Віскоза – це… Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Що являє собою віскоза? Це такий матеріал, про який не можна однозначно сказати, на яку тканину він схожий, оскільки це залежить лише від способу його обробки. Віскоза – це матеріал, що отримується з натуральної сировини штучним шляхом. Однак варто ретельніше розібратися, чому він краще інших, а також як за ним доглядати.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Коротка історія

Історія цього матеріалу бере початок в Англії. У 17-му столітті Роберт Гук вирішив поекспериментувати з різними способами отриманням ниток. При цьому він хотів з більш дешевої сировини отримати матеріал, який був би схожий на шовк. Однак його експерименти успіхом не увінчалися, як і ті, що проводилися згодом протягом кількох століть.

В середині 19-го століття Джордж Аудемарс отримав нитку за допомогою клейкої субстанції, отриманої з гуми і деревної кори, в яку опускалася голка. Даний спосіб досить економічний і не вимагає точності і вправності, а тому не став життєздатним. Лише через 30 років Гильер де Шардоне запатентував свою технологію одержання синтетичних ниток. Отриманий матеріал також не був вдалим, оскільки досить швидко і просто запалав.

Тільки в кінці 19-го століття англійські хіміки Чарльз Кросс, Едвард Беван і Клейтон Бидле вирішили цю проблему. Вони вдосконалили алгоритм, придуманий їх нащадками, і довели до досконалості, яке було можливо в ті часи. Віскозу отримували зі спеціального складу шляхом ксантогенирования. В даний час процес досить сильно змінений, поставлений на потік, а тому виробами з віскози може задовольнятися кожен бажаючий.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Склад, властивості та характеристики матеріалу

Особливо віскози входить легкість і м’якість. З-за цього якості одяг з цього матеріалу виходить струмує з красивими складками. Якщо в процесі фарбування і створення віскозних ниток не додавалися матуючі елементи, то тканина нагадує шовк своїм блиском.

Даний матеріал може вбирати досить велику кількість вологи з повітря. У порівнянні з бавовною гігроскопічність віскози вище вдвічі. Завдяки своєму складу тканина легко забарвлюється в досить яскраві кольори. Натуральний склад при утилізації не несе шкоди навколишньому середовищу. При цьому матеріал дуже приємний тактильно. Також до переваг можна віднести і те, що віскоза не електризується.

Однак існують і недоліки. Головний з них – матеріал дуже сильно мнеться. Варто сказати, що віскоза не дуже міцна, а тому в процесі виробництва нерідко в неї вплітаються зміцнюють нитки. В деяких випадках ці недоліки можуть стати перевагами тканини.

Даний матеріал не стійкий до стирання. В мокрому вигляді його характеристики зменшуються вдвічі, а тому догляд за віскозою повинен здійснюватися правильно. Даний матеріал досить теплостоек і стійкий до світла. При цьому влітку вироби здаються приємно прохолодними, а взимку — комфортно теплими.

Читайте також:
Жовтий манікюр 2021 жовті нігті з фото дизайну, мода кольору, френч, яскраво-жовто-зеленого, рожевого-чорного

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Процес виробництва

Процес виробництва зазнав безліч змін з моменту, коли був придуманий алгоритм отримання. В даний час отримання проводиться в декілька кроків:

 1. З целюлози виходить прядильний розчин.
 2. За допомогою спеціального апарата через фильерную пластину складу продавлюється в кислоту. Таким чином формуються нитки.
 3. Нитки відбуваються.
 4. Проводиться сушка.

Віскоза – це не синтетика. Залежно від способу обробки вона може нагадувати шовк, бавовна або льон. Отримують складу з деревної целюлози. Даний процес досить складний, оскільки попередньо деревину потрібно подрібнити. Для цього потрібна робота на спеціальних комбінатах. Отримана тріска відварюється в лужному розчині, в результаті чого виходить сірий розчин з целюлози.

На цьому етапі потрібно змінити відтінок розчину, оскільки в іншому випадку нитки також будуть сіруватого відтінку, з-за чого на етапі фарбування тканин можуть виникати проблеми. Після відбілювання маси вона пресується в листи. Їх відправляють на комбінати, де в подальшому їх них виробляються нитки. Подальше фарбування виробництва за допомогою барвників для льону та бавовни, а тому можна не переживати за їх високі гігієнічні якості.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Види віскозних тканин і сфери застосування

Випускають кілька видів даного матеріалу, оскільки в залежності від сфери застосування потрібно на перший план висунути певні переваги. Також нерідко потрібно додати певні волокна в тканину, щоб зробити її міцніше або надати інші характеристики. Розрізняють наступні види:

 1. Модал – матеріал легше звичайної віскози, технологія виробництва якого відрізняється від звичайної. Фарбування відбувається легше, і пігмент міцніше осідає в матеріалі. У виробництві використовується целюлоза різного походження.
 2. Лиоцелл, також званий тенселом, — більш міцний матеріал порівняно із звичайною віскозою. Даний вид коштує дорожче за своїх побратимів, що пов’язано зі складністю отримання ліцензії на виробництво.
 3. Віскоза з еластаном використовується у випадку, якщо потрібно збільшити еластичність матеріалу, а тому застосовується у виготовленні спортивної та жіночого одягу.
 4. «Масло». До складу матеріалу входять поліефіри, що дозволяє отримати більш легку тканину, яка підкреслює жіночий силует.
 5. Віскоза в поєднанні з бавовною або еластаном використовується у випадку, якщо потрібно виготовити підкладкову тканину.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Різновиди даного матеріалу дозволяють краще пристосувати віскозу в різних сферах життєдіяльності людини. Вплетення синтетичних або натуральних волокон дозволяє поліпшити характеристики і властивості тканини.

Плюси і мінуси матеріалу

Даний матеріал має натуральний склад, а тому він досить приємний до тіла. Віскозні речі є гіпоалергенними. Виробництво віскози поліпшується з кожним днем, а тому в даний час досить складно відрізнити її від таких тканин, як шовк, бавовна.

Читайте також:
Посів насіння квітів у червні 2020 сіяти насіння на розсаду в грунт, місячний календар, терміни, таблиця

Матеріал досить легкий, а тому його часто застосовують для пошиття літнього одягу. Віскоза прекрасно дихає, а тому добре підходить для створення сарафанів і суконь. Також досить часто ця тканина використовується для пошиття домашнього одягу.

Гігроскопічність матеріалу говорить на його користь, якщо мова йде про виготовлення серветок, які також виробляються з віскози. Ці серветки достатньо швидко сохнуть. У більшості випадків до віскозі додають поліестер, оскільки в цьому випадку догляд практично відсутній, оскільки потрібно знати, як правильно прати, щоб не села. Прасувати виріб у цьому випадку не вимагається.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Матеріал не накопичує статичний заряд. Одяг з віскози легше аналогів з натуральних складів, типу льону та бавовни. Віскозне волокно щільніше, ніж вовняне, а тому з даного матеріалу нерідко виготовляється зимовий одяг, яка добре зберігає тепло. З віскози часто виготовляється дитячий одяг, призначена для активного відпочинку, оскільки цей склад добре відштовхує бруд.

Целюлоза, з якої виготовляється віскоза, також використовується для створення покришок, серветок для догляду за меблями, взуттям спеціального призначення та целофану. Варто знати, як прати віскозу, оскільки слід обирати спеціальні засоби для делікатного прання. Також варто пам’ятати про те, що матеріал у вологому стані більш вразливий. А при тривалому контакті з сонячними променями пігмент може змінювати колір.

Правила прання та догляду

У першу чергу потрібно відсортувати вироби, оскільки спільна прання темних та світлих тканин неприпустима. Варто перевірити кишені, а також ознайомитися з биркою на виробі, щоб з’ясувати оптимальні умови догляду. Потрібно, як мінімум, дізнатися температуру, при якій виробник рекомендується проводити прання.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Якщо на виробі є металеві деталі, то їх потрібно застібнути, щоб під час прання матеріал не був пошкоджений. Також рекомендується користуватися спеціальним білизняним мішком, щоб уникнути тертя тканини барабан пральної машини.

Попереднє замочування повинно здійснюватися у воді, температура якої не перевищує 35 градусів Цельсія. Також рекомендується попередньо ретельно розчинити пральний порошок у воді. Річ залишається у підготовленому мильному розчині на півгодини, після яких можна приступати до прання.

Якщо проводиться ручне прання, попереднє замочування обов’язково, інакше – можна приступати безпосередньо до машинного прання. Не можна грубо м’яти і викручувати тканина, оскільки виріб легко може деформуватися. Використовувати гарячу воду також не варто, оскільки це шкодить структурі матеріалу.

Для машинного прання рекомендується вибирати делікатний або ручний режим і вибирати температуру 30 градусів Цельсія. Не варто використовувати віджимання. Рекомендується вибирати рідкий засіб для прання, який запобігає тертя об барабан машинки, а також варто використовувати сітчастий білизняний мішок.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Сушка вироби не припустима на сонячному світлі, оскільки в цьому випадку на матеріалі можуть утворюватися плями. Позбутися від них можна за допомогою кисневого плямовивідника або пероксиду водню. Сушка проводиться на плічках, причому для цих цілей не варто вибирати металеві, оскільки вони можуть залишити колір. Щоб річ не деформувалася, рекомендується сушити її в горизонтальному положенні, підклавши під неї махровий рушник.

Читайте також:
Квадратні нігті 2021 дизайн і форми манікюру, фото короткі і довгі, гарний френч гель-лаком

Як гладити віскозу, якщо не рекомендується використання високих температур? Потрібно вивернути навиворіт предмет гардеробу, який потрібно випрасувати, вибрати на прасці мінімальний температурний режим і погладити. Або, якщо потрібно випрасувати з зовнішньої сторони виробу, потрібно використовувати марлю. Не можна використовувати режим відпарювання.

Питання-відповідь

Дана тканина є улюбленою у більшості людей, однак не всі замислюються, що саме вони носять. А тому потрібно роз’яснити деякі питання.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Як розпізнати тканина

Потрібно перевірити тактильно, приємний матеріал на дотик, чи є на ньому блиск. Якщо є можливість, рекомендується перевірити тканина на гігроскопічність. Щоб упевнитися, що матеріал є чистою віскозою, рекомендується потерти скляну паличку про тканину і подивитися, притягаються до скла ворсинки і порошинки. Якщо так, то варто розуміти, що матеріал має низьку якість.

Можна прикласти до шкіри тканину і подути на нього. Якщо на шкірі відчувається холодок, то варто бути впевненим, що матеріал – віскоза.

Тягнеться чи ні

В залежності від виду тканини віскоза може тягнутися. Якщо це натуральний матеріал, то в сухому вигляді він являє собою міцне волокно і нагадує бавовну. Якщо в віскозу додали бавовна, то така тканина може давати усадку і тягнеться гірше. Холодна віскоза – трикотаж — добре тягнеться. Той же ефект можна помітити на матеріалі з додаванням еластану.

Віскоза  це... Що таке віскоза, властивості віскози, як прати і доглядати

Скочується чи віскоза

Даний матеріал у сухому стані більш міцний і стійкий до стирання. Однак катишки можуть з’являтися навіть на ньому. У вологому стані тертя більш згубно для віскози – при неправильному догляді катишки будуть з’являтися моментально.

Що краще: віскоза, бавовна, поліестер, еластан

В залежності від тих характеристик, які потрібні в певному випадку, кожен з матеріалів буде мати переваги. Поліестер абсолютно не вбирає вологу, швидко сохне, є досить еластичним і м’яким, міцним. Зберігає форму, яку йому надали, а також стійкий до впливу УФ-променів, мікроорганізмів.

Бавовняний матеріал міцний, добре дихає і вбирає воду, приємний на дотик і не електризується. Вироби з цього матеріалу швидко мнуться і дають усадку. Еластан міцний, погано мнеться, зберігає форму виробу, однак не дихає і погано вбирає вологу. Віскоза більш гігроскопічний матеріал, ніж бавовна. Добре дихає, є гіпоалергенним, але недостатньо міцна.

Віскоза за властивостями і характеристиками прекрасний матеріал, якщо не брати в розрахунок його міцність. Варто ретельно вибирати складу виробу, а також враховувати, для яких цілей будуть використовуватися речі.Моя довідка - Корисні поради