Чи зобов’язана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Багато молоді батьки вважають, що достатньо народити дитину, і бабуся просто зобов’язана виховувати дитину, тоді як вони будуть продовжувати працювати або просто насолоджуватися життям. Існує чимало думок на цей рахунок, причому абсолютно різних. Щоб точно визначити, чи зобов’язана з онуками сидіти бабуся, слід уважно розібратися в перевагах і недоліках такого виховання.

Чи бабуся сидіти з онуками?

Незважаючи на думку молодих батьків, ні один закон не вимагає, щоб бабусі доглядали за онуками. Це повністю добровільна робота, яка не вважається обов’язком.

Фахівці радять молодій сім’ї відразу налаштовуватися на самостійне виховання малюка. Розраховувати на всебічну допомогу своїх батьків не варто — вони нічого не мають, і, отже, тільки їм вирішувати, наскільки активно брати участь у догляді за карапузом.

Позитивний вплив бабусь на дітей

Якщо вже вдалося вмовити жінку доглянути за дитиною, або вона проявила ініціативу і запропонувала свої послуги сама, позитивних сторін догляду за карапузом фахівці бачать чимало. Серед них:

  • малюк постійно знаходиться поруч з рідною людиною;
  • досвіду у старшої жінки значно більше, ніж у молодої мами;
  • бабуся опікується карапуза, оточує турботою і любов’ю.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Постійне перебування поряд з малюком дозволяє розвивати нові навички, сприяє прояву таланту, творчої особистості.

Основні проблеми

Незважаючи на численні позитивні сторони «бабусиної» виховання, регулярному її присутності є і ряд небажаних проявів. Молодим батькам слід відразу налаштуватися, що доведеться зіткнутися з деякими проблемами, з якими доведеться боротися досить тривалий час.

Надмірна опіка

Один з мінусів виховання карапуза жінкою — підвищена опіка. Проявляється вона у чому завгодно — малюкові не дозволяють допомагати батькам, самостійно приймати рішення, навіть прибирати іграшки. Передбачити наслідки такого виховання нескладно — з віком дитина виросте егоїстом, якому все дозволено. Він звикне, що поруч постійно є людина, яка візьме на себе частину обов’язків.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Постійне потурання дитячим капризам

Рідко хто з батьків не стикався з дитячими капризами. Зазвичай мама або тато намагаються їх не задовольняти, вважаючи, що це шкідливо у вихованні.

З жінкою все навпаки — вона не може відмовити дитині ні в чому, навіть якщо його бажання суперечать здоровому глузду.

Всього через кілька років у родині підросте деспот, який не буде помічати нікого навколо себе. Дитина буде чекати, що його примхи виконуються повністю, без обговорень і заборон.

Гроші та подарунки

Дорогі подарунки, великі суми грошей, якими забезпечують сучасні бабусі дітей, теж на користь не підуть. Потім буде дуже складно пояснити дитині, що немає коштів придбати яку-небудь іграшку або дорогий гаджет. Похід в магазин для батьків перетвориться на справжнє катування — малюк буде вимагати бажане з істериками, не слухаючи пояснення або обіцянки.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Модель виховання

До мінусів виховання малюка старшим поколінням також відносять старі методики. Життя не стоїть на місці, з кожним роком психологи рекомендують застосовувати різні способи впливу на дитину, які допоможуть йому адаптуватися в суспільстві.

Найчастіше бабусі не стежать за рекомендаціями фахівців, до виховання підходять, виходячи зі свого досвіду, який нерідко буває помилковим.

Краще не допускати подібних ситуацій — помітивши неправильні кроки, негайно вказати на помилку або спробувати спільними силами недолік виправити.

Критика батьків у присутності онука

Нерідко трапляється, що бабуся критикує батьків, не соромлячись присутності дитини. Категорично заборонено це робити, у свідомості малюка чітко сформується думка, що його тато і мама далекі від ідеалу, і слухати їх необов’язково.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Якщо негайно не виправити ситуацію, не попросити літню жінку більше не робити таких помилок, проблем з дитиною буде не уникнути. Може статися, що дозволяти малюк собі буде нітрохи не менше, аж до критики батьків або некрасивих висловлювань на їх адресу.

Кому довірити малюка: бабусі або няні?

Психологи рекомендують з народження карапуза визначитися, кому краще виховувати малюка. Краще розподілити обов’язки між бабусею і нянею — дитині буде комфортно по кілька годин проводити з різними людьми, які здатні навчити новим навичкам.

Самостійно вирішувати подібні проблеми не варто – краще спільно розподілити час між нянею, бабусею. Ще один варіант — попередньо відправитися до фахівця і скласти графік відповідно рекомендацій дитячого лікаря.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Як повинна вести себе бабуся з онуками?

Бабусі, яка вирішила присвятити своє життя малюкам, рекомендується відразу розібратися в особливостях та правилах виховання. Карапуз має відчувати себе потрібним, коханим, але надмірно опікати дитину не варто. Рішення він повинен вчитися самостійно, інакше у дорослому житті йому буде дуже важко.

Обов’язково виховувати в дитині любов до роботи. Починати з незначних занять — проводити спільну прибирання іграшок, миття посуду. Дякувати за роботу грошима або дорогими речами не варто, досить похвали.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Що робити, якщо бабуся лізе у виховання онука?

Молодим батькам, яким бабуся намагається нав’язати свою думку, краще заздалегідь налаштуватися на категоричну відмову слідувати вказівкам старшої жінки. Раз і назавжди краще визначитися з особливостями виховання і не ухилятися від рекомендованої фахівцями лінії поведінки.

Якщо бабуся продовжує упиратися і вказувати на помилки, рекомендується поговорити з нею, пояснити, що у дитини є батьки, яким краще знати, що потрібно їх дитині. Зазвичай розмови досить, щоб «цінні» вказівки старшого покоління припинилися.

Чи зобовязана бабуся сидіти з онуками: роль у вихованні, як повинна себе вести

Незважаючи на недоліки виховання малюка бабусею, багатьом батькам доводиться просити про нагляд за карапузом саме старше покоління. Головне — з перших днів пояснити, як правильно вести себе з дитиною, які помилки бажано не допускати, як своєчасно виправити деякі недоліки. Спільні зусилля неодмінно принесуть плоди — малюк навчиться бути самостійним, приймати важливі рішення без підказок.

Моя довідка - Корисні поради