Еластографія молочних залоз: що це таке? Достоїнства і новизна методу

Здравствуйте, шановні читачі. Методи дослідження взагалі і молочних залоз зокрема продовжують удосконалюватися. Один з таких вдосконалений методів — це еластографія молочних залоз або УЗД грудних залоз з еластографією. Метод істотно доповнює дані КТ, МРТ, мамографії і традиційного УЗД.

Про метод

Еластографія молочних залоз: що це таке? Достоїнства і новизна методу

Можна сказати, що медицина загрузла в методах дослідження. І призначення різних способів обстеження — викачка грошей. Але це не так. Людський організм, навіть здоровий, складна структура. Ще складніше лікаря визначиться зі станом організму, якщо ця структура обростає патологічними утвореннями. Кожен метод дослідження тіла людини покликаний виявити і показати певну особливість структури його тканин.

Візьмемо новоутворення грудей. УЗД, мамографія і будь-який інший метод дозволяє визначити, що пухлина є. А як дізнатися яка вона по якості: м’яка або щільна, впаялась в тканини або рухлива? Можна тільки помацати або, кажучи науковою мовою, залозу пропальпувати. Це важливо, тому що:

 • Доброякісні пухлини — рухливі, еластичні освіти, не спаяні з прилеглими тканинами.
 • Злоякісні, навпаки, щільні, слабоэластичные, нерухомі бо проростає в навколишні тканини, зростаються з ними, чіпляючись раковими відростками у здорове тіло.
 • Сьогодні з’явилася можливість визначити зазначені характеристики новоутворень апаратно, з допомогою методу, названого еластографією (походження слова латинське elasticus означає «пружний»).

  Еластографія молочних залоз: що це таке? Достоїнства і новизна методу

  Вчені навчили» апарат УЗД «пальпувати» жіночі груди, не дарма ж слово «апарат» чоловічого роду.

  Досліджуючи УЗ-променями ваш бюст, апарат передає на екран монітора зображення, де здорові еластичні тканини підсвічені зеленим кольором, а більш жорсткі відзначені синім.

  Еластографія молочних залоз: що це таке? Достоїнства і новизна методу

  Соноэластография (СЭГ) — метод якісного і кількісного аналізу пружності тканин, в даному випадку бюста. Не зрозуміло? А якщо так?

  СЭГ — це відносно нова ультразвукова неінвазивна (!) методика диференціальної діагностики доброякісних і злоякісних пухлин. Її можна використовувати багаторазово, в тому числі в період виношування дитини і лактації.

  Види дослідження

  Еластографія комфортна процедура, що займає від чверті години до півгодини. І якщо класичне УЗД здатне визначити наявність пухлини з 76% до 94,5% ймовірністю [A1] . То описувана нами методика диференціює рак з точністю 95%.

  Розроблено 2 варіації цієї методики:

  • ARFI або сдвиговой хвилі (acoustic radiation force imaging);
  • RTE (real-time elastography) або компресійна (соноэластография, СЭГ).

  Метод ARFI дозволяє визначити рівень стиснення структур молочної залози під впливом сдвигового (поперечного) ультразвукового імпульсу. Для цього використовують спеціальний датчик. Методика дозволяє дати кількісну оцінку жорсткості тканин. Її основний недолік — труднощі застосування на пацієнток з тяжким ступенем ожиріння.

  Компресійна еластографія дозволяє дати якісну оцінку змін еластичності тканин. І заснована вона на старому доброму пальпаторно методі. Тільки лікар-діагност тисне на залозу не пальцями, а УЗ-датчиком.

  На здавлення тканини бюста реагують неоднаково, навіть жир, м’язи і заліза по-різному ставляться до компресії. Але ці тканини, будучи здоровими, швидко повертаються у вихідне положення. А ось фиброзированные вузли і тим більше спаяні з тканинами ракові пухлини слабо піддаються компресії (не еластичні) і далеко не відразу відновлюють форму.

  Цікаво, що найсучасніші апарати для УЗ-еластографія (еластометріі) дозволяють визначити щільність пухлини при одному лише диханні пацієнтки (прогині тканин під час вдиху-видиху)!

  Може бути і не зовсім зрозуміло що це таке за дослідження — еластографія, але пам’ятайте, що вона допоможе визначити природу пухлини вашого бюста.

  Еластометрія в прикладах

  Еластометрія або біопсія, що вибрати? Звичайно, методику, яка дозволить уникнути травм грудей.

  Еластографія молочних залоз: що це таке? Достоїнства і новизна методу

  Зверніть увагу на знімок УЗД, бачите освіту з нерівними краями. На эластограмме в кольорі ми бачимо темно-синє фарбування патологічного ділянки. В порівнянні з нормальної щільності тканини ділянку в 45 разів щільніше!

  Що ж допомагає диференціювати описуване дослідження? Наприклад, фибросклероз. При традиційному апаратному обстеженні такий вузлик дуже скидається на рак. І, звичайно, лікар запропонує зробити біопсію. Якщо ж ви зробите эластографию лікар побачить, що освіта у вашій грудей більш м’яке, ніж рак. Та пункту вати залозу не доведеться.

  Ще приклад — ліпома. При традиційній ультразвукової діагностики апарат показує досить-таки щільне утворення. А раптом рак? Що робити? Звичайно, прокол пухлини і забір біоматеріалу, А може эластометрию? Як ви вважаєте?

  Це обстеження дозволяє оцінити не тільки стан молочної залози, але і регіонарних лімфовузлів (еластометрія з лімфатичними поверхнями).

  Можливі хибнопозитивні і псевдонегативні результати при соноеластографіі?

  Розшифровка отриманих даних при еластометріі залежить від кваліфікації лікаря і деяких тонкощів. На жаль, і псевдонегативні (ЛО) і хибнопозитивні результати (ЛП) можливі за певних умов:

 • При певному серцебитті (сильному поштовху в 5-якій точці) СЭГ може давати неправдиву картину, показуючи як рак, так і нівелюючи його присутності. Тому при діагностиці для лікаря важливо знати силу пульсації серця в його верхівці.
 • Якщо лікар недостатньо чинив тиск на бюст, результат може бути недостовірним.
 • Новоутворення поглиблені на 1,5-2 см іноді вводять діагностів в оману, даючи ЛП і ЛО результати.
 • З найбільшими труднощами стикаються фахівці при дифдиагностике фіброаденом. Це найжорсткіші і щільні пухлини, іноді з обызвествлением в середині.
 • Папілярні карциноми вводять в оману соноэластографы своєю схожістю з доброякісними утвореннями.
 • При розшифровці даних лікарю доводиться враховувати, що рак з ділянками некрозу дає більш м’які показники СЭГ, а доброякісні пухлини з кальцинатами в середині, навпаки, емітують рак. Цей момент врахований у протоколі опису результатів еластометріі. Еластичність виявлених артефактів оцінюється за 4-бальною системою [A2] : за 1-2 балах мова йде про доброякісному новоутворенні, при оцінці в 3 бали ризик того, що пухлина це рак вкрай мала. А ось оцінка 4 бали говорить про злоякісне утворення в молочній залозі, що вимагає негайного лікування.

  Еластографія в питаннях і відповідях

  ВопросОтвет
  Коли потрібно робити эластографию, чи потрібна підготовка? Ні, спеціальна підготовка не потрібна. Правда лікарі просять не користуватися дезодорантами і парфумами. Обмивати груди в день процедури без мила.
  На який день циклу слід йти на обстеження? Эластографию можна робити в будь-який час. Але для отримання більш чіткого зображення (якщо час терпить) краще обстежитися на початку циклу на 5-14 день менструального циклу. У період менопаузи обстежимося в будь-який зручний час.
  Чи є протипоказання до процедури? Крім ран, опіків, травм в області дослідження – немає.
  СЭГ може зашкодити жінці або дитині, якщо вона вагітна. На сьогодні це один з найбільш безпечних медичних методів обстеження молочних залоз, дозволений під час вагітності.
  Коли призначають СЭГ При необхідності обстежити лімфовузли в області молочної залози, підозрі на рак, зміні форми і розміру грудей, мастодинії (біль у грудях) і виділення з соска, при генетичній схильності до раку, прийомі ОК. А також при набуханні сосків перед місячними.

  На цьому ми закінчуємо огляд даної теми. Поділіться з друзями статтею через соціальні мережі і заходьте до нас знову.

  ______________________________________________________________________________________

  [A1] Зубарєв A. B., Гажонова Ст. Е., Хохлова Е. А і ін. Еластографія — новий метод пошуку раку різних локалізацій // Радіологія-практика. 2008. — №6.

  [A2] запропоновано Eduardo de Faria Castro Fleury та ін., 2009

  Моя довідка - Корисні поради