Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

Виховання дітей — процес, який вимагає від батьків великих зусиль. У міру дорослішання дитина починає вести себе погано. Щоб налагодити відносини з малюком, доведеться розібратися в причинах такої поведінки.

Найчастіші причини поганої поведінки дитини

Щодня спілкуючись з дітьми, батьки і не підозрюють, у яких моментах ведуть себе неправильно. Те, що здається їм звичним та прийнятним, може негативно відбитися на малюка. Людині здається, що він виховує своїх дітей належним чином, у той час завдаючи їм шкоди. Після виникає питання, чому так відбувається?

Дефіцит уваги

Вважається найпоширенішою причиною. Якщо малюк намагається поговорити з батьками, а вони відмовляються взаємодіяти, його поведінка змінюється. Він знаходить інший спосіб залучити старших до власної персони — непослух.

Як тільки малюк накоїв щось погане, батьки відразу ж звертають на нього увагу.

Діти мають потребу в частому контакті з власними батьками. Потреба в увазі за важливістю можна порівняти з потребою в їжі і відпочинку.

Тотальна опіка батьків

Надмірна турбота з боку батьків робить його нещасним. Дорослішаючи, він звикає, що батьки вирішують за нього всі проблеми. Вступаючи у доросле життя, він стикається з багатьма труднощами, які не може вирішити самостійно.

Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

Це заважає йому контактувати з людьми і добиватися поставлених цілей. Не можна все робити за дітей. Необхідно дозволяти їм бути впевненим у прийнятті власних рішень.

Постійна критика з боку дорослих

Коли малюка весь час критикують, він стає невпевненим у собі. Якщо у нього щось не виходити, він навіть не буде намагатися і весь час звинувачувати себе за невдачі. Критика з боку близьких людей, неприємності і невдачі рано чи пізно зламають людини.

Надмірна вимогливість

Що б малюк не зробив, батьки завжди вимагають від нього ще більшого. Він дуже старається, намагаючись догодити їм, забуваючи про власні бажання. Від нього вимагають досконалості, що не під силу кожній людині.

Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

Що робити, якщо дитина погано себе веде?

У кожній сім’ї виникають проблеми у спілкуванні з дітьми, і це нормально. У такі моменти не варто лаяти і звинувачувати його в поганій поведінці. Куди важливіше розібратися з ситуацій і виявити причину такої поведінки.

Контроль режиму сну

Важливу роль під час росту і розвитку малюка відіграє відпочинок. Якщо організм відчуває нестачу сну, це відображається на поведінці.

Дитина стає гіперактивним, йому важко спілкуватися з однолітками, в результаті чого виникають проблеми емоційного характеру.

Дослідження, проведені вченими, показали, як тільки нормалізується сон, зміниться і поведінка в кращу сторону. Між цими двома поняттями простежується чіткий зв’язок. Отже, поведінка може змінитися.

Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

Що таке «добре» і що таке «погано»

З самого раннього дитинства батьки повинні пояснити дитині відмінність цих двох понять. Причому робиться це відразу, не чекаючи, що дитина подорослішає. Характер починає формуватися з народження, і важливо закласти у свідомість малюка правильну «базу».

Дорослі можуть закривати очі на дії малюка, в той час як вони наносять шкоду оточуючим людям.

У ранньому віці діти не розуміють, що робити добре, а що погано. Якщо не пояснювати їм цього на конкретних життєвих прикладах, в подальшому можуть самі постраждати від їх поведінки.

Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

Похвала для вироблення моделі поведінки

Поліпшити поведінку маленького члена сім’ї допоможе підтримка з боку батьків. Якщо говорити йому, який він молодець, і захоплюватися його стараннями, дитина стане відкритим і буде більше довіряти близьким. Причому робити це потрібно якомога частіше, відриваючись від повсякденних справ.

Малюк потребує похвали, навіть якщо зробив щось незначне. Це його маленька перемога. Хвалити потрібно також у тому випадку, якщо він намагається щось зробити, а у нього не виходить. Малюк буде відчувати, що його цінують, і це стане для нього найкращою мотивацією намагатися зробити ще краще.

Не йти на поступки дитині

Всім батькам знайома ситуація, коли малюк перебуває в поганому настрої, оскільки не отримує того, чого вимагає. Це стає причиною розвитку істерики.

Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

В такому разі можна зробити одним з двох способів:

 • Твердо стояти на своєму і не здавати позицій.
 • Дати йому те, що він просить, поки істерика не набрала чинності.
 • Малюк випрошує у батьків, але ті не погоджуються. Після тривалого ниття він отримує те, що хотів, і його настрій поліпшується. З часом він розуміє, що таким чином може випросити у батьків.

  Правильна поведінка дорослих в подібних ситуаціях повинно бути чітким. Щоб не почалася істерика, бажання дитини краще виконати. Не змінювати поведінки і стояти на своєму при відмові виконати прохання. Дорослих не повинні хвилювати крики і плач малюка.

  Помилки батьків у вихованні дітей

  Життя кожної людини змінюється, коли він стає батьком. З відчуттям відповідальності за нових членів родини приходить усвідомлення, що вони повинні вирости гарними і щасливими людьми. Дорослим здається, що вони все правильно роблять, користуючись популярними методами виховання дітей і слухаючи поради друзів, але отримують протилежний ефект.

  Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

  Існує певна закономірність — дорослі користуються моделлю виховання своїх дітей, яка була знята з їх батьків. Замість довірчих відносин можна досягти лише нерозуміння. На щастя багатьох проблем можна уникнути, якщо не здійснювати деяких помилок.

  Не показувати дітям свою злість

  Дорослі часто реагують на поведінку дітей неправильно. Вони починають кричати, злитися і говорять такі слова, яких ніколи не повинна чути дитина. Причиною злості та агресії не є сам малюк. У більшості випадків батьки проявляють своє невдоволення життям.

  У подібних ситуаціях дорослі не намагаються з’ясувати, хто правий, а хто винен. Низка неприємностей тисне на них, і вони зриваються на власних дітях. Робити це категорично заборонено.

  Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

  Не читайте нотацій

  Зробити зауваження — це допустимо і абсолютно нормально, але ніхто не витримає частих і тривалих нотацій. Батьки, якщо вони не задоволені вчинками дітей, часто ставлять у приклад однолітків. Ніякого позитивного ефекту це не дає. Після подібних діалогів дитина починає ненавидіти своїх друзів.

  Їм здається, що батьки його не люблять. Критика завжди викликає протест, бажання захищатися і доводити свою правоту. З часом слова втрачають батьків для дітей цінність. Краще сказати спокійно і дохідливо, інакше малюк буде чинити опір.

  Не знімайте «золоті зірочки» за порушення правил

  Контролювати поведінку малюка допоможуть спеціальні таблички. З їх допомогою батьки домагаються від дітей виконання своїх прохань. Якщо він правильно себе веде — прибирає в кімнаті, збирає розкидані іграшки і добре їсть, на табличку кріпляться зірки.

  Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

  Табличка з зірками — ефективний спосіб домовитися з дітьми. Бачачи, що за хороші вчинки і досягнення він отримує похвалу, намагається ще більше. Малюк заслужив кожну зірочку. Якщо з якихось причин він повів себе погано, зірочку не можна віднімати, краще наполягти на тому, що за провину він не отримає нової.

  Не ставте малюків у кут

  Чому не можна користуватися даним методом:

 • Відсутність поваги до людини. Дитина, простояв у кутку без спілкування і здатності здійснювати рухи, не заслуговує такого жорсткого покарання.
 • Відсутність результативності. Більшість дітей не розуміють, чому заслужили покарання подібного роду. Дитина, який опинився в такій обстановці, не може обдумати свій вчинок. Сенс покарання втрачається, і батьки не зможуть нічого донести малюкові. Він більше не буде вчиняти тих дій, за які його поставили в кут.
 • Дитина погано себе веде: причини такої поведінки й що робити, поради психологів

  До чого призводить такий метод покарання? Доросла людина, якого карали даними способом, виростає невпевненим у собі. У нього низька самооцінка і нестабільне емоційне здоров’я. Намагаючись показати своє невдоволення, веде себе зухвало.

  Виховання на рівних

  Батьки повинні показувати своїм дітям світ таким, яким він є. Якщо малюк навчиться розділяти принади та небезпеки, що йому буде легше на етапах дорослішання. Натомість такому вченню батьки отримають повагу та адекватну поведінку з боку своїх дітей.

  Вибудовування відносин з дитиною за допомогою однієї моделі поведінки

  Ще одна помилка, якої припускаються дорослі при вихованні дітей. Різні психологи дають поради, як поводитися з малюком. Кожен батько має свої погляди на життя, і це говорить про те, що в сім’ї використовуються дві моделі виховання.

  Зробити правильну розстановку кордонів допоможуть різні прийоми при вихованні. У психології прийнято вважати, що діти є великими консерваторами. Щоб запам’ятати основну інформацію, їм необхідно слідувати певним правилам. Таким чином вони дотримуються режиму. Ось чому один і той же дитина веде себе по-різному в гостях, школі і домашній обстановці.

  При вихованні малюка ніколи не буває легко. Батькам властиво робити помилки, і це нормально. Важливо вчасно розпізнати ситуацію, яка розвивається неправильним шляхом, і почати діяти.

  Моя довідка - Корисні поради