Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12-16 років: як розмовляти з важкою дитиною

У період дорослішання батькам необхідно докласти масу зусиль, щоб налагодити взаємини з дитиною. Підліток стає агресивним, тато і мама втрачають авторитет в його очах.

Виникають конфлікти. Психологи стверджують, що боротися з таким поведінка дитини не потрібно. Цей період треба просто пережити.

Як налагодити відносини з дочкою-підлітком

У дівчинки-підлітка змінюється світогляд. Вона відчуває себе дорослою, прохання батьків сприймає в багнети. Конфлікту уникнути не вдасться, якщо дорослі неправильно побудують відносини в родині.

Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюУ дівчинки-підлітка змінюється світогляд

Щоб налагодити відносини з дочкою, необхідно дотримуватися рекомендацій досвідчених психологів:

 • Слід надати дочці турботу і підтримку. Мама і дочка повинні стати кращими подружками: тоді дівчинка навчиться довіряти дорослим, буде розраховувати на їх допомогу.
 • Не потрібно забороняти дочки користуватися косметикою. Краще купити разом з нею відповідні для її віку якісні набори і дати пораду, як правильно фарбуватися.
 • Дозволяйте їй побути на самоті. Необхідно залишати дитину на кілька годин вдома одного, щоб він морально відпочив. Результат стане помітним відразу.
 • Не порушуйте територію дочки. Нехай все в її кімнаті буде так, як хоче вона.
 • Дівчинка повинна відчувати підтримку з боку батьків. Пережити зміни в поодинці непросто.

  Як налагодити стосунки з сином-підлітком

  Важливим у вихованні сина є те, що потрібно навчитися його «відпускати від маминої спідниці».

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюВажливим у вихованні сина є те, що потрібно навчитися його «відпускати від маминої спідниці»

  Вчасно надана свобода дасть позитивні результати:

  • Син стане чоловіком, а не залишиться в підлітковому віці на все життя.
  • Певна дистанція допоможе сформувати дорослі, добрі взаємини між сином і батьками.
  • В сім’ї нормалізується емоційна сфера.

  У спілкуванні з дитиною необхідно бути дипломатом. Зацікавити підлітка розмовою можна тільки перші 60 секунд. З моралі починати не треба. Хлопчикові стане нудно, він перестане слухати.

  Юнаки в підлітковому віці починають приділяти увагу зовнішньому вигляду, прагнуть привести фізичну форму в порядок. Потрібно дати дитині можливість відвідувати вибрані спортивні секції.

  Психологія підлітка 12-16 років

  У 12 років дитина починає змінюватися, з’являються нові емоції, з якими він намагається впоратися. Підліток по-іншому сприймає оточуючих людей.

  У спілкування з дитиною слід:

  • Розумно використовувати мову тіла. Не потрібно ставити руки в боки, нависати над підлітком, який сидить. Він подумає, що батьки сердяться, почне готуватися до скандалу.
  • Частіше обговорювати важливі для дитини теми. Підлітки, яким приділяють увагу вдома, краще вчаться в школі, легше знаходять спільну мову з дорослими.

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюКоли дитина досягає 14-річного віку, батькам починає здаватися, що він робить все на зло

  У психології 13-річної дитини також відбуваються характерні зміни:

 • Гормональна перебудова впливає на перепади настрою. Хлопчики стають різкими, безпосередньо висловлюють свою думку, здаються агресивними, дівчатка – плаксивими і істеричними. Діти починають лаятися матом, пробують пити, палити.
 • Підліток вважає себе дорослим, прагне приймати рішення і діяти так, як вважає за потрібне. Його треба підтримати, а не пригнічувати.
 • У дітей спостерігається підвищена сексуальна активність. Вони здивовані зовнішнім виглядом, постаттю, їх тягне на експерименти з іміджем.
 • Коли дитина досягає 14-річного віку, батькам починає здаватися, що він робить все на зло. Але підліток прагне привернути увагу і підкреслити свій дорослий статус.

  Важливо! Психологи кажуть, що батьки повинні підтримувати дитину, навіть якщо він зробив помилку, а не карати за провину.

  Наступна стадія дорослішання – 15 років:

  • Підліток прагне дружити зі старшими, особливо це спостерігається у хлопчиків.
  • Тінейджер копіює дорослих друзів, може почати курити, матюкатися.

  Необхідно спокійно обговорити з підлітком його поведінку і донести, що це негарно або неправильно.

  У 16 років відбувається емоційний пік. Діти закохуються, трапляється перший інтимний досвід, до якого часто психологічно не готові.

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюТінейджер копіює дорослих друзів, може почати курити, матюкатися

  Важливо пояснити підлітку відповідальність, яка починається при появі сексуальних відносин. Якщо батьки не можуть завести розмову, то слід дати почитати книгу, завдяки якій син або дочка зможуть розібратися з цікавлячими їх питаннями.

  10 порад батькам, як порозумітися з підлітками

  Щоб правильно спілкуватися з дітьми, потрібно навчитися себе контролювати. Батьки повинні розуміти, що підлітки – це вже, по суті, дорослі люди, і вести себе з ними так само.

  Подрузі або другові ви б навряд чи сказали: «Що ти одягнув/а?», «Виглядаєш вульгарно, змий макіяж, він виглядає кричущим і зухвалим», «Закрий двері, не подслушивай розмови старших».

  Для формування гарних, поважних взаємин у родині рекомендується дотримуватися порад досвідчених психологів, які склали 10 золотих правил у спілкуванні з дітьми.

  Не проявляйте свою слабкість

  Якщо батьки щось заборонили дитині, сказали про те, що треба прибрати кімнату, він неодмінно повинен послухатися.

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюЩоб правильно спілкуватися з дітьми, потрібно навчитися себе контролювати

  Не варто йти на поступки, робити роботу по дому самостійно, шкодуючи підлітка, який не хоче працювати. Дитина не повинна порушувати договір. Інакше він швидко навчиться маніпулювати і використовувати слабкості батьків проти них же.

  Не наполягайте на душевних розмовах

  У підлітка з’являються секрети. Батьки повинні пам’ятати, що самі були дітьми і теж мали таємниці. Секрети є у кожної людини, і до цього потрібно поставитися з повагою.

  Встановіть межі для підлітка

  Не варто безмежно балувати сина чи дочку. Дитина повинна розуміти, що існують заборони: на прогулянки допізна, на нічні ігри за комп’ютером. Не рекомендується балувати дітей у фінансовому плані. Вони повинні цінувати гроші і розуміти, що вони важко даються.

  Проявіть повагу до дитині

  Підлітку важливо відчувати, що батьки вважають його особистістю. Дайте зрозуміти, що його самостійність поважається, і він має право на помилку.

  Забороняйте правильно

  Якщо підліток затримується допізна у друзів, не кричіть з порога.

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюЯкщо підліток затримується допізна у друзів, не кричіть з порога

  Необхідно вміти розумно відмовляти:

 • Підліток повинен почути не тільки слово «ні». Дорослі зобов’язані пояснити, чому так робити не можна.
 • Потрібно обдумати пропозицію дитини. Слід сказати дочці, що подумаєте до завтра. Підліток переконається, що батьки не просто сприймають в штики пропозиції, а зважують всі «за» і «проти».
 • Якщо дорослі на доводи отримують агресивну реакцію, значить, треба навчитися працювати з запереченнями, добирати переконливі аргументи.

  Надайте підліткові свободу дій

  Важливо навчитися поступатися. Старшокласник хоче вибрати одяг – нехай вибирає. Не треба вирішувати за підлітка, в чому йому ходити.

  Хлопчик виявив бажання займатися боксом – не слід боятися травм. Це його вибір. Краще поясніть йому правила безпеки при бій.

  Якщо дівчинка вирішила походити на заняття pole dance-це не значить, що вона стане стриптизеркою. Можливо, їй просто подобається займатися акробатикою під музику. Нехай танцює і розвивається фізично.

  Заохочуйте підлітка до вирішення проблем дорослих

  Батьки повинні усвідомити – підліток уже не дитина, але ще й повністю не сформована особистість. Не потрібно намагатися командувати. Підліток не стане слухатися, проявить агресію.

  Діти, на відміну від батьків, добре розбираються в сучасних технологіях. Можна запитати поради при виборі нового телефону, завантаженні програми та ін. Дитина відчує, що його думка важлива для дорослих, почне зближуватися з батьками.

  Головне – підліток повинен навчитися самостійно приймати рішення і відповідати за їх наслідки.

  Знайдіть час для обіймів

  Як знайти спільну мову з дочкою та сином підлітком 12 16 років: як розмовляти з важкою дитиноюДіти потребують уваги з боку батьків

  Діти потребують уваги з боку батьків. Вони повинні відчувати, що в сім’ї їх люблять. Іноді важливо обійняти дитину. Але не всі є прихильниками ніжностей: якщо підліток противитися обіймів, не варто нав’язуватися.

  Замініть критику обговоренням

  У конфліктній ситуації не рекомендується нагнітати обстановку, сварити дитину. Важливо його вислухати. Не допускайте грубості, прояви неповаги.

  Боротьба з курінням у підлітка

  Діти у різному віці проявляють інтерес до сигарет. У дівчаток це відбувається років в 13, а у хлопчиків з першого класу. У такому віці у дитини свій світогляд і доводами про те, що куріння завдає великої шкоди здоров’ю, його не переконати.

  Щоб переконати юнака кинути палити, потрібно розібратися з причиною, яка підштовхнула до цього.

  Діти курять:

  • від нудьги;
  • тому що так роблять старші, однолітки;
  • із-за інтересу;
  • зло батькам;
  • щоб виглядати дорослішими.

  Коли причина паління стане відомою, слід переконати дитину, що і він без сигарети є дорослим самодостатньою людиною. Часто батьки починають кричати, читати мораль.

  Криком підлітка не переконати, інтерес до сигарет не зникне. Деякі дорослі виділяють гроші на дорогі сигарети, щоб дитина не курив що попало. Це неправильно: підліток може подумати, що заручився підтримкою, і буде продовжувати палити.

  Висновок

  Налагодити спілкування з підлітком дуже важливо: постійні сварки заподіюють страждання і оточуючим, і йому самому. Потрібно докласти зусиль для створення дружніх, довірчих взаємин.

  Треба дати зрозуміти дитині, що, якщо він довіриться дорослим, йому завжди зможуть допомогти.

  Моя довідка - Корисні поради