Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Боротьба з міллю часто займає велику кількість часу і забирає багато сил. Найчастіше люди вважають, що варто позбутися тільки від літаючих особин, але насправді більшу небезпеку несуть яйця, з яких згодом вилупляться гусениці, що завдають істотних шкоду одягу і продуктів.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Види молі, особливості виведення

В природі існує не менше 30 видів молі, кожна група яких вимагає певного підходу до їхнього усунення. Дана особина живиться кератинів – речовиною, выстилающим роговий шар, з-за чого вони отримали назву кератофагов.

Кухонні моль (харчова, зернова, фруктова моль, борошняна моль)

У зернової молі переважно сріблястий колір крил. Часто можна замінити на них невеликий візерунок, виконаних в темних фарбах. Розмір досягає 1,5 см, заляльковуються найчастіше навесні-влітку. Найбільш популярним місцем її проживання є зерносховища. Відкладання яєць відбувається безпосередньо на зерна, причому одна особина жіночої статі може відкласти близько сотні яєць.

Харчова моль (або борошняна, або круп’яна) споживає в основному ті продукти, умови зберігання яких не були дотримані. Найчастіше йде про крупах і бакалійних продуктах. У природі можуть поїдати горіхи і плоди. Споживає лише борошно, крупу, цукор, фрукти і ягоди. У довжину не досягає і 1 см, при цьому має непомітний забарвлення, а тому відстежити її наявність складно.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Існує чимало різновидів кухонних молі, однією з яких є чорна моль. Вона нічим не відрізняється від інших представників цієї касти, але сильно виділяється своїм цвітом на їх фоні. Яйця даних комах сріблястого кольору, і саме вони несуть значної шкоди продуктам.

Незалежно від різновиду молі, гусениць не можна стримати пластиком, поліетиленом і харчовою плівкою. Надійним захистом від особин буде тільки скло і метал.

Побутова моль (платтяна, вовняна, шубна, меблева моль)

Платтяну міль часто ще називають вовняний. Її розміри не перевищують 2 див. Вона має дві пари крил, які відливають фіолетовим відтінком біля основи, а до кінців крил через світло-жовтий колір переходить в буре з вкраплення.

Їх часто плутають з шубної міллю, але на відміну від другого виду, платтяна любить перебувати в складках шуби, поїдаючи незначні ділянки шати, які непомітні з першого погляду. Особини, що належать до шубному увазі, має дві пари крил. Нижній шар їх світло-сірого кольору, а на верхньому, темно-жовтому, присутні цяточки бурого кольору.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

В довжину вони не перевищують півтора сантиметрів, воліють речі з натуральних матеріалів. Небезпечні більшою мірою личинки молі, які мають майже білий прозорий колір. Саме вони поїдають хутро більшою мірою.

Моль меблева має жовті голівку і тільце і сріблясті крила. У них відсутні ротові щупальця, а тому вони змушені псувати меблі іншим способом: вони поїдають оббивку і ворс, а їх личинки проробляють туннелеобразные отвори в меблів.

Ознаки перебування в будинку, шкоду і небезпеку

Харчова міль може перебувати в ідеально чистому будинку, тому її наявність не залежить від охайності господині. Метелики молі не здатні нашкодити одягу, предметів меблів і продуктів, оскільки в них не є ротові порожнини. Але гусениця молі здатна завдати істотної шкоди людині, якщо є в будинку.

Наноситься істотної шкоди людському організму, якщо в будинку з’являються подібні комахи. Найчастіше кусається тільки міль, а круп’яна цим не славиться. У неї є маса інших недоліків. Вони розмножуються у геометричній прогресії. Одна така метелик здатна відкласти близько 100 яєць, а враховуючи їх численність, збільшення чисельності популяції відбувається дуже швидко.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

В основному вони харчуються усіма сухими розсипчастими запасами, до складу яких входять навіть гострі приправи. При цьому при появі цього виду комах в будинку варто розуміти, що вони приживуться і будуть споживати абсолютно всі види круп, а тому варто позбавлятися від усіх місць їх проживання.

Мало хто знає, скільки живе моль, так як це багато в чому залежить від виду. Тільки личинка живе близько 2 місяців, при цьому активна життєдіяльність передбачає залишення фекалій в середовищі існування. Тому дані продукти не можна згодом споживати, так як це здатне викликати сильну інтоксикацію, розлади ШЛУНКОВО-кишкового тракту і виникнення алергічної реакції.

Народні методи

Знищити моль можна за допомогою народних методів, які не токсичні для людини і не викликають негативних наслідків. Від заражених продуктів доведеться позбутися повністю, так як споживати їх в їжу все одно буде не можна.

Лаванда від молі вважається чи не самим головним і ефективним способом боротьби з шкідниками. Але допомагає не тільки це рослина, але і багато інших. Кульки, скручені з вати і просочені ефірними маслами, слід розташувати в місцях проживання особин. Найчастіше слід використовувати ялицю, лаванду, розмарин, цитрусові, герань і пижмо. Вони абсолютно нешкідливі для людини, але несуть шкоду молі. Головне, не допускати попадання концентрованого ефірного масла на шкіру, оскільки воно може викликати опік і роздратування.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Крім ефірних масел, можна використовувати безпосередньо висушені трави перерахованих вище рослин. Також можна розкладати висушені скоринки лимона, апельсина і грейпфрута.

Також можна розкладати лавровий лист, часточки часнику, листя волоського горіха або тютюн, який також не буде нести шкоди продуктам, але допоможе в короткий термін позбутися від круп’яної молі.

Позбутися від фруктової молі допоможе обробка шаф, де зберігаються сухофрукти і крупи за допомогою мильного і оцтового розчину. Попередньо потрібно ретельно вимити зсередини шафа за допомогою мильної води, а потім протерти всі поверхні і щілини шафи при допомозі 9%-го оцту.

Знищення молі повинно бути комплексним, а тому потрібно позбутися не тільки від метеликів, але і від личинок. Для цього варто викинути заражені продукти, вбити або зловити літаючих комах (це найчастіше самці, але без них неможливо буде запліднення). А потім зайнятися обробкою всіх поверхонь шафи.

Іншим народним засобом від молі вважається нафталін, але останнім часом він визнаний не настільки ефективним, як вважалося раніше. Мало того, що він не сприяє усуненню личинок і яєць, так при цьому ще й призводить до погіршення здоров’я людини, а тому не рекомендується його застосовувати.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Боротьба з платтяна міллю в домашніх умовах за допомогою пакетика лаванди не буде ефективною, оскільки різкий запах лише відлякає метеликів, але не усуне яйця і гусениць, а тому варто вдатися до допомоги хімічних засобів.

Ефективним засобом від молі в квартирі є каштани. Він також виключно відлякує дорослі особини, але це корисно в тому випадку, якщо всі зіпсовані речі згодом будуть викинуті. Для захисту від молі на полиці слід розкласти кілька каштанів, не розколюючи їх шкаралупу, а поміняти їх варто лише через рік.

Хімічні засоби

Всі хімічні засоби можна розділити на дві великі категорії, які згодом поділяються на велику кількість різних видів засобів. Існують:

  • репеленти;
  • інсектициди.

Перші сприяють відлякування молі, а другі знищують шкідників. Перевагу найчастіше віддається на користь других, так як моль в квартирі доставляє масу незручностей і шкоди людині.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Аерозолі

Для боротьби з літаючими комахами призначені аерозолі. Найчастіше рекомендується придбати Раптор, який придбав популярність в інтернеті як хороший інсектицид. Він має приємний запах, не залишає слідів на одязі, а також дозволяє позбутися від будь-якої форми живності в шафі.

Подібний вид зберігає властивості протягом одного року, а потім знову доведеться його використовувати. Даний засіб повністю відповідає на питання, як позбавити від платтяна міль в квартирі. Його основна речовина – перметин – кишково-контактної дії, що дозволяє в короткі терміни позбавитися від комах.

Наносити речовина потрібно на одяг, внутрішню поверхню шаф, килими і меблі. При цьому потрібно не забути провітрити приміщення не менше півгодини після використання засобу.

Аерозолі містять масу запахів, при цьому найчастіше використовуються ті, які не переносять комахи. А який квітка, як не лаванда, краще всього відлякує міль? При використанні засобів подібної спрямованості потрібно користуватися ватно-марлевою пов’язкою або респіратором, щоб захистити дихальні органи від отрути.

Фумігатори

Фумигатором називається пристрій, що працює від мережі. Інсектицид заправляється в спеціальний посудину або пластини. Є ефективним засобом від будь-якого виду молі, а тому вивести її з квартири буде просто за допомогою цього засобу.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Єдиний недолік – потрібно використовувати подовжувач, щоб фумігатор працював безпосередньо в місці проживання комах. При цьому повне знищення потрібно певної кількості часу. Часто на це йде кілька днів або тижнів, оскільки випаровування з пластини відбувається досить повільно.

Варто також розуміти, що не варто користуватися цим препаратом у житловій зоні, так як велика кількість цього інсектициду чинить негативний вплив на органи дихання, може викликати астму та алергію.

Секції

Багато полюбили цей вид антимольних препаратів. Найчастіше секції володіють запахом цитрусових, лаванди і ромашки. При цьому існує варіант, призначений для дитячих речей. Секція розміщується на верхній частині шафи за допомогою двостороннього скотча. Діє приблизно до півроку, а потім її слід замінити. Не варто зберігати поблизу від продуктів, а також не допускати потрапляння в дитячі руки, так як ці репеленти досить токсичні.

Такі засоби допоможуть позбутися від молі в будинку на час, так як відлякують лише дорослих особин, але личинки залишаться в квартирі назавжди, якщо не застосовувати інших засобів по їх усуненню.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Таблетки від молі

Боротися з міллю в квартирі можна за допомогою такого засобу, як таблетки. Про них пам’ятають всі, оскільки нафталін випускався саме в такій формі. Але не дивлячись на те, що від нього потрібно відмовитися, існує чимало ефективних препаратів в тій же формі випуску.

Рекомендується поміщати їх у шафу в марлевий мішечках, щоб вони не пошкоджували одяг. При цьому їх головною перевагою є дешевизна, так як вони є репелентом, а тому усунуть тільки дорослих особин. Але можуть використовуватися і в якості профілактичних заходів.

Крейда

Чи не найдешевшим засобом є крейда від молі. Їх середня вартість коливається до 10 до 50 рублів за одиницю товару. При цьому вони захищають практично від будь-якого виду комах в будинку. Економічний витрата дозволяє використовувати крейду протягом тривалого періоду часу. При цьому одного нанесення діє близько півтора місяців.

Олівцем повинні обробитися місця скупчення комах. При цьому варто використовувати заходи обережності, оскільки в продукті містяться отруйні речовини.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

Клейові пастки

Для харчової молі часто використовуються спеціальні клейові пастки. Вони призначені для усунення самців – літаючих по квартирі метеликів. Якщо будуть знищені всі самці, запліднення стане неможливим, а тому стане простіше позбутися за допомогою інших засобів від личинок і самок.

Ці пластини клеяться на двосторонній скотч. Вони просякнуті феромонами, які практично не мають запаху, але залучаються міль, яка просто не в змозі полетіти згодом звідти.

УФ опромінення

Так як прямі сонячні промені негативно впливають на комах, то це використовується проти них. Ультрафіолетове опромінення може здійснюватись за допомогою прямих сонячних променів і спеціальної кварцової лампи.

Під дією променів відбувається коагуляція білка, в результаті чого комахи гинуть. При певних умовах потрібно всього півгодини, щоб знищити яйця і гусениць.

Температурна обробка

Чого можуть боятися моль і її личинки більше, ніж температурної обробки? Моль нормально себе почуває в діапазоні температур від 0 до 30 градусів Цельсія. Тому не потрібно довго думати й шукати неймовірні способи усунення личинок і метеликів, якщо можна вивести моль за допомогою температури.

Як позбутися від молі в квартирі в домашніх умовах: хімічні, народні, професійні засоби

При першій появі шкідників в крупі варто або викинути продукт, якщо там великий вміст личинок, або піддати термічної обробки в духову або мікрохвильовій печі при температурі не нижче 60-70 градусів. Речі слід прати при максимально можливих температурах, щоб підвищити ефективність знищення яєць.

Профілактика

Профілактика повинна бути невід’ємною частиною захисту кухні та шафи від появи цього шкідника. Потрібно захистити продукти від нападок цього шкідника. Всі крупи повинні знаходитися в скляній або металевій тарі. В даний момент на ринку існує чимало подібної посуду, яку слід придбати, щоб захистити свої продукти.

Профілактичні заходи по запобіганню появи платтяна міль передбачають ретельну підготовку речей до зимового сезону. Потрібно ретельно прибрати всі забруднення з одягу, так як личинки молі найбільш сильно люблять виїдати ділянки з брудом. Тому перед відправкою речі на тривале зберігання, потрібно ретельно їх вичистити.

При цьому личинки терпіти не можуть сонячне світло і свіже повітря. Тому не можуть жити в речах, які часто носяться. Зберігати одяг слід в спеціальних чохлах з додаванням в них спеціального засоби від молі.

Звідки б не бралася моль в квартирі, потрібно оперативно підійти до її знищення, щоб чисельність популяції не сильно збільшилася. При цьому недостатньо усунути літаючих особин, треба потурбуватися про те, щоб знищити личинок та яйця, щоб через деякий час вони не заполонили всі продукти і речі.
Моя довідка - Корисні поради