Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Чистка витяжки – не самий приємний процес, але необхідний, так як цей побутовий прилад дозволяє зробити життя простіше і краще. Але для цього потрібно мити не тільки поверхню техніки, але і фільтри.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Підготовка до очищення

Перед тим як починати безпосереднє очищення приладу, потрібно демонтувати витяжку. Потрібно уважно вивчити інструкцію по эксплуатированию, щоб правильно виконати всі дії і не переживати згодом про несправності. Розібрати на деталі необхідно, щоб можна було відмити всі елементи витяжки, інакше це не може вважатися прибиранням.

Розбір не можна починати до відключення електроживлення. Потім демонтаж проводиться по інструкції, яка прикладена до кожного пристрою. Основні кроки однакові скрізь:

  1. Потрібно від’єднати кришку, яка розташовується над газовою плитою. Реалізується дію за допомогою фіксаторів.
  2. Акуратно витягується сітка і фільтри.
  3. Необхідно зняти трубу, яка виводить забруднення вентиляцію, так як вона також буде жирної.

Після цього потрібно замочити знімні деталі в мильному розчині, так як це дозволить нагару розмокнути і відійти від поверхні. Подальша процедура очищення будуть проходити простіше, якщо виконати цей крок. Трубу і кришку простіше всього мити у ванній.

Майже всі деталі добре відмиваються за допомогою засобу і губки для миття посуду. Для виготовлення мильної розчину потрібно змішати чисту воду і миючий засіб у кількісному співвідношенні 4:1. Потім потрібно ретельно витерти всі поверхні. Робиться це не тільки для усунення розлучень, але і для уникнення подальшого накопичення жиру на поверхні витяжки, так як до води він липне набагато швидше.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Помити повітряний фільтр витяжки складніше. Варто розуміти, що не всякий фільтр можна мити, а тому інструкція по експлуатації приладу все ще потрібна. В ній повинно бути описано, як правильно прибрати нагар з поверхонь. На деяких моделях цього зовсім не можна зробити, а інші вимагають особливого поводження з собою.

Рекомендації по очищенню

Потрібно розуміти, що якщо витяжка почала голосніше працювати або не справлятися зі своїм завданням, то забруднилися фільтри. З-за цього найчастіше ці прилади виходять з ладу. Тим не менш, не всі господині під час прибирання вирішують почистити щось крім корпусу витяжки, про що згодом можна пошкодувати.

Жировловлювачі чутливі до тривалої відсутності чищення. Тому потрібно проводити очищення не рідше одного разу на місяць. Це дозволить продовжити термін експлуатації пристрою.

Але багато в чому частота, з якою потрібно проводити прибирання, залежить від того, як часто вона використовується. Але навіть у випадку, якщо готування з використанням приладу проходить рідко, раз на півроку потрібно дбати про чистоту витяжної шафи.

Решітка вимагає більш делікатного догляду: відмивати її потрібно хоча б раз на місяць. Відтерти застарілий жир, який вже перетворився на нагар, набагато складніше. Тому рекомендується проводити прибирання в міру появи забруднень. Видалити жир можна за допомогою посудомийної машинки.

Фільтри не завжди піддаються очищенню. Нерідко можна зустріти моделі, в яких вони одноразові. Такі деталі потрібно міняти по мірі появи забруднень на нові. Старі витяжки не завжди підтримують цю функцію, може знадобитися повна заміна побутового приладу.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Потрібно стежити за тим, щоб перед розбором і миттям витяжка була відключена від мережі електроживлення. На всьому етапі збирання не можна тримати кухонну плиту включеною, так як вона може пошкодити пластикові елементи витяжки: вони розплавляться від попадання прямого вогню.

Не рекомендується застосовувати абразивні засоби і залізні шкребки при очищенні пристрою, так як вони сприяють появі подряпин, які не тільки псують зовнішній вигляд приладу, але й збирають більше забруднень на себе. Прочистити їх буде дуже складно.

Процес очищення витяжки

Фільтр

Фільтр страждає більше всього від нагару – шару жиру і пилу. Якщо він досить новий і миття проводиться в перші пару місяців експлуатації, то відмити не складе праці. Для цього потрібні лише гаряча вода і будь миючий засіб. При застарілих забрудненнях доведеться потрудитися, але існує чимало способів, які розкажуть, як очистити фільтр витяжки від жиру.

Корпус

Очищення корпусу витяжного шафи проводиться за допомогою м’яких губок і рідких миючих засобів. Для цього потрібно змочити губку у воді і нанести необхідну кількість засобу або використовувати приготовлений заздалегідь мильний розчин. Протерти потрібно всі ділянки забруднень: як зовні, так і всередині. Потім мильний розчин змивають чистою водою. Можна дозволити всім деталям висохнути самостійно, але рекомендується протерти сухим чистим рушником або ганчіркою.

Кнопки

Чистка кнопок найпростіше проводиться за допомогою рідких засобів, які можна розпорошити на поверхню і потім протерти серветкою, м’якою губкою або ганчіркою. Інакше можна спробувати нанести миючий засіб за допомогою ватного тампона і потерти, але з-за невеликого розміру кнопок, робити це буде не дуже зручно.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Внутрішня поверхня

Внутрішня поверхня витяжки повинна оброблятися за допомогою суміші декількох компонентів. Ними можуть виступати аміачний розчин і перекис водню, так як вони продаються в невеликому обсязі, якого не вистачить на всю поверхню.

Воздухоотвод

Очищення воздухоотвода – важливий процес, оскільки від його прохідності залежить якість роботи пристрою. Якщо не надходить достатня кількість свіжого повітря, то виводити неприємні запахи з приміщення буде важко. Для очищення шахти можна використовувати парогенератором або спеціальним засобом, який винайдено для цих цілей.

Вентилятор і мотор

Обмін повітря здійснюється за допомогою мотора. Якщо він сильно забруднений, то не тільки буде проводитися неякісно процес вентилювання, але також в їжу можуть потрапляти шкідливі бактерії. Миття слід здійснювати хоча б раз у 2 роки і діяти виключно дотримуючись інструкції, якщо немає бажання звертатися в клінінгові служби, де працюють професіонали.

Двигун не можна мочити, а тому потрібно розібрати мотор на складові і промити за допомогою мильного розчину виключно вентилятор. Розчинити жир можна з допомогою замочування, а потім просто протерти вологою губкою. Складання слід починати після повного висихання комплектуючих. При цьому двигун можна протерти зовні вологою ганчіркою і витерти насухо. Варто не забувати про те, що не можна мочити дроти. Кращим виходом із ситуації є звернення до сервісної служби. Часто постає питання, чим можна відмити сильні забруднення на витяжці. Для цього рекомендується використовувати WD-40 і засоби, використовувані для прочищення каналізації.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Способи чищення

Як в домашніх умовах очистити ґрати та інші комплектуючі витяжки від жиру, якщо не з допомогою народних засобів? Спеціальні речовини часом є дуже агресивними, а тому потрібно їх використовувати по мінімуму, інакше витяжна шафа швидко приходить в непридатність.

Посудомийна машина

При свіжих забрудненнях ефективно бореться з нагаром посудомийне засіб, а тому потрібно завантажити фільтр в посудомийну машину раз на місяць, щоб він повільніше засорялся. Якщо немає під рукою посудомийної машини, то можна і вручну впоратися з жиром. Для цього необхідно замочити в мильному розчині деталь, потерти за допомогою губки і прополоскати окропом.

Сода

Замінити побутову хімію можна содою. Не варто піддавати подібного очищенню корпус витяжки з нержавійки, так як засіб може залишити мікротріщини, з яких згодом буде складно прибрати жир. Фільтр можна прокип’ятити в содовому розчині. Для цього потрібно виконати наступні дії:

  1. Закип’ятити воду в каструлі, що підходить за розміром до фільтру.
  2. Додати в воду (в залежності від розміру використовуваної ємності) 0,5 або 1 склянку соди.
  3. Домогтися повного розчинення речовини.
  4. Покласти деталь витяжки в каструлю і кип’ятити протягом півгодини на повільному вогні, поки нагар не розчиниться.

Якщо немає ємності, в яку фільтр помістився б повністю, то можна провести процедуру в два етапи: покласти фільтр спочатку однією стороною у воду, а потім інший.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Господарське мило

Господарське мило також допоможе від нагару. Потрібно лише взяти шматок мила, натерти його на тертці в дрібну стружку, а потім додати в 5 літрів води, нагріти і добитися повного його розчинення. В отриманому розчині потрібно змочити губку і протерти всі поверхні, а потім промити чистою водою. У разі якщо можливо використання жорстких абразивних засобів, металеву губку можна використовувати в разі серйозних забруднень.

Оцтова кислота

За допомогою оцтової кислоти можна якісно і швидко позбутися від нагару, докладаючи мала кількість зусиль. Потрібно за допомогою губки нанести нерозбавлений розчин на сильні забруднення (у разі свіжих оцет потрібно розбавити водою в пропорції 1:2) на час від 7 до 12 хвилин, а потім змити водою.

Лимонна кислота

Лимонна кислота діє за тим же принципом: береться 2 представника сімейства цитрусових, розрізається навпіл і м’якоттю натирається вся поверхня. Потрібно залишити на чверть години, а потім стерти ганчіркою. При необхідності процедуру можна повторити кілька разів. Цей спосіб вигідно відрізняється від попереднього тим, що лимон не видає такий їдкий запах, як оцет.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Нашатирний спирт

При застарілих забрудненнях очистити витяжку можна за допомогою нашатирного спирту. Для цього потрібно половину склянки нашатирю розбавити в 4 літрах гарячої води. Потрібно в приготованому розчині замочити ті елементи пристрою, які помістяться в ємність. Згодом залишиться тільки промити чистою водою і протерти сухим рушником.

Побутова хімія

Радикальними методами очищення є використання побутової хімії. Найчастіше для цих цілей застосовуються спеціальні речовини, так як вони дорожче коштують, а звичайні засоби для прочищення каналізаційних труб, які представлені у всіх цінових категоріях і є в багатьох будинках.

Потрібно вивчити інструкцію по застосуванню, так як розчин готується з гарячої води, а деякі кошти не терплять цього. Фільтр потрібно опустити в розчин і протримати в ньому чверть години, а потім ретельно прополоскати у великій кількості чистої води.

Парогенератор

Самим потужним і дієвим засобом є використання парогенератора. Він не сприяє утворенню корозії і відмінно справляється з нагаром, а тому є досить популярним, але для цього необхідно мати спеціальне обладнання, яке є досить дорогим.

Поради по догляду

Проведення чищення кухонної витяжки від жиру досить трудомісткий і час витратний процес, а тому слід правильно доглядати за пристроєм, щоб якомога менше зусиль доводилося витрачати на прибирання.

Як почистити витяжку над плитою в домашніх умовах: від жиру, диму, кіптяви

Варто по мінімуму використовувати абразивні засоби і металеві скребки і губки для миття пристрою. Під час приготування їжі витяжка всмоктує крапельки жиру, які осідають на всіх поверхнях деталей пристрою, поверх жиру сідає пил. При високих температурах це з’єднання перетворюється в кірку, іменовану нагаром. З рівної поверхні його прибрати досить просто, але коли мова йде про подряпинах, то доведеться докласти максимум зусиль для усунення подібних забруднень.

При цьому завжди після миття потрібно насухо протерти всі деталі витяжки сухим рушником, так як крапельки води краще притягують жир, а тому утворення нагару буде відбуватися швидше. Також потрібно скоротити час холостої роботи газової плити, так як жир прикипає до поверхні при високих температурах.

Не варто відразу вдаватися до радикальних методів очищення, так як це може не знадобитися. Краще починати з більш м’яких засобів, а лише потім переходити до агресивним, якщо перші не впоралися з поставленим завданням.

Не варто забувати і про заходи безпеки: засоби є їдкими, а тому потрібно використовувати респіратор і гумові рукавички. Оцет потрібно використовувати в добре провітрюваному приміщенні і в захисних окулярах, так як він шкодить слизовим.

Існує чимало способів, які відповідають на питання, як можна почистити витяжку, а тому немає більше виправдань для того, щоб не займатися її чищенням. Варто враховувати всі поради і запобіжні заходи, щоб продовжити, а не скоротити термін експлуатації приладу.


Моя довідка - Корисні поради