Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Молоді мами дивуються, чому з дитиною не можна гуляти на вулиці після щеплення, якщо малюк веселий і не відчуває нездужання. У медиків з цього питання думки розходяться. Одні категорично забороняють прогулянки, інші вважають, що свіже повітря допомагає дитині швидше відновитися після вакцинації.

Що відбувається при вакцинації?

Метою будь-якого щеплення є підвищення імунітету дитини, посилення захисних сил організму. У вакцині міститься штамб вірусу, він потрапляє в кровотік, відбувається примусове зараження малюка. Активізуються імунні клітини, вони починають продукувати антитіла. У перші дні після введення вакцини самопочуття дитини може погіршитися через життєдіяльності вірусів:

 • пропадає апетит;
 • малюка нудить;
 • зростає температура.

До цих симптомів нездужання можна додати ослаблений вірусами імунітет. Все в комплексі підвищує ризик проникнення інфекції в організм дитини. Саме тому малюкові після щеплення небажано відвідувати людні місця. Цю рекомендацію медиків потрібно брати до уваги.

Графік щеплень

Затверджено загальний графік дитячих щеплень. Він поширюється на дітей з народження і до досягнення ними 14 років.

Захворювання Вакцина Вік
Гепатит B Від гепатиту 1 місяць
6 місяців
Туберкульоз БЦЖ У перші дні В пологовому будинку
Перед школою
Ближче до закінчення школи
Коклюш АКДП 3 місяці
Правець Подальший графік щеплень АКДС залежить від типу вакцини
Дифтерит
Поліомієліт Від поліомієліту 3 місяці
4 місяці
6 місяців
Кір Комплексна 12 місяців
Краснуха
Паротит

Правила, які необхідно дотримувати після вакцинації

Кишечник відповідає за імунітет. Малюкові потрібно зменшити обсяг прийому їжі протягом 2 діб (включаючи день щеплення). Батьки повинні спокійно ставитися до погіршення апетиту. Не можна примушувати його їсти силою.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

У перші дні малюка годують рідкою їжею. Краще якщо у неї не буде яскраво вираженого смаку.

Продукти-алергени з раціону дитини виключають повністю. Якщо він на грудному вигодовуванні, то і мама повинна від них відмовитися.

За 2-3 дні до щеплення дитині перестають давати вітамін D. Це обмеження діє ще 5 діб після вакцинації. Ця міра зменшує ймовірність алергічних реакцій. Щоб в організмі дитини не порушився баланс кальцію, йому, за рекомендацією лікаря, в ці дні дають глюконат кальцію.

Перелік правил, яких потрібно дотримуватися після щеплення:

 • не купати в цей день;
 • одягати малюка по погоді, щоб він не пітнів;
 • не відвідувати під час прогулянки людні місця протягом 3 діб;
 • виключити контакти з хворими людьми.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Скільки необхідно утримуватися від прогулянок на свіжому повітрі

Після щеплення самопочуття малюка визначається якістю вакцини, станом його здоров’я, умовами введення препарату. Зазвичай лікар дає батькам точні рекомендації про те, на який день прогулянки можна. У будь-якому випадку обмеження діє не більше 3 діб.

Коли дитині після щеплення не можна йти на вулицю

За дитиною необхідно спостерігати, будь-які відхилення у поведінці можуть говорити про ускладнення після щеплення. Прогулянку необхідно відкласти в наступних випадках:

 • піднялася температура, на градуснику більше ніж 37,5 °С;
 • малюк вередує, не грає, швидко втомлюється;
 • апетит відсутній;
 • кінцівки холодні;
 • збільшені лімфовузли;
 • на ділянці тіла, куди вводили щеплення, є ущільнення, почервоніння або з’явилися висипання.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Після щеплення АКДП

Протягом 3 діб після введення вакцини всі захисні сили малюка спрямовані на боротьбу з новим штамом вірусу, тому можуть не впоратися з додатковою інфекцією, підхопленою дитиною під час прогулянки. У більшості мам після щеплення виникає непереборне бажання укутати дитини, надіти на нього як можна більше теплого одягу. Це не захищає його від бактерій і вірусів.

Він перегрівається, потіє, у нього зростає температура. Це після щеплення АКДП може стати причиною ускладнення.

Влітку в теплу безвітряну погоду гуляти в безлюдних місцях не небезпечно. Комфортна для прогулянки температура повітря 20-22 °C. В мороз, вітер, дощ краще утриматися від відвідування вулиці. Після АКДП не можна 3 дні гуляти навіть при незначному підвищенні температури тіла.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Від гепатиту

Якщо дитина здорова, то щеплення від гепатиту не повинна призводити до різкого підвищення температури. Хороше самопочуття дитини в день щеплення від гепатиту дозволяє гуляти в звичайному режимі. На купання також немає обмежень.

Від поліомієліту

Введення в організм поліомієлітної вакцини не супроводжується підвищенням температури. Дитини після щеплення від поліомієліту можна без побоювання виводити на прогулянку починаючи з першого дня.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Від краснухи, свинки і кору

Водні процедури, прогулянки можна з першого дня. Ускладнення можливі, але їх ознаки можуть з’явитися тільки через 2 тижні. При погіршенні самопочуття малюка необхідно показати лікареві.

Від грипу

Період виникнення ускладнень триває 72 години (3 доби). Після щеплення від грипу варто виконувати рекомендації:

 • 2-3 дні захищати від активних ігор, фізичних вправ;
 • відкласти на 2 дні купання;
 • гуляти можна.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

БЦЖ

Цю щеплення здоровим дітям роблять у пологовому будинку. Область введення — ліве плече. Заборона на водні процедури діє 1 день. Починаючи з 2 дня після щеплення купання дозволено. Не можна надавати механічний вплив на місце уколу, вода не викликає негативних реакцій.

Манту

Це не щеплення, а проба, її результат перевіряють через кілька днів. Поки медики не оцінили реакцію організму малюка на вакцину, мочити місце введення ліків можна, а значить, купання в цей період заборонено.

«Діаскінтесту»

Пробу роблять для виявлення туберкульозу. «Діаскінтесту» не супроводжується високою температурою. Прогулянки не входять в перелік обмежень, гуляти дитині можна з дня вакцинації.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

«Пентаксим»

Цей вид вакцинації не виключає побічних явищ. Їх ймовірність збільшується при ревакцинациях, так як в організмі малюка кількість антитіл з кожним разом збільшується. За статистикою, найчастіше температура підвищується після 4-ї ревакцинації.

Утримуватися від прогулянок потрібно добу. Якщо за цей час значного зростання температури не спостерігається, прогулянки можна відновити. Бажано на вулиці перебувати в гарну погоду без дощу, вітру, снігу.

«Превенар»

Гуляти можна, але не допускати спілкування з іншими дітьми. Для малюка будь-який контакт з людиною, носієм пневмококової інфекції, небезпечний. Купати після щеплення «Превенар» не можна добу.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Можна гуляти після щеплення у спеку?

Якщо жарко на вулиці, то і в квартирі температура повітря зростає. При відсутності кондиціонера в приміщенні буває менш комфортно, ніж на вулиці. У цьому випадку прогулянка принесе користь, її тривалість не повинна перевищувати 1-1,5 години. Гуляти з дитиною необхідно в тіні дерев або будівель.

Як одягати дитину для прогулянок

Одяг, підібраний по погоді, допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла. У спеку вона знижує ризик перегріву, в мороз не допускає переохолодження. Щеплений малюк не повинен пітніти під час прогулянки, тому не можна надягати на нього багато теплих речей.

Чому після щеплення не можна гуляти на вулиці з дитиною і на який день можна

Можливі ускладнення після щеплень

Негативні наслідки вакцинації виражаються по-різному. Вони можуть проявлятися набряками, шкірними висипаннями, іншими алергічними проявами. Вакцина може викликати сильну лихоманку, різке підвищення температури тіла.

У деяких дітей в перші 24 години після введення вакцини виникають судоми. Якщо малюк схильний до ускладнень такого характеру, то від прогулянок потрібно на кілька днів відмовитися.

Як слід себе вести при появі побічних реакцій

Поки температура тримається в межах 38 °С, жарознижуючі ліки дитині не дають. Якщо вона продовжує зростати, збити її допоможуть препарати:

 • «Ібупрофен»;
 • «Парацетамол»;
 • ректальні свічки «Тайленол» або «Панадол».

При симптомах алергії малюку можна дати препарати «Зіртек», «Фенистил». Після вакцинації не рекомендують до застосування антигістамінні засоби, що викликають сухість слизових тканин («Тавегіл», «Супрастин»). Добу після вакцинації за малюком спостерігають. Через 24 години годинна прогулянка у відокремленому місці принесе тільки користь, якщо за цей час негативних реакцій з боку дитячого організму не послідувало.

Моя довідка - Корисні поради