Звідки бере свій початок традиція фарбувати яйця на Великдень

Зовсім скоро християни з усіх країн будуть відзначати світле свято Великодня. Обов’язковими атрибутами Воскресіння Христового є паски та крашанки на Великдень. Вважається традицією на Страсний тиждень фарбувати яйця і нести їх разом з пасками до храму для освячення. Але до цих пір багато хто не знають, що означає традиція фарбувати напередодні світлого свята яйця, і для чого це потрібно робити. Існує чимало історій і легенд, які розповідають, чому фарбують яйця на Святу Пасху.

Трохи історії

Звідки бере свій початок традиція фарбувати яйця на ВеликденьФарбовані яйця є головним символом Великодня

Всі християни прикрашають великодні яєчка, і ця традиція почалася ще в язичницькі часи. У наших предків яйце вважалося символом життя, родючості, відродження. Курячі яєчка обмакивались в кров тварин, яких приносили в жертву Богам, тим самим отримуючи розташування добрих духів. Сім’я, яка приносила такий дар Богам, могла розраховувати на поблажливість і допомога з їх боку.

Ще з давніх часів на Русі було прийнято приносити напередодні Великодня фарбовані яйця і паски до церкви, а після служби тричі цілуватися і обмінюватися писанками.

Пан дарував на Великдень своїм слугам дерев’яні або кістяні великодні крашанки. Заможні пани не вважали негожим дарувати бідним крашанки на Великдень разом з милостинею. Вважалося, що Пасха – те свято, коли відбувається єднання всього народу, незалежно від соціального статусу і матеріального достатку. Перед Богом усі рівні – саме це означала традиція обдаровувати крашанками в день Великого Воскресіння.

Біблійна версія

Біблія говорить, що вперше фарбоване великоднє яєчко вручила Марія Магдалена імператору, коли прийшла до нього з благою звісткою про воскресіння Ісуса Христа. Після того, як відбулося воскресіння, учні Ісуса радісно проголосили благу звістку всім віруючим людям. Марія Магдалена тут же відправилася до імператора Тиберія, щоб першою розповісти йому про те, що трапилося. Існував такий закон, за яким людина, навіть самий жебрак, повинен принести що-небудь у дар імператору, хоча б куряче яйце. Марія Магдалена теж прийшла з яйцем, але вона вибрала таке підношення з умислом. Яйце – це зародилася нова життя, перемога над смертю. Коли Марія Магдалена повідала Тиберію про воскресіння Христа, імператор не повірив жодному її слову. Він сказав: «Те, що ти говориш, неможливо, як неможливо, щоб яйце, принесене тобою, у моїх руках забарвилося червоним». І сталося диво – шкаралупа забарвилася в червоний колір. Тиберій тоді вигукнув: «Христос Воскрес!». З тих пір віруючі в світле свято Великодня вітають саме так: «Христос Воскрес!», а у відповідь потрібно сказати: «Воістину Воскрес!».

Є ще одна легенда, за якою після розп’яття Ісуса Христа юдеї зібралися за столом. Була смажена курка і варені яйця. Один з юдеїв сказав, що через три дні станеться диво, і Христос воскресне. Другий іудей голосно розсміявся і відповів: «Швидше, смажена курка стане живою, а яйця забарвляться в червоний колір, ніж станеться те, про що ти сказав». У цьому мить смажена курка закудахтала, а варені яєчка стали червоними.

Звідки бере свій початок традиція фарбувати яйця на ВеликденьІснує багато версій появи традиції фарбування яєць

Легенда про Ісуса Христа і торговця

Лютеранська церква пропонує свою версію, звідки пішла традиція фарбувати яйця на Святу Пасху. Легенда ця безпосередньо пов’язана з біблійними подіями, що відбуваються під час страти Ісуса Христа. Коли Ісуса вели на Голгофу, один торговець поспішив на допомогу до Ісуса, оскільки побачив, наскільки непосильно йому нести важкий хрест. Кошик з яйцями торговець поставив на землю, а коли повернувся за нею, то побачив, що шкаралупа забарвилася в червоний колір. Повіривши в Божественний прояв, він не став продавати червоні яйця, а роздав їх своїм знайомим і сусідам.

Історія про святого апостола Петра

Є ще одна біблійна історія про пасхальне яйце, і чому фарбують яйця на Великдень.

Один з учнів Ісуса Христа Петро, який згодом був названий апостолом і заснував християнську церкву, після воскресіння свого учителя відправився за юдейським містам з благою звісткою. Але в одному місті Петра взяли вороже і стали закидати камінням, бажаючи знищити кожного християнина. Камені, не долітаючи до Петра і його супровідників, стали перетворюватися в червоні яєчка. Жиди відразу повірили в Божественні сили і перейшли в християнство.

Побутове пояснення, навіщо фарбують яйця на Великдень

Звідки бере свій початок традиція фарбувати яйця на ВеликденьІснує побутова версія, навіщо фарбують яйця на Великдень.

Відомо, що перед Великоднем віруючим християнам слід тримати довгий Великий Піст. Він вважається самим важким і закінчується великим святом Пасхи. У піст не можна вживати будь-які продукти тваринного походження. Але що було робити сільським жителям з яєчками, які продовжували нести кури? Селяни придумали, як зробити відмінності між свіжими яєчками і тими, які кури несли з початку посту. Вони їх почали фарбувати в яскраво-червоний колір. На Великдень крашанки несли в церкву, висвітлювали і дарували один одному фарбовані яйця.

Чим можна фарбувати яйця

Раніше не було харчових барвників, і наші бабусі і прабабусі, як правило, фарбували яйця на Великдень у відварі цибульного лушпиння. До речі, до цих пір багато господині вибирають саме цей метод, як самий екологічно безпечний.

Крім цибулиння, використовувалися такі природні барвники:

  • Кора вишневого дерева – колір виходив насичений бордовий;
  • Буряк – шкаралупа забарвлювалася в ніжно-рожевий колір;
  • Куркума – жовтий колір символізував достаток і багатство.

Зараз багато людей користуються спеціальними фарбами, призначеними для фарбування шкаралупи на Великдень. Також існує великий вибір наклейок і перекладних картинок.

Важливо! Церква попереджає, що на великодні крашанки можна наклеювати лики святих. Дозволяється малювати візерунки або наносити орнамент.

Звідки бере свій початок традиція фарбувати яйця на ВеликденьДля фарбування яєць краще вибирати натуральні барвники

Великодні привітання

Існує традиція привітання з Великоднем. Близькі дарують один одному паску і фарбоване яйце зі словами: «Христос воскрес!». Той, кому дарують великодні дари, відповідає: «Воістину воскрес!». Далі слід триразово поцілуватися.

Ще в стародавній Русі вважалося, що великодня крашанка володіє унікальною божественною силою. Великодні яєчка здатні зупинити пожежу, запобігти мор у домашніх тварин, позбавити людей від хвороб. Дівчата проводили шкаралупою по щоках, вірячи, що цей ритуал допоможе їм стати ще красивіше. Крашанки дбайливо зберігали до наступного Великодня.

Великдень – одне з найрадісніших і найсвітліших релігійних свят. В цей день люди ходять один до одного в гості, збираються за великим столом, спілкуються, разом веселяться. Головне місце на святковому столі займають паски і фарбовані яйця, як символ великої Пасхи.

Моя довідка - Корисні поради