Гімнастика для 5-місячної дитини: правила проведення вправ

Займатися спеціальними вправами з немовлятами лікарі рекомендують з самого народження — заняття благотворно впливають на всі системи новонародженого. Гімнастику для 5-місячної дитини можна ускладнювати, маленький організм готовий до незначних навантажень. Приступаючи до захоплюючим заняттям з карапузом, рекомендується заздалегідь розібратися в особливостях вправ, це дозволить не допустити небезпечних для карапуза ускладнень.

Особливості фізичного розвитку у віці 5 місяців

У пятимесячном віці у малюка починає проявлятися особливий інтерес до навколишнього світу. Малюк починає стрімко позбавлятися від деяких рефлексів, вже цілком свідомо пересувається по ліжечку, реагує на знайомі звуки, перевертається на бік і животик.

Регулярні заняття допоможуть придбати нові навички — карапуз спробує самостійно утримувати досить великі предмети, з цікавістю їх вивчати, обмацувати і пробувати «на зубок».

Опорно-руховий апарат у дитини в цьому віці ще погано розвинений, тому без тренувань і спеціального масажу не обійтися — щоденні заняття зміцнять м’язи, зроблять руху більш чіткими, скоординованими.

Цілі

Перша мета спільних гімнастичних вправ, як стверджують медики, налагодити контакт між мамою й малям. Крім цього, є ще ряд навичок, які вдасться поліпшити шляхом регулярних занять:

 • поліпшується робота нервової системи;
 • зміцнюється м’язова тканина;
 • робота опорно-рухового апарату стає більш активною;
 • приходить в норму кровообіг.

Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

Регулярні тренування також позитивно впливають на сон малюка, він рідше прокидається, довше спить.

Основні правила проведення гімнастики для п’ятимісячну дитину

Є кілька вимог, які рекомендується строго виконувати. Батькам краще не експериментувати з малюком, щоб не спровокувати небажані наслідки.

Основні правила проведення занять з п’ятимісячним карапузом:

 • тренування не повинні займати більше півгодини в день;
 • починати рекомендується з незначних занять — всього за кілька хвилин;
 • приступати до гімнастики краще через годину після годування;
 • якщо малюк надто збуджений, вередує і плаче, краще відкласти заняття на більш відповідний час;
 • обов’язково починати і закінчувати легким масажем;
 • не приступати до тренувань, якщо дитина хвора.

Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

Ще одне важливе правило — попередньо пройти огляд у дитячого лікаря, скласти разом з педіатром план занять, з’ясувати, яким віддати перевагу вправам для активного розвитку малюка.

Комплекс оздоровчих вправ

Для кожної групи м’язів є свої вправи, які рекомендується виконувати в строгій послідовності. Обов’язково з’ясувати в лікаря, якими частинами тіла приділити особливу увагу. Якщо у дитини погано розвинені ніжки, зосередитися на вправах для ніг, якщо погано працює тулуб, краще більшу частину часу присвячувати розробці основної частини тіла.

Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

Для ручок

Для зміцнення верхніх кінцівок малюка рекомендується проводити гімнастику в лежачому на спинці положенні. Послідовність дій:

 • Легко погладити ручки по всій довжині.
 • Робити кругові погладжування від кистей до плечей.
 • Затиснути вказівні пальці кулачком дитини, робити кругові рухи руками немовляти.
 • Розвести руки в сторони, повільно підняти вгору, опустити.
 • Закінчити ніжним погладжуванням.

  Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

  Для ніжок

  Почати гімнастику для нижніх кінцівок також з масажу — погладжувань, легкого розтирання, ніжного пощипування.

  Послідовність вправ:

 • У положенні лежачи зігнути нижні кінцівки в колінах.
 • Взяти малюка за коліна, по черзі розгинати і згинати ніжки.
 • Розводити ноги в сторони, фіксуючи положення на кілька секунд.
 • Після заняття погладити ніжки зверху і під колінами, помасажувати протягом 1-2 хвилин.

  Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

  Для стоп

  Розминання стоп готує карапуза до ходьбі, тому обов’язково ввести ці вправи в щоденні заняття. Почати з погладжувань, плавно перейти на більш енергійний масаж. Наступний етап — биття, головне, робити це легкими рухами, силу ні в якому разі не застосовувати. Завершити, як зазвичай, погладжуваннями.

  Для тулуба

  Розвивати середню частину тіла малюка рекомендується кількома вправами. Перше — переворот зі спинки на животик і назад. Робити це акуратно, обов’язково підтримувати карапуза. Для стимуляції бажання використовувати яскраву іграшку, дитина неодмінно постарається перевернутися до зацікавило його об’єкту.

  Гімнастика для 5 місячної дитини: правила проведення вправ

  Для розвитку вестибулярного апарату провести гімнастику, лежачи на животику. Ніжками малюк обов’язково повинен упиратися в груди дорослого. Двома руками підхопити дитини знизу (під животиком і ребрами), утримувати в такому положенні декілька секунд, трохи піднявши над поверхнею.

  Заходи обережності при виконанні вправ

  Щоб не заподіяти шкоди маленькому організму, діяти потрібно обережно, зарядка повинна приносити малюкові задоволення, а не дискомфорт. Якщо протягом гімнастики карапуз починає плакати, відразу припинити заняття, постаратися відвернути дитину музикою, яскравою іграшкою. Ще одне важливе правило — не освоювати одночасно кілька вправ. Починати краще з 1-2, переходити на більш складні заняття поступово. Краще, якщо в тренуваннях з дитиною беруть участь відразу двоє дорослих, особливо на перших заняттях.

  Тренування з п’ятимісячним карапузом — не обов’язок, а приємне проведення часу, яке має принести задоволення мамі і малюкові. Не варто намагатися примушувати дитину виконувати вправи силою, нічого хорошого подібні дії не принесуть. Якщо залишаються питання, вирішувати їх потрібно з педіатром, ні в якому разі не з’ясовувати відповіді самостійно, спостерігаючи за поведінкою дитини, в цьому віці легко заподіяти шкоду малому організму.

  Моя довідка - Корисні поради