Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?

Одним з основних релігійних свят вважається Великдень. Це велике свято відзначають усі християни, незалежно від конфесії. Католики, православні та протестанти радіють воскресінню Ісуса Христа і перемоги життя над смертю. Сакральний сенс Пасхи має однакове значення у всіх християнський конфесій, але традиції у кожній з них можуть відрізнятися. Також в кожній європейській країні існують свої індивідуальні звичаї на Великдень. Як же проходить Великдень в Німеччині?

Якого числа святкується Великдень у німців?

Великдень по-німецьки називається «Ostern», що означає в перекладі частину світу — «схід». Щоранку сонце піднімається на сході і символізує собою зародження, світло, життя. Для порівняння, в англійській мові свято називається словом «Easter», яке також означає ту частину світу, де щодня відбувається схід сонця. Варто зазначити, що у слов’ян свято Великодня в честь воскресіння Христа нерозривно пов’язаний з сходженням сонця, як символ зародження нового життя.

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?

В католицьких країнах Великдень святкується раніше, ніж у православних. Точної дати святкування світлого воскресіння немає. Великдень – рухливий свято, і дата вираховується за місячним і сонячного календарів. Важливою умовою є те, що Великий день має відзначатися щорічно в неділю.

Католицька конфесія перейшла на григоріанський календар, а православна залишилася вірна юліанським літочисленням. Тому різниця великодніх дат у католиків і православних може бути в кілька тижнів.

У 2019 році весь католицький світ, включаючи Німеччину, відзначає свято 21 квітня. У православних християн Пасха на тиждень пізніше – 28 квітня.

На замітку! У 2017 році католицька і православна Пасхи збіглися і відзначалися в один день.

Підготовка до свята

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?У Німеччині Велике неділю і далі, починаючи з понеділка і закінчуючи четвергом, вважаються державними вихідними днями. У дітей у школах в цей час починаються великодні двотижневі канікули. Навіть ті, хто не відвідує костели і не дуже релігійні, з нетерпінням чекають цих днів, щоб провести їх вдома, в колі близьких людей.

Задовго до свята в німецьких магазинах з’являються у продажу святкові атрибути: подарункові набори, прикраси, декор для дому, великодні вінки, шоколадні зайці, свічки і т. д. В дитячих установах дітки намагаються заздалегідь зробити всілякі поробки до свята.

Грунтовна підготовка до Великого дня у німців починається у Страсну П’ятницю. Цей день вважається «днем тиші»: у п’ятницю перед Великоднем не працюють розважальні заклади, розважальні клуби, не даються концерти та вистави в театрах. Також на цей день не можна планувати переїзд. У п’ятницю на Страсному тижні німці влаштовують грандіозну прибирання в будинку, а також прикрашають свій будинок і сад. В якості декору німці використовують гілочки верби, крокуси, нарциси. У Німеччині нарциси – це дуже важливий символ великого свята, нарівні з фарбованими яйцями і пасками. У кожній німецькій сім’ї намагаються поставити на саме видне місце красиву вазу з цими весняними квітами.

На замітку! Німці на свято прикрашають дерева різнокольоровими яйцями.

Німецька Пасха має ще одну примітну особливість – суботній великодній багаття. У суботу пізно ввечері жителі сільської місцевості у Німеччині розводять велику ватру. Цей звичай бере свій початок ще з язичества, коли полум’я символізувало кінець зими і початок теплої пори року. Зараз вогнище є своєрідним символом воскресіння Ісуса Христа. У великоднього багаття збирається багато людей, і вважається, що поряд з великоднім вогнем відбувається очищення душі, а всі негативні емоції і злі думки згорають у полум’ї.

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?

Великодні традиції в Німеччині

Святкують Великдень у Німеччині, як і в інших католицьких європейських країнах, з великою радістю. Підготовка починається задовго до самого свята. Весь святковий тиждень у німців прийнято ходити до костелів і проводити час в тісному сімейному колі. У суботу напередодні великого свята німці запалюють будинку спеціальні свічки. Вважається, що весь негатив згорає в полум’ї свічки, і будинок до Великодня очищається від усього злого і недоброго.

Традиції і звичаї святкування Воскресіння Христа в Німеччині в першу чергу пов’язані з фарбованими яйцями. Майже в кожній релігії яйце символізує собою відродження нового життя. Батьки купують дітям шоколадні яйця, а дерев’яними або пластиковими різнокольоровими яйцями прикрашають дерева біля своїх будинків.

Існує ще одна традиція – прикраса на Великдень колодязів і фонтанів. Вона прийшла в Німеччину з Швейцарії порівняно недавно, але дуже швидко прижилася у німців.

У суботу перед святом глава сім’ї ховає подарунки та солодощі, які в світлу неділю після сніданку повинні знайти всі члени сім’ї. Особливо подобається ця традиція дітям: вони з радістю біжать на пошуки великодніх сюрпризів.

У Німеччині Великдень прийнято святкувати в оточенні близьких і рідних людей. Всі члени сім’ї з радістю збираються на пасхальну трапезу, відправляються на прогулянку, влаштовують свята для дітей.

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?Всі фонтани і колодязі на свято гарно прикрашають

Символи Пасхи в Німеччині

Основні кольори святкового тижня в Німеччині – яскраво-жовтий, ніжно-зелений, небесно-блакитний і рожевий, які символізують собою весну, відродження, радість. Головним символом свята в Німеччині, як і в Росії, є яйце. На вхідних дверях з’являються гарні вінки з вербових і вербових прутиків, прикрашені стрічками, квітами і кольоровими крашанками.

Ще одним символом Великодня вважається великодній заєць. В католицьких країнах вважається, що саме пасхальний заєць приносить подарунки дітям і дорослим. Задовго до великого свята на прилавках магазинів з’являються найрізноманітніші зайці: м’які, пластмасові, гіпсові, гумові, плюшеві, шоколадні, марципанові. Німці перед Великоднем люблять створювати різні святкові композиції, наприклад:

 • Курка з курчатами;
 • Великодній кролик з кошиком;
 • Гніздо з різнокольоровими яйцями;
 • Квітучі гілки, перев’язані стрічкою, і т. д.

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?

Що приносить великодній заєць?

Вважається, що саме заєць ховає напередодні Великодня солодощі і різнокольорові яйця. У світлу неділю відразу після сніданку малюки відправляються в сад на пошуки подарунків. Деякі батьки навіть влаштовують маленьку виставу, переодягнувшись в костюм зайця, щоб зробити справжній сюрприз своїм маленьким дітям.

Зображення пасхального зайця можна зустріти всюди: на вітальних листівках, на серветках, скатертинах, коробках цукерок і т. д. На святковий стіл ставлять статуетки зайцев, по будинку розвішують картинки з його зображенням, прикрашають сад гіпсовими фігурками зайцев.

Що готують в Німеччині на великодній стіл?

Перед Великоднем, у Страсну п’ятницю заборонено вживати страви з м’яса, тому в цей день у німців на столі присутня риба. Суботнім днем німецькі господині займаються випічкою дріжджовий здоби у вигляді великодніх кісок і ягнят. Також готуються найрізноманітніші страви, оскільки святковий стіл повинен дивувати різноманітністю і вишуканістю. Традиційними німецькими стравами вважається печеня з ягняти і кролика, а також всілякі страви з яєць.

На замітку! Баранчик, або ягня, символізує собою Ісуса Христа, який був принесений в жертву заради спокутування гріхів людства.

Крім основних традиційних страв, часто у святковому меню у німців присутні страви з свинини, запечена риба, гусак в яблуках, а також пісочне печиво у формі хрестиків та здобний великодній вінок.

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?

Фарбують німці яйця?

Традиція фарбувати яйця на Великдень існує і в Німеччині. Але в цій країні найчастіше фарбовані яйця купують у магазинах. Деякі німці розфарбовують яйця самі, купуючи харчові барвники різних кольорів.

На замітку! Різнокольорові яйця, зварені круто, в Німеччині продаються цілий рік, але на Великдень, природно, їх кількість у продажу зростає в багато разів.

Крім варених фарбованих яєць, німці купують у великій кількості шоколадні і марципанові яйця.

Регіональні особливості великодніх урочистостей в Німеччині

Як відзначають свято Великодня в Німеччині і коли?У різних міст і сіл країни, крім основних традицій, існують свої відмітні особливості святкування великого неділі.

 • У Остерайштед розташовується резиденція пасхального зайця – так вважають всі німецькі діти. Перед святом вони пишуть листи зайцю зі своїми побажаннями. Співробітники пошти відповідають на кожен лист і відправляють у відповідь святкову листівку із зображенням кролика і привітанням із святом Пасхи.
 • На великодні вихідні багато жителів Німеччини відправляються в Франконську Швейцарію. Тут прийнято до свята прикрашати фонтани різнокольоровими яйцями, квітами, гілочками верби і хвоєю.
 • Своя традиція, якій вже кілька століть, є у баварського міста Траунштайн. Тут відбувається кінний парад, який присвячується святому Георгію. Красиво прикрашені кінні екіпажі, вуличний оркестр, учасники, одягнені в національні костюми – хода проходить по центральних вулицях міста, а на ринковій площі влаштовується «танець шаблею».
 • Щороку на Великдень у Веймаере в саду недалеко від річки Ільм влаштовується свято для дітей з пошуком подарунків та шоколадних яєць від пасхального кролика.
 • Велике неділю в Німеччині — один з найулюбленіших і найочікуваніших свят. До великого неділі німці готуються заздалегідь, а великодний тиждень святкують весело і дружно. Якщо в Росії прийнято говорити на Великдень: «Христос Воскрес», то в Німеччині один одного вітають так: «Frohe Ostern!». У перекладі це означає – Радісної Пасхи!


  Моя довідка - Корисні поради