання, у скільки місяців дитина повинна навчитися сидіти, не має однозначної відповіді. Все залежить від індивідуального розвитку дитини. Якщо він народився недоношеним, слабеньким і болючим, навчиться сидіти він дещо пізніше, ніж його однолітки. Якщо дитина активний, здоровий, з ним постійно займаються (гімнастика, масаж, розвиваючі вправи), то сидіти йому захочеться трохи раніше середньостатистичної норми. Причому навик розвивається поступово, починаючи з 3-4 місяців.

3-4 місяці

У цьому віці дитина вже вміє тримати голову, це дуже важливе вміння, адже новонароджена дитина не може цього робити.

Він з цікавістю крутить нею по сторонах, лежачи на животі, злегка підводиться на ліктях і передпліччях, вміє перевертатися зі спини на животик, вчиться перевертатися на спинку.

Всі ці вправи необхідні дитині. Саме так розвиваються і зміцнюються м’язи шиї, хребта та преса, які необхідні для того, щоб у нього з’явилася можливість сидіти. Він починає міцно чіплятися за запропоновані мамині пальці і намагається підтягнутися. Звичайно, сидіти в такому віці маляті ще занадто рано, батькам не варто форсувати події.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

5-6

Грудничка такого віку вже не слід залишати одного на дивані або ліжку без бортиків, навіть на хвилину. Він активно крутиться, крутиться з боку на бік, і легко може впасти. У віці 5,5-6 місяців сидять вже багато діти, звичайно, роблять вони це ще дуже невпевнено, швидко втомлюються, але більшості крихт дуже подобаються відкрилися нові можливості. Якщо дитині хочеться посидіти, але він ще не дуже добре тримає спинку, обкладіть його подушками, тоді при падінні малюк не ушибется.

Важливо: подушки не повинні бути дуже м’якими, щоб малюк не впав задихнувся.

Він ще не здатний сидіти довго; якщо дитина вже оволоділа цим навиком, стежте, щоб загальний час, який він проводить в новій для себе позі, не перевищувало години в день. У разі, коли дитина у віці 6 місяців не вміє перевертатися, не сидить і не намагається сідати, слід обов’язково звернутися до педіатра.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

7-8

До цього віку дитячі м’язи настільки зміцніли, що малюк здатний самостійно сісти з положення лежачи, активно вчиться повзати, а деякі дітлахи вже досить твердо стоять на ніжках і навіть намагаються ходити. Малюк вже добре сидить, ігри і заняття переходять на новий рівень. Він здатний дотягнутися до вподобаної іграшки, ігри проходять в сидячому положенні.

Чим небезпечне передчасне сідання немовлят

Звичайно, батькам дуже хочеться, щоб малюк розвивався швидше, в цьому випадку вони відчувають цілком зрозуміле почуття гордості за своє чадо. Однак передчасне примусове сідання немовлят не може принести нічого, крім шкоди.

Хребет дитини до 6 місяців ще не здатний витримувати навантаження, що виникає, якщо дитя сидить. Саме тому малюка до півроку не слід носити в сумці-«кенгурятнику», саджати в автомобільне крісло або за дитячий столик. Раннє сідання може обернутися для нього сколіозом в майбутньому.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Почуття рівноваги

Відсутність цього досвіду в ранньому віці – ще одна причина, по якій не можна высажавать малюків перших місяців життя. Вони не здатні тримати рівновагу, завалюються в різні сторони і легко можуть отримати серйозну травму.

Що таке помилкова готовність сидіти

У віці 3-4 місяців більшість дітей починає, міцно тримаючись за мамині пальці, піднімати корпус. Багато батьків сприймають це, як бажання дитини сісти, і намагаються йому в цьому допомогти. Саме така поведінка малюка називається помилкової готовністю сидіти. Насправді дитина просто хоче ближче розглянути мамині пальці, сприймаючи їх, як нову забавну іграшку. Він намагається притягти їх до себе, а оскільки сил у малюка значно менше, ніж у дорослого, створюється враження, що малюк намагається прийняти вертикальне положення.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Показники готовності

Розвиток кожного малюка індивідуально, активна спритна дитина може самостійно сісти в 5,5 місяця, а флегматичний великий дитина буде потребувати допомоги і підтримки в 8,5. Показниками готовності сидіти для дітей є:

  • дитина вміє перевертатися з боку на бік, на животик і спинку;
  • в положенні на животі добре тримає голову, піднімає плечі, спираючись на лікті або руки;
  • може присісти, тримаючись за мамині пальці;
  • навіть з положення лежачи на спині активно піднімає голову і плечі.

Якщо дитина, при сидінні, опускає підборіддя на груди, знаходиться в новому положенні з круглою спиною, практично відразу завалюється на бік, значить, сидіти йому ще рано, потрібно трохи почекати. Багато малюки спочатку вчаться повзати, а вже потім уже починають сидіти самостійно – це нормально, для крихт простіше сідати з положення на четвереньках. Дитина, яка навчилася сидіти зовсім недавно, не повинен проводити в новій для нього позі занадто багато часу.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Хлопчиків

Хлопчики починають сидіти зазвичай трохи пізніше дівчаток. Проте вони швидше вчаться, краще тримають рівновагу. Якщо синочок готовий сидіти в 5-6 місяців, рівно тримає спинку і не завалюється на бік кожні 2-3 хвилини, надайте дитині таку можливість.

Дівчаток

Дівчаток починають садити трохи пізніше, ніж хлопчиків. Раннє сідання дівчаток може призвести до деформації кісток тазу. У цьому випадку у подальшому у жінки можуть виникнути проблеми при пологах. А ось поширена ідея про те, що раннє присадка дівчинки може викликати загин матки, не знаходить свого підтвердження.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Готуємо дитину до сидіння

Підготовкою дітей до сидіння слугує систематичний масаж, а ще плавання у ванні, виконання комплексу вправ, які зміцнюють м’язи спини і преса. Розминати немовляті можна не тільки спинку, ноги, сідниці, руки і навіть пальчики також потребують масажі.

Масаж і гімнастика проводяться щодня, перед вечірнім купанням, і займають 15-30 хвилин, в залежності від настрою малюка. Після комплексу процедур малюк краще спить.

Як тренувати м’язи

Плавання в басейні або домашній ванні чудово тренує і зміцнює всі м’язи дитини, загартовує його, дарує море позитивних емоцій. Ігри, що сприяють розвитку рухливості малюка, теж дуже корисні. Наприклад, можна класти яскраву іграшку то з одного, то з іншого боку від дитини, провокуючи його перевертатися з боку на бік. Повішений над ліжечком яскрава іграшка змусить малюка тягнутися до неї і намагатися дістати.

Можна викладати його на животик на килимі або постеленому на підлозі покривалі. Недалеко від малюка мають яскраву іграшку. Повзучи або пересуваючись по-пластунськи, малюк спробує дістати її. Допоможіть дитині – підставте до його ступням долоні, щоб створити упор. Головне – заохочуйте дитину посмішкою, ласкавими словами. Частіше грайте з дитиною, пам’ятайте, що тільки систематичні заняття дадуть результат.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Що робити, якщо дитина не сидить?

Головне – не панікувати. Якщо дитина не робить спроб сісти в 6-7 місяців, слід показати його ортопеда, невролога, педіатра. У разі, коли фахівці не знаходять відхилень в розвитку, потрібно набратися терпіння і чекати, звичайно, не забуваючи займатися з малюком. Він повинен виконувати необхідний комплекс вправ, плавати, вчитися повзати.

Привід для занепокоєння

Якщо дитина 6 місяців не може тримати голову, не перевертається на животик, не проявляє інтересу до іграшок – це серйозний привід для занепокоєння. Звичайно, відповідальна мама, яка педіатра щомісячно і в точності виконує всі приписи спеціаліста, у цьому випадку заб’є тривогу набагато раніше. Пам’ятайте, дитина може не вміти сидіти, але він повинен бути веселим і активним.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Вправи та ігри, які допоможуть дитині сісти

Багато мам задаються питанням, як навчити дитину сидіти. Не потрібно робити цього спеціально, якщо дитина здорова, з ним постійно займаються, грають, намагаються розвивати, проблем з сидінням, повзанням або ходінням, напевно, не виникне. Існують вправи, виконання яких зміцнює і розвиває косі м’язи спини, преса, ніжок і ручок малюка.

Рибка

Дитину кладуть на животик. Потім однією рукою злегка піднімаємо щиколотки малюка, а інший – ручки. Малюк повинен злегка прогнутися в спинці. Дуже зручно виконувати цю вправу на фітболі (великому м’ячі). Воно зміцнює м’язи преса і спини.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Гойдалки

Маля міцно тримають однією рукою за передпліччя, інший – за щиколотку, і піднімають над столом або диваном. Можна злегка покачати дитину в такому положенні.

Льотчик

Дитину мають животом на долонях. Одна рука підтримує його під грудку, інша — тазову частину. Потрібно похитувати дитини на долонях. У такому положенні він витягає шийку, піднімає голову, тренує хребет і м’язи спини.

На м’ячі

Дитину укладають животом на м’яч. Ручки і ніжки розсунуті. М’яч злегка похитують. Те ж вправу виконують, перевернувши малюка на спинку. Вправа виконується дуже обережно, потрібно стежити, щоб дитина не зісковзнув з тренажера.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Гусениця

Дитину викладають на живіт на тверду поверхню. В стопи малюка упирають долоні, заохочуючи дитину повзти вперед. Можна покласти перед ним яскраве брязкальце.

Знайди брязкальце

Дитина лежить на спинці. Праворуч або ліворуч від нього слід погриміти, залучаючи його увагу, дочекатися, поки він перекинеться на бік, а потім погриміти іграшкою з іншого боку, заохочуючи дитину повернутися в іншому напрямку.

Скручування

Дитина лежить на спинці. Праву ногу згинають у коліні і підтягують до лівій ручці. Те ж роблять з іншою ніжкою. Вправа тренує ніжки, м’язи преса і покращує травлення.

Коли дитина починає сидіти самостійно: зі скількох місяців можна

Перевертання

Дитина вкладається на спинку. Якщо малюк перевертається вліво, то праву ногу згинають у коліні і тягнуть вліво, до зіткнення з поверхнею столу. Це вчить малюка перевертатися. Потім те ж саме повторюють в іншу сторону.

Велосипед

Знайоме всім вправу. Малюк лежить на спині, ноги зігнуті в колінах. Слід імітувати крутіння педалей. Всі ці вправи виконуються з перших тижнів життя малюка. Він швидко звикає до занять, веселому маминого голосу і робить гімнастику з задоволенням.

Звичайно, вміння сидіти – дуже важливий навик для малюка, але вчитися цьому необхідно поступово, щоб не зашкодити дитині. Більше займайтеся з малюком, грайте з ним, розмовляйте і співайте пісеньки, тоді у дитини не буде проблем ні з фізичним, ні з психічним розвитком.

Моя довідка - Корисні поради