Розбився градусник в квартирі – що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

В Росії все ще повсюдно використовуються ртутні термометри, незважаючи на те, що прилад є досить слабким, і розбити його не становить праці. При цьому всім відома токсичність ртуті та складність її збору. Варто знати запобіжні заходи і способи усунення речовини з квартири.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Заходи обережності, чого не можна робити

Ртутний термометр вимагає обережного поводження з собою, а тому багато хто намагається перейти на електронні, або дотримуються заходів безпеки щодо використання даного приладу. Варто розуміти, що випаровування ртуті дуже небезпечна для людського організму, а тому слід з обережністю підходити до її використання.

В першу чергу потрібно дотримуватися запобіжних заходів, які дозволять уникнути подібної ситуації. Найголовніше правило – зберігати в недоступному для дітей місці. Навіть просто потримати дитині не варто давати.

Прилад повинен зберігатися в спеціальній міцному чохлі. Зазвичай такому виготовляється з пластику. При збиванні» температури потрібно бути обережним. Не варто брати градусник сирими руками, оскільки він може випадково вислизнути. Також потрібно перебувати далеко від твердих предметів, зачепивши за які можна розбити прилад.

Температуру у дитини потрібно міряти тільки в присутності дорослого. Варто притримувати руку дитини, бо той може просто забути про те, що під пахвою знаходиться якийсь предмет. Остільки оскільки ртуть є токсичною речовиною першого класу небезпеки, потрібно моментально зробити перші кроки для її усунення, а не впадати в паніку.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Чим небезпечний розбитий градусник

Ртуть з градусника є кумулятивним отрутою. У рідкому стані вона знаходиться при великому розкиді температур, а тому є єдиним металом, який при кімнатній температурі перебуває в стані рідини.

При температурі більше 18 градусів Цельсія у відкритому просторі речовина починає випаровуватися, а пари ртуті є високотоксичними для людини. Негативний вплив на здоров’я людини робить подібне подія подією.

Швидкість випаровування ртуті збільшується при збільшенні температури. У закритому просторі розбитий градусник є справжньою небезпекою. Якщо речовина повністю випарується, то перевищення норми в повітрі буде в 300 разів більше. При гарній вентиляції її знаходження скоротитися в 3 рази, але подібна концентрація також може вести до інтоксикації.

Дана речовина накопичується в організмі людини, а тому будь-які симптоми почнуть проявлятися в організмі тільки після декількох днів. Якщо збір був здійснений неналежним чином, а тому кульки ртуті залишилися десь у потаємних місцях, її кількість в організмі буде збільшуватися, в результаті чого нездужання з’являться через тижня. Найчастіше до цього часу подібна подія забувається, а тому постановка діагнозу ускладнюється.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Перші дії

Якщо знати, як діяти в подібних ситуаціях, то ця ситуація не є страшною, просто прикрою випадковістю. Для усунення наслідків потрібно моментально почати діяти, щоб ртуть не встигла поширитися по квартирі.

Звільнення приміщення

Якщо дитина розбила градусник, то потрібно якомога швидше вивести дитину з приміщення. Також слід його покинути і всім людям, які не будуть проводити збір. При цьому варто подбати про те, щоб взуття і одяг цих всіх людей, які хоч якось контактували з ртуттю, була викинута.

Її можна прати в машині-автомат, оскільки інакше метал осяде там і згодом цією технікою можна буде користуватися згодом. Потрібно викликати службу утилізації ртуті і самостійно почати збирати речовина. Перше потрібно, тому що викидати метал у звичайний сміттєпровід не можна, оскільки її повинні знищити, щоб вона не завдала шкоди нікому.

Провітрювання кімнати

Варто згадати про властивості ртуті, а саме температуру її випаровування. Варто довести стан кімнати до температури, що не перевищує 18 градусів Цельсія. У більшості випадків для цього потрібно відключити опалення і відкрити вікно. Але не варто створювати протяг, оскільки в цьому випадку потоки повітря можуть не тільки рознести ртуть по всій кімнаті, але і розбити її на маленькі частинки. Тому потрібно відкрити лише одне вікно.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Збір ртуті

Демеркуризацію ртуті по можливості повинна здійснюватися спеціальними службами, але краще почати процес її збору заздалегідь, так як приїзд може затриматися з тих чи інших причин.

Якщо перед цим не було контакту з ртуттю, то варто переодягнутися і перевзутися в ті речі, які згодом буде не шкода викинути, оскільки прання їм не допоможе. При цьому варто захищати руки гумовими рукавичками, а особа –тканинною пов’язкою, яку слід злегка змочити водою.

Слід заздалегідь приготувати розчин марганцівки. Для цього 20 г активної речовини необхідно розчинити в 10 літрах води. Окремо варто приготувати розчин мила і соди. Розчинену марганцівку стоїть в невеликому кількість налити в скляну банку.

Речовина являє собою кульки, які зібрати не становить праці, коли вони розсипані на рівній підлозі. Зібрати ртуть з підлоги можна за допомогою аркуша паперу, з якого згодом акуратно потрібно зсипати кульки в банку. Як зібрати більш маленькі кульки ртуті з розбитого градусника? За допомогою звичайного скотчу! При цьому їх теж слід опустити в банку.

Потім необхідно перевірити всі важкодоступні місця, куди міг закотитися метал. Бажано темні кути перевіряти з ліхтариком, оскільки ртуть з градусника буде відливати металевим блиском, а тому зібрати їх буде простіше, ніж якщо б довелося виглядати без світла.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Викотити з важкодоступних місць можна за допомогою спиці, а потім продовжити збір скотчем. Якщо під рукою немає спиці, можна скористатися спринцівкою. По закінченню збору потрібно ретельно закрити банку.

Утилізація ртуті

Не варто довго міркувати про те, що можна зробити з розбитим ртутним градусником. Від нього необхідно позбутися. Утилізувати осколки градусник так само, як і саму ртуть, необхідно в банку з марганцівкою. Після збору всіх металевих кульок, потрібно ретельно вимити підлогу за допомогою розчину мила з содою. Причому обробці повинні згодом піддаватися і інші поверхні, але спочатку потрібно очистити поверхню підлоги, а потім оточуючих речей, так як він займає велику площу.

Потім потрібно скласти в пакет все ті речі, які були в момент збирання на людину. Це стосується також взуття і рукавичок. Його потрібно необхідно зав’язати і поставити до банку з розчином. Це дозволить нейтралізувати ртуть, але, тим не менш, позбавлятися від неї мають спеціалізовані служби, а тому краще викликати їх, чим займатися самодіяльністю.

Після первинної утилізації слід прийняти душ, прополоскати рота содовим розчином і прийняти активоване вугілля в якості запобіжних заходів. Кімната повинна бути ізольована на тиждень, при цьому щодня в ній повинна проводитися дезінфекція за допомогою розчину соди з милом. Такий засіб як відкрите вікно, дозволить вивести пари ртуті.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Коли викликати фахівців

Якщо людина розбила градусник з ртуттю, то він у той же час повинен викликати фахівців, а вже потім вживати заходи щодо самостійного видалення металевих кульок з поверхонь. При цьому стало зрозуміло, як зібрати кульки ртуті з підлоги, але як зібрати кульки ртуті з килима – зовсім інша історія. Самостійно це зробити неможливо, а тому варто дочекатися фахівців.

З тканинної поверхні ртуть прибрати складно, а тому варто вивести всіх людей і тварин з приміщення, відкрити там одне вікно і закрити двері в кімнату. Не можна допускати створення протягу. Варто відключити опалення і по можливості включити кондиціонер, щоб досягти в кімнаті низької температури.

Якщо не знаєте телефону необхідної для збору та утилізації ртуті служби, потрібно подзвонити в МНС, де повідомлять необхідні санэпидемиологические лабораторії. Головне, вчасно це зробити, поки не ртуть не почала випаровуватися. Фахівці за допомогою спеціальних приладів вимірюють вміст речовини в повітрі, а також допоможуть її утилізувати.

При цьому швидше за все доведеться попрощатися з тими речами, на які потрапила речовина, так як їх подальше використання неможливо в звичайному житті.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Отруєння ртуттю

Симптоми отруєння ртуттю з градусника проявляються не відразу, а тому йти в лікарню безглуздо. Варто звертатися туди за мірою прояву ознак, а тому не варто думати, що якщо немає ніяких нездужань, значить інтоксикації не сталося.

Симптоми

Варто звертати увагу на те, чи з’явилися ознаки отруєння ртуттю з розбитого градусника. При цьому не варто очікувати занадто швидко і явно, оскільки вони не будуть настільки несподіваними і сильними, як це може здатися на перший погляд.

Спочатку з’явиться присмак металу в роті, виникне загальне нездужання і слабкість, пропаде апетит, а також буде боліти голова. Трохи пізніше з’явиться відчуття нудоти і блювання, ковтати стане складніше. Якщо після цього не буде зроблено ніяких кроків, і отруївся не виявиться перша допомога, то симптоми посиляться.

Почнуть кровоточити ясна, з’явиться біль у животі, а також буде спостерігатися сильне підвищення температури. Стілець стане неоднорідним – у ньому будуть присутні слизові і кров’яні вкраплення. Подібні ознаки повинні кричати про те, що людину потрібно госпіталізувати.

Якщо не буде надана негайна медична допомога, все може закінчитися летальним результатом. Отруєння парами ртуті дуже небезпечно, а тому не варто ризикувати своїм здоров’ям, потрібно звертати увагу на найменші нездужання після того, як був розбитий градусник.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Смертельна доза – 2,5 гр ртуті. Саме таку кількість знаходиться в звичайному термометрі. Але якщо вчасно вжити всі необхідні заходи по її усуненню, то подібна кількість парів не буде спожито.

Перша допомога

Коли почнуть проявлятися симптоми, варто викликати швидку допомогу, яка зможе запобігти виникненню більш серйозних ознак. До її приїзду варто дати людині випити велику кількість води, а також прийняти препарат Полісорб, який повинен бути на такий випадок в кожному будинку.

Він знаходиться в низькій ціновій категорії, а тому його можуть собі дозволити багато. Його відносять до класу ентеросорбентів, а тому часто використовується при отруєннях. Дозування і спосіб застосування варто дивитися на прикладеній інструкції.

Профілактика

Відразу після збирання ртуті або контакту з нею, потрібно прийняти душ, ретельно помити всі ділянки шкіри, кілька разів прополоскати рота содовим розчином, а потім прийняти активоване вугілля. Варто спостерігати за своїм здоров’ям деякий час після інциденту, стежачи за станом організму. При нездужанні потрібно звернутися по допомогу до лікаря.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Оскільки найбільше пари ртуті впливають на нирки людини, потрібно пити якомога більше рідини, щоб зменшити її негативний вплив на цей орган.

Питання-Відповідь

Існує ряд питань, відповіді на які потрібно знати, якщо в квартирі розбили градусник, оскільки вони допоможуть зрозуміти, що робити в тих ситуаціях.

Як довго випаровується ртуть з розбитого градусника

Не можна сказати точно, скільки часу піде на випаровування ртуті, так як на це буде впливати багато чинників, починаючи від температури і закінчуючи площею приміщення. Чим вище температура, тим швидше буде йти процес випаровування. Як тільки ртуть буде повністю прибрана з кімнати, можна буде зробити протяг для кращого провітрювання приміщення.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Температура плавлення і замерзання ртуті

Ртуть є єдиним металом, який знаходиться в рідкому стані при кімнатній температурі. Плавитися метал починає при температурі -38 градусів Цельсія і вище.

Куди дзвонити, якщо розбився градусник

Потрібно дзвонити в першу чергу в санэпидемиологическую лабораторію міста, в якому знаходитесь. Якщо цей номер невідомий, то варто звернутися до МНС. Подібні ситуації не є рідкістю, але представляють велику небезпеку здоров’ю людини, а тому вони повинні виявитися необхідну допомогу людині.

Що буде, якщо випити ртуть з градусника

Ртуть вийде з організму людини або тварини природним шляхом, але варто стежити за станом індивіда, оскільки при найменших відхиленнях від норми потрібно звертатися за медичною допомогою. У разі, якщо дитина випадково з’їв ртуть, то потрібно викликати блювоту, щоб кульки не затрималися в організмі надовго. Надалі потрібно звернутися до лікаря, щоб той спостерігав за станом пацієнта.

Розбився градусник в квартирі  що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

Категорично забороняється пропонувати вживати ті чи інші засоби, які повинні нейтралізувати хімічну реакцію, якщо перед їх вживанням не було консультації з лікарем.

Варто знати техніки, як прибрати ртуть, якщо в квартирі розбився градусник, інакше можна отримати серйозне отруєння, яке може закінчитися летальним результатом. З подібними речовинами не можна обходитися недбало, оскільки вони є досить сильною отрутою.Моя довідка - Корисні поради