Гімнастика для 4-місячної дитини: вправи і правила виконання

У фізичному розвитку 4-місячної дитини не останнє місце відводиться гімнастики для зміцнення і тренування м’язів. В такому віці малюк не спить від годування до годування, а все більше спить вдень. Його вже привчають до манежу, де він буде в безпеці і на очах у мами, яка зайнята домашніми справами. У період неспання необхідно визначитися з часом проведення гімнастики.

У чому користь гімнастики?

У немовляти в 4 місяці безумовні рефлекси новонародженого поступово змінюються свідомими рухами. В цей час необхідно зайнятися гімнастикою. Вправи потрібно вибирати відповідно до віку – щоб вони були приємними і корисними, спрямованими на поліпшення рухових і емоційних навичок.

Вікові особливості

Чотиримісячна дитина сам перевертається з легкістю зі спини на живіт. Робить він це в обидві сторони. Деякі дітки перевертаються тільки на одну сторону. Перебуваючи на животі, груднички піднімають на зігнутих в ліктях ручках. Можуть брати в руки відповідні віком іграшки і тягнути їх в рот.

В цей час знадобиться спеціальний розвиваючий килимок. Якщо постелити його в кімнаті без протягів на підлогу, маляті буде просторо. Він швидше звикне до більшого оточуючого простору, ніж в ліжечку. Рухи стануть більш активними. Іграшки, що висять на дугах, дитина спочатку просто розглядає. Потім він починає хапати їх руками.

Загальні вимоги до зарядки

Займатися зарядкою з чотиримісячним малям слід не більше, ніж тридцять хвилин в день. Тривалість занять і навантаження збільшуються поступово, не стомлюючи малюка. Будь-яка вправа тренує і розвиває м’язи.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Важливо! Моторику рухів слід розвивати однаково в обох ручках. Інакше відбудеться пізній і неправильний захоплення іграшок руками. Надалі – порушення дрібної моторики, труднощі з листом і малюванням.

Техніка проведення дитячої гімнастики в 4 місяці

При занятті гімнастикою кожну вправу бажано проводити під енергійну музику або промовляючи вголос рахунок. Якщо розвивати в грудничке вміння відчувати ритм, під звуки улюбленої мелодії він буде здійснювати рухи в ритмі музики самостійно. Масаж і гімнастика з часом стають складніше. Але залишаються плавними і акуратними.

«Політ» на животі

Якщо робити кожен день дана вправа, м’язи живота стають пружними, розвивається вестибулярний апарат. Малюка кладуть животом на долоні. Великі пальці рук мами розташовуються з боків крихітки, в районі нижніх ребер. Крихітку піднімають горизонтально. Стопами він впирається в мамині груди, тіло трохи вигнуте.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Кругові рухи руками

Розвиваюча гімнастика для м’язової тканини рук. Малюк знаходиться в положенні лежачи на спині. Добре тримається за мамині пальці. Вона обережно піднімає ручки малюка вгору, в сторони, вперед і нарешті опускає вздовж тіла. Вдруге рухи повторюються навпаки.

Масаж грудей

Розвиває м’язову тканину грудей. Дитина знаходиться в положенні лежачи на спині. Спочатку проводять погладжування грудної клітини круговими рухами від ребер до плечей. Потім – міжреберна погладжування. Легкий вібраційний масаж. На закінчення – погладжування. Кожна дія проводиться три рази.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Погойдування на м’ячі

Грудничка необхідно викласти животом на великий гімнастичний м’яч. Ніжки повинні бути злегка розсунуті, для кращого рівноваги. Після прийняття ним зручної пози, утримуючи грудничка за спинку, необхідно тихенько розгойдувати м’яч вперед, назад. Якщо малюк не вередує, його перевертають на спину і так само катають, утримуючи за животик.

Масаж живота

Почати масаж необхідно з погладжувань круговими рухами за годинниковою стрілкою навколо пупка. Потім рух долоні триває по косим м’язам живота. Далі йдуть легкі розтирання подушечками пальців. Щоб уникнути появи грижі у немовляти, пощипывающими рухами слід пройтися навколо пупка. На завершення погладити животик.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Поворот зі спини на живіт і назад

Коли дитина буде лежати на спинці, його необхідно зацікавити іграшкою, і розмістити її з правого боку від малюка. У момент, коли він поверне голову до цікавить його речі, немовля необхідно перевернути на живіт. Потім знову перевернути на спину. Те ж повторити з переворотом на інший бік. Рухи повторюють тричі на кожен бік.

Масаж ніг

Такий масаж принесе користь м’язам ніг. Приступаючи до масажу, немовля треба викласти на спину. Ноги погладити знизу вгору чотири рази. Далі потрібно перейти до кругового масажу, потім поглажування. Після того, як м’язи розігріються, можна приступити до валянню. Двома руками необхідно обхопити ніжку дитини, і за годинниковою стрілкою акуратно зміщувати м’язи. Даний процес необхідно робити енергійно. На завершення кілька разів погладити ноги.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Почергове і одночасне згинання та розгинання ніг

Малюка викладають на спинку, беруть його за коліна, ніжки підтягують до животика і розводять коліна в сторони. Потім ніжки випрямляють. Точно таку гімнастику необхідно зробити окремо для кожної ніжки.

Масаж рук

Ручки немовляти необхідно погладити від кінчиків пальців до плічок, потім приступити до кругового розтирання. Закінчують процедуру погладжуванням.

Масаж спини і сідниць

Малюка необхідно укласти на животик. Приступати до масажу слід з погладжування спини і сідниць, потім переходять до розтирання і заспокійливому поглажування. Після масажують шкіру малюка, злегка пощипуючи. На завершення потрібно погладити спинку і сідниці малюка.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Масаж стоп і рефлекторний масаж

Не менш корисною процедурою для дитини є масаж стоп. Нескладні рухи допоможуть розвинути м’язи і суглоби стоп.

Стопи маляти необхідно погладити від п’ят до пальчикам три рази, після цього слід п’ять розтирань.

Потім зробити постукування вказівним пальцем знизу вгору п’ять разів. Закінчувати процедуру слід погладжуванням.

Присідання з прогибанием хребта

У лежачого на спині малюка мама обхоплює зап’ястя, вкладаючи в долоньки великі пальці. Потім розводить руки в сторони і акуратно тягне дитину на себе. Малюк трохи піднімається. Ручки малюка необхідно підняти вгору і з’єднати їх разом. Одна рука мами повинна утримувати руки дитину, а друга проводить лінію по хребту зверху вниз. При цьому дитина повинна рефлекторно вигнути спинку. Дитину повертають у вихідне положення, притримуючи головку. Це вправа достатньо проводити один раз в день.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Схрещування рук на грудях

Для цієї вправи малюка слід покласти на спину. Мама вкладає великі пальці в долоні дитини. При цьому він повинен міцно стиснути свої кулачки, зафіксувавши в них мамині пальці. Ручки малюка розводяться в сторони, а потім схрещуються на грудях. Спочатку права ручка покриває ліву, а потім навпаки. Вправу необхідно виконувати в швидкому і повільному темпах. Рухи повторюються сім разів.

Особливості дій при дисплазії

Перш, ніж приступити до гімнастики, маляті необхідно підготувати м’язи за допомогою розтирання. Масаж слід проводити дуже акуратно, намагаючись сильно не натискати на м’язи крихти.

У першу чергу потрібно підготувати ніжки, розтираючи їх від гомілки до стегна.

Після необхідно помасажувати стопи, обережно повертаючи їх у різні сторони. По черзі розім’яти кожен пальчик. Якщо дитина підібгав пальчики і не розслабляє їх, можна на стопі намалювати уявну вісімку. Після розтирання м’язи ніг потрібно розім’яти. Починаючи від ступні, круговими рухами просуватися до гомілки.

Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

Гімнастика для малюка з дисплазією буде виглядати так:

 • Притримуючи праву ніжку малюка, ліву зігнути і притиснути до животика. Повернутися у вихідне положення. Потім, притримуючи ліву ногу, праву притиснути до живота.
 • Спочатку одну випрямлену ногу відвести убік, повернутися у вихідне положення, потім іншу. Якщо малюк почав вередувати, до цих рухів краще вдатися в наступний раз.
 • Притримуючи п’яточки крихти, акуратно робити кругові рухи ступнями.
 • Обережно піднімаючи ногу дитини, постаратися великим пальчиком ноги торкнутися кінчика носа малюка.
 • Всі вправи починати з п’яти підходів. Якщо руху не доставляють дискомфорту дитині, можна кожен день кількість підходів збільшувати на один.

  Через три тижні до основних вправ додаються ще два, більш складних.

 • Розвести ноги в сторони, притискаючи таз до поверхні; необхідно зігнути ніжки так, щоб п’ятки торкнулися сідниць. Залишатися в такому положенні п’ять секунд.
 • По черзі згинати ніжки, торкаючись коліном протилежної ліктя.
 • Гімнастика для 4 місячної дитини: вправи і правила виконання

  Запобіжні заходи

  Батьки повинні підходити з усією відповідальністю до виконання гімнастики з дитиною, і дотримуватися нескладних правил перед тим, як почати заняття з малюком. Щоб не поранити малюка під час зарядки, мамі необхідно зняти кільця, простежити, щоб були сострижены нігті, а вимиті руки залишалися сухими і теплими.

  Приступаючи до заняття гімнастикою, не слід шкіру малюка обробляти кремом, маслом або тальком. Температура в кімнаті повинна бути в межах + 22 градусів. Стіл для гімнастики повинен бути м’яким, великим і стійким. Відразу після вживання дитиною їжі займатися з дитиною гімнастикою не можна. Необхідно почекати сорок хвилин. Якщо малюк не готовий займатися зарядкою, не потрібно йти проти його волі. Варто трохи почекати. Краще вибрати час, коли малюк буде в гарному настрої.

  Моя довідка - Корисні поради