Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Причин, чому дитина може вередувати, багато. В кожному випадку необхідно розібратися з проблемою, щоб уникнути важких наслідків в поведінковому, психологічному і фізичному розвитку. До несприятливих факторів, які можуть призвести до примх, відносять неправильне виховання, проблеми зі здоров’ям, поганий клімат в сім’ї, а також вікові зміни.

Чому дитина вередує

Поява дитини в сім’ї — це велика радість. У батьків з’являються нові клопоти і нові обов’язки. Якщо дитина вередує і плаче, то стан і зовсім вибиває батьків з колії. Перші місяці після народження плачі в більшості випадків викликані недосконалістю нервової і травної системи. До трьох місяців безпричинні плачі проходять, а батьки вже розпізнають причину.

Капризи у вечірній і нічний час

Коли дитина не може заснути ввечері, а батьки точно знають, що він ситий, не турбують гази, то причина пов’язана з перезбудженням. Грудничок доходить до істерики і засинає тільки ближче до півночі. Можливо, вдень багато гуляли, була зустріч з новими людьми. Вдосталь накричавшись, дитина засинає. Деяких дітей потрібно покачати на руках.

Причини примх і методи боротьби з ними

Якщо причина капризів пов’язана з хворобою, то необхідно викликати лікаря додому. Він призначить правильне лікування. Самостійно ніякі ліки давати не можна. В іншому причина легко усувається. Потрібно або змінити мокру пелюшку, нагодувати молоком, покласти спати або дати попити.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Фізіологічний дисбаланс

У дитячому віці дитина ще не може пояснити свої бажання і не до кінця усвідомлює свої відчуття. В результаті відбувається фізіологічний дисбаланс. Малюк починає плакати, вередувати з-за голоду, спраги, хвороби, поганого сну.

Неправильний режим сну

Відсутність постійного режиму стає причиною порушень в поведінці дитини. Тому батькам варто внести корективи в розпорядок дня:

 • Новонароджена дитина спить до 18 годин у добу. Тривалість денного та нічного сну не перевищує 3-4 годин. Час неспання не повинно перевищувати двох годин. Якщо згаяти цей час, то маля буде важко укласти спати. Під час нічних пробуджень не потрібно включати світло, грати або довго розмовляти з немовлям.
 • До трьом місяцям тривалість сну зменшується до 14-15 годин. Вдень малюк повинен укладатися спати два рази. Якщо він не спить вдень, або тривалість сну не більше 35 хвилин, потрібно звернутися за консультацією до лікаря.
 • Якщо малюк спить мало вночі, то причина може бути пов’язана з сухим повітрям в кімнаті, незручним одягом, яскравими денними емоціями. Погано спати дитина може з-за простуди, прорізування зубів.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Коли дитина хоче спати, він позіхає і тре кулачками очі. Якщо батьки помітили, що дитина хоче спати, але не засинає, потрібно йому допомогти. Можна зробити масаж, заколисати на ручках, заспівати колискову пісню.

Спрага

З самого народження дитині слід давати пити звичайну воду, особливо якщо він вигодовується сумішами. Якщо в кімнаті жарко і сухе повітря, то кількість рідини потрібно збільшити.

Голод

Зрозуміти, що малюк вередує з-за голоду, можна за такими ознаками:

 • плач з’являється відразу після годування;
 • примхи через невеликий проміжок часу після чергової порції молока;
 • денний сон став коротким;
 • з жадібністю приймається смоктати груди або пляшечку.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Якщо з’явилися інші ознаки, то причина може бути пов’язана з іншими чинниками.

Сімейний мікроклімат

На дитину негативно впливає погана атмосфера в сім’ї. Сварки та конфлікти між батьками призводять до істерик і поганому поводженню.

Батькам необхідно з’ясовувати стосунки, коли дитини нема в кімнаті. Виховувати його потрібно в любові, спокою, ніжності і розуміння.

Надмірна опіка і розпещеність

Не варто вже з самого дитячого віку виконувати всі за малюка. Слід надати йому можливість діяти в деяких ситуаціях самостійно. Зайва уважність, часті подарунки, бажання вберегти малюка від неприємностей негативно позначаються на його поведінкової сфері. Малюк звикає всього добиватися сльозами й істериками.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Вікові зміни

По мірі дорослішання дитини виділяють декілька кризових періодів. У кризові етапи відбуваються зміни в психологічному та фізіологічному стані. В цей час дитина багато вередує, бажає зробити все навпаки, наперекір батькам, хоче заявити про свою дорослості.

Медичні причини розладу сну

До медичних причин розлади сну у дітей відносять:

 • неврологічні захворювання (неврози, гіперактивність);
 • соматичні порушення (рахіт, патологія печінки або нирок).

У всіх цих випадках необхідна допомога фахівців. У більшості випадків не обходиться без застосування ліків.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Інші причини

Завдання батьків якомога раніше уточнити причину примх і плачу немовляти. Іноді стан свідчить про захворювання. В останньому випадку з’являються й інші симптоми (висип на тілі, підвищення температури, кашель, зміна стільця).

Коліки у новонародженого

Скупчення газів у кишечнику супроводжується різким, неприємним болем, тому малюк починає плакати. Явище найбільше турбує перші місяці життя. Додатковими симптомами є:

 • дитина тужиться;
 • смикає ніжками і підштовхує їх до животика;
 • пальчики стискає в кулак;
 • червоніє.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то коліки часто з’являються з-за продуктів, які з’їла мама. Годувальниці слід суворо стежити за своїм раціоном харчування і не вживати в їжу заборонені продукти.

Плач після щеплення

У багатьох дітей після щеплення змінюється поведінка і погіршується стан. Після щеплення від гепатиту У дитина відчуває нездужання, крутиться і болить голова, його може нудити, підвищується температура тіла, і відбувається розлад травлення. Сам похід в лікарню і укол є стресом для малюка. У відповідь на всі ці явища малюк стає примхливим, кричить і плаче, погано спить і їсть. Тому лікарі рекомендують давати в перші дні після щеплення жарознижуючі, протизапальні, знеболюючі засоби.

Після щеплення АКДП піднімається температура тіла, порушується робота травних органів, може з’явитися кашель і нежить. Нерідко розвиток алергічних проявів.

Дитині в день щеплення потрібно дати засіб від жару і болю, а також від алергії. У ці дні рекомендовано якомога частіше прикладати малюка до грудей. Щеплення БЦЖ супроводжується неприємними симптомами, на тлі яких малюк стає примхливим і плаксивою. Порушується сон, і пропадає апетит.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

У дні щеплень потрібно якомога більше уваги приділяти дитині. Маленькі діти не розуміють причину свого поганого самопочуття, тому завдання батьків дати ліки і забезпечити спокійну атмосферу.

Зміна погоди

Фахівці стверджують, що погодні явища негативно впливають на стан деяких дітей вже з народження. Погано впливає:

 • різка зміна температурного режиму;
 • підвищення атмосферного тиску;
 • вітер;
 • підвищена вологість повітря;
 • магнітні бурі.

Найбільше схильні до впливу погоди діти, народжені раніше терміну, нещодавно перенесли хірургічне втручання, а також ті, у яких є проблеми з роботою внутрішніх органів.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

За кілька днів до зміни погоди малюк змінюється в поведінці. Він може цілий день вередувати, порушується сон, знижується апетит. Батькам слід повідомити про це лікаря. В якості профілактики може бути призначений масаж, фізіотерапевтичні процедури, голковколювання, ЛФК.

Як проявляються капризи в залежності від віку?

Батькам важливо враховувати в процесі виховання вікові зміни і кризові етапи. Тільки в цьому випадку можна уникнути конфліктів з дитиною і не допустити появи примх.

Грудні діти

Діти до року потребують особливої уваги. Капризи і плач можуть свідчити про дискомфорт і хвороби, тому без уваги залишати поведінку не можна. Чому в 1 місяць діти вередують? Місячна дитина вередує і плаче з причини голоду, підвищення температури, мокрого памперса. Як тільки дискомфорт усувається, малюк стає спокійним і веселим. В 2 місяці малюк плаче за дискомфорту (мокрий підгузник, незручний одяг, жарке повітря, зміна погоди), брак уваги і спілкування, від втоми чи болю.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Всі перераховані причини можуть стати приводом появи занепокоєння в поведінці 4 і 5-місячного малюка. Додатковим фактором виступає прорізування зубів. В 8 місяців дитина починає активно пізнавати навколишній світ. Поява нових людей, заборони, неправильний режим дня, мало уваги — все це негативно впливає на поведінкову сферу малюка.

Малюк вередує перед сном

Якщо двомісячний малюк періодично вередує перед сном, причини можуть бути пов’язані з яскравими емоціями і болем. Емоційна перевантаження. Не тільки негативні, але і позитивні емоції приводять в збудження нервову систему малюка. За дві години до сну слід виключити активні ігри, перегляд телевізора. Корисно малюка скупати у воді, послухати спокійну музику, почитати книжку. Ця ж причина може призвести до змін у поведінці дитини старше 6 місяців.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Неправильний режим дня. Малюка вже з 3 місяців слід привчити вставати і лягати спати в один і той же час. Привчання потрібно почати, так як ближче до 7 місяців зробити це буде важче. Батьки б’ють на сполох, коли малюк раптом різко став вередувати при закачуванні. Зазвичай таке буває з немовлятами у віці старше 10 місяців. Підросли малюки вже не потребують закачуванні перед сном, їх досить просто укласти в ліжечко.

Під час годування

Коли малюк під час годування плаче, ниє, стан може свідчити про захворювання (отит, стоматит, біль у горлі).

Якщо малюк плаче і вередує у грудях, можливо, не вистачає молока, сильний потік молока або неприємний присмак молока.

Капризи в один рік

В 1,5 року капризи і плач з’являються у відповідь на заборони і відмова. Батькам потрібно бути послідовними і постійними у своїх вимогах.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Два роки

Діти вже усвідомлюють, що можна, а що не можна. Їм легше пояснити причину заборони. У разі примх увагу дитини легко перемкнути на інший предмет або подію.

Криза трьох років

До трьох років соціальний коло спілкування розширюється. У цьому віці багато дітей віддають в дитячий сад. Конфлікти між однолітками та батьками нерідко стають причиною капризів і істерик.

Як заспокоїти немовля?

Як впоратися з примхами? Допоможуть наступні поради:

 • взяти на руки і притиснути до живота;
 • зробити масаж;
 • відволікти увагу дзвінким яскравим предметом, гучним голосом;
 • включити приємну мелодію;
 • допомагає зміна рук, наприклад, малюка можна віддати бабусі або татові;
 • відволікають іграшки, мобілі.

Чому дитина вередує: причини і що робити, поради психологів

Що робити, якщо дитина плаче? Допоможе прогулянка на вулиці. Як реагувати на погану поведінку дитини? Не можна у відповідь на капризи і плач підвищувати голос. Слід дотримуватися спокій і спробувати переключити увагу малюка.

Профілактика примхливого поведінки дітей

Як відучити дитину від примх? Психологи радять керуватися деякими правилами:

 • Не потрібно придушувати самостійність дитини і виконувати нескладні дії за нього (застібання куртки, прибирання іграшок).
 • Важливо контролювати свої емоції у відповідь на істерику малюка. Потрібно бути спокійним, витриманим, ні в якому разі не можна кричати у відповідь. Краще проігнорувати момент капризу, а потім спокійно пояснити поведінку.
 • Не слід у вихованні застосовувати тактику шантажу. Наприклад: «Якщо не прибереш іграшки, не підеш гуляти». Така поведінка провокує реакцію в старшому віці: «Якщо будеш лаяти за погані оцінки, не прийду додому».
 • Важливо бути послідовним і вірним обраній тактиці поведінки. Не можна сьогодні вирішувати проблему одним способом, а завтра іншим. Якщо було прийнято рішення в чомусь відмовити, значить, це має стати правилом.

Дорікати малюка в поганій поведінці не варто. Потрібно їй пояснити, що вчинок засмутив, але це не є приводом його не любити.

Коли необхідна допомога фахівця

Якщо дитина часто і без причин вередує, варто звернутися до фахівця. Проблеми починають вирішувати з відвідування педіатра і невролога. Весь час плакати і вередувати дитина може з-за захворювань внутрішніх органів, тому знадобиться допомога та інших вузьких фахівців.

Моя довідка - Корисні поради