Докладно про Іран і Telegram

У розділі «Соціальні мережі» в російських магазинах додатків (AppStore і Play Market) Telegram коливається відповідно між 1-2 позицією на iPhone і 3-4 на Android. Проте популярність Telegram в Росії (за останніми оцінками, кожен місяць в месенджер заходить близько 12 мільйонів користувачів) не йде ні в яке порівняння з популярністю месенджера в Ірані, з 40 мільйонами активних користувачів на місяць і з 25 — кожен день. Більше 40% інтернет-трафіку Ірану припадає саме на Telegram.

У рунеті цікаво спостерігати за двома речами: як розвиваються канали, і як влада намагається цьому заважати, погрожуючи блокуванням месенджера. В Ірані відбувається все те ж саме, тільки екосистема каналів істотно більш розвинена, а інститут цензури — набагато більш ефективний. Саме із-за схожості ситуацій ми пильно стежимо за тим, що відбувається в зовсім неблизької нам країні.

Для початку розповімо про екосистемі каналів. Зокрема (останній звіт National Center for Cyberspace):

  • у Telegram 678 тисяч каналів на перській
  • вони отримують 2 мільярди візитів щодня
  • 228 тисяч з цих каналів оновлюються щодня
  • кожні 24 години виходить в середньому 2.6 мільйона постів на перській

Але в цю ідилію (екосистема дійсно дуже активно розвивалася: в серпні, для порівняння, каналів було 550 тисяч, у листопаді — 600) втрутилася політика.

28 грудня 2017 року в Ірані почалися масові виступи проти чинної влади. У десятках міст люди вийшли на вулиці. Перші демонстрації були присвячені зростання цін, потім з’явилися політичні гасла. Однією з головних причин невдоволення називали наслідки угоди 2015 року між Іраном і західними країнами з приводу ядерної програми. Іранці очікували, що всі обмеження будуть зняті, але цього не сталося. Потім з’явилися і антиурядові гасла, в тому числі «Смерть [президенту Хасану] Рухани».

За тиждень у сутичках з поліцією загинули 22 людини, більше тисячі були затримані. Тільки в Тегерані за три дні було затримано 450 осіб та за участь в акції та антирелігійні гасла їм загрожує покарання аж до смертної кари. [джерело: Медуза]

До 6 січня заворушення майже скрізь вщухли.

При цьому зазначалося, що у протестувальників не було яскраво виражених лідерів. Цим новорічні протести відрізнялися від масштабних виступів 2009 року, коли прихильники опозиції намагалися оскаржити результати президентських виборів. Але це не єдина відмінність: тоді головним рупором протестів були відповідно налаштовані ЗМІ, а зараз — Telegram-канали.

Все почалося з того, що один досить відомий в іранському Telegram канал (більше мільйона передплатників) почав публікувати не тільки зведення з протестів, але і заклики брати участь у них, використовуючи коктейлі Молотова. Міністр комунікацій Ірану Азарі Джахроми звернувся в Твіттері до Павлу Дурову. Міністр написав про якийсь канал із закликами до використання коктейлів Молотова і збройного повстання і зажадав «зупинити подібні заклики через Telegram».

Докладно про Іран і Telegram

Після чого канал @amadnews з приблизно 1.4 мільйона передплатників був заблокований за порушення правил сервісу: у відповідь міністра Павло Дуров нагадав, що в публічних каналах Telegram можна критикувати що завгодно, але не можна закликати до насильства. Були також заблоковані і все «дзеркала» каналу, що існували на той момент. Так, наприклад, резервний канал @amadnews1 зростав зі швидкістю 10 тисяч чоловік в секунду і на момент блокування набрав десь 1.6 мільйона передплатників. Новий канал від адміністратора Amad News, назва якого після ребрендингу приблизно перекладається як «Голос народу» на 16 січня набрав 1.25 мільйона користувачів. Команда каналу повідомила Павла Дурова, що адміністратор, який закликав до насильства, був звільнений, і більше подібних постів на каналах команди не з’явиться. Однак для уряду Ірану такої обіцянки було недостатньо — і існування каналу стало формальним приводом для бана Telegram на території країни.

31 грудня користувачі з Ірану стали повідомляти про недоступність месенджера, а 1 січня міністр комунікацій повідомив, що Telegram і Instagram тимчасово заблоковані заради безпеки народу.

Приблизно в той же час виникли складнощі з підключенням до міжнародного інтернету — багато хто навіть подумали, що Іран в принципі відключив інтернет (і в деяких містах так і було). Проблема була в блокуванні доступу до серверів компанії Digital Ocean, послугами якої користуються численні VPN-сервіси. На 11 січня 9 з 16 популярних VPN було недоступне. Потрібно зауважити, що під час протестів Telegram-боти для обходу блокувань (аналоги VPN) набирали по 200 тисяч нових користувачів в день.

Telegram-канали в Ірані — не просто спосіб обмінятися свіжими мемами. Це бізнес, і тільки за даними Aban на червень 2017 його оборот становить 100 мільйонів доларів на рік.

3 січня був створений Twitter-акаунт «Iranian Telegrampreneurs», автори якого стверджував, що від блокування Telegram мільйон чоловік втратять джерело доходу. На сторінці вашого облікового запису був також опублікований список з 50 тисяч каналів, задіяних в електронній комерції в Ірані. На сторінці транслювалися повідомлення бізнесменів, багато з яких запевняли, що істотна частина їхніх продажів йде саме через Telegram.

У той же час почалися маркетингові кампанії від іранських месенджерів, зокрема даній п’ятірки: Soroosh, Bale, Gap, iGap, і Bisphone. Хоча під час протестів всі додатки отримали різке зростання користувацької бази, підсумкові цифри за активної аудиторії все ще виглядають надзвичайно скромно у порівнянні з 40-мільйонним Telegram:

? Soroush — 1,000,000
? Bale — 200,000
? Gap — 100,000
? iGap — 50,000
? Bisphone — 20,000

Неофіційні клієнти Telegram також проявили активність: деякі жителі отримали СМС-повідомлення, що такі додатки як Hotgram і Mobogram не блокуються:

Докладно про Іран і Telegram

Amir Rashidi у своєму аналізі зазначив, що дані клієнти закривають своїм користувачам доступ до ряду каналів (ймовірно, список наданий органами влади), а також можуть дискредитувати безпеку даних, так як всі дані пропускаються через іранські сервера. Павло Дуров вже попереджав, що користуватися, зокрема, щодо популярним Mobogram, небезпечно і не рекомендоване.

Іранці вже звикли до постійних блокуванням і добре обізнані про інструменти їх обходу, зокрема, використанні VPN.

Докладно про Іран і TelegramІранець показує невеликий список встановлених засобів обходу

Деякі іноземні VPN надали іранцям безлімітний доступ до своїх сервісів. Самим популярним сервісом в Ірані був Psiphon. В інтерв’ю Motherboard представник сервісу повідомив, що число установок у дні протестів зросла з 35-40 тисяч в день до 700 тисяч за період з 31 грудня по 3 січня. Використання сервісу в Ірані зросла вдесятеро.

Цікаво досліджувати те, як змінилося число переглядів в Ірані після блокування. За словами Федора Скуратова, @tgmarketing, «число переглядів в іранських новинних каналах після тимчасового бана Телеграм і Instagram впала в середньому на 20%, тобто приблизно 80% читачів таких каналів використовує кошти для обходу блокувань; в каналах інших тематик охоплення впав десь на 50%».

Дослідники з SmallMedia засікли кількість переглядів на двох великих Telegram-каналах: спортивному @varzesh3 і розважальному @mer30tv (1 і 1.1 мільйон передплатників відповідно).

Докладно про Іран і Telegram

Докладно про Іран і Telegram

Як видно з графіків, 29 грудня почалося серйозне падіння переглядів. Про те ж свідчать і графіки Соціальної Лабораторії Тегерана:

Докладно про Іран і Telegram

Приблизно 30 грудня як кількість постів, так і кількість переглядів почали падати. Стало істотно менше активних каналів — ви не зможете публікувати пости в Telegram, якщо він заблокований у вашій країні.

Зниження переглядів на пост відображено на наступному графіку:

Докладно про Іран і Telegram

Якщо уважніше подивитися на графіки, можна помітити, що кількість постів і активних каналів повільно зростала навіть під час блокування — що можна пов’язати з повільною (але ефективну) адаптацією адміністраторів і простих користувачів до бану.

Не можна не відзначити, що під час блокування Telegram ряд офіційних каналів уряду продовжував функціонувати як зазвичай.

Федір Скуратов 7 січня коментує: «Колеги з рекламних мереж повідомляють що перегляди ростуть і зараз нижче рівня до блокування десь на 25%. Вибірка у них інша, але тим не менше». Він же наводить дані дослідників з Тегеранського університету, проаналізували вибірку каналів різних тематик на 6 січня: «Як видно з графіка, активність у них поступово зростає, хоча і змістилася в часі — постять ввечері, більше ніж під час блоку — швидше за все, з дому вже і з десктоп-пристроїв — велика частина адмінів каналів — студенти».

Зелене — до блоку; червоне — 1 січня; синє — 6 січня.

Докладно про Іран і Telegram

13 січня в Ірані розблокували Telegram. Як зазначило агентство Reuters, месенджер розблокували із-за збитків для бізнесу: кілька компаній зазнали втрат і були змушені користуватися VPN для доступу до Telegram. За даними джерел, близько 100 тисяч людей позбулися роботи через блокувань.

Порівнювати іранський Telegram з китайським WeChat (на якому зосереджена значна частина локальної економіки Китаю) було б некоректно, однак не можна не відзначити, як сильно Telegram впливає на життя іранців — настільки, що навіть уряду доводиться з ним рахуватися.

При цьому влада використовує різні способи вирішення «проблеми» Telegram — від спроб модерувати контент через неофіційні клієнти Telegram, до розвитку мережі провладних каналів. Будемо сподіватися, що досвід використання VPN, настільки широко поширений в Ірані, не стане в нагоді в рунеті.

Моя довідка - Корисні поради