Шахрайство в Однокласниках: що це і як не стати жертвою

Шахраї в Однокласниках з’явилися давно, і сьогодні їх в соціальній мережі, як і раніше, дуже багато. Використовуючи різні способи обману, вони виманюють у користувачів їх гроші або облікові дані, щоб отримати доступ до сторінки. Щоб не стати жертвою зловмисників, потрібно знати, які види шахрайства поширені в ОК, як убезпечити себе і кому поскаржитися при виявленні людей, які порушують правила сайту.

Види шахрайства в ОК

Точного списку шахраїв в Однокласниках не існує, тому що шахраї постійно змінюють сторінки, використовують нові імена і групи і продовжують застосовувати свої схеми обману.

Існує безліч різновидів афер, які використовують зловмисники в ОК. Найбільш відомими є:

  • Продаж дешевих товарів. На сайті зустрічаються сторінки шахраїв з продажу орхідей, одягу, парфумерії та інших речей. Розпізнати їх складно, але реально. По-перше, велика знижка та низькі ціни на якісні товари відразу ж повинні насторожити, тому що торгувати з відсутністю вигоди для себе не стане ні один продавець. По-друге, потрібно подивитися на офіційну назву компанії. Якщо його немає, а в найменуванні поміщені звичайні слова або фрази, наприклад, «одяг», це говорить про те, що сторінка з великою ймовірністю шахрайська. Не потрібно звертати увагу на відгуки – покупці можуть бути підставними. При замовленні товару з таких сторінок не варто здійснювати передоплату і висилати гроші на доставку.
  • Зловмисники просять номер телефону. Причин, за якими він їм потрібен і схем, як виманити заповітні цифри, дуже багато. Це може бути повідомлення про те, що сторінку потрібно підтвердити, вказавши телефон. Чи прийде повідомлення зі зламаного профілю знайомого з проханням повідомити свій номер, а потім цифри, що прийшли на нього в смс. Не варто вказувати цю інформацію. Після того, як злочинці отримають телефон та код з смс, користувач втратить доступ до своєї сторінки. Якщо повідомлення приходять від друга або родича, потрібно зв’язатися з ним (не в ОК, а іншим способом, наприклад, подзвонити) та дізнатися, чи це справді він.
  • Прохання поповнити рахунок або зайняти певну суму грошей. Повідомлення приходить зі сторінок знайомих, але це з великою ймовірністю не вони, а шахраї. Розпізнати зловмисника просто – можна задати питання, відповідь на який не зможе дати сторонній. Інший варіант – зателефонувати людині і уточнити, чи дійсно йому потрібна допомога.
  • Повідомлення про виграш призу. Таке повідомлення повинно насторожити, особливо якщо користувач не брав участь в лотереях чи розіграшах. Схема обману проста – аферисти просять перерахувати гроші за доставку або страховку винагороди. Не слід нічого відправляти – з великою ймовірністю це обман і ніякого призу немає. Якщо користувач дійсно брав участь в розіграші, інформацію про свою перемогу можна знайти на офіційній сторінці організатора конкурсу або лотереї.

Це далеко не всі види шахрайства в ОК, а тільки відомі. Способів обдурити людину дуже багато і їх стає все більше, тому що зловмисники винаходять нові дієві схеми.

Як не стати жертвою шахраїв

Щоб не стати жертвою шахраїв, потрібно дотримуватися такі нехитрі правила:

  1. Нікому не повідомляти свій пароль від облікового запису або код з смс-повідомлення, навіть якщо прохання прийшла від знайомого або технічної підтримки ОК.
  2. Заборонено повідомляти кому-небудь номер банківської картки, термін дії та код з трьох цифр на тильній стороні. Якщо ж це трапилося, потрібно зателефонувати в банк і попросити заблокувати карту, щоб з неї не були списані гроші.
  3. Не допускається переходити за підозрілими посиланнями або скачувати ігри і програми з незнайомих джерел. Під їх виглядом на комп’ютер може бути встановлене шкідливе ПЗ, яке викраде особисті дані користувача – дані банківських карт, облікові дані від профілів в соціальних мережах і на інших сайтах, фотографії і т. д.
Читайте також:
Переказ грошей в ОК друзям через телефон і комп'ютер

При дотриманні цих мінімальних правил ризик стати жертвою шахраїв істотно знижується.

Як боротися з шахраями

При виявленні шахраїв в Однокласниках потрібно поскаржитися модераторам. Якщо є докази, вони заблокують підозрілу сторінку або групу.

Якщо повідомлення приходять від знайомого, потрібно подзвонити йому, щоб припинити доступ зловмисника до сторінки близької людини.

Можна подзвонити в поліцію, але ймовірність того, що вона зможе залучити афериста до відповідальності, низька. Злочинці зазвичай вказують вигадані особисті дані, тому знайти їх дуже складно. Але така можливість є, тому, особливо якщо користувач все-таки став жертвою зловмисників, спробувати варто.

У соціальній мережі Однокласники діє багато шахраїв, виманюють у користувачів гроші та їхню особисту інформацію. Щоб не попастися на одну з злочинних схем, потрібно бути обережним і нікому не повідомляти свої облікові дані від ОК, відомості про банківські карти та інші персональні дані. При виявленні аферистів потрібно зв’язатися з модераторами сайту, щоб заблокувати сторінку людини або групи і зупинити їх незаконну діяльність.

Моя довідка - Корисні поради