Як дихає дитина в утробі матері | Сім’я і мама

Як дихає дитина в утробі матері | Сімя і мамаПеребуваючи в маминому організмі, ще не народжений малюк розвивається, отримує харчування і кисень, але, зрозуміло, здійснює ці дії способами, придатними для його стану і стану. Тому було б помилкою вважати, що перший подих він робить тільки в момент народження. У той же час, буває важко зрозуміти, як дихає дитина в утробі матері, якщо його дихальна система ще не функціонує.

Як дихає дитина в утробі матері

За допомогою дихального процесу здійснюється обмін між зовнішнім середовищем і організмом, що забезпечує життєдіяльність людини. У ньому беруть участь легені, які формуються у ембріона протягом всього терміну вагітності, а значить, плід не має можливості дихати таким способом, будучи в материнському тілі. Так як же дитина дихає в утробі?

Починаючи з перших днів розвитку, дитя дихає тілом, пізніше його рухи нагадують гикавку, і подих, звичайно, далеко від сьогодення, оскільки його горло закрито перегородкою, що запобігає проникнення в організм амніотичної рідини. В кінці 8 місяці легені дитини починають виробляти сурфактант – речовина, що дозволяє легким розправитися в момент появи на світ, щоб зробити перший в житті зітхання.

До цього дихати і отримувати кисень немовляті допомагає дитяче місце, орган, званий плацентою, а з-за цього і дихання у цей період називається плацентарним. Завдяки цьому органу, появляющемуся у жінок лише під час виношування, дитина може отримувати поживні речовини для росту, його організм здійснює газообмін – його тканини збагачуються киснем, віддаючи вуглекислоту, що надходить в материнську кров, а потім віддаляється за допомогою її легенів.

Поряд з цим, надходження кисню в організм плоду сприяє пуповина, яка зростає, одночасно з дитиною, а через її відня і артеріальні судини, крім надходження живлення, відбувається забезпечення киснем, як матері, так і дитини.

Не варто забувати, що є і третій джерело збагачення плода настільки необхідним для його життєздатності газом – материна кров, відбираєма у неї пуповиною і последом. Якщо жінка веде здоровий спосіб життя, то її кровоносна система здатна повністю забезпечити дитя всім необхідним.

Фактори, що впливають на дихання малюка

Існують негативні передумови, що погіршують якість дитячого дихання в організмі матері. Недарма, лікарі в один голос попереджають майбутніх породіль про те, що куріння не тільки знижує імунітет жінки і призводить до ряду неприємних захворювань, але і губить ще не народженого немовляти.

Мати, яка ніяк не може відмовитися від сигарет, підвищує загрозу виникнення у дитини гіпоксії – хронічного стану задухи, тобто, нестачі кисню.

Безумовно, малюк буде компенсувати цей дефіцит всіма можливими способами, накопичуючи речовина на поточні потреби. Однак, крім цього, під час пасивного куріння в його крихітному тілі синтезуються гормони, що уповільнюють роботу всіх життєво важливих систем для нормалізації кров’яного тиску. Важко навіть припустити, як дихає дитина в утробі матері в цей час. Ясно одне – життєдіяльність дитини, гранично обмежена.

При тривалості такого процесу може наступити момент, коли ослаблений організм не зможе впоратися з кисневою недостатністю, і тоді мова може йти навіть про загибель дитини.

Поряд з курінням, причини, що призводять до настільки сумних наслідків:

 • вживання матір’ю деяких фармакологічних препаратів;
 • її професійна діяльність на шкідливому підприємстві;
 • зловживання алкогольними напоями;
 • несприятлива екологічна обстановка в районі проживання;
 • рідкісні прогулянки на свіжому повітрі;
 • постійний стресовий стан.

Наслідком цього стає неспокійна поведінка дитини в животику у мами. Завдяки ультразвуковому обстеженню, на ранній стадії гіпоксії, видно, як малюк робить спроби збільшити доступ життєво важливого кисню, стискаючи в маленьких ручках плаценту, а потім, слабшаючи, затихає, припиняючи ці безрезультатні спроби.

Треба сказати, жахливе видовище, яке неодмінно повинні своїми очима побачити палять матері. Що можна зробити в цій ситуації – якщо киснева недостатність виявлена, то негайно почати лікування. Іноді лікарям доводиться приймати радикальні заходи, щоб врятувати немовля – проводити його хірургічне витяг за допомогою кесаревого розтину.

Профілактика гіпоксії

Плацента, звичайно, оберігає крихітного малюка від негативу, але, на жаль, це не гарантує постійного захисту. До того ж, трапляються її патології, такі як передчасно наступає зрелось органу, іншими словами, старіння, а також, фетоплацентарна недостатність, причини яких пов’язані не тільки з попередніми вагітностями, несумісність по резус-фактору і захворюваннями, але і зі зловживанням цигарками, спиртним, наркотиками, стресами і перевантаженнями.

Все це є приводом замислитися над тим, чи може дитина дихати в утробі нормально при поточному стані мами, і які дії зробити для його безпеки і комфорту в її животі. Проте матуся має можливість створити для свого малюка найсприятливіші умови:

 • Для цього потрібно більше перебувати на вулиці, і, бажано, в чистих, природних зонах – лісопарках і місцях з гарним озелененням і чистим повітрям.
 • По можливості уникати перебування у загазованих районах;
 • Регулярно вживати корисні кисневі напої з смачною пінкою.
 • Вирішити, нарешті, питання про відмову від сигарет.
 • Зрозуміло, що виконати останню вимогу буває непросто, особливо, при стажі в кілька років. Тому починати відвикання потрібно за рік, а то й раніше, до розвитку вагітності. Благо, що сьогодні, діти, найчастіше, плануються.

  Крім того, починаючи з 5 місяця вагітності, важливо стежити за тим, скільки разів за день малюк ворушиться. Якщо цей процес відбувається дуже рідко або часто, варто звернутися до лікаря, так як це може означати розвиток гіпоксії.

  В наш час своєчасне виявлення патології допомагає врятувати життя немовляти і поліпшити його стан. Для цього мамі пропишуть потрібні ліки, які допомагають підвищити кисневу концентрацію в організмі.

  Тепер ви розумієте, як дихає дитина в утробі матері, а деякі матусі, швидше за все, будуть більш розсудливі, і виключать зі свого життя згубні звички. Все, що від них вимагається у відповідальний період вагітності – дбайливо ставитися до свого організму, а значить, і до здоров’я майбутньої дочки або сина.

   

  Моя довідка - Корисні поради