Як прищепити дитині любов до читання: поради для батьків | Сім’я і мама

Як прищепити дитині любов до читання: поради для батьків | Сімя і мама

Сьогоднішня стаття буде корисна всім батькам, які задаються питанням, як прищепити дитині любов до читання. Для початку дам загальні рекомендації і поради батькам про те, коли слід прищеплювати серйозне ставлення дитини до літератури. Як можна захопити читанням дошкільника. Прості й оригінальні методи, що допомагають викликати у дитини повагу до цінності книг. Чого не можна робити в жодному разі.

Та в кінці статті поділюся своїм досвідом, як я привчала своїх дітей до читання — їм зараз майже 7 та майже 10 років і з великим задоволенням щодня читають. Молодша донька сама читає з 5 років і її ніхто не змушує! Рік тому записали її в бібліотеку і вона сама обирає книжки, які буде читати в найближчий час, але про це в кінці статті.

Сучасні дітки, на превеликий жаль, більше захоплюються комп’ютерними іграми і виявляють інтерес до навороченним гаджетів, ніж до хорошої книги. Занепокоєння батьків з цього приводу зрозуміло, адже читання дає широкі можливості для пізнання, так і класика світової літератури вельми повчальна для молодого покоління.

Виходить, що наші діти багато втрачають, займаючись іншими справами і віддаючи їм здобуття знань, найбільш природним способом. В чому криються корені проблеми, і як прищепити дитині любов до читання без примусу? Нижче ви знайдете корисні методики та поради для батьків, завдяки яким дитина полюбить книги.

Що дає читання дітям різного віку

Користь читання складно переоцінити, і це підтверджують психологи і ряд проведених досліджень:

 • читання книг вголос маленьким дітям в грудному віці істотно збільшує їх словниковий запас, робить більш грамотними в майбутньому, допомагає швидше опановувати рідну мову;
 • постійне читання дітям призводять до того, що вони швидше опановують мовленнєву функцію, яка як відомо пов’язана із зростанням інтелектуальних можливостей, логікою і уявою;
 • поряд з цим, читання та обговорення книг стимулює у дітей навички спілкування – спочатку з близькими людьми, а потім і з сторонніми, такі діти виростають більш доброзичливими, чуйними, комунікабельними, здатними знайти спільну мову з будь-якою людиною.

І все це, не кажучи про те, що такі діти краще вчаться, швидше схоплюють інформацію і запам’ятовують будь-який матеріал, радуючи батьків високою успішністю в школі.

Але для тат і мам, особливо, важливо виростити любов малюка до книг до того, як вчити його навикам читання. Технічно процес доставляє дітям мало задоволення, але якщо вони будуть зацікавлені в цьому вмінні, то навчаться читати в кілька разів швидше.

І тоді для них почнеться самий захоплюючий етап, коли при прочитанні вони зможуть розуміти зміст літературного твору. Втім, читання може стати захопленням на все життя і в більш пізньому віці, коли дитина вже навчається в початковій школі.

Що кажуть психологи

Думка психологів, які вивчають дитячу психіку, однозначно – виховати в дітей любов до книг і читання можна лише до 9 років, але прищепити її є можливість тільки в родині. Батьки повинні не лише читати маленьким дітям вголос, наприклад, у дитини 7 років така гарна звичка ще може бути вироблена, якщо вони, дійсно, докладуть зусиль, при цьому гарні будь-які методи і рецепти. Адже література – не тільки художні твори, це величезна кількість та іншої інформації, яка буде цікава школяра молодших класів, у відповідності з його захопленнями.

Читайте також:
18 методів: як стерти ручку, як вивести пляму від чорнила кулькової ручки, як відіпрати чорнило

У зв’язку з цим дані та інші поради, здатні в цьому допомогти:

Коли треба читати

 • з перших днів народження дитини;
 • регулярно, хоча б по кілька хвилин, не пропускаючи жодного дня;
 • в будь-якому місці, вдома і на вулиці;
 • заспокоювати малюка показом книги з красивими картинками;
 • коли малюк добре себе почуває і в піднесеному настрої;
 • читати в певні години, щоб малюк чекав цієї події.

Як слід читати:

 • у затишній, спокійній обстановці;
 • маленьким дітям – потішки і віршики;
 • разом, розглядаючи барвисті зображення на сторінках;
 • читати вголос з різними інтонаціями;
 • разом з сином і дочкою вибирати сподобалися їм книги;
 • не забувати перечитувати улюблені сюжети.

І найголовніше – треба читати повільно і емоційно, смакуючи кожне слово, можна різними голосами за різних персонажів. Не забудьте послухати розповідь дитини про його враження про книгу, це дуже важливо. Не варто затягувати з вихованням любові до книг і процесу читання, адже у 10 років може бути вже занадто пізно.

Як викликати зацікавленість дитини: рекомендації для дорослих

Поради для батьків допоможуть татам і мамам сформувати у дитини серйозне ставлення до книг різного змісту, але для цього вони повинні знати вимоги, виконуючи які, можна успішно вирішити проблему, і прищепити дитині інтерес до читання:

 • Щоб в сім’ї виріс читає малюк, який, до того ж, любить це заняття, в будинку повинно бути багато книг. Раніше було престижно мати домашню бібліотеку – один, два і навіть три книжкові шафи з літературою різної спрямованості і жанрів. Якщо в будинку є книги, рано чи пізно, дитина захоче в них заглянути, навіть просто з цікавості. Можливо це будуть тома не того змісту, яке вибрали б для свого нащадка батьки, тим не менш, це може стати початком великої дружби з авторами словесності та їх творами.
 • Ніщо не є найкращим прикладом для дитини, ніж дії і вчинки близьких людей, тому, найчастіше, діти в сім’ї читають, вважають це важливим, необхідним, а головне, природним, якщо читання люблять їхні батьки і матері. Маленький дитина, регулярно спостерігаючи за читають татом, спочатку буде наслідувати йому, а потім це може перерости в справжнє захоплення. Але важливо не тільки виявляти інтерес до книг, потрібно ділитися отриманою інформацією з дітьми, питати їх думку про прочитане, проводити обговорення.
 • Одного разу захопивши увагу сина або дочки книгою, не варто на цьому зупинятися. Можна звільнити поличку для улюблених дитячих книжок, або змайструвати, купити невелику красиву етажерку, поставивши її поряд з письмовим столом малюка. Також варто продумати, де зручніше за все буде читати дитині. Крім того, що такий куточок у будинку повинен бути затишним і тихим, треба завчасно подбати про оптимальному освітленні. Бажано, щоб діти присвячували свої годинники книг, не лежачи на дивані, сидячи за столом або в кріслі.
 • Щоб акцентувати увагу маленької дитини на читанні, необхідно прибирати всі яскраві предмети та іграшки, які будуть заважати поглибленого осягнення книжкового вмісту. Пізніше малюк і сам перестане звертати увагу на навколишні його речі, захоплений черговим сюжетом.
 • Розуміючи, як прищепити дитині любов до читання, починати читати дітям книжки треба з самого раннього дитинства, незважаючи на те, що самі вони ще не осягли ази читання. Робити це слід повільно з виразними інтонаціями, відповідними змістом, вдома і на вулиці, по пам’яті або перегортаючи сторінки. Для грудних дітей, поки не осягають сенс сказаного, це, в будь-якому випадку, море позитиву, позитивні емоції, тренування слухових органів, знайомство з голосами батьків. Ніхто не говорить, що це легко, проте для дітей – це перший крок до гідного захоплення.
 • Важливо, щоб діти звикли до того, що читання займає одне з головних місць в житті сім’ї. Якщо проводити сімейні читання регулярно, в одні і ті ж години, це стане корисною традицією. Час можна вибрати, виходячи із загального розпорядку дня для домочадців, але найкраще читати перед нічним відпочинком, особливо щодо немовлят і дошкільнят. Подібний захід на ніч – це не тільки безпосередній контакт і прилучення до світу літературного мистецтва, але і заспокійливий ритуал, який допоможе дитині заснути. Зрозуміло, і сюжети для цього часу доби повинні бути відповідні.
 • Зацікавленість не виникає на порожньому місці – кожній дитині потрібні книги, які йому близькі, збудять його фантазію, зворушений діями героїв. Для когось це пригоди, а для кого-то казкові історії з принцами і принцесами або розповіді про тварин. Підбирати літературу потрібно індивідуально, в залежності від темпераменту та складу характеру малюка.
Читайте також:
Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

І ще одне важливе правило – дитина повинна ставитися до книги, як справжньою, неминущої цінності, яку не можна порівнювати ні з іграшками, ні з побутовими речами, нехай навіть дуже дорогими. Маленький людина повинна дбайливо користуватися книгами, привчитися прибирати їх після читання і зберігати в спеціально призначеному місці. Якщо він порвав чи зіпсував сторінки, книгу потрібно прибрати і пояснити дитині, чим обумовлений ваш вчинок.

Нестандартні методи мотивації

Цікаві способи мотивувати молодших школярів, які вже вміють читати, але роблять це з небажанням, придумані не тільки психологами, але і простими людьми, що розуміють необхідність освоєння цього важливого навику:

 • Дитині не дають читати, якщо він погано себе веде або вередує. При хорошому поведінці нагородою служить дозоване читання та додаткова винагорода у вигляді солодкого. Метод придуманий представниками Народу Книги, які таким чином виховували у своїх дітях любов до читання.
 • Хороший метод – зупиняти читання на самому цікавому моменті, але для цього потрібна книга з захоплюючим сюжетом. Батько може послатися на те, що вже пізно, або у нього немає більше часу на подальше прочитання. Малюкові, напевно, захочеться дізнатися, що ж було далі, і він візьме книгу в руки, як і раніше, сподіваючись, що хто-небудь шанує йому. Однак робити цього не слід, зате можна похвалити за бажання читати, і прочитати історію разом.
 • Можна поступити наступним чином – покласти дитині лист під подушку від будь-якого улюбленого персонажа, в якому йдеться в двох словах, що він хоче з ним дружити, і приготував подарунок, захований в такому-то місці. Малюк знаходить подарунок, а на наступний день отримує ще один, довгий лист про те, що персонаж хотів порадувати свого друга квитками на циркову виставу, але він так погано себе вів, що він вирішив не робити цього. З кожним разом листи повинні бути все довшими і довшими, а дитина, натхненний і зацікавлений незвичайним подією, почне читати все швидше, і вже не буде відчувати невдоволення через читання.

Можливо, деяким батькам варто послухати історію про одного неписьменного жінці, яка навчила свого синочка читати без помилок. Сім’я була бідною, і три рази в день мати чистила картоплю, щоб приготувати їжу. Щоб прищепити хлопчикові любов до читання, вона сказала, що її втомлені руки болять менше, коли вона чує, як він читає. З тих пір син щодня сидів поруч із мамою, яка готує їжу, і читав вголос, а іноді і сам вдавався до неї раніше часу, питаючи: «Матусю, коли підемо чистити картоплю?». Так йому сподобалося читати книги.

Читайте також:
18 способів: як відіпрати полинявшую річ, як в домашніх умовах відіпрати полинявшую річ

Від яких способів краще відмовитися

Сумно, коли малюк вже вміє читати, але не отримує від цього задоволення. Щоб цього не сталося і з вашою дитиною, варто взяти на замітку кілька важливих правил, що передбачають відмову від радикальних і неприйнятних методів навчання:

 1. Перші книги для дитини мають відповідати її віку, бути йому зрозумілі і цікаві. Якщо вони не відповідають таким вимогам, можна прийти до того, що в подальшому читання не буде викликати у дитини інтересу.
 2. Не можна насильно змушувати дитину читати, умовляти його, тим більше загрожувати покаранням. Перші негативні асоціації можуть стати причиною холодного ставлення до книг. Навчати читання можна в процесі гри, і навіть використовувати деякі хитрощі, але тільки не тиснути на малюка.
 3. Дитину треба хвалити і заохочувати, така стимуляція мотивує дітей до навчання, і в подальшому може перерости в щиру любов до читання.
 4. Помилки при прочитанні не повинні заважати синові або дочці освоювати нове для себе заняття, тому краще обійтися без вказівок на них і виправлень.

Мій досвід: як я привчила дітей читати книги

Ну а тепер, як і обіцяла, ділюся своїм досвідом, як я прищепила любов до книг своїм дітям. З народження дітей у нас було дуже багато книг — спершу це були різні забавлянки — примовки, ритмічні віршики, які я читала дітям регулярно, обов’язково хоча б невелика казка перед сном.

Пізніше, коли діти навчилися читати, ми читали разом казки перед сном — наприклад, перше речення на сторінці дитина, потім я. Часто закінчувала читання на самому цікавому місці, обіцяючи прочитати пізніше, якщо дитина хотів дізнатися продовження — брав книгу й читав голосно всім — і мені і сестричці (нам же теж цікаво продовження Як прищепити дитині любов до читання: поради для батьків | Сімя і мама ).

Зараз ми влаштовуємо час для читання — я беру свою книгу, діти кожен (у нас дуже багато книг будинку, часто замовляємо їх в лабіринті (у них часто проходять акції, їх секретні слова публікую тут щомісяця), так само обидва дитини записані в бібліотеку, їх вже там дізнаються)) і обирають кожен собі книгу, яку йому буде цікаво почитати найближчим часом, я можу щось порекомендувати, показати, але вибір завжди залишається за дитиною.

Коли час читання закінчилося я можу поцікавитися, про що книга, тому що часом мені самій цікаво почути продовження історії + для дитини корисний навик переказу прочитаного.

І я ніколи не змушую дітей читати, буває таке немає настрою у дитини або чимось захоплений, наприклад, займається конструктором — я не стану його відволікати від цього заняття і наполягати на читанні книги. Так само не змушую читати книги, які дитині просто нецікаві.

Буває таке, що ми подивимося мультик — фільм і дитині сподобається, тоді я пропоную почитати книгу, приміром, так у нас було з Электроником.

Розуміючи, як прищепити дитині любов до читання, люблячі батьки можуть раз і назавжди трансформувати свідомість дитини у бік високого інтелектуального розвитку, наділити його цінними якостями, властивими лише для людини, без перебільшення, якісно змінити долю малюка, надавши його життя

 

Моя довідка - Корисні поради