Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?

У Росії до новорічних свят починають готуватися з самого початку зими. У Китаї новий рік відзначають двічі: в ніч з 31 грудня на 1 січня, а дата другого свята може змінюватися, оскільки вираховується за місячним календарем. Китайский новий рік в 2019 році будуть зустрічати 5 лютого.

Коли починається китайський новий рік та коли закінчується?

Жителі Піднебесної відзначають своє свято в різні дати, вираховуючи кожен рік за місячним календарем певний день. Як вважається дата китайського нового року? Свято в Китаї повинен припадати на перше новолуння, яке настає після зимового сонцестояння.

У 2019 році китайці зустрінуть новий рік 5 лютого і будуть святкувати протягом 15 днів. Закінчується китайський новий рік, в цьому році 20 лютого. Свято Чунь Цзе пов’язують із завершенням зими та настанням теплої пори року. Новий рік символізує багатство, благополуччя, тому для китайців Чунь Цзе – дуже важливе свято, до якого вони готуються заздалегідь.

Початок нового року китайці святкують пишно й урочисто. Майже всі заклади закриваються на час проведення святкових заходів. Деякі не працюють всього тиждень, але багато влаштовують двотижневі відгули. За китайським календарем 2019 рік проходить під заступництвом Жовтої (Земляний) Свині. Це терпеливе і добре тварина поважають в Китаї, адже свиня уособлює благополуччя, достаток, сімейне щастя.

Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?

Легенда

Багато хто в нашій країні думають, що рік Жовтої Свині почався з приходом 2019 року. Насправді, до 5 лютого триває рік Жовтої Собаки, і тільки з настанням китайського нового року Жовта Свинка вступить у свої права.

Достеменно невідомо, коли китайці почали відзначати свій новий рік. Але святкові традиції та легенди свято шанують і передають з покоління в покоління. Історія свята тісно пов’язана з однією з легенд про стародавньому тварині, які називали Ніан. Перед новим роком Ніан нападав на села і знищував людей. Для мешканців селищ новий рік був найстрашнішим періодом році, оскільки Ніан володів небаченою силою, і ніхто не міг протистояти йому.

Одного разу одна з китайських селищ відвідав старий, який не побоявся запропонувати чудовиську полювати за тваринами, а не за людьми. З усіх тварин тоді вибір упав на лісових звірів, які приходили в селища і докучали місцевим жителям. Старець сказав Ниану: «Бийся з гідними супротивниками!». І Ніан послухав старого, після чого перестав винищувати людей і почав знищувати диких звірів. Покидаючи село, старець порадив місцевим жителям у переддень нового року вішати біля вхідних дверей червоні ліхтарики, які будуть відлякувати злих духів, які бояться червоний колір. Після відходу старця жителі здогадалися, що це був один з богів, якого послали на землю, щоб він захистив китайців від злого чудовиська.

Досі перед новим роком китайці вивішують скрізь червоні ліхтарики, щоб злі духи оминали їх будинку.

Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?Символом 2019 року є Жовта Свиня

Як святкують?

Китайці починають активну підготовку за тиждень до урочистої дати. У китайців існує список справ, які вони мають встигнути виконати у визначені дні.

 • Восьмий день до нового року – підношення Богові кухні.
 • Сьомий день – масштабна прибирання будинку.
 • Шостий – четвертий дні – придбання подарунків, сувенірів, продуктів до святкового столу.
 • Передноворічний день – китайці готують червоні конверти для грошових купюр, потім проходить сімейний вечерю. Далі слід перегляд святкових телепередач, після чого всі вирушають на феєрверк.
 • Святкування першого дня китайського нового року не проходить без феєрверків, дегустації домашніх пельменів і десерту неньгао. Також китайці люблять ходити в гості до рідних.
 • Другий день нового року – приносяться дари Бога багатства. За звичаєм заміжні дівчата спочатку відзначають свято в родині чоловіка, а на другий день відвідують батьків.
 • Третій день продовжують вітати Бога багатства, а також відвідують близьких друзів.
 • В останній день новорічних свят обов’язкове частування — кульки з рису з солодкою начинкою. Новорічні торжества завершує Ярмарок ліхтариків.
 • У Гонконзі китайський новий рік – довгоочікуваний і улюблене свято. Будинки прикрашаються золотими і червоними ліхтариками, стрічками, живими квітами, щоб наступний рік приніс удачу. Три дні після настання нового року вважаються вихідними, але більшість закладів не працює цілий тиждень.

  Щорічно китайські діаспори відзначають новий рік у Таїланді. На вулицях проходять масові ходи, святкові феєрверки, ярмарки. Скрізь є достаток червоного кольору, адже саме цей колір відлякує злих духів. Найбільш видовищне святкування проходить у Бангкоку. Тут заздалегідь прикрашають червоними ліхтариками і стрічками центральні вулиці і пляжі. Під час свят в Таїланді постійно чутні вибухи петард і гуркіт феєрверків, адже гучні звуки не підпускають злих духів до людей.

  Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?

  Заходи напередодні свята

  Китайці в передсвяткові дні ретельно прибирають свої будинки. Заздалегідь купують червоні грошові конверти, святковий декор, вхідні двері прикрашають червоними стрічками для залучення благополуччя.

  Китайці вірять, що новий рік треба зустрічати в новому одязі. Особливо стараються прикрасити маленьких діточок. Напередодні нового року китайці з північної частини країни подають на сімейну вечерю традиційні пельмені, а жителі півдня– ласощі з солодкого клейкого рису, змішаного з борошном (ньянгао).

  На замітку! Китайці обирають червоні наряди, прикрашають будинок червоним декором, щоб привернути успіх в сім’ю і захистити будинок від навали злих духів.

  Що заборонено робити

  У Місячний новий рік за традицією китайці уникають думати про лихе, вимовляти вголос такі слова, як нещастя, смерть, хвороба, бідність. Вони намагаються залучити багатство, удачу і благополуччя в новорічні свята, аби весь наступний рік проходив в радості і достатку.

  Що не можна робити в новорічні свята за Місячним календарем:

  • Плакати і сумувати –будете нещасними весь рік;
  • Псувати меблі або інші речі в будинку – будете наступний рік далеко від родичів;
  • Приймати ліки – будуть проблеми зі здоров’ям;
  • Позичати гроші і давати в борг – рік не принесе прибутку;
  • Мити голову – в новий рік і три дні після його настання не можна мити голову, щоб не змити багатство;
  • Різати ножицями – проведете рік у сварках і чварах.

  Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?У новорічні свята не можна сумувати, а потрібно тільки радіти і веселитися

  Подарунки на китайський новий рік

  На свято китайці обов’язково обмінюються подарунками з родичами та близькими людьми. Популярні презенти в Китаї:

  • Хороший алкоголь;
  • Тютюнові вироби;
  • Бальзами, еліксири;
  • Косметичні засоби;
  • Грошові купюри в червоних конвертах.

  На замітку! Подарована сума не повинна містити цифру чотири. Вітається велика кількість вісімок в купюрах.

  Подарунки прийнято упаковувати в червоні або золоті коробки. Не використовується декоративна біла і чорна папір, оскільки ці кольори вважаються траурними.

  Важливо кількість новорічних презентів, тому що китайці вірять в нумерологію, та для них велике значення мають цифри. Щоб у наступному році бути в парі, китайці часто дарують по два презенту, наприклад, дві пляшки рисового вина або два тюбика крему.

  Які подарунки дарувати не слід:

  • Парасольки;
  • Годинник;
  • Взуття;
  • Ножі, ножиці;
  • Хризантеми.

  Символами 2019 року, жовтими свинками, не тільки прикрашають будинок, але і дарують дітям фігурки. Крім іграшок, дітки можуть отримати картинки із зображенням поросят.

  Як і коли зустрічають китайський новий рік в 2019 році?Подарунки прийнято упаковувати в червоні коробки

  Факти

  Цікаві факти про святкування нового року в Китаї:

 • У китайців існує поняття — рік Долі. Він настає у людей, хто народився під знаком тварини, яка буде протегувати в цьому році. У 2019 році тих, хто народився в рік Жовтої Свині, чекає чимало випробувань і доленосних рішень.
 • Китайці вважають, що новий рік має розпочатися з добрих побажань. Раніше бажали доброго врожаю, зараз – достатку та сімейного щастя.
 • Напередодні нового року майже всі китайці дивляться святковий гала-концерт.
 • Молоде покоління воліють зустрічати новий рік за місячним календарем не вдома, а в подорожах.
 • Всі дні новорічного торжества святковий стіл радує достатком. Особливу увагу приділяють передсвятковому вечері, на який подаються відповідні страви. Які новорічні страви вважаються традиційними в Китаї? Зазвичай готують рибу, домашні пельмені, які напередодні ліпить вся сім’я, коржі з рису, солодкі рисові колобки.
 • В новий рік можна подивитись на безліч яскравих, незабутніх уявлень: Танець Лева, Танець Дракона, Весілля Імператора.
 • У парках Пекіна проводять масштабні храмові ярмарки на протязі всього святкування нового року.
 • Якщо бажаєте близько познайомитися з китайською культурою і місцевими традиціями, відправляйтеся в тур по Китаю в період святкування новорічних свят за місячним календарем. Якщо такої можливості немає, влаштуйте китайський новий рік вдома, дотримуючись основні традиції: прикрасьте будинок червоними ліхтариками, одягніться в червоне плаття, почастуєте родичів і друзів рибою та домашніми пельменями. І обов’язково побажайте близьким людям удачі і благополуччя в наступаючому році Жовтої Свині.

  Моя довідка - Корисні поради