Діти-погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Маленькі діти в родині – це щастя. А діти-погодки – подвійне щастя, але як впоратися з малюками і не допустити помилок у вихованні, хвилює кожну маму і тата. Адже двоє малюків в будинку – це не тільки в два рази більше підгузників, а ще й маса турбот, труднощі, з якими потрібно навчитися справлятися з першого дня появи новонародженого. Допоможе в цьому непростому завданні інформація, наведена далі.

Позитивні сторони народження дітей-погодок

Хоч з появою другої дитини в сім’ї і виникає маса переживань, має подвійне материнство і чимало переваг:

 • відразу виконаний план за народженням малюків, і не потрібно через якийсь час повертатися до питання появи потомства;
 • мінімальне відволікання мами від соціального життя і кар’єри – матуся всього кілька років буде займатися вихованням дітей, а після почне будувати кар’єру;
 • не забуті навички та вміння по догляду за новонародженим;
 • є можливість не переривати грудне вигодовування, що позитивно впливає як на маму, так і на дитину;
 • дитячі речі, іграшки, соски, пляшечки і брязкальця вже є, і на цьому можна заощадити;
 • синхронність догляду за дітьми, адже набагато складніше доглядати вдень за малюком, а ввечері робити уроки зі старшокласником;
 • психологічний комфорт батьків і дітей – діти ростуть разом, надалі будуть кращими друзями, почнуть разом гратися і відпочивати;
 • постійний рух, як наслідок – прекрасне, підтягнуте тіло;
 • одночасне відвідування дітьми садка, школи, гуртків – батькам не потрібно створювати індивідуальні графіки супроводження кожного.

Які труднощі чекають батьків з дітьми-погодками

Народження двох маленьких дітей поспіль має і деякі складнощі, наприклад:

 • організм ще не відновився після першої вагітності, особливо це стосується жінок, які народили шляхом кесаревого розтину;
 • моральне, фізичне, нервове і м’язове виснаження. Проблему можна вирішити, включаючи в раціон якісні продукти, даючи організму відпочити, скориставшись послугами няні, бабусь;
 • після двох пологів і годування груддю можна знайти на тілі небажані зміни: розтяжки, кругленький живіт і викривлену поставу. Усувається проблема фізичними навантаженнями, косметологічними процедурами;
 • значні фінансові витрати, пов’язані з вагітністю, пологами, подальшим вихованням і розвитком дітей;
 • складність у формуванні, вихованні особистості і характеру малюків, прояв ревнощів старшого до молодшого, агресій.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Погодки – це діти, народжені з різницею до 3 років.

Агресія

Ще з моменту знаходження в утробі дитя у матері є фізична і психологічна взаємозв’язок. При народженні фізична спільність йде, а от психологічна залишається до досягнення малюком трирічного віку.

Лише до трьох років у дитини формується психологічне відділення від матері.

Якщо з’являється ще один малюк, то він, на думку дитини, руйнує зв’язок з мамою, будучи зайвим. Тому малюки часто намагаються завдати пошкодження новому члену сім’ї, поколачивая або пощипуючи його. Коли молодший підростає, то помститься за знущання в дитинстві. Агресія може досягати небачених масштабів, якщо батьки не будуть проявляти пильність і не постараються забезпечити обох дітей один від одного.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Ревнощі

Ще одна проблема – це ревнощі. Виникає на підставі того, що до появи новонародженого дитина була головним в сім’ї, йому приділяли увагу, опікали, балували. Але в родині з’явився братик чи сестричка, яким тепер присвячують більшу частину часу.

У відповідь на таку поведінку малюк буде залучати до себе увагу відомими йому способами: істериками, пустощами, пустощами, неслухняністю. Головне в такій ситуації – залишатися спокійною і не зриватися на старшого крихту. Пройде така поведінка малюка до 5 років, коли він буде намагатися показати батькам свою перевагу: слухняність, відповідальне ставлення до дорученої справи, турбота про молодшого, і все для того, щоб його любили більше.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Відбирання іграшок

Життя двох малюків – це постійне замах на одного простір іншого, порушення його особистісних психологічних кордонів. Тому, аж до молодшого шкільного віку, крихти будуть забирати іграшки, намагаючись заволодіти сподобалася річчю. Рішення проблеми одне – купувати однакові речі, іграшки та книжки малюкам, щоб у кожного була своя власна».

Дисципліна

Поведінку малюків-погодок часто нагадує «інь-янь», коли один веде себе чудово, а інший бавиться і не слухається. Але в ряді ситуацій діти об’єднуються, бо разом відчувають перевагу над батьками. У такому випадку потрібно розвести крихт по кімнатах і залишити на 3-10 хвилин для обдумування своєї поведінки, але не довше, щоб не викликати агресії.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Суперництво

Найважливіше завдання при вихованні погодок – це вміння прищепити дітям любов один до одного, почуття братерства, взаємодопомоги, підтримки.

Коли в сім’ї двоє маленьких дітей, досягти цього складно, адже кожен малюк намагається зайняти своє «місце під сонцем», і бути кращим для мами і тата. Крихти прагнуть перевершити один одного у всьому, можуть перебивати, не слухати, намагатися перекричати, хвалитися, сперечатися. А якщо що-то в одного явно виходить гірше, то він буде відмовлятися виконувати: прибирати іграшки, складати пірамідку або будувати замок. І чим більше батьки намагаються змусити малюка виконувати не полюбилося завдання, тим більше негативу з’являється. Важливо в такому випадку ніколи не порівнювати дітей між собою, відзначати досягнення кожного і хвалити.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Як впоратися з дітьми-погодками

Часом мамам і татам здається, що впоратися з двома маленькими дітьми практично неможливо, однак все набагато простіше, якщо заздалегідь продумати техніку поведінки кожного з батьків, вибрати оптимальний режим дня малюків, підготувати старшого дитя до появи новонародженого і не відмовлятися від допомоги бабусь, сестер і навіть нянь.

Режим дня

З перших днів появи другого крихти потрібно обов’язково створити режим дня для кожного, ввести чіткі вимоги і слідувати їм:

 • постаратися старшого малюка пересилити в свою кімнату, щоб він спокійно спав вночі;
 • у перші місяці новонароджений, в основному, спить і їсть, тому потрібно слідувати графіку дня старшого дитини, адже годувати дитину можна і на вулиці, та й спати на свіжому повітрі він буде з задоволенням;
 • коли молодший переходить на 2-3 сну в день – поєднати один сон з відпочинком старшого, щоб мати можливість відпочити кілька годин в тиші;
 • молодшому 6-7 місяців, і він сидить – тепер годувати дітей можна також разом;
 • після року режим нічного, денного сну, годування, прогулянок та купання дітей можна поєднати для зручності батьків.

Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

Техніка для мами

Для мами дуже важливо, при вихованні погодок, виробити техніку поведінки:

 • Дотримання режиму дня.
 • Рівне ставлення і увага до кожного члена родини.
 • Привчання старшого доглядати за молодшим членом.
 • Справи, які потрібно виконувати сидячи, робити, коли діти сплять, інші – коли сплять. Всі домашні справи робити разом з дітьми, привчаючи їх до порядку.
 • Не задаровувати дітей іграшками, набувати завжди однакові і вчити малюків цінувати речі. Привчати крихт гратися разом.
 • Відправляти малюків на гуртки, розвивалки і в сад.
 • Підготовка первістка

  Ще під час вагітності мама повинна розповідати майбутнього старшому братові або сестрі про появу нового члена сім’ї. При цьому обов’язково говорити крихті, що його будуть любити, балувати і приділяти увагу. На допомогу прийде арт-терапія на животі мами, коли малюк малює послання майбутньому родичу. На свята крихта може готувати вироби або малюнки, які після подарує новонародженому.

  Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

  Рівне увагу

  При вихованні погодок потрібно не тільки однакову виділяти час на спілкування з кожним, але і ніколи не порівнювати малюків, помічати і хвалити за успіхи, виховувати гордість один за одного.

  Мамин помічник

  Старший малюк вже з рочки може бути маминим помічником і допомагати доглядати за новонародженим, наприклад, принести пляшку, соску або подати памперс. При цьому, коли мама годує немовля, старший нехай погодує ляльку, і отримає за це похвалу. З часом можна довірити годування крихти старшому, під пильним контролем мами.

  Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

  Особливий підхід до дітей

  Дві дитини – це дві різні особистості, зі своїм характером, вимогами і настроями. Тому потрібно вибрати особисту зону для кожного, починаючи з ліжка, іграшок і місця для ігор, скриньки з речами, щоб малята почували себе особливими, мали особисті інтереси, дорогі серцю дрібниці.

  Допомога нянь і бабусь

  Не варто формувати у дітей монопривязанность до мами, краще частіше залучати до виховання не тільки батька, але і бабусь, дідусів, інших родичів. По можливості скористатися послугами нянь, щоб мама мала можливість повноцінно відпочити хоча б кілька годин на день.

  Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

  Відвідування поліклініки, держ. установ і іншого з дітьми-погодками

  Справлятися із завданням відвідування поліклінік, банків або державних установ дуже просто, якщо виконати ряд простих дій:

 • Одразу придбати коляску для двійнят. Винести дитячий транспорт на перший поверх заздалегідь.
 • Підготувати з вечора речі для кожного члена сім’ї, в тому числі і себе. Вибирати, для зручності, речі на кнопках або липучках.
 • Перед збором всіх погодувати, посадити на горщики (одягнути підгузники).
 • Одягнутися батькам.
 • Одягнути дітей по черзі: спочатку всім майки, светри, потім колготки, штани, слідом верхній одяг.
 • Діти погодки: як впоратися з виховання, поради педіатрів

  Як впоратися з вихованням однієї?

  Якщо родичі і близькі далеко, і можуть допомагати вкрай рідко, не потрібно впадати у відчай, а взяти на озброєння поради:

  • переглянути сімейний бюджет, можливо, є стаття витрат, яку можна скоротити, а натомість хоча б раз в тиждень запрошувати няню;
  • якщо немає можливості найняти тимчасову помічницю, заздалегідь продумати, яка побутова техніка може полегшити догляд, наприклад, посудомийна, пральна машина, і попросити такий подарунок замість непотрібних сорочечок і сосок;
  • залучати чоловіка після роботи до прогулянок з дітьми, а мамі в цей час відпочити або переробити всю накопичену гору справ.

  Помилки у вихованні погодок

  Новоспечені батьки іноді здійснюють ряд помилок, які впливають на розвиток дітей в майбутньому:

 • Виховують дітей за аналогією з близнюками, однак розвиток дітей навіть у 2 і 3 роки знаходиться на різному рівні.
 • Віддають малюків в одну групу або клас, що спричиняє розвиток сильної конкуренції між крихтами.
 • Порівнюють дітей, звеличуючи одного над іншим.
 • Моя довідка - Корисні поради