Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Брязкальця, призначені для новонароджених, сприяють розвитку пізнавальних процесів, рухових навичок, світогляду. Перш ніж вибрати товар, слід переконатися в якості та надійності моделі. Іграшка не повинна включати дрібні, погано закріплені деталі, а в складі повинні бути тільки гіпоалергенні, не токсичні компоненти.

Оптимальний вік для знайомства з іграшкою

Перші три тижні після народження більшу частину часу дитина спить, і немає особливої необхідності в розважальних предметах. Але для розвитку корисно придбати 2-3 іграшки:

 • Спочатку погляд немовляти приваблюють яскраві, великі предмети. Тому перші два тижні над ліжечком можна повісити класичні іграшки. Відстань від очей до іграшки має 27 див.
 • Для дітей у віці до місяця купувати слід брязкальця, у яких є зручне кільце і ручка. Малюк тримає іграшку несвідомо, але реагує на яскраві кольори і звук.
 • Ближче до двох місяців варто вибрати іграшку, що шарудить, шелестить, видає звуки.
 • До кінця другого місяця життя дитина починає стежити за брязкальцем, яка у нього в руках. Він з захопленням трясе іграшку, слухає видаваний звук, пробує на смак.
 • У три місяці малюк намагається дотягнутися до цікавить предмета. У цей час слід прикупити нові брязкальця.
 • У п’ять місяців дитина самостійно може взяти улюблену іграшку.
 • У півроку малюк в кожній руці може тримати по іграшці або перекладати з однієї руки в іншу.

Перші тижні через недосконалість зорового апарату дитина бачить погано. Всі предмети, які знаходяться далі або ближче 26-30 см, виглядають, як мутна пляма, тому немає сенсу купувати багато іграшок в цей період.

У скільки приблизно місяців малюк починає тримати брязкальце? Ближче до тримісячного віку дитина починає активніше реагувати на іграшки, свідомо тримає і вивчає їх. Але трясе нею ще неусвідомлено, не розуміючи принцип дії.

Користь від брязкалець

Брязкальця сприяють розвитку пізнавальної сфери дитини:

 • Розвивається концентрація уваги.
 • Вдосконалюються розумові операції.
 • Розвиваються слухові вміння.
 • Поліпшується зоровий апарат.
 • Формується кольорове сприйняття.
 • Коли малюк тримає в руці іграшку, розвивається дрібна моторика.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Батькам якомога частіше слід розмовляти, грати з дитиною. Це сприяє активному розвитку малюка.

Як навчити малюка тримати брязкальце?

Для того щоб навчити малюка тримати брязкальце у руці, потрібно вибрати правильну модель. Підготовчий етап включає в себе ряд дій:

 • Спочатку обрану іграшку показують дитині, переміщаючи в різні боки на відстані 27 див. Поступово слід домогтися, щоб дитина стежив за іграшкою і повертав голову на звук.
 • Як тільки дитина зацікавиться іграшкою (почне стежити за нею, радісно стукати ніжками і махати ручками), приступають до розминці пальчиків. Корисним буде вправа на стискання і розтискання кулачка.
 • Потім іграшкою стосуються долоньки малюка.
 • З двох місяців вкладають кільце брязкальця в кулачок, і стискають пальчики.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Поступово малюк буде впевненіше стискати іграшку в руці і підносити її до особі для вивчення.

Різновиди іграшок

Всі види брязкалець відрізняються формою, кольором, видаються звуками, матеріалом, стійкістю до води. Важливо підбирати виріб у відповідності з віковими особливостями немовляти.

Класична брязкальце

Традиційна перша іграшка для малюків виглядає як фігурка з палицею-держателем. Найчастіше це кулька з намистинками всередині і довга ручка, за яку зручно триматися. Проста брязкальце підходить для немовлят перших місяців життя.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Брязкальце-підвіска

Виріб вішається над ліжечком або коляскою на рівні грудної клітини малюка, на відстані 25-30 см за допомогою спеціального кріпильного механізму. Деталі брязкальця повинні містити основні кольори, окремі предмети можуть рухатися й видавати звук, щоб зацікавити увагу. Коли малюк почне тягнутися до підвісці ручками (ближче до 3 місяців), її опускають нижче.

Брязкальця-розтяжки в коляску або ліжечко

Брязкальце розтягується на велику відстань. Її розтягують від бортика до бортика або закріплюють вздовж одного бортика. Можна над ліжечком і в колясці повісити різні моделі. Брязкальця складаються з різноколірних кульок, підвісок у вигляді різних фігурок тварин, фруктів, комах.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Текстильні брязкальця-шкарпетки, брязкальця-браслети

Брязкальця у вигляді браслетів розміщуються на зап’ясті або щиколотці дитини. Дозволено використання з народження. Відчувши предмет і почувши звук, дитина прагнутиме розглянути і помацати його. Розвиваються рухові вміння і гнучкість.

Як тільки дитині виповниться 3 місяці, можна вибрати брязкальця-шкарпетки. На них зображені мордочки тварин і прикріплені брязкальця, що видають звук. Виріб надівається на ніжки, як звичайні шкарпетки.

Брязкальця-шуршалки

Шелестять виробу добре розвивають дрібно моторику. Усередині іграшки міститься шарудить матеріал. Натискаючи і перебираючи в пальчиках предмет, народжує цікавий звук, який зацікавить малюка.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Брязкальця-головоломки

Малюкам старше 6 місяців стають цікаві більш складні брязкальця. Деталі головоломки рухаються, крутяться в різні сторони, світяться, видають звуки (гримлять, шарудять).

Брязкальця-прорізувачі

Для дітей старше 5 місяців пропонуються брязкальця, які одночасно виконують функцію прорізувача зубів. Частина виробу зроблена з гуми і заповнена охолоджуючим гелем. Пристрій допомагає полегшити неприємні симптоми, які виникають в момент прорізування зубів.

Слинго-брязкальця

Для батьків, які часто користуються слінгом, створені спеціальні підвісні іграшки. Вони легко фіксуються на перенесенні. Сидячи в слінгу, малюк грає і розвивається.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Основні виробники дитячих брязкалець

До популярним виробникам брязкалець відносять: Canpol Babies, Chicco, Heimess, «Світ Дитинства», Teddykompaniet, Stellar, Halilit, Tiny Love:

 • Модель «Бджілка» від Canpol Babies привертає увагу малюка. Розтяжку можна повісити на коляску або ліжечко з допомогою гачків. На резинці підвішені три фігури бджілки, а між ними знаходяться різнокольорові кульки. Фігурки перевертаються, видають звуки.
 • Брязкальце-прорізувач «Фруктовий мікс» від Chicco підходить дітям з трьох місяців. Виріб легкий, зручно тримати в руці. Три різнокольорові фігурки у вигляді фруктів, наповнені повітрям, висять на колечку. Іграшка розвиває моторику і допомагає впоратися з болем під час прорізування зубів.
 • Для дітей старше 3 місяців підходить брязкальце «Пірат» від відомої компанії Heimess. Кільце зручно розміщується в ручці малюка. По діаметру кільця пропущено шнурок, на який нанизані різні кольорові фігурки, включаючи веселого пірата. У пірата всі частини тіла рухливі. Виріб виконаний з дерева і покрита стійкою, безпечною фарбою на водній основі.
 • Дитині старше 6 місяців сподобається іграшка «Цукерка» від російського виробника «Світ Дитинства». Складається брязкальце з кольорових елементів з різною поверхнею, які при русі видають звуки. Виріб виконаний з високоякісного пластику.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Купувати іграшки слід лише в спеціалізованих магазинах, де продавець зможе пред’явити сертифікат якості товару.

Як правильно вибрати брязкальце?

Новонародженій дитині слід з особливою старанністю вибирати іграшки. До параметрів якості та надійності вироби відносять:

 • відсутність дрібних деталей, а також частин, які погано скріплені;
 • наявність сертифіката якості;
 • немає різкого, відразливого запаху;
 • не є ушкоджень;
 • кольори природні;
 • звуки приємні, чіткі;
 • вага до 100 р.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Матеріал повинен бути безпечним. Виріб може бути виконаний з пластику, силікону, дерева, тканини:

 • За пластиковими іграшками легко і просто доглядати. Їх можна мити після кожного використання.
 • Для іграшок-прорізувачів часто використовують силікон. Важливо стежити, щоб матеріал не пошкодився, і не витекла назовні вміст.
 • Натуральним і безпечним матеріалом вважається дерево. Але іграшки з нього важкі, і їх малюкові важко тримати в ручках. Крім цього, є ризик отримання травми, коли дитина ненавмисно стукне себе.
 • Брязкальця з тканини м’які і легкі, але вони вимагають частого прання.

Слідуючи цим рекомендаціям при купівлі товару, вдасться уникнути помилок. Для немовлят першого місяця життя краще вибирати моделі з тканини та пластику.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Купувати іграшку обов’язково потрібно з урахуванням віку немовляти:

 • Для новонароджених купують іграшки, що підвішуються до ліжечка, коляски. В цей час дитина спрямовує свій погляд вгору, де і буде висіти брязкальце. Дозволено використовувати перші тижні життя і браслети.
 • З трьох місяців малюк починає активніше цікавитися тим, що відбувається. Дитина намагається дотягнутися до предметів, які знаходяться навколо нього. Брязкальце розвиває хватальний рефлекс, дрібну моторику і сенсорику. Підходять більш складні брязкальця, що видають звук, можна купити брязкальця-шкарпетки.
 • До 6 місяців купують брязкальця, характеризуються ще великим набором функцій: прорізувачі, одночасно видають шум при трясці, головоломки, присоски, кільця.

Перед покупкою будь-якої моделі слід перевірити всі деталі, прослухати якість видаваного звуку. Оглядається виріб і на наявність дефектів.

Брязкальця для новонароджених: коли дитина починає реагувати і грати

Як зробити брязкальце для новонародженого самостійно?

Зробити будь-якої складності брязкальце можна своїми руками:

 • Для виготовлення першого варіанту потрібно наповнити невелику пластикову пляшку намистинками, крупами або кульками. Кришку щільно закривають.
 • Зробити брязкальце можливо з яєць від кіндер-шоколад. Всередину кожної клітинки засипають різний матеріал, який би створював звук. Потім клітинки склеюються між собою.
 • Неважко зробити розвиваючий кубик. Кожна сторона куба виконується з різних матеріалів, щоб поверхня була гладкою, шорсткою, шелестящей, з пряжі або тканини. Додатково додають кишеньки, квіточки, аплікації.
 • Для підвісної іграшки знадобиться киндеровское яйце, невеликий клаптик кольорової тканини, стрічка. З тканини вирізають дві деталі, що нагадують метелика. Деталі зшиваються, залишений отвір вставляють фольгу. Роблять дві овальні та круглі деталі. У зшиті круглі деталі вставляють клітинку кіндера, у якій намистини. Тулуб заповнюють клаптями тканини або синтепоном і пришивають до голови. Потім вишивають оченята, ротик, пришивають з стрічки вусики і деталь для підвішування.
 • Трохи складніше зробити браслет на ручку. Вимірюють обхват кисті малюка і додають ще 5 див. Вирізують з тканини дві деталі, по центру розміщують щільну стрічку і зшивають між собою. До країв пришивають липучку. Потім шиють об’ємну мордочку будь-якої тварини. Вирізують деталі, зшивають, наповнюють синтепоном, шелестящей тканиною і пришивають до браслету. Потім пришивають носик, очі, вусики, вуха.
 • Зробити іграшку можна з фетру, зв’язати гачком або спицями. Головне, щоб всі деталі були добре прикріплені і не викликали алергію у дитини. Давати дитині іграшку слід тільки під контролем дорослого.

  Моя довідка - Корисні поради