Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Прання ковдри може представляти певні труднощі: занадто великі вироби не поміщаються в барабані машини, деякі можна прати тільки вручну, а з-за занадто довгою сушіння всередині заводиться цвіль. Щоб повернути постільного приладдя чистоту, необхідно вивчити правила догляду за ними.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Види і особливості прання

Перед тим як випрати ковдри, читають інформацію на етикетці. Особливості чищення різних наповнювачів розрізняються. Деякі допускається прати в машинці, якісь переносять виключно ручне прання, а інші – лише суху.

Вовняне

Неправильне чищення веде до скочування вовни в грудочки, полотно деформується, і користуватися ним стане неможливо. Важливо: високі температури шкодять цьому наповнювачу.

Від структури і типу виробу залежить, чи можна прати вовняні ковдри в пральній машині:

 1. Стьобані. Наповнювач знаходиться в чохлі, по всій площі якого прокладені рядки. Завдяки цьому шерсть фіксується в окремих осередках, а тому менш схильна скочування. Більшість стьобаних виробів допускається прати в машинці при режимі дбайливого прання, однак точну інформацію для конкретного ковдри можна побачити на бирці.
 2. Відкриті. Полотна без чохла, схожі на плед. Їх не можна прати в машині, тільки вручну.
 3. Хутряні. Представляють собою полотно з основи і прикріпленою до нього з обох боків вовни. Прати пухнасті ковдри з овечої або інший вовни можна лише сухим способом.

Перед тим як приступати до прання, слід очистити виріб від пилу. Розвішують його на вулиці або відкритому балконі і з допомогою спеціальної вибивалки проходяться по всій поверхні.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Пухова

Деякі ковдри з наповнювачем з пуху дозволено прати в машинці, однак не всі. Щоб не зіпсувати виріб, потрібно уточнити інформацію на етикетці. Сильно забруднені постільні приналежності рекомендується перед пранням замочити: наповнити ванну теплою водою, розчинити трохи миючого засобу, залишити на годину.

Як потрібно прати пухову ковдру в пральній машині:

 1. Знявши підодіяльник, оглядають виріб. Будь-які плями виводять до прання.
 2. Кладуть ковдру в барабан. Слід пам’ятати, що такі речі досить важкі, а тому можуть призвести до перевантаження пристрою.
 3. Виставляють температуру, що не перевищує 30 °С, активують функцію додаткового полоскання, відключають віджимання. Режим прання-делікатне; у деяких сучасних моделях існує спеціальний – «Пух».

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Щоб випрати пухова ковдра вручну, може знадобитися помічник: намокшее виріб важить дуже багато, і одному впоратися з роботою складно. Спочатку наповнюють ванну теплою водою, розчиняють у ній миючий засіб, інтенсивно помішують, щоб утворилася піна. Опускають в рідину виріб, стежачи, щоб воно повністю намокло. Після залишають на годину, щоб мильний розчин роз’їв всі забруднення. Приступають до прання: м’якими віджимати рухами обробляють всі ділянки, при необхідності відтирають плями щіткою з м’якою щетиною, намиленою господарським милом. Ретельно споліскують ковдру, часто міняючи воду. Віджимають руками, не перекручуючи. Кладуть спочатку на решітку над ванною, щоб стекла вода, а потім розвішують сушитися.

Читайте також:
Календар посадок осені 2020 місячний посадки, дні восени, осіння таблиця з посадками, терміни, дати

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Ватне

Випрати ватні ковдри в домашніх умовах можна обома способами, використовуючи слабо нагріту воду. Профілактичну чистку і видалення окремих плям проводять так:

 1. Вибивають із вироби пил, розвісивши його на вулиці.
 2. Готують мильний розчин, переливають його в пульверизатор.
 3. Розкладають ковдру на чистій рівній поверхні.
 4. Розпилюють невелику кількість розчину на проблемних ділянках, труть щіткою.
 5. Вивішують виріб на просушку.

Після такої обробки слід повністю просушити ковдру. Якщо не зробити цього, на місцях, куди був нанесений розчин, можуть залишитися розводи.

При сильних забрудненнях попередньо замочують полотно близько години у ванні або в машинці на відповідному режимі.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Синтетичне

Щоб привести в порядок ковдри з синтепону, використовують машинне та ручне прання. Деякі вироби, особливо якщо наповнювач неякісний, краще очищати вручну – при машинному пранні синтепон може зібратися в грудки.

Перуть синтепонову ковдру, відключивши віджимання і виставивши температуру нагріву води не вище 40 °С. Важливо переконатися, що обраний миючий засіб не містить відбілюючих добавок, вони псують синтетичне волокно. Прати ковдру з наповнювачем з холлофайбер рекомендується тільки гелями для прання – порошки погано вимиваються, залишають на чохлі розлучення, роблять волокно жорстким.

Байкове

Інформація про те, як можна прати байкове дитяче ковдру, розміщена на бирці – деякі полотна допускають лише ручну чистку, інші дозволено прати в машинці. Якщо машинне прання можлива, то:

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

 • ковдра оглядають, якщо є плями видаляють;
 • сильно забруднені вироби спочатку замочують в теплій мильній воді, додавши трохи кисневого плямовивідника;
 • завантажують в барабан, перуть окремо від інших речей;
 • вибирають режим делікатного прання;
 • кладуть кілька тенісних м’ячиків;
 • відключають віджим, вибирають додаткове полоскання.

Слід пам’ятати, при якій температурі допустимо прати байкову ковдру – не вище 40 °С. В іншому випадку полотно може сісти.

Бамбукове або кокосове

Прати бамбукові та кокосові ковдри в пральній машині дозволяється наповнювач стійкий до деформації, відмінно тримає форму. Щоб не зіпсувати виріб, потрібно відключити віджим або виставити не більше 800 об/хв, активувати подвійне полоскання, вибрати температуру 30-40 °С і короткий режим прання (не більше 60 хвилин). Попередньо замочувати виріб, навіть якщо воно дуже брудне, не можна – занадто тривалий намокання згубно впливає на волокна, руйнує їх.

З лебединого пуху

Щоб випрати вироби з наповнювачем з лебединого пуху вручну, використовують прохолодну воду, в яку можна додати жменю солі. Спочатку ковдру вимочують у розчині, а потім дбайливо віджимати рухами обробляють все полотно. Якщо після цього на ньому залишилися забруднення, перуть в прохолодній воді з використанням гелю для прання. Плями відтирають губкою. Ретельно полощуть ковдру, неодноразово змінюючи воду.

При пранні в машинці обирають спеціальний режим («Пух» або дбайливий), відключають віджим, включають подвійне полоскання.

Читайте також:
3 способи: як випрати вертикальні жалюзі в домашніх умовах, як зняти і висушити

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Шовкове

Як правильно прати шовкову ковдру в машинці, щоб не зіпсувати його:

 1. Покласти в мішок для прання делікатних речей.
 2. Включити режим бережний або ручного прання. Переконатися, що при цьому режимі вода нагрівається не вище 30 градусів.
 3. Налити в лоток рідкий засіб для шовкових або дитячих речей.
 4. Встановити мінімальну кількість обертів або повністю відключити віджим.

Якщо перуть вручну, то у містку ємність (бажано в ванну, а не таз) набирають прохолодну воду. Розчиняють рідкий засіб для прання. Опускають в розчин ковдру, обережно труть руками забруднені ділянки. Спустивши брудну воду, набирають чисту, добре полощуть. Віджимають, не скручуючи, знову набирають воду, повторюють, поки вода не буде залишатися прозорою.

Клаптева ковдра

Клаптевий підодіяльник, особливо якщо він зроблений вручну, від гарячої води може злиняти. Оскільки виріб складається з окремих шматочків тканини, зшитих між собою, при пранні воно може деформуватися – роздутися, перекоситися. Щоб не потрібна реставрація ковдри, чистити його рекомендується тільки вручну. Набирають ледь теплу воду, розчиняють у ній гель для прання, акуратно стискають руками. Добре полощуть, щоб на виробі не залишилося розлучень.

Полотна, виконані в техніці печворк, перуть в машинці тільки на ручному/дбайливому режимі, попередньо поклавши в мішок для делікатних речей.

Важливо! Миючий засіб не повинен містити відбілюючих частинок.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Верблюже

Прати ковдри з верблюжої вовни вручну потрібно у ванній, додавши в теплу воду рідкий миючий засіб. Терти, м’яти і викручувати його не можна, найпростіше встати на нього ногами і походити. Споліскують його кілька разів, щоб повністю вимити бруд і піну з волокон.

Більшість верблюжих ковдр добре переносять машинне прання, якщо дотримувати всі рекомендації: відключити віджим, вибрати режим для шерсті або делікатних речей і додаткове полоскання, встановити температуру води до 30 градусів.

Технологія прання

Чистка ковдр складається з декількох етапів, ігнорувати окремі пункти не рекомендується, щоб не зіпсувати постільні приналежності. Підготовка спростить чистку, правильно обраний миючий засіб видаляє всі забруднення, а сушка з дотриманням технології запобіжить утворенню цвілі всередині наповнювача.

Прати ковдри рекомендується не рідше 2 разів на рік, щоб не допустити скупчення пилу, бактерій і пилових кліщів. У теплу пору року просушити випрані полотна простіше і швидше.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Підготовка

Перед пранням ковдру потрібно:

 1. Ретельно оглянути. Якщо виріб стьобана, і десь розійшлася рядок, відновлюють її, інакше наповнювач збереться в грудки. Розійшлися шви, дірки зашивають.
 2. Виносять на вулицю, вибивають пил.
 3. Виводять всі плями мильним розчином або кисневим плямовивідником (якщо його дозволено використовувати для конкретного типу наповнювача).

Після цього переходять до чищення. Спосіб – ручне або машинне прання – вибирають, орієнтуючись на інформацію на ярличку.

Вибір прального складу

Засіб підбирають з урахуванням типу наповнювача:

 1. Вовняна. Використовують спеціальні гелі для прання, призначені для делікатних тканин. Можна замінити звичайним шампунем або рідким милом. Для виробів з овечої вовни легко приготувати очищуючий розчин самостійно: потрібно додати у воду трохи рідкого мила і 1 ст. л. бури.
 2. Верблюже. Брусок господарського мила натирають на тертці, розчиняють у ледь теплій воді, ретельно перемішують.
 3. Байкове. Очищають з допомогою порошку для дитячих речей або натертого дитячого мила. Щоб надати м’якість і об’ємність, рекомендується додати кондиціонер.
Читайте також:
День Хіміка 2021 дата, число, привітання хімічної промисловості

Всі інші вироби можна прати звичайними гелями для прання, не містять відбілюючих частинок. Порошок використовувати небажано – він погано розчиняється, гірше вимивається з волокон, що робить їх жорсткими, залишає на чохлі розлучення.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Машинне прання

Полотно попередньо рекомендується скрутити в рулон, щоб запобігти його розтягування. Після цього покласти в барабан, додати кілька кульок для прання і вибрати делікатний режим з подвійним полосканням без віджимання. Температура води – 30 °С.

Ручне прання

Найзручніше використовувати ванну – вона досить простора, прати і полоскати в ній великі речі простіше, ніж в тазу. Ємність наповнюють ледь теплою водою, додають вибраний засіб, перемішують до утворення піни, кладуть ковдру. Якщо його давно не прали, або на ньому є невыведенные плями, залишають на годину відмокати (крім бамбукового і кокосового, ці замочувати не можна). Після м’якими рухами перуть і полощуть. Залишають на решітці, щоб стекла зайва вода. Віджимати або перекручувати полотно, бажаючи видалити з нього воду, не можна – це призведе до деформації виробу.

Суха чистка

Деякі типи ковдр, наприклад з овчини, не рекомендується мочити. В такому випадку позбавляються від забруднень за допомогою сухого чищення:

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

 1. Розстеляють виріб на твердій поверхні.
 2. Змішують в тазу прохолодну воду і миючий засіб, збивають до утворення піни.
 3. Піну наносять чистою губкою на одну ділянку полотна, акуратно протирають. Переходять до наступного, обробляють так ковдру з двох сторін.
 4. Залишають на повітрі на деякий час, щоб проникла в наповнювач рідина випарувалася.

Суха обробка допомагає впоратися тільки з поверхневими забрудненнями. Видалити таким методом плями не вийде, допоможе лише хімчистка.

Правила сушіння

Сушити випрану ковдру можна тільки в горизонтальному положенні. При розвішуванні на мотузках в краї буде стікати вода, роблячи кінці вироби важкими і витягаючи їх.

Як випрати ковдру: синтепонову, вовняне, пухова, ватяну, байкове, шовкове, клаптева

Використовують звичайну підлогову сушарку, яку встановлюють в провітрюваному приміщенні, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Періодично перевертають полотно на іншу сторону, щоб сушка йшла рівномірно, одночасно збиваючи руками наповнювач. Застосовувати електричну сушарку, вішати ковдри на батареї не можна.

Рада! Якщо всунути ковдру в підодіяльник, то його можна розвісити на вулиці, не боячись, що сонячні промені зіпсують виріб.

Чищення ковдр рекомендовано проводити не рідше 2 разів на рік. Спосіб і миючий засіб підбирають, беручи до уваги тип виробу. Сушити виріб бажано не довше доби, щоб усередині не завівся грибок.Моя довідка - Корисні поради