Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

З появою в будинку новонародженого у молодих батьків відразу виникає маса переживань. Адже догляд за крихтою для новоспечених мам і мам – справа не проста і зовсім незнайоме. Але найбільше протиріч у сім’ї виникає з приводу гігієни дитини: як купати малюка, користуватися дитячими кремами, підгузками, серветками. Одна з животрепетних тем – це догляд за незагоєною пупковою ранкою новонародженого.

Пуповина – це єднальна ниточка між матусею і крихтою, по якій надходить кров. Разом з кров’ю з плаценти відбуваються в організм дитини поживні речовини, кисень. Після проходження по організму немовляти кров, насичена вуглекислим газом та продуктами обміну речовин, перетікає в пуповину і повертається в плаценту. Таким чином, дитина отримує все необхідне для росту та розвитку ще в материнській утробі.

Догляд за пупком з перших днів

Відразу після народження пуповину фіксують затискачем, міцно перев’язують, щоб уникнути кровотечі поблизу місця, де буде пупок. В нормі, по закінченню певного часу, залишки пуповини, разом з затиском, повинні відпасти, не створюючи дискомфорту крихті.

У середньому, залишився ділянку пуповини протягом 3-4 діб підсихає і самостійно відпадає.

Алгоритм догляду за пупком включає щоденну обробку залишків пуповини за допомогою дезінфікуючих засобів, що сприяють швидкому підсушування.

Важливо запам’ятати, що незагоєна ранка і «хвостик» пуповини не заважають:

 • купання немовляти;
 • щоденного викладання дитя на животик для зміцнення м’язів спини і шиї;
 • зміні памперса, сорочечок, повзунків. Досить придбати спеціальні моделі для немовлят з вирізом в області пупочка чи підгинати верх підгузника, щоб він не доторкався до пупкової області.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Як довго обробляти?

Доглядати за пуповинним залишком в домашніх умовах потрібно 7-10 днів, до повного загоєння пупкової ранки. При щоденній обробці залишок пуповини буде поступово подсушиваться, і на 4-5 добу відпаде. У результаті залишиться ранка, іменована пупкової, яку потрібно також обробляти 1 раз в день дезінфікуючими засобами, сприяючи її швидкому загоєнню.

За 5-7 днів місце поступово заживає, покриваючись скоринкою, яка потім відпадає. В нормі більш «товстий» пуповину залишок підсихає за 7-15 днів.

Скільки разів на день?

Обробляють пуповину залишок 1 раз в день – після купання і, відповідно, перед зміною памперса. Якщо залишки пуповини видалені хірургічним шляхом (на другу добу пуповину залишок зрізують гострим лезом або стерильними ножицями і накладають що давить стерильну пов’язку, яку залишають на кілька годин, а потім послаблюють і знімають через добу під час обробки), то процес загоєння проходить швидше.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Якщо загоєння ранки або підсихання пуповини проходить повільно, з’являються незначні виділення, обробка пупка проводиться 2-4 рази на день, але необхідна консультація педіатра.

Засоби для обробки пупка

Ще збираючи речі для пологового будинку, потрібно підготувати препарати для обробки пупка новонародженого:

 • Спиртовий розчин діамантовий зелений. Засіб для зовнішнього застосування.
 • 1 % спиртовий розчин Хлорофіліпту.
 • 3 % розчин перекису водню.
 • «Марганцівка».
 • Ватні палички.
 • Ватяні диски.
 • Піпетка.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Як обробити пупок новонародженого

Раніше малюків виписували з пологового відділення тільки після відпадання пуповинного залишку, однак, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогоднішній день новонароджених забирають додому з ще не відпалого пуповиною.

Догляд за не відпалого пуповиною з прищіпкою полягає у щоденному прийняття повітряних ванн малюком протягом 5-6 хвилин по кілька разів на день, сприяють підсушування пуповинного залишку.

Залишок повинен підсихати природним фізіологічним чином, без додаткової обробки і просушування дезінфікуючими засобами. Останні дослідження довели, що мазати «хвостик» пуповини зеленкою або перекисом немає необхідності без відповідних для цього рекомендацій: нагноєння пупка, тривала відсутність загоєння.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Після відпадання пупкового залишку слід протягом перших годин добре просушити утворилася пупкову ранку, залишивши малюка приймати повітряні ванни. Якщо пупок сухий і чистий, додатково обробляти його не потрібно, лише протирати місце чистою кип’яченою охолодженою водою і обсушувати м’яким рушником.

Пупок завжди повинен бути чистим і сухим. Важливо виключити потрапляння в рану калових мас або сечі. Якщо утворюються кров’яні, жовтуваті скоринки, то педіатр може порадити проводити обробку пупка для виключення можливості зараження і проникнення гнійних інфекцій.

Інструкція з обробки пупка:

 • Капнути на пупкову ранку розчином перекису або Хлорофіліпту.
 • Змочити в дезінфікуючому засобі ватяну паличку.
 • Через 1-2 хвилини обережно видалити скоринки.
 • Обсушити місце м’яким рушником, тампоном.
 • Область навколо обробити зеленкою.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Чи можна купати новонародженого до загоєння ранки?

Відомі педіатри, наприклад, доктор Комаровський, рекомендують не нехтувати водними процедурами для малюка, так як купання нормалізує сон, покращує травлення і знижує тонус м’язів. Однак важливо подбати про якість і чистоту води, адже незагоєна ранка – проникна середовище для мікробів та деяких хімічних речовин, а саме хлору.

Тому купати крихітку краще в фільтрованої, а після прокип’яченій воді. Температура води повинна відповідати температурі тіла малюка і не перевищувати 36-37 градусів.

Можливі проблеми при неправильній обробці

У нормі пупкова ранка повинна повністю затягнутися і зажити протягом 2-3 тижнів, а перестати кровоточити на 8-10 день. Але інколи цього не відбувається, і з’являються інші тривожні моменти:

 • після обробки пройшло 5-7 хвилин, а ранка ще кровоточить;
 • гнійні скориночки з неприємним запахом або без;
 • подпухлость місця близько ранки;
 • іноді припухлість збільшується і випинається при плачі;
 • підвищення температури і почервоніння околопупочной області;
 • пупок продовжує «мокнути» більш 14-21 днів.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

У таких випадках слід звернутися до педіатра, адже дані тривожні симптоми можуть свідчити не тільки про неправильної обробки ранки, але і про пупкової грижі у крихти, запаленнях в області пупка – омфаліті або захворювання черевної стінки – перитоніті. Вчасно розпочате лікування – запорука швидкого одужання малюка.

Інфікування пупкової ранки

Якщо в процесі затягування пупкової ранки, замість світлих або сукровичних, з’явилися неприємно пахнуть зеленуваті, жовтуваті виділення, шкірні покриви навколо пупка почервоніли і підпухли – можливо, з’явилися перші ознаки інфекції. У такому разі слід, насамперед, звернутися до лікаря.

Якщо при плачі область навколо пупка здувається і випинається – можливо, у дитини ознаки пупкової грижі. У перші роки життя крихти хвороба не потребує лікування, і самостійно зникає. Однак у такому випадку обов’язкова консультація лікаря.

Догляд за пупковою ранкою новонародженого: правильний алгоритм і чим мазати

Якщо пупкова ранка у новонароджених кровит

Причинами, чому кровоточить пупкова ранка, є:

 • місце випадково зачепили памперсом, распашонкой;
 • неправильна обробка пупкової ранки;
 • малюк довго плакав, із-за чого напружувався живіт;
 • «товста» пуповина може довше підсихати і кровоточити.

У кожному з випадків необхідно обробити ранку перекисом водню і продезінфікувати зеленкою. Якщо після обробки пройшло 5-7 хвилин, і ранка продовжує кровоточити, слід негайно звернутися до лікаря.

Моя довідка - Корисні поради