МРТ молочних залоз: особливості та види процедури, її корисність і шкоду

Здрастуйте, дорогі читачі. Сьогодні ми поговоримо про те, що за МРТ дослідження молочних залоз, навіщо воно потрібно і наскільки шкідливо. Цікавить? Безумовно, зацікавить будь-яку жінку з призначенням такого дослідження. Але навіть якщо ви абсолютно здорові і вам сьогодні воно не потрібно, ознайомтеся зі статтею. Знати про методи обстеження ніколи не зайве.

Питання №1. МРТ і КТ, у чому різниця?

МРТ молочних залоз: особливості та види процедури, її корисність і шкоду

Магнітно-резонансна томографія хороша для дослідження м’яких тканин. Саме таких, як молочні залози жінки. Ми знаємо, що досліджують залозу кількома візуалізує внутрішню картину способами. Основні (ті, з якими ми стикаємося найчастіше), це:

 • УЗД або ультразвукова діагностика;
 • МРТ — магнітно-резонансна томографія;
 • КТ — комп’ютерна томографія;
 • РГ — рентгенографія, мамографія.

І різниця між ними в природі хвиль, використовуваних для візуалізації патології. При УЗД використовують ультразвуковий діапазон хвиль. УЗ-діагностика вважається найбезпечнішим методом обстеження. Ефективна процедура у дітородному періоді. Після вікових змін в залозі лікарі рекомендують рентгенологічне дослідження. РГ і КТ використовують рентгенівське випромінювання.

Що таке МРТ щодо зрозуміло з назви — процедура, яка використовує коливання магнітної хвилі для формування зображення. Органи, тканини, структури нашого тіла випромінюють електромагнітні коливання, томограф їх зчитує комп’ютер аналізує і перетворює в графічну інформацію.

Питання №2. Що краще?

Кожна діагностична процедура затребувана. Що краще, залежить від показань і стану організму, грубо кажучи, від того, що ми шукаємо!

Всі дослідження неинвазивны (не пов’язані з порушенням цілісності тканин). УЗД використовується для діагностики стану жіночого бюста в якості профілактичного заходу. УЗ-діагностика безболісна, може призначатися дітям і вагітним жінкам. Але для верифікації діагнозу раку молочної залози потрібні і рентген-методи, і біопсія. Дослідження цим методом ускладнено, якщо у вас є імпланти.

КТ краще візуалізує кісткові структури, даючи об’ємну картинку. Мамографія краще для вивчення м’яких тканин у вікових дам. Цих процедур краще уникнути під час виношування малюка.

МРТ молочних залоз: особливості та види процедури, її корисність і шкодуГрудні імпланти на МРТ

Якщо вибирати мамографія або МРТ, врахуйте що МРТ:

 • З безпеки вважається більш щадним методом, тому що не використовує рентгенівське випромінювання.
 • Допускає отримання чіткого зображення без контрасту.
 • Дозволяє побачити не тільки структурні зміни органу, але і функціональний стан (наприклад, швидкість кровотоку).
 • В результаті проведення магнітно-резонансної томографії лікар отримує серію 3-мірних знімків з різною товщиною зрізу. Можна сканувати грудні залози пошарово з товщиною шару в міліметр. Це дозволяє побачити навіть найдрібніші пухлини. Виконують процедуру:

  • без контрасту;
  • з контрастом;
  • експрес-методом (за коротким протоколу).

  МРТ з контрастуванням дозволяє отримати максимально чітке зображення тканин молочних залоз. Така процедура потрібна при непрямих ознаках раку або підозри на онкологію. Контраст допомагає лікарю побачити пухлини, оцінити їх розмір і локалізацію, виявити збільшені лімфатичні вузли.

  Недолік МРТ — шум під час процедури, маленьких пацієнтів він лякає, дорослим доставляє занепокоєння. При закритому апараті особи з клаустрофобією не можуть витримати 30 хвилин перебування в закритому просторі.

  МРТ-скринінг

  Процедура заслуговує окремого абзацу. За коротким протоколу роблять так званий МРТ – обстеження з контрастуванням. За заявою американського коледжу радіології, цей метод дозволяє діагностувати 99% агресивних пухлин. Процедура триває всього 5 хвилин проти стандартних 25-30 хвилин. І після такого скринінгу не потрібно робити УЗД або рентген.

  Для чого призначається ця коротка процедура? При відсутності клініки онкології, особам з сімейної історією РМЗ (раку молочної залози) або з виявленою генетичною схильністю до хвороби така процедура показана для виключення хвороби. Але і в інших випадках її може рекомендувати лікар. Наприклад, якщо винести традиційну процедуру ви психологічно не готові.

  Питання №3.Шкідливо і наскільки шкідливо МРТ?

  Шкідливо робити МРТ? Нічого нешкідливого немає в природі, все залежить від дози. В даному випадку необхідності застосування процедури. Вона вважається відносно безпечним, поступається в цьому питанні УЗД, але перевершує мамографію.

  МРТ молочних залоз: особливості та види процедури, її корисність і шкодуУзд молочних залоз

  Мамографію лікарі рекомендують робити жінкам після 40 років кожен рік. Хоча сьогодні західні вчені вже оскаржують доцільність такого обстеження, у зв’язку з тим, що пацієнток з РМЗ більше серед контингенту жінок щороку роблять мамографію, ніж нехтують цією процедурою. Ось і вирішуйте самі. Тільки врахуйте, якщо питання стоїть про діагностиці раку ні рентген, ні магнітний резонанс не можуть вважатися небезпечними.

  Питання №4. Потрібна підготовка?

  Якщо МРТ проводиться без контрасту — підготовка мінімальна. Потрібно заповнити опитувальний лист і зняти металеві прикраси. Якщо ви вагітні, повідомте про це лікаря. Якщо шум апарату турбує вас, і ви не можете 30 хвилин лежати без руху, обговоріть з лікарем можливість застосування легкого заспокійливого (седативний) кошти.

  Трохи більше доведеться готуватися, якщо МРТ призначено дослідження з контрастуванням. У цьому випадку до введення препарату потрібно з’ясувати, чи немає у вас алергії на нього. І за 5-6 годин до процедури. Якщо у вас є серйозні хронічні захворювання, попередьте про це лікаря.

  Питання №5. Чи всім можна робити МРТ?

  Ні, не всім. Заборонено проводити МРТ обстеження особам:

 • З імплантами з металу.
 • З металевими осколками, штифтами і пластинами, предметами пірсингу з металу, що вросли в тканини, з будь-яким металом всередині вашого тіла, який не можна видалити на час процедури. Навіть з татуюванням, що містить металеву пудру.
 • З деякими видами кардіостимуляторів, кохлеарних імплантів і навіть з інсуліновими помпами. МРТ може порушити роботу цих приладів.
 • З ендопротезами суглобів і внутрішніми стимуляторами нервів, а також з кліпсами, використовуваними для зшивання аневризми.
 • Особам, які страждають панічними атаками, психомоторним збудженням.
 • Тим, хто потребує постійних реанімаційних процедурах або моніторинг життєво важливих показників.
 • Особам у стані сп’яніння (алкогольного чи наркотичного).
 • Не рекомендується робити обстеження цим методом вагітним і годуючим жінкам, дівчатам з серйозними хворобами нирок (нирковою недостатністю).

  Протипоказання для процедури можуть бути абсолютними (метал в тілі) або відносними (вагітність).

  Питання №6. Коли роблять МРТ?

  МРТ показано при онкології молочної залози:

 • Якщо на УЗД або мамографії виявлені підозрілі ділянки в тканинах бюста.
 • Для підтвердження діагнозу злоякісної пухлини, якщо вона виявлена з високим ступенем достовірності.
 • Для уточнення розміру новоутворення та його локалізації.
 • Для діагностики стану грудних імплантів.
 • Для оцінки результативності лікування (хіміотерапії або операції).
 • Це основні показання для проведення магнітно-резонансної томографії грудей.

  Питання №7. Як проходить процедура і про що говорить розшифровка

  Як робиться обстеження? Ну, нічого страшного в ньому немає. Спочатку ви залишаєте у шафці електронні та металеві прилади та прикраса (мобільні телефони, годинники, сережки тощо).

  Проходьте в кімнату і лягайте на спеціальний стіл або рухому платформу зі спеціальними отворами для грудних залоз. Лягайте на живіт і розслабляєтеся. Вся процедура проходить у положенні лежачи, при цьому під час роботи апарату ви повинні бути нерухомі. МР-томографія безболісна. При необхідності після першої серії знімків вам можуть ввести контраст.

  При введенні контрастної речовини в кров ви можете відчувати жар або озноб. Це безпечне і зазвичай швидко проходить. Роботу апарату супроводжують характерні звуки (клацання і гул), їх ви будите чути протягом усієї процедури. Це нормально.

  Що дає дослідження? Висновок спеціаліста УЗ-діагностики інформує вас про стан здоров’я ваших залоз, цілісності імплантів та розуміння необхідності подальшого обстеження і лікування.

  МРТ молочних залоз: особливості та види процедури, її корисність і шкодуАпарат для проведення МРТ

  На руки ви отримуєте знімки, при необхідності диск, і опис стану молочних залоз з висновками лікаря:

  • зміни в грудях;
  • характер змін;
  • їх поширеність;
  • місце розташування;
  • розміри вогнища.

  В кінці вказує, до якої конкретно патології відносяться описані МРТ-ознаки.

  Розшифровка даних, отриманих при МРТ без застосування контрасту, говорить про щільності молочних залоз і наявності в них кістозних утворень. За допомогою цієї процедури лікар визначає розміри лімфовузлів і новоутворень, точне розташування пухлини і її злоякісність.

  Результати МРТ з контрастом дають лікарю розуміння, наскільки змінена тканина залози, визначити габарити лімфовузлів. Цим методом можна з високим ступенем достовірності встановити розташування і габарити пухлини, уточнити ступінь її агресивності.

  На цьому ми закінчуємо огляд теми про методи обстеження молочних залоз і про особливості МРТ. На останок хочемо відповісти ще на одне питання: на який день циклу краще робити обстеження? Для УЗД краща перша половина циклу, для інших процедур це менш принципово. Але вам комфортніше робити дослідження до овуляції, тому що тоді бюст безболісний, м’який і не набряковий. А з викидом естрогену під час овуляторного періоду це змінитися.

  Сподіваємося, ми відповіли на основні питання і ви поділіться статтею з друзями через соціальні мережі.

  Моя довідка - Корисні поради