Що таке Telegram: огляд основних фішок месенджера

У 2013 році стало відомо, що Павло Дуров випускає новий продукт — месенджер Telegram. За його словами, розробка почалася ще в 2011, а її причиною стало зростання тиску з боку ФСБ. Виникла необхідність в інструменті, захищеному від прослуховування і витоків даних, зокрема, для спілкування зі своїм братом Миколою.

В жовтні 2013 року Telegram з’явився в App Store. Всього за кілька тижнів після старту аудиторія склала понад 100 000 чоловік. Цьому посприяв гасло творців, під яким просувався месенджер: «Taking back our right to privacy» («Повернемо собі право на приватність»). Ідеї захищеності особистих даних користувачів і їх право на таємницю листування стали лейтмотивом Телеграм.

Що таке Telegram: огляд основних фішок месенджераПотужний гасло Телеграм

Це спрацювало — в 2014 році месенджер був визнаний найбільш активно розвивається європейським стартапом, а до початку 2016 року Telegram уже мав понад 100 млн користувачів. В кінці березня 2018 року було зафіксовано понад 200 млн активних користувачів, а щоденний приріст становить майже 600 тисяч осіб.

» Телегід рекомендує: читайте звернення команди Telegram, приурочене до досягнення історичного рубежу в 200 млн користувачів.

Ідеї, які просуває Павло Дуров і команда Телеграм, виявилися близькі величезній кількості людей по всьому світу. Але свою популярність месенджер заслужив не тільки ідеологією, але і відмінним технічним виконанням.

Що можна робити в Телеграм?

Повноцінно зрозуміти, що таке Телеграм, і чому він краще інших месенджерів, можна лише знаючи головні фішки додатки, у яких немає аналогів. Зокрема, мова про каналах, чатах і ботах.

У вересні 2015 року в Telegram з’явилися канали. По суті це групові чати, які працюють «в одну сторону» — писати повідомлення там може тільки адміністратор.

За час існування канали проробили величезний шлях від сумнівних «блогів» доморощених хакерів і даркнетчиков до повноцінних ЗМІ. Канали у Telegram знайдуться для кожного, хоч би якою темою ви не захоплювалися — їх тисячі!

» Телегід рекомендує: Детальніше про популярність різних категорій каналів читайте в нашому аналітичному матеріалі про тренди Telegram-спільноти.

До речі, список ваших спільнот закритий від контактів, як і список використовуваних ботів.

Наявність каналів, чатів і ботів дозволяє Телеграм виходити за рамки класичного кошти для листування. Ось тільки деякі з наших матеріалів, що розкривають особливості унікальних булочок додатка:

 • Як слухати музику в Телеграм: топ-3 способи: про формування плейлистів, доступних офлайн, і музичних ботах;
 • Телеграм як хмарне сховище: інструкція: про використання месенджера для зберігання своїх даних;
 • Некласичні способи використання Telegram: GIF-анімації: все про гифки — як знайти, поділитися і створити власноруч;
 • 8 основних чат-ботів Telegram: про різноманітних ботах, доступних прямо в діалоговому вікні;
 • Як підлаштувати Телеграм під себе: докладний матеріал про секрети персоналізації Телеграм.

Що таке Telegram: огляд основних фішок месенджераКрім звичної листування, Телеграм пропонує ще безліч крутих можливостей

Чому ж Телеграм так популярний?

7 основних причин успіху Телеграм:

 1. Алгоритм MTProto. Забезпечує безпеку, роблячи неможливим злом листування.
 2. Розподілена система серверів. Ті дані, які зберігаються в дата-центрах, знаходяться під захистом, і навіть фізичний доступ до жорстких дисків нічого не дасть зловмисникам. Про цю систему, алгоритмі MTProto і забезпечення безпеки в цілому ми поговоримо трохи нижче.
 3. Секретні чати. Листування ведеться тільки між двома співрозмовниками, ключі шифрування зберігаються на пристрої користувачів. До такої листуванні не може отримати доступ команда Telegram.
 4. Простота використання. Щоб зареєструватися і почати користуватися додатком, потрібно витратити не більше двох-трьох хвилин.
 5. Канали, чати, боти, стікери (останні, до речі, можна легко зробити самому). Ціла інфраструктура, за допомогою якої можна отримувати потрібні знання, заробляти або просто розважатися.
 6. Хмарне сховище. Його можна використовувати не тільки в розмовах з іншими людьми, але і в якості особистого сховища даних. Можна відправляти файли в «Збережені повідомлення», після чого у вас буде доступ до них з будь-якого пристрою.
 7.  Перспективи. Телеграм не зупиняє свій розвиток, і доказом цьому служить проект TON, в який вже інвестовано $1,7 млрд. Планується створення платформи з власної криптовалютой Gram численними сервісами, що включають в себе платіжні системи, розподілені сховища файлів, проксі і анонімайзери і т. д.

Як почати користуватися Телеграм

Телеграм можна встановити на телефон, завантаживши додаток з App Store або Google Play, є версія програми для ПК, а також є веб-версію месенджера, використовувати яку потрібно прямо в браузері.

При використанні веб-версії уважно перевірте адресний рядок браузера, не попадайтеся на гачок фішингових сайтів. Просто додайте сайт в закладки і заходите через них.

» Телегід рекомендує: ще не зареєстровані в месенджері? Читайте наш покроковий алгоритм реєстрації Телеграм з різних пристроїв.

Перші кроки в месенджері після реєстрації

Після успішної реєстрації ви потрапляєте в головне вікно програми. Якщо ви реєструвалися в додатку для смартфонів, то Телеграм автоматично завантажує ваш список контактів з телефонної книги. При цьому беруться тільки ті користувачі, у яких Телеграм вже встановлений.

Щоб додати людини, якого немає у вашій телефонній книзі, є два способи:

 1. Якщо ви знаєте його номер. В цьому випадку потрібно буде вказати його ім’я і додати номер телефону. Для цього заходимо в «Контакти» і натискаємо на «Додати контакт» або на «+» в правому верхньому кутку, якщо у вас Телеграм для Андроїд.
 2. Якщо номера немає, але ви знаєте username (юзернейм). Можна додавати одне до одного в контакти через username. Для цього достатньо лише ввести його в рядок пошуку. Будьте уважні: username завжди пишеться зі знаком «@» перед словом.

» Рада від Телегід: Юзернейм в Телеграм дозволяє не «світити» номер телефону. Задайте юзернейм, щоб користувачі, яких ви не додали в контакти, бачили його замість вашого номера. Зайдіть в «Налаштування», виберіть пункт «Ім’я користувача» (він один з перших) і пропишіть собі юзернейм!

Як працює Телеграм: одна з ключових причин успіху

Одна з головних причин популярності програми — конфіденційність.

Ту саму приватність, яка цінується користувачами Телеграм, забезпечує алгоритм шифрування листування MTProto. Його розробив Микола Дуров. Ця технологія дозволяє надійно захищати як звичайні чати, так і секретні. За час існування не було жодної успішної спроби перехопити і розшифрувати трафік Телеграм.

Що таке Telegram: огляд основних фішок месенджераБезпека — одна з головних фішок Телеграм

Після запуску проекту Павло Дуров оголошував конкурс з метою виявити уразливості месенджера. Від учасників вимагалося отримати доступ до листування Павла зі своїм братом. Розмір призових становив $200 тисяч.

Конкурс оголошувався кілька разів, але за весь час тільки один користувач з «Хабра» знайшов потенційно слабке місце в алгоритмі MTProto. Незважаючи на це, доступу до листуванні він не отримав. Керівництво Телеграм вважає справедливим заплатити половину нагороди — $100 тисяч.

Розподілена система серверів

Існують критики, які вказують, що метод роботи MTProto не дає достатньої безпеки, оскільки дані звичайних чатів все одно зберігаються в дата-центрах Телеграм. Але вони упускають з виду, що дата-центри розподілені: вони знаходяться в 5 різних точках світу.

Точної інформації про місцезнаходження серверів немає. Найімовірніше, вони знаходяться в Амстердамі, Лондоні, Сінгапурі, Майамі або Сан-Франциско.

Система перемикає користувача між дата-центрами, тому дані конкретної людини можуть зберігатися відразу на декількох. І головне — при цьому вся інформація зашифрована.

Кожен серверний кластер, у свою чергу, шифрується ключем, що знаходяться на сервері в іншій країні. Тому навіть фізичний доступ до дисків не дасть ніякого результату, оскільки розшифрувати інформацію на ньому буде неможливо.

Якщо ви вважаєте, що є недостатнім, скористайтесь секретними чатами. Вони захищені ще надійніше: ключ для дешифрування листування існує тільки на пристроях користувачів, а інформація зберігається на серверах Телеграм.

Що таке Telegram: огляд основних фішок месенджераСекретні чати захищені крайовим шифруванням (end-to-end). Це означає, що повідомлення зберігаються виключно на пристроях співрозмовників

Enjoy Telegram!

Моя довідка - Корисні поради