Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

Формується нервова система новонародженого, це частково пояснює, чому немовлята часто посміхаються уві сні. Міміка відбиває ті враження, що він пережив під час неспання. Сон немовляти, його поведінка під час відпочинку відображають його емоційний і фізичний стан.

Особливості сну малюків

Сон новонародженого захищає його психіку від безлічі незнайомих звуків, відчуттів у вигляді тактильних контактів, запахів. Дитині доводиться звикати до всього. Тривалість спокою в кожної дитини індивідуальна, але в середньому вона становить 22 години на добу. Немовлята сплять по 5-6 годин, прокидаються на час годування. Періоди неспання нетривалі. Вони не перевищують 40-50 хвилин. За цей час мама встигає погодувати немовля і провести гігієнічні процедури.

Перші 1,5 місяці для новонароджених немає поняття день, ніч. Формують це поняття батьки. З часом тривалість денного сну скорочується:

 • в 4 місяці дитина спить вдень від 3 до 4 разів;
 • в 6 місяців до 3 разів;
 • в 1,5 року всього 1 раз.

Причини посмішки під час сну новонародженого

У молодих мам і тат заклопотаність викликають будь-які прояви з боку дитини. Посмішка під час сну може викликати занепокоєння. Більшість батьків вважають, що у немовлят не буває сновидінь. Тому вони не співвідносять посмішку дитини з позитивними емоціями.

Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

Фази сну у немовлят

Період спокою грудничка це чергування фаз: глибокої (ортодоксальної) і швидку (парадоксальну). Велика частина стану спокою немовляти швидкий сон. Це є поясненням того, що сплять немовлята дуже чуйно.

Під час швидкої фази вони реагують на події, що відбуваються навколо них в цей проміжок часу. Про те, що спокій поверхневий, свідчать емоції немовляти:

 • сміх;
 • плач;
 • посмішки;
 • кректання;
 • руху рук і ніг.

Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

За цим проявам можна судити про стан дитини (фізичний, психологічний). Сміх — ознака позитивних емоцій, плач і кректання — наявність проблем. Можливо, є відхилення в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, якщо дитина плаче уві сні. Кректання — частий ознака глистової інвазії.

Парадоксальна фаза сприяє розвитку мозку. Завдяки сновидінь дитина переосмислює і закріплює нову інформацію. Ортодоксальна фаза складається з 4 стадій: дрімота, засипання, глибокий і дуже глибокий сон. Триває вона близько півгодини, але за цей час сили немовляти відновлюються.

Вік (місяць) % швидкої фази
Від 0 до 1 Від 70 до 75
Від 2 до 3 Від 45 до 50
Від 3 до 5 Від 37 до 40
Від 6 до 12 Від 35 до 40

Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

Робота мозку під час відпочинку малюка

Під час відпочинку (денного, нічного) мозок усувається від впливу зовнішніх факторів. Під час спокою його функції спрямовані на регулювання роботи внутрішніх органів, систем. Дитячий організм синтезує гормон росту саме під час спокою.

Різні теорії про усмішку новонароджених

Перші посмішки дитини змушують серце матері завмирати від блаженства. Вони більше схожі на легкі гримаси. У перші дні життя посмішка це рефлекторний відповідь м’язів на вплив зовнішніх подразників. В однаковій мірі її можуть викликати як протяг, так і почуття ситості.

Посмішку немовляти в перші дні після появи на світло називають ендогенної. Вона частіше з’являється в період відпочинку, коли дитина знаходиться у стані спокою. У міру його дорослішання ендогенна посмішка трансформується в розсіяну. Вона з’являється на обличчі безсонного малюка, коли він бачить обличчя матері, батька.

Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

Вибіркові розцвітають посмішки на личках малюків з 6-8-го тижня. Вони з’являються усвідомлено, служать реакцією на прояв ласки, уваги з боку мами, тата, бабусі. Дитина з часом починає розуміти, що його посмішка дозволяє отримати додаткову порцію ласки і активно цим користується.

Створення сприятливих умов для сну

Комфортні умови для відпочинку дозволяють частіше бачити посмішку на вустах сплячого немовляти. Для їх створення батькам доведеться докласти певні зусилля:

 • Поступово привчати малюка до режиму. Після пологів у новонароджених відсутній поняття дні і ночі. Батьки повинні допомогти дитині сформувати орієнтацію у часі. Вдень їм потрібно примусово чергувати періоди відпочинку і неспання, вночі створювати комфортні умови для тривалого періоду спокою.
 • Мама повинна обмежувати активність немовляти, щоб він швидше занурювався в область сновидінь.
 • Укладаючи малюка в певний час, батьки налаштовують біологічний годинник дитини, це допомагає йому швидко засинати.
 • На якість і тривалість стану спокою впливає мікроклімат в приміщенні. Оптимальна температура повітря від 20 до 23 °C, вологість не менше 55%.
 • Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

  Думка фахівців

  Медики по-різному ставляться до сміху та посмішок немовлят під час нічного і денного відпочинку. Одні вважають це нормою, інші не виключають ймовірність патологій.

  Доктор Комаровський

  Популярний доктор вважає, що посмішка сплячого немовляти це нормально. Вона лише свідчить про позитивні емоції, які переживає дитина.

  Частий сміх під час спокою, на його думку, говорить про відсутність у дитини режиму дня.

  До причинами дитячого сміху під час сну доктор Комаровський відносить стреси, викликані певними обставинами:

  • частою зміною обстановки;
  • спілкуванням з незнайомими людьми;
  • відвідування місць з великим скупченням людей.

  Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

  Перегляд мультфільмів перед сном теж може стати причиною емоційної поведінки дитини.

  Телеведуча Малишева

  Олена Малишева пропонує проводити обстеження дитини, якщо він сміється в період спокою. На її думку, яскравий прояв емоцій може бути эпилептоидным припадком. В її телепередачі наведено приклади, де частий сміх був викликаний гамартомой — доброякісним новоутворенням у головному мозку.

  Безсумнівним приводом для занепокоєння є сміх, який супроводжується іншими неприємними проявами, до них відносять:

  • закочування очей;
  • м’язові судоми;
  • відсутність активності в період неспання;
  • абсолютна відсутність інтересу до навколишньої дійсності.

  Чому немовлята посміхаються у сні: причиныи коли варто звернутися до лікаря

  Щоб виявити проблему, проводять обстеження малюка, роблять МРТ головного мозку. Результат діагностики виключає або підтверджує наявність патології.

  Коли слід насторожитися?

  Діти дуже вразливі часто сміються, це у батьків викликає побоювання. Вони не марні. Підвищена емоційність може бути ознакою неврологічних патологій. Сміх дитини може змінюватися плачем. У батьків немає приводів для занепокоєння, якщо малюк під час неспання відчуває себе добре, активно смокче груди, в міру рухливий. Розвіяти будь-які сумніви допоможе консультація фахівця.

  Моя довідка - Корисні поради