Ліпома молочної залози: причини, ознаки і методи лікування

Здрастуйте, шановні читачі! Сьогодні ми поговоримо про те, що таке ліпома молочної залози, про те онкологія це і чим небезпечна пухлина для пацієнта, якщо вона небезпечна!

Що таке ліпома?

Отже, ліпома — що це таке? Це пухлина (неоплазія), відноситься до розряду онкологічних захворювань. Може бути рак таке утворення, як ліпома, запитують пацієнти з таким діагнозом. Ні в якому разі і навіть не стає їм!

Ліпома — доброякісна сполучнотканинне утворення, походженням зобов’язане пухкої підшкірної клітковини. Іноді неоплазія проникає між м’язами і пучками судин до самої окістя, але частіше спокійно «сидить» в жировій тканині, не малігнізуються (не трансформуються в злоякісне утворення). Вкрай рідко (у виняткових випадках) такі неоплазії перетворюються на рак сполучної тканини — ліпосаркому.

Ліпома молочної залози: причини, ознаки і методи лікування

Слово «ліпома» походить від латинського слова «жир», тому в побуті часто називається жировики або жирової пухлиною. Захворювання може бути самостійним або проявом ліпоматозу (многоочагового ураження тіла подібними пухлинами). Код за МКХ 10 відносить хвороба до розділу D-17. Близько 10% виявлених об’ємних новоутворень бюсту — це ліпоми.

У кого діагностують патологію?

Дані новоутворення найчастіше діагностуються у жінок в предменопаузальном періоді, на момент початку інволюції молочних залоз (вік 40 років і старше). У цьому віці в пухлини найчастіше переважають фіброзні тканини.

Якщо неоплазія діагностується у жінок дітородного віку, цитологічна картина більш різноманітна (переважають жирові клітини, слиз або сполучна тканина).

Захворювання діагностується не тільки у жінок, але і у чоловіків (так-так, у сильної статі теж є молочна залоза, і можуть бути захворювання цього органу).

А як же діти, запитаєте ви. На жаль, ця недуга не обходить стороною і цю категорію населення. Ліпоми можуть діагностуватися у дитини і підлітка. Найчастіше це дівчата до 14 років. У цьому випадку консультація мамолога обов’язкове!

Ознаки хвороби

Суб’єктивні симптоми появи пухлини відсутні. Найчастіше це невеликі освіти до 2 сантиметрів. Рідко освіти доростають до 10 сантиметрів в діаметрі.

При пальпаторному обстеженні неоплазія виявляється у вигляді новоутворення:

 • пружного;
 • еластичного;
 • округлого;
 • з чіткими межами;
 • не спаянного з оточуючими тканинами, але малорухливого.

Безболісна пухлина, зазвичай виявляється випадково під час планового огляду, при проведенні УЗД, на знімку мамографії.

Як виглядає таке новоутворення?

Будь-якій жінці варто знати, як виглядає ліпома. Якщо це поверхневе (підшкірне) освіта, ви можете побачити та доторкнутися без праці трохи випирає «шишку», еластичну і пружну. Якщо неоплазія розташовується глибоко в тканинах, ви ніяк не побачите її. Це може зробити лікар, який при обстеженні за допомогою апаратної діагностики.

На УЗД лікар бачить гиперэхогенное (світло-сіре) освіта у залозистих тканинах з чіткими кордонами. На КТ видно гомогенні (однорідні) структури з чіткими контурами. Щільність тканини відповідає жирової.

Рентген знімок показує ліпому навпаки як світлішу, ніж навколишні тканини освіта. Дивіться порівняння ознак появи одного з видів ліпом на УЗД і на знімку мамографії (малюнок нижче).

Ліпома молочної залози: причини, ознаки і методи лікування

У разі якщо пухлина була великою (гігантський жировик з вагою близько полукиллограмма і розміром близько 5-12 сантиметрів) і її видалили, виглядає вона приблизно так:

Ліпома молочної залози: причини, ознаки і методи лікування

Класифікація ліпом

Класифікують пухлина за кількістю утворень у грудях (одиничні і множинні), за формою і будовою неоплазії виділяють форми хвороби:

 • вузлову (осередкове освіта);
 • дифузну.

Жирова пухлина у вузловій формі — це округле, чітко обмежене капсулою утворення, яке, будучи вылущенным разом з капсулою, виглядає як кулька, заповнена смальцем.

Жирова пухлина у дифузній формі проростає через капсулу і втрачає чіткі округлі обриси.

Згідно місцем розташування освіти прийнято розрізняти:

 • интрамаммарные освіти, які визначаються на тлі залозистої тканини (ростуть між часточками грудної залози);
 • підшкірні, не зачіпають паренхіму органу;
 • глибокі пухлини, що локалізуються за молочними залозами.

Зазвичай такі неоплазії розвиваються в одній залозі. Якщо уражені тканини правої молочної залози, це не означає, що у вас коли-небудь виникнуть проблеми з лівою груддю.

Згідно цитологічної картини, виділяють декілька видів ліпом:

 • фибролипома;
 • миолипома;
 • миксолипома;
 • ангиолипома;
 • липофиброма;
 • аденолипома;
 • гемартома (фиброаденолипома);
 • классическиа ліпома або жировик, данні виключно адипоцитами (клітинами жирової тканини).

У першому випадку в тканинах пухлини переважають фіброзні клітини (цей тип новоутворень зустрічається у вікових пацієнток). У другому — в новоутворенні присутня комбінація жирової тканини і м’язових волокон. У третьому – пухлина представлена комбінацією жиру і слизу.

Ангиолипома — це пухлина, в біоптаті якої виявлені клітини судинної мережі. Вважається, що така освіта буквально обплутане мережею капілярів. Липофибромы — це неоплазії в основному представлені жировими тканинами з невеликою кількістю фіброзної тканини.

Аденолипома — це утворення, що складається з клітин залозистого епітелію і жирової тканини. Зустрічаються і поєднання описаних вище неоплазій (гемартома).

Причини хвороби

Дискусії в медичному середовищі з приводу причин хвороби тривають. Утворення пухлин з жирової тканини вважається мультипричинным процесом. Висувають 4 основні теорії:

 • Метаболічну.
 • Генетичну.
 • Гормональну.
 • Екзогенну або регуляторну.
 • Метаболічна, приписує керівну роль у розвитку хвороби накопичення ліпопротеїдів низької щільності в тканинах. Ці речовини погано дифундируют крізь стінки судин, скупчуються в міжклітинному просторі і покриваються сполучнотканинною капсулою.

  Генетична робить упор на дефекті певного гена, що приводить до спадкових липоматозам.

  Гормональна — висуває на перший план гормональну перебудову організму (цим пояснюється зростання пухлин у дівчаток – підлітків і жінок близько 45 років). Збій в процесі розвитку або інволюції залози призводить до утворення неоплазій.

  Регуляторна теорія говорить, що адипоцити розподіляються у тканинах за певною програмою, що регулюється внутрішніми механізмами організму. Якщо механізм дає збій, адипоцити скупчуються в одному місці і обростають фіброзною капсулою.

  Ліпома молочної залози: причини, ознаки і методи лікування

  До факторів, що сприяють, зростанню жировиків і комбінованих утворень відносять:

  • носіння тісної білизни;
  • забиті місця грудей;
  • пластику грудей.

  Деякі автори навіть вважають, що нехтування гігієнічними вимогами призводить до порушення себума (шкірного сала) і опосередковано стимулює утворення пухлин жирової тканини. Найімовірніше, причини хвороби — комплекс кількох факторів, що негативно впливають на молочну залозу.

  Діагностика

  Так як неоплазія не супроводжується характерними симптомами, основне значення має неінвазивна апаратна та цитологічна діагностика:

 • Протокол ультразвукового дослідження описує ізо – або гиперэхогенные освіти в області бюста. Підвищена ехогенність — це відлуння ознаки, що свідчать про переважання фіброзних клітин.
 • Рентгенограма або мамографія представляє дану пухлина, як рентген-прозоре (світлий, світло-сіре) освіту. Капсула ліпоми рентгенокострастна (видно чітко, контур більш темний, ніж пухлина). Рентген не дає можливість виявити дифузні розростання, так як немає чітко визуализирующейся капсули.
 • Біопсія найчастіше береться методом аспірації. Цитологія (вивчення клітин) дає максимально достовірну інформацію про структуру новоутворення. Використовують цей метод для верифікації (підтвердження) діагнозу.
 • При необхідності лікар може призначити КТ або МРТ бюста і аналіз крові з визначенням глікопротеїдів CA-15-3. Це онкомаркери. Для постановки діагнозу часто залучають онколога-мамолога. Цього не треба лякатися. Лікар огляне вас з метою відрізнити ліпому від інших новоутворень бюста, насамперед, мастопатії, фіброаденоми, липосаркомы або інволюції бюста. З папилломами описувані новоутворення зазвичай не плутають.

  Лікування

  Методи лікування залежать від розмірів та виду пухлини. Якщо у вас виявлена невелика пухлина 1 – 5 мм, лікар рекомендує спостереження в динаміці. На жаль, консервативна терапія, в тому числі лікування народними засобами не результативно при жировиках. Ці пухлини або видаляють, або спостерігають.

  Видаляють їх в декількох випадках:

  • якщо ви плануєте вагітність;
  • жировик утворився під шкірою і спотворює зовнішність, викликаючи психологічний дискомфорт;
  • пухлина досягла великого розміру і здавлює залозу, заподіюючи біль і викликаючи некроз;
  • новоутворення швидко зростає (високий ризик малігнізації);
  • з’явилися ознаки липосаркомы.

  Що робити, якщо ви вагітні і у вас виявлена пухлина? Прислухайтеся до поради лікаря. Швидше за все, вам порекомендують лише спостереження. Видалення потрібно, якщо неоплазія викликає біль і швидко росте. Поза вагітності видалити пухлину можна за бажанням пацієнтки.

  Вузлові новоутворення вилущують разом з капсулою. Операція називається «енуклеація», проводиться для вузлової форми пухлини.

  При зростанні «чистих» ліпом можлива аспірація жиру з новоутворення. Переваги процедури — відсутність шрамів після операції, недолік — неможливість видалити фіброзну капсулу і ризик рецидиву.

  Якщо в залозі утворилася дифузна пухлина — лікарі рекомендують резекцію (видалення) ураженого сектору з ділянкою здорової тканини.

  При неоплазиях малого розміру можуть бути запропоновані малоінвазивні процедури (кріодеструкція, лазерна корекція, радіохвильова терапія).

  Рекомендації після операції носять загальний характер: гармонійне харчування, помірна фізична активність, виключення травм та інших факторів, що провокують неогенез (зростання нових утворень), у тому числі раціональний прийом ОК (контрацептивів в таблетках).

  Моя довідка - Корисні поради