Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Фізичні заняття для тримісячного малюка — не просто приємне проведення часу, але і необхідність, сприяє розвитку немовляти, зміцненню м’язів, активації роботи внутрішніх органів. Проведення гімнастики для дитини 3 місяців — процес непростий, тому краще заздалегідь ознайомитися з рекомендованими комплексами, вивчити всі особливості, навіть порадитися з педіатром.

Гімнастика для тримісячної дитини: вікові особливості

Малюк у три місяці з задоволенням пізнає навколишній світ, вже намагається піднятися, спираючись на ручки. Головку тримає впевнено, що дозволяє вдатися до досить складних вправ. Вроджені рефлекси 3 місяці починають зникати, їм на зміну приходять умовні навички. Дитина намагається витягувати тулуб, м’язи ніг і спини активно готуються до повзання. У цьому віці формується відчуття кольору, тому під час занять рекомендується використовувати яскраві іграшки.

Користь вправ для малюка

Регулярні заняття, нехай навіть нетривалі, принесуть безсумнівну користь. Вправи дозволять:

  • підготуватися до повзання;
  • розвинути м’язи;
  • стимулювати сенсорне сприйняття;
  • розвинути координацію рухів.

Ще одна перевага щоденної гімнастики — в процесі малюк пізнає своє тіло, рухи стають чіткими і плавними.

Загальні вимоги до зарядці 3-місячного немовляти

Є кілька правил, з якими батькам краще ознайомитися заздалегідь, це дозволить уникнути помилок. Педіатри рекомендують:

  • проводити заняття незабаром після сну і трапези малюка, в цей час він активний і веселий;
  • не починати зі складних вправ;
  • перші заняття не повинні займати більше кількох хвилин;
  • при перших ознаках занепокоєння немовляти припиняти гімнастику;
  • обов’язково проводити розминку;
  • спостерігати за самопочуттям немовляти.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Медики попереджають — підвищувати інтенсивність і тривалість гімнастики поступово, ще краще — отримувати перші навички всього з одного-двох вправ.

Техніка проведення вправ

Є чимало рекомендованих рухів для тримісячних немовлят, які легко відтворити навіть без певних навичок. Головна умова — попередній масаж, дозволяє розім’яти м’язи і підготувати до комплексу рухів.

Масаж ніг

Перше, що рекомендується зробити — помасажувати ніжки малюка. Укласти малюка на спинку, попередньо підстелити зручну пелюшку.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Кільцеве розтирання ніг

Охопити пальцями ніжку дитини, відтворювати кругові рухи від ступні до коліна (вийде 2-3 витка). Перейти вище — масажувати зону стегон. Повторювати рухи до 10 разів, шкірні покриви повинні змінити відтінок, стати червоними. Категорично заборонено розтирати коліна. Закінчити простим погладжування кінчиками пальців.

Ковзні кроки (з вібрацією)

Покласти дитину на спину, зігнути ніжки. Взяти немовля в області гомілок, по черзі випрямляти ноги, обов’язково легенько струшуючи їх на вазі.

Згинати назад обережно, плавним рухом, п’ятка повинна без ривків рухатися по поверхні.

Рефлекторна вправа «ходьба»

Комплекс рухів готує малюка до ходьбі, тому гімнастика проводиться в стоячому положенні. Притримувати дитину під пахви, ніжки легенько впираються в поверхню. На рефлекторному рівні немовля починає активно «крокувати».

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Масаж ступень

Масаж ступень зазвичай проводиться декількома методиками — поколачиванием, розтиранням, погладжуванням. Починати рекомендується від п’ят, і закінчувати в області кінчиків пальців. Завершальний етап — легке погладжування дерми.

Масаж рук

Обов’язкова умова щоденної гімнастики — масаж рук малюка. Починати рекомендується з кулака, затиснути пальчиками дитини палець одного з батьків, і, фіксуючи ручку у вихідному положенні, 3-6 разів легенько гладити, прямуючи до плеча.

Кільцеве розтирання рук

Почати з кисті немовляти, витковыми рухами розтирати дерму. Рекомендована кількість оборотів — від кисті до ліктя не менше 4 витків, до плеча — не менше 6 витків. Простежити, щоб шкірні покриви почервоніли.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Схрещування рук на грудях

Проводиться в лежачій позі. Ручки немовляти схрестити на грудях. Свої пальці вкласти малюкові в кулачки, плавно струшуючи руками немовляти, розводити їх у сторони і повертати в попереднє положення.

Поворот на живіт

Зручно розташувати немовляти на спинці. Притримувати за ручку, гомілки, перевертати на живіт. Головкою і плічками дитина повертає без допомоги. Обережно повернути немовляти знову на спинку.

Обов’язково чергувати повороти — повертати немовляти на один та інший бік. Починати все з 1-3 рухів, поступово збільшуючи їх кількість.

Масаж живота

Для масування області живота рекомендується вдатися тільки до погладжувань і розтирань, бити категорично заборонено, неправильне проведення процедури здатне нашкодити малюкові. Починати слід з разглаживаний косих м’язів, поступово переходити до зустрічних, потім до кругових рухів. Кожне проводити по 3-4 рази.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Розтирання проводити аналогічно — починати з м’язів і переходити на кругові, зустрічні руху. Діяти краще однією рукою, прямуючи від пупкової області до ребер.

Масаж спини

Єдина техніка, застосовувана для масування області спини, — погладжування. Робити процедуру слід обома руками, починаючи з сідниць і плавно підніматися вище. Найпростіший спосіб проводити маніпуляції — рухатися вгору тильними сторонами рук, вниз — долонями. Для процедури достатньо 4-5 разів повторити кожне з рухів.

Пряме розтирання спини

Закінчивши погладжування, рекомендується перейти на більш складні маніпуляції — прямі розтирання. Поєднуються тут як кругові, так і прямі напрямки. Полягають маніпуляції в зрушуванні шкірних покривів малюка пальцями однієї з рук (зверху вниз), а інший — в протилежному напрямку.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Розтирання спини по спіралі

Маніпуляції проводяться долонями і пальцями обох рук. Протягом усього процесу стежити, щоб одна з них постійно була спрямована проти годинникової стрілки, інша — рухалася в протилежну сторону. Протягом гімнастики обов’язково міняти руки. Тривалість маніпуляцій — поки шкірні покриви дитини не почнуть червоніти. Обов’язково завершити комплекс легким розслаблюючим масажуванням дерми.

Масаж грудей

У проведенні маніпуляцій застосовуються дві техніки — вібрація, погладжування. Починати рекомендується з незначних погладжувань, причому застосовувати як кругові рухи, так і звичайні. Міжреберні проміжки масажувати кінчиками пальців, силу не прикладати.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Після розігріву, який підготує дитину з наступним етапам, переходити до вібрації. Робити це дуже обережно — легко натискати в центрі грудей, плавно переходити до боків. Для маніпуляцій достатньо 2-3 вправ. Завершальний етап — просте масування, що дозволяє розслабитися.

Вправа на фітболі

Застосування м’яча дозволяє розвинути вестибулярний апарат, сприяє зміцненню м’язів. Рекомендується приступати до занять не раніше ніж через півгодини після трапези.

Використовувати кольорові м’ячі — малюк із задоволенням буде займатися вправами.

Покласти малюка животиком на м’яч, повільно розвести нижні кінцівки в різні сторони. Потім почати розгойдувати фітбол, акуратно катаючи по поверхні. Щоб уникнути травми, протягом вправи підтримувати немовляти зверху за спинку, притискуючи до м’яча.

Гімнастика для дитини в 3 місяці: правила проведення та список вправ

Запобіжні заходи

Є кілька правил, які дозволять батькам уникнути небажаних наслідків. Перше, що потрібно пам’ятати — не слід займатися гімнастикою незадовго до сну, активні рухи послужать стимулом для роботи нервової системи і посилять циркуляцію крові. Укласти дитину спати буде значно складніше.

Не займатися гімнастикою, якщо малюк хворий або навіть просто має підвищену температуру. Без дозволу лікаря приступати до вправ з дітьми, що мають вроджені захворювання, також заборонено.

Ще один запобіжний захід — перед тим як приступити до гімнастичним занять, обов’язково проконсультуватися у лікаря і пройти огляд. Тільки педіатр вирішує, яким віддати перевагу вправам, на що звернути увагу, чого краще уникати.

Гімнастика з малюком — захоплюючий і корисний процес, який принесе задоволення батькам і дитині. Користь від щоденних занять — стрімкий розвиток немовляти, придбання нових навичок. Єдина умова — не зловживати і суворо дотримуватися медичних рекомендацій.

Моя довідка - Корисні поради