Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Деякі жінки скаржаться: при ГВ у них болить груди. Грудне вигодовування в сучасному світі — звичайне явище. Але часто виникають проблеми: матусь турбують хворобливі явища. Годування перетворюється в болісний процес. А адже проблеми можна і треба вирішувати. Для цього потрібно вивчити причини появи неприємних відчуттів.

Причини больових відчуттів в період годування груддю

Часто матуся скаржиться на те, що у неї болять груди. Але для проведення самодіагностики потрібно вивчити весь набір ознак. Тільки після цього з’являється можливість встановити справжню причину.

Природні причини

Часто груди болить з природних причин. Коли матуся тільки починає налагоджувати грудне вигодовування, можливі неприємні відчуття. Вони викликаються:

 • занадто інтенсивним надходженням молока;
 • ніжною шкірою сосків.

Для якнайшвидшої адаптації рекомендується прикладати малюка до грудей при перших ознаках неприємних відчуттів. У цьому випадку шкіра поступово грубіє, зайва кількість молока перестає турбувати. Через деякий час процес нормалізується, і больові відчуття зникнуть. Але на це може знадобитися кілька місяців.

Матуся повинна пам’ятати: не завжди грудне вигодовування починає приносити радість відразу.

Неправильний захоплення соска під час годування

Сосок під час годування повинен зайняти в ротику дитини анатомічно правильне положення. При цьому навколососковий гурток повністю захоплюється малятком. Тоді сам сосок розташовується біля кореня мови малюка. Після такого захоплення крихта витрачає мінімум зусиль на смоктання. Молочко надходить точно за призначенням. Сосок не травмується.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Як забезпечити правильне захоплення:

 • ліва груди береться правою рукою і соском проводиться по нижній губі малюка: він розкриває рот;
 • матуся стежить, щоб при захопленні одна грудна залоза виявилася у роті крихти повністю: навколососковий гурток повинен зникнути;
 • іноді потрібно великим і вказівним пальцями сплюснуть залозу, вкласти в ротик крихти і відпустити.

Важливо пам’ятати: причиною неправильного захоплення може виявитися дефект порожнини рота малюка. В цьому випадку потрібна консультація лікаря.

Травмування шкіри сосків

Ця неприємність супроводжує надмірно охайним матерям. Жінка миє залозу до і після кожного годування з милом. Для отримання додаткового ефекту матусі протирають шкіру сосків спиртовмісними розчинами.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Ці заходи абсолютно зайві: під час лактації виділяється спеціальна бактерицидна змазка. Вона ефективно захищає від розмноження мікробів.

В результаті неправильних дій ніжна шкіра навколососкових гуртків стоншується і травмується. Виникають хворобливі відчуття. Матусі описують відчуття: груди горить.

Але набагато небезпечніше те, що в ранки проникають бактерії. Відбувається інфікування, яке потребує лікування антибіотиками.

Молочниця

Причиною захворювання є проникнення грибка або стафілокока в ранки і мікроскопічні тріщини навколососкового гуртка. Молочниця вражає матусь:

 • зі зниженим імунітетом;
 • занадто часто миючих соски.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Починається захворювання легко розпізнати за характерним білому нальоту на сосках. Матуся скаржиться на те, що заліза сильно болить навіть у той час, коли вона не годує дитину. Потім відбувається інфікування дитини. У нього наліт з’являється спочатку в роті, а потім переходить на горло. Крихта відмовляється смоктати: йому боляче. Він починає втрачати вагу.

Виникає хвороблива ситуація: приходить молочко, а малютка його не висмоктує. Для запобігання важких ускладнень матусі необхідно регулярно зціджувати молоко. Лікування молочниці лікар призначає одночасно мамі і дитині.

Лактостаз

Причина стану — застою молока. Молочна залоза місцями:

 • ущільнюється;
 • змінює колір шкіри;
 • набрякає.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Лактостаз супроводжується болями при годуванні і підвищенням температури (у важких випадках). Це може статися при:

 • недостатньо активному смоктанні дитини;
 • відмову матусі в годуванні на вимогу.

Вирішити проблему допоможуть більш часте прикладання дитини до грудей, масування ущільнених ділянок. Лактостаз проходить через 3-4 дні. Але у важких випадках хворобливі відчуття турбують жінку тиждень.

Мастит

Це захворювання вражає внутрішню частину грудей. Причина — проникнення інфекції через ранки або тріщини сосків. Мастит відрізняється:

 • набряком тканин;
 • зміною кольору шкіри уражених ділянок на синій або багряно-червоний;
 • високою температурою;
 • лихоманкою (як при грипі);
 • біль в ураженій залозі;
 • гноєм у сцеженном молочку.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Якщо груди захворіла, інші симптоми відсутні, досить прикладати холод до запаленої частини і частіше давати цю груди дитині. У складних випадках потрібна антибактеріальна терапія. Її призначає лікар. Питання годівлі малюка груддю вирішується індивідуально. При гнійних виділеннях молочко давати малюкові забороняється. Рекомендується регулярно зціджувати молоко. Після лікування годування грудьми продовжується.

Вазоспазм

Це явище діагностується досить рідко. Його симптоми:

 • пульсуючий біль при годуванні або після;
 • побіління сосків після закінчення годування.

Причина вазоспазму — спазм дрібних судин в області соска. Причини стану:

 • значна різниця температур між ротиком немовляти і навколишнім середовищем;
 • після відпускання соска немовлям до нього не надходить кров: матусі стає дуже боляче.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

У ряді випадків полегшити стан допоможуть нескладні заходи. Потрібно створювати грудей постійну температуру. Слід утриматися від міцних напоїв (кави, чаю). Виконувати масаж.

Додаткові симптоми

Матуся повинна стежити за загальним станом організму. Біль в грудях — основний симптом, до нього, можливо, додаються ще деякі. Комплексний аналіз дозволить поставити точний діагноз. Своєчасне лікування позбавить від ускладнень.

Підвищення температури при годуванні грудьми

Якщо при годуванні піднімається температура, є привід пройти обстеження у лікаря. Сукупність ознак говорить про лактостазі, запальному процесі або застої молока. В даному випадку буде потрібно прийом медикаментів. Їх призначає лікар, він же вирішує питання про продовження вигодовування на період лікування.

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Принципи діагностики

При появі тривожних симптомів потрібно відвідати мамолога. Він проведе первинний огляд (пальпацію). На додаток потрібні аналізи:

 • крові;
 • сечі;
 • грудного молока.

За результатами лікар призначить лікування. Для позбавлення від запалення буде потрібно прийом медикаментів. Для загоєння ран — мазі і компреси. Відновити тургор тканин допоможе масаж, а грамотно підібрана дієта нормалізує обмін речовин. Мамолог вирішує питання про тимчасове припинення грудного вигодовування. Молочко необхідно зціджувати, але дитині давати забороняється. В цей час крихту переводять на харчування сумішами. Після лікування грудне вигодовування триває (через певний час).

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Як позбавитися від болю при грудному вигодовуванні?

Перед звільненням від болю в грудях слід поставити діагноз. Потім слід виконувати рекомендації лікаря.

Важливо пам’ятати: запобігти проблему простіше, ніж від неї позбавлятися. В цьому випадку допоможе розумна профілактика.

Що не можна робити?

При появі болю в грудях потрібно провести самодіагностику, а потім негайно звернутися до лікаря. Забороняється до консультації з мамологом:

 • припиняти грудне вигодовування назавжди (деякі захворювання легко проходять при прикладанні дитини до грудей);
 • прикладати зігріваючі або охолоджувальні компреси на груди (поки не поставлений діагноз, тип компресу визначити неможливо; зігріваючі викличуть прискорений розвиток хвороботворних бактерій);
 • приймати антибіотики, знеболюючі або гормональні засоби (допустимо прийняти жарознижуючий засіб за призначенням лікаря).

Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

Важливо розуміти: болі в грудях при вигодовуванні не можна лікувати самостійно. Чим швидше пройде захворювання, тим швидше налагодиться грудне вигодовування.

Можливі ускладнення і прогноз

Без лікування болю в грудях можливе ускладнення ситуації. Часто при залишенні ситуації без уваги виникають:

 • Бактерії проникнуть через ранки або тріщини всередину і розвинеться запалення. Для його лікування доведеться пропити курс антибіотиків. У складних випадках лікар призначить операцію.
 • Незалікована молочниця сосків викликає ураження рота і горла малятка. Лікування потрібно обом.
 • Вазоспазм буде приносити неприємні відчуття при годуванні.
 • При своєчасному зверненні до мамолога і грамотно проведеному лікуванні одужання наступає досить скоро. Після цього грудне вигодовування налагоджується.

  Болять груди при ГВ: причини, симптоми, способи діагностики та лікування

  Профілактичні заходи

  При грудному вигодовуванні рекомендується дотримуватися певних правил. Це допоможе запобігти появі болю в грудях. Що потрібно зробити в першу чергу:

  • налагодити режим годувань;
  • забезпечити правильний захоплення соска малюком;
  • дотримуватися раціональної гігієни грудей;
  • навчитися зціджувати надлишки молочка;
  • дотримуватися дієти для годуючих матусь;
  • дотримуватися режиму дня (не перевтомлюватися, вчасно спати і відпочивати);
  • правильно підібрати бюстгальтер.

  Грудне вигодовування — складна робота. Її слід виконувати грамотно, і тоді болі в грудях не будуть турбувати матусю. Годування почне приносити радість від близькості з малятком.

  Моя довідка - Корисні поради