Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Кожна домогосподарка сама має право вирішувати, коли проводиться прання штор, якщо знати правила і рекомендації щодо складу тканини, то процес не буде таким складним, а свіжість стане запорукою чистоти і затишку в домі. Що стосується питання, як часто можна прати штори, то це слід робити не частіше 1 разу в 3-4 місяці.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Поради для різних штор

Як відомо, кожна тканина має свої особливості не тільки за структурою волокна, його складу, але і має ряд нюансів, що варто враховувати при пранні. Штори теж відносяться до категорії виробів, до яких потрібно дбайливо ставитися під час прання. Слід розглянути більш докладно основні особливості:

Оксамит

Оксамит по праву вважається дорогим матеріалом, а крім цього, він дуже примхливий в плані догляду, тому вимагає дбайливого до себе ставлення. Оксамитові вироби можна прати в машинці автомат, але при делікатному режимі. При цьому штори кладуть в машинку виворотом вгору, а ворсистою стороною всередину. Температурний режим повинен бути на позначці 30 градусів. Якщо ж прання проводиться вручну, то не рекомендується гардини перекручувати і сильно вичавлювати. Таким чином не потрібно робити прасування виробу.

Римські штори

Можна прати такі фіранки, як римські штори? Щоб очистити такий вид гардин виробляти прання потрібно в спеціальному мішечку, оскільки вертикальна волога чистка призведе до перекосу вироби, тим самим зіпсувавши зовнішній вигляд. Якщо перевага віддається машинному пранні, то необхідно враховувати склад тканини і на його основі виставляти температурний режим. Але в будь-якому випадку, віджимати або викручувати виріб не можна. Слід після полоскання розвісити штори і дати воді стекти природним шляхом. Вішаються на місце такі гардини ще у вологому стані.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Гобелен

Сам матеріал для гобелена досить важкий, і крім цього, піддається пранню досить важко. Тому найкращим рішенням буде доглядати за ним з допомогою пилососа і сухої щітки. Якщо є сильні забруднення, то можна скористатися пароочищувачем або очистити вологою губкою.

Флок

Портьєри з флока складаються з дрібних ворсинок, які добре притягують пил, що в свою чергу вимагає частого очищення вироби. Щоб не зіпсувати ворсисту структуру такі фіранки не можна прати, а використовувати можна лише пилосос або щітку, але виробляти суху прання слід дуже акуратно.

Шовк, тюль і органза

Варто сказати, що піддаються пранню ці тканини дуже добре, для цього не потрібно докладати багато зусиль. Але все ж є деякі нюанси, які слід не забувати. Це стосується температурного режиму, шовк, тюль, органзу і капронову тканину категорично не можна прати в гарячій воді або розгладжувати, оскільки перевищуючи температурний режим вироби втрачають свою білосніжність і стають жовтуватого кольору. Після просто важко відмити від жовтого нальоту. Також не рекомендується у воду насипати багато засобів для прання, так як його досить важко потім виполіскувати. Представлені нюанси допоможуть вирішити питання, як правильно прати штори з органзи та інших матеріалів.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Льон і бавовна

Потрібно сказати, що представлені тканини добре стираються, але до прикладу, лляні штори можна прати і в машинці, а ось бавовна краще вручну, щоб не зіпсувати виріб. Для льону також можна використовувати режим для бавовни при температурі 40 градусів. У випадках, коли прання потрібно кухонним шторах, якщо вони забруднені в сажі або кіптяви, то як можна відіпрати їх від з’явилися жирних плям? Температурний режим за таких обставин може становити 60 градусів. Після вологого чищення слід гладити такі фіранки ще у вологому стані.

Нейлон

Гардини з нейлону прати необхідно досить часто, оскільки цей матеріал збирає багато пилу. Але прання треба виробляти виключно вручну з додаванням прального порошку, попередньо витрусивши пил, а після замочивши на півтори години у гарячому содовому розчині. Потім потрібно добре прополоскати, а для додання білизни рекомендується при останньому полосканні додати у воду трохи синьки.

Акрил, тафта і віскоза

Фіранки з представлених матеріалів дозволяється прати в пральній машинці при 40 градусах, а ось утворилися плями слід виводити виключно спеціальними засобами для таких тканин.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

На люверсах

Люверс, це спеціальні кріплення на шторах, які дозволяють вішати на карнизи. Вони бувають різних типів. Наприклад, пластмасові рекомендується знімати зі штор перед водними процедурами, а сталеві можна прати в пральній машинці.

Як прати штори на люверсах? Якщо придбані гардини передбачають люверси, то слід сказати, що прання з ними не складе особливої праці. Сталеві люверси виготовлені з якісних сплавів, тому вони добре переносять прання навіть у пральній машинці, а ось пластмасові рекомендується спочатку зняти або ж виробляти прання вручну. Штори з металевими люверсами рекомендується заздалегідь покласти в спеціальний мішок, а після полоскання неодмінно витягнути з барабана і повісити сушитися. Це обумовлено тим, що метал довго знаходиться у вологому середовищі може потьмяніти.

Рулонні штори

Такі портьєри обробляються спеціальними просоченнями, тому звичайне прання в такому випадку не застосовується. Рекомендується проводити суху чистку в домашніх умовах або звернутися в хімчистку. Якщо робити чистку самостійно, то плями можна вивести звичайним шкільним гумкою, а також використовувати вологі серветки. Але терти гумкою потрібно дуже акуратно, а серветками слід тільки промокати забруднення.

Японські штори

Прання японських штор може проводитися в пральній машинці, але тільки якщо в ній передбачений делікатний режим. Віджимати, викручувати категорично заборонено, оскільки можна назавжди зіпсувати дивовижне і дороге виріб. Температурний режим не повинен перевищувати 30 градусів. Але прати в машинці слід лише у випадку сильного забруднення. Це обумовлено тим, що на такій тканині є спеціально нанесений жиро-пило відштовхуючий шар.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Штори плісе

Портьєри такого типу можна прати додаючи чистячі засоби, але які володіють нейтральним РН. Вони повинні поміститися в ємність, де буде проводитися прання. Нюанс полягає в тому, що їх потрібно спочатку прати в повністю складеному положенні, а після потрібна легка відкрити і потім зовсім розкрити. Після процедури очищення слід добре прополоскати і правильно їх скласти, щоб не утворилися заломи і складки. Далі повісити на карниз. Але протягом 14 годин не відкривати їх, тобто залишити до повного висихання.

Нитяні зі стеклярусом

Одним з цікавих питань для домогосподарок є, як правильно прати нитяні штори? Такі гардини слід перед водними процедурами неодмінно сплести в коси або ж перев’язати в декількох місцях мотузкою, а потім помістити в спеціальний мішок і прати в машинці, включивши делікатний режим. Вологими слід розвісити на місце, де нитки надалі самі розправлятися.

Очищення

Підготовчий етап

Основою підготовчого етапу вважається дотримання правил прання для кожного виду гардин, адже не всі вони можуть стиратися. Тому щоб полегшити прання або чистку вироби потрібно зробити неодмінно підготовчі роботи, а саме:

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

 • оглянути штори на предмет наявності плям;
 • усунути жирні плями засобом для миття посуду;
 • далі мильний розчин потрібно змити чистою водою;
 • якщо забруднення сильні, то можна використовувати плямовивідник, але попередньо прочитавши інструкцію по застосуванню;
 • після замочування проводиться в чистій воді кімнатної температури.

Коли забруднення мають застарілий характер, то процедуру замочування слід зробити кілька разів, але це відноситься тільки до фіранок, які можна прати.

Машинне прання

Щоб процес прання був максимально ефективним, потрібно дотримуватися певних правил. До них відносяться:

 • прати кожен вид штор окремо;
 • наповнюється барабан машинки-автомат всього лише на половину;
 • режим прання вибирається з урахуванням особливості матеріалу;
 • неодмінно треба відключати режим віджиму;
 • встановлюється додаткове полоскання.

Вручну

В залежності від складу тканини, або якщо просто є боязнь, що штори втратять свій колишній вигляд, багато господинь віддають стрику ручну. Це оптимальний і надійний варіант. Хоча і вимагає дотримання деяких правил. Ними є:

 1. Потрібно взяти теплу воду, розчинити в ній миючий засіб, а потім замочити в ньому гардини.
 2. Далі необхідно змінити воду і зробити основну прання.
 3. Після потрібно кілька разів прополоскати виріб, щоб усунути залишки миючого засобу.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Суха чистка штор

Подібна чищення гардин проводиться, коли не можна застосовувати водні процедури. Для усунення пилу і забруднень використовується пилосос.

Сушіння та прасування

Щоб продовжити життя шторам рекомендується правильно виробляти їх сушіння і прасування. Це одні з важливих аспектів в процесі прання. Також слід:

 1. Розвішувати штори в місці, де під час сушіння на виріб не будуть потрапляти сонячне проміння.
 2. Якщо штори з органзи, тюлю або шовку, то їх одразу після прання рекомендується вішати на місце.
 3. Портьєри, приміром, утюжатся виключно у вологому стані і тільки з виворітного боку.

Хімчистка

Звернення в хімчистку доцільно, коли виробники не рекомендують прати штори або важко виводяться забруднення. В основному це стосується гардин з натуральних тканин або просочених спеціальними брудовідштовхуючим засобами. Фахівці для кожного виду тканини підбирають способи і засоби очистки, які дозволяють повернути виробу первісний вигляд. Крім цього, в хімчистці є додаткова послуга, а саме щільні тканини обробляються спеціальним просоченням, що сприяє відштовхувати пил. Тим самим зберігаючи гардинам свіжість і чистоту на більш тривалий час.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Пожовклі штори

Неправильно підібраний температурний режим, неякісна вода можуть стати причиною пожовтіння білих гардин, що виглядає дуже неестетично. Але знаючи перевірені способи відбілювання можна легко впорається з подібною проблемою і повернути їм білосніжність.

Сіль

У мисці з теплою водою потрібно розвести 3-5 ст. л звичайної кухонної солі, додавши трохи порошку. В отриманому розчині замочити слід тюль приблизно на 3-4 години. Далі добре прополоскати

Пральний порошок

Порошок для прання потрібно змішати в рівних пропорціях з содою (по 1 ст. л.). Перед пранням тюль потрібно акуратно скласти, щоб не утворилися заломи, а потім у такому вигляді замочити на 2-3 години в мильно-содовому розчині. Після обов’язково зробити кілька разів полоскання полотна.

Синька

Синьку рекомендується використовувати після того, як штора буде попередньо випрана. Для цього треба в 10 літрах теплої води розчинити пів чайної ложки синьки. Але неодмінно необхідно добре розмішати такий розчин, щоб не залишилося грудочок, оскільки на завіски можуть залишитися сині плями або плями від синильного кошти.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Марганцівка

Такий метод відбілювання передбачає використання таких інгредієнтів:

 • марганцівка;
 • господарське мило.

Необхідно на дрібній тертці натерти господарське мило і насипати його в теплу воду, в яку слід додати зовсім трохи марганцівки. Неодмінно треба добре все перемішати і переконатися, що на дні миски немає осаду. Потримати тюль в злегка рожевою воді потрібно не більше півгодини.

Зеленка

Відбілити тюль можна за допомогою зеленки. Її потрібно на 10 літрів теплої води всього 5-10 крапель. Також потрібно ретельно перемішати, щоб на дні не залишався осад. Якщо він залишається, то краще процідити воду. У такому розчині штору слід замочити на 3-5 хвилин, але попередньо її простирав в мильній воді.

Господарське мило

Господарське мило і крохмаль вважається одним з безвідмовних методів відбілювання пожовклих штор. Для цього треба в теплу воду натерти на тертці господарське мило, вилити все це у відро чи каструлю і довести до кипіння. Трохи остиглий мильний розчин слід вилити в таз і замочити в ньому шторку на 5 годин. По закінченню цього часу в іншому тазу знадобитися розчинити 250 г крохмалю і покласти в нього на 15 хвилин добре прополощенную штору. Сушити рекомендується без віджимання води у вертикальному положенні.

Прання штор, чистка штор: римські, з люверсами, щільні, нитяні, з органзи, кухонні

Спирт і перекис

Воду треба нагріти до 60 градусів і додати в неї 1 ст. л нашатирного спирту і 2-3 ст. л перекису водню. В одержаний розчин занурюється тюль на півгодини, а після добре прополіскують і розвішується для сушіння без віджимання.

Кип’ятіння

Для цього способу потрібно відро чи велика каструля. У ємність наливається вода і додається господарське мило або пральний порошок. Ставиться ця ємність на плиту і доводиться до кипіння, і тільки потім в неї лягає тюль. Кип’ятити потрібно протягом однієї години, час від часу помішуючи.

Відбілювач

Відбілювач зарекомендував себе добре в плані повернення білизни білим тканинам, але після кількох таких очисток структура тканини руйнуватиметься і таким чином, наприклад, тюль стане не придатна. Тому рекомендується використовувати відбілювач без наявності хлорки, або дуже акуратно використовувати цей засіб.

З представленої інформації стає зрозумілим, як і якими засобами можна випрати штори в домашніх умовах. Головне пам’ятати, що потрібно знати з якого матеріалу виготовлені фіранки, то процес їх прання не складе особливої праці.


Моя довідка - Корисні поради